BD 14
No qualifiers found.
Direct Acceptance | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Seed | Name | Nationality | Club | Partner | Alternate | Replaced |
[1] | Benjamin SCOTT | ZA | Fairland Tennis Club | Steyn DIPPENAAR | No | - |
[1] | Steyn DIPPENAAR | NA | Hoërskool Waterkloof | Benjamin SCOTT | No | - |
[2] | ANRO NEL | ZA | Montagu Tennis Club | Stephen CLAASSEN | No | - |
[2] | Stephen CLAASSEN | Paul Roos Gimnasium | ANRO NEL | No | - | |
[3] | Daniël WESSELS | ZA | Riversdal Tennis Club | Damian MULLER | No | - |
[3] | Damian MULLER | ZA | Curro Hazeldene Primary | Daniël WESSELS | No | - |
[4] | Jason SCHIMPER | Grey College High | Benjamin DAVIDYAN | No | - | |
[4] | Benjamin DAVIDYAN | ZA | Paul Roos Gimnasium | Jason SCHIMPER | No | - |
- | Carl ROOTHMAN | ZA | Camps Bay Tennis Club | Andreas SCOTT | No | - |
- | André VILJOEN | ZA | Worcester Tennis Club | Jaryd VISSER | No | - |
- | WILLEM ROOSENSCHOON | ZA | Affies | Thio TSHIVHASE | No | - |
- | Marshall HULETT | ZA | Curro Tennis | Aleksandar SIMOVSKI | No | - |
- | Connor KRUGER | ZA | Cornwall Hill High | Devin BADENHORST | No | - |
- | Devin BADENHORST | ZA | Midstream College | Connor KRUGER | No | - |
- | Thio TSHIVHASE | ZA | Pukke Tennis Club | WILLEM ROOSENSCHOON | No | - |
- | Marnus Oosthuizen | ZA | Greatbrak Tennis Club | Ernst GOUWS | No | - |
- | GERARD HENNING | ZA | Grey College High | William ZULCH | No | - |
- | Aleksandar SIMOVSKI | ZA | Fairland Tennis Club | Marshall HULETT | No | - |
- | Andreas SCOTT | ZA | Fairland Tennis Club | Carl ROOTHMAN | No | - |
- | Daniel CROWIE | ZA | Francois VAN WYK | No | - | |
- | Jordan GANCHO | Northmead Tennis Club | Stephan Paul VILJOEN | No | - | |
- | Logan STOLTZ | Selection Park Tennis Club | Ruben JOUBERT | No | - | |
- | Francois VAN WYK | ZA | Elarduspark Tennis Club | Daniel CROWIE | No | - |
- | Calum Jestin | Durban Country Club Tennis | Alexander EDLEY | No | - | |
- | Caden Naicker | ZA | Westridge Tennis Stadium | No partner | No | - |
- | James EDLEY | ZA | Curro Hillcrest | Calum Jestin | No | - |
- | Alexander EDLEY | Curro Hillcrest | Calum Jestin | No | - | |
- | Luc KOENIG | James EDLEY | No | - | ||
- | Jaryd VISSER | Table View Tennis Club | André VILJOEN | No | - | |
- | Sebastiano SOLA | ZA | Somerset West Country Club | Joseph TOWNES | No | - |
- | Joseph TOWNES | ZA | anthony harris tennis academy | Sebastiano SOLA | No | - |
- | Rohan Loubser | ZA | Pinelands Tennis Club | Jordan GANCHO | Yes | Stephan Paul VILJOEN |
- | William ZULCH | ZA | Paarl Tennis Club | GERARD HENNING | No | - |
- | Ernst GOUWS | ZA | Paul Roos Gimnasium | Marnus Oosthuizen | No | - |
- | Ruben JOUBERT | ZA | Hoër Landbouskool Boland | Logan STOLTZ | No | - |
Withdrawn (On-time) | ||||||
Seed | Name | Nationality | Club | Partner | Alternate | Replaced |
- | Stephan Paul VILJOEN | Grey College High | Jordan GANCHO | No | - |
Date / Time | Position ID | Location | Player 1 | Player 2 | Result |
---|---|---|---|---|---|
2017-04-14 4:00pm | A1 | GRE - Court 9 |
Steyn DIPPENAAR [1]
Benjamin SCOTT [1]
|
William ZULCH
GERARD HENNING
|
3-6, 2-6 |
2017-04-14 4:00pm | A2 | GRE - Court 10 |
Joseph TOWNES
Sebastiano SOLA
|
Francois VAN WYK
Daniel CROWIE
|
6-7, 4-6 |
N/A | A3 | - |
Jason SCHIMPER [4]
Benjamin DAVIDYAN [4]
(Did not play)
|
Calum Jestin
Alexander EDLEY
|
Walkover |
2017-04-14 4:00pm | A4 | GRE - Court 11 |
Carl ROOTHMAN
Andreas SCOTT
|
Marnus Oosthuizen
Ernst GOUWS
|
6-4, 6-4 |
2017-04-14 4:00pm | A5 | GRE - Court 12 |
Ruben JOUBERT
Logan STOLTZ
|
Stephan Paul VILJOEN
Jordan GANCHO
|
2-6, 4-6 |
2017-04-14 3:00pm | A6 | GRE - Court 1 |
Luc KOENIG
James EDLEY
|
Daniël WESSELS [3]
Damian MULLER [3]
|
4-6, 6-4, 7-10 |
N/A | A7 | - |
Thio TSHIVHASE
WILLEM ROOSENSCHOON
|
Marshall HULETT
Aleksandar SIMOVSKI
(Did not play)
|
Walkover |
2017-04-14 3:00pm | A8 | GRE - Court 2 |
Connor KRUGER
Devin BADENHORST
|
ANRO NEL [2]
Stephen CLAASSEN [2]
|
6-4, 6-3 |
2017-04-15 3:00pm | A9 | GRE - Court 1 |
William ZULCH
GERARD HENNING
|
Francois VAN WYK
Daniel CROWIE
|
6-2, 6-7, 10-6 |
2017-04-15 3:00pm | A10 | GRE - Court 2 |
Calum Jestin
Alexander EDLEY
|
Carl ROOTHMAN
Andreas SCOTT
|
2-6, 2-6 |
2017-04-15 3:00pm | A11 | GRE - Court 3 |
Rohan Loubser
Jordan GANCHO
|
Daniël WESSELS [3]
Damian MULLER [3]
|
6-2, 6-3 |
2017-04-15 3:00pm | A12 | GRE - Court 4 |
Thio TSHIVHASE
WILLEM ROOSENSCHOON
|
Connor KRUGER
Devin BADENHORST
|
3-6, 5-7 |
2017-04-15 4:00pm | A13 | GRE - Court 1 |
William ZULCH
GERARD HENNING
|
Carl ROOTHMAN
Andreas SCOTT
|
2-6, 5-7 |
2017-04-15 4:00pm | A14 | GRE - Court 2 |
Rohan Loubser
Jordan GANCHO
|
Connor KRUGER
Devin BADENHORST
|
5-7, 5-7 |
2017-04-16 11:00am | A15 | FS TS - Court 14 |
Carl ROOTHMAN
Andreas SCOTT
|
Connor KRUGER
Devin BADENHORST
|
4-6, 7-5, 5-10 |