Print

Main Draw 1 2 TSA020037 TSA020635 Winelands WP [1] Duther THERON [Q] Jonah ANDERSON 5-7, 6-4, 6-2 3 4 TSA021154 TSA030893 EDEN WP Leander PETERSEN Wade HERMANUS 6-2, 6-0 5 6 TSA031304 TSA020658 FS KZN Jason SCHIMPER [Q] Jake CARTER 4-6, 6-3, 6-1 7 8 TSA030483 TSA030012 GC GE Rynhard ROOTHMAN [5] TATENDA MUTETWA 6-1, 6-2 9 10 TSA021368 TSA020556 GE GN [4] Dylan SALTON [Q] Karel VERHOEF 6-3, 6-2 11 12 TSA031342 TSA030063 KZN Winelands Thomas REY William ZULCH 6-2, 6-3 13 14 TSA030656 TSA030221 Winelands FS [Q] Luca LINK [6] Stephan Paul VILJOEN 6-2, 1-6, 7-5 15 16 TSA031092 TSA20581 Winelands WP [Q] Willem KNOESEN Luke GEDULDT 6-2, 6-2 17 18 TSA031344 TSA031077 KZN GE [8] Alexander EDLEY [Q] Taona MHWANDAGARA 6-1, 6-4 19 20 TSA030230 TSA030207 GN WP Damian MULLER Kyler HUGO 6-0, 6-3 21 22 TSA020682 TSA021333 BOR Winelands Nikolai HENSBERG Tom MCHUGH 6-4, 6-1 23 24 TSA30068 TSA021150 GN GC [Q] Steyn DIPPENAAR [3] Albert KIRSTEN 6-0, 6-4 25 26 TSA031361 TSA021378 EDEN GC [7] Daniël WESSELS Joshua VAN ZYL 6-2, 6-4 27 28 TSA031273 TSA021409 WP GN Mikaeel WOODMAN [Q] Erich SULLWALD 6-4, 6-3 29 30 TSA021177 TSA020145 FS GE LOUIS GROBBELAAR Ethan TERBLANCHE 6-1, 6-1 31 32 TSA031345 TSA020018 KZN EDEN James EDLEY [2] Damien NEZAR 6-1, 6-0 [1] Duther THERON Leander PETERSEN 6-3, 6-3 Jason SCHIMPER [5] TATENDA MUTETWA 6-4, 6-1 [Q] Karel VERHOEF William ZULCH 6-2, 6-4 [Q] Luca LINK Luke GEDULDT 6-1, 6-1 [8] Alexander EDLEY Kyler HUGO 7-5, 6-1 Nikolai HENSBERG [3] Albert KIRSTEN 6-4, 6-3 [7] Daniël WESSELS Mikaeel WOODMAN 6-4, 6-4 LOUIS GROBBELAAR [2] Damien NEZAR 6-3, 6-3 [1] Duther THERON [5] TATENDA MUTETWA 7-5, 6-3 William ZULCH Luke GEDULDT 6-3, 6-2 Kyler HUGO Nikolai HENSBERG 6-1, 6-4 Mikaeel WOODMAN [2] Damien NEZAR 6-1, 6-1 [1] Duther THERON Luke GEDULDT 7-5, 7-5 Nikolai HENSBERG [2] Damien NEZAR 6-1, 6-2 [1] Duther THERON [2] Damien NEZAR 6-2, 6-4 [2] Damien NEZAR
Luke GEDULDT Nikolai HENSBERG 6-2, 5-7, 10-7 3/4 Playoff Nikolai HENSBERG
William ZULCH Kyler HUGO 6-3, 7-5 7/8 Playoff Kyler HUGO
[Q] Karel VERHOEF [7] Daniël WESSELS 6-2, 7-5 11/12 Playoff [-1] Karel VERHOEF
[Q] Luca LINK LOUIS GROBBELAAR 6-4, 6-0 15/16 Playoff LOUIS GROBBELAAR
[Q] Jonah ANDERSON Tom MCHUGH 6-7, 6-0, 10-8 19/20 Playoff Tom MCHUGH
Rynhard ROOTHMAN Joshua VAN ZYL 6-3, 6-2 23/24 Playoff Joshua VAN ZYL
Wade HERMANUS [Q] Steyn DIPPENAAR Walkover 27/28 Playoff [-1] Steyn DIPPENAAR
[Q] Jake CARTER Damian MULLER 6-2, 6-2 31/32 Playoff [-1] Jake CARTER
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A1 2 Jonah ANDERSON ZA Fresnaye Sports Club
A3 2 Jake CARTER Prospect Tennis Club
A5 2 Karel VERHOEF Monument Park Tennis Club
A7 1 Luca LINK ZA Welgemoed Tennis Club
A8 1 Willem KNOESEN ZA Recreation Tennis Club
A9 2 Taona MHWANDAGARA ZW Bedfordview Country Club
A12 1 Steyn DIPPENAAR Waterkloof High
A14 2 Erich SULLWALD Warmbad Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Duther THERON Hoërskool Stellenbosch No -
- Leander PETERSEN ZA George Tennis Club No -
- Wade HERMANUS ZA Kenridge Tennis Club No -
- Jason SCHIMPER Grey College High No -
- Rynhard ROOTHMAN Old Edwardian Tennis Club No -
[5] TATENDA MUTETWA Bedfordview Country Club No -
[4] Dylan SALTON Bedfordview Country Club No -
- Thomas REY ZA Durban Country Club Tennis No -
- William ZULCH ZA Paarl Tennis Club No -
[6] Stephan Paul VILJOEN Grey College High No -
- Luke GEDULDT ZA Groote Schuur High No -
[8] Alexander EDLEY Hillcrest Tennis Club No -
- Damian MULLER ZA Curro Hazeldene Primary No -
- Kyler Hugo ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
- Nikolai HENSBERG ZA Beacon Bay Tennis Club No -
- Tom MCHUGH ZA Coetzenberg Tennis Club No -
[3] Albert KIRSTEN ZA Marks Park Sports Club No -
[7] Daniël WESSELS ZA Riversdal Tennis Club No -
- Joshua VAN ZYL ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
- Mikaeel WOODMAN ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
- LOUIS GROBBELAAR Grey College High No -
- Ethan TERBLANCHE Vaal Tennis Club No -
- James EDLEY ZA Hillcrest Tennis Club No -
[2] Damien NEZAR ZA George Tennis Club No -
[Q] Luca LINK ZA Welgemoed Tennis Club No -
[Q] Taona MHWANDAGARA ZW Bedfordview Country Club No -
[Q] Karel VERHOEF Monument Park Tennis Club No -
[Q] Steyn DIPPENAAR Waterkloof High No -
[Q] Jake CARTER Prospect Tennis Club No -
[Q] Erich SULLWALD Warmbad Tennis Club No -
[Q] Willem KNOESEN ZA Recreation Tennis Club No -
[Q] Jonah ANDERSON ZA Fresnaye Sports Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1512720000
2017-12-08 8:00am
A1 GRPT - Court 1
Duther THERON [1]
Jonah ANDERSON [Q]
5-7, 6-4, 6-2
1512720000
2017-12-08 8:00am
A2 GRPT - Court 2
Leander PETERSEN
Wade HERMANUS
6-2, 6-0
1512720000
2017-12-08 8:00am
A3 GRPT - Court 3
Jason SCHIMPER
Jake CARTER [Q]
4-6, 6-3, 6-1
1512720000
2017-12-08 8:00am
A4 GRPT - Court 4
Rynhard ROOTHMAN
TATENDA MUTETWA [5]
1-6, 2-6
1512720000
2017-12-08 8:00am
A5 GRPT - Court 5
Dylan SALTON [4]
Karel VERHOEF [Q]
3-6, 2-6
1512720000
2017-12-08 8:00am
A6 GRPT - Court 6
Thomas REY
William ZULCH
2-6, 3-6
1512720000
2017-12-08 8:00am
A7 GRPT - Court 7
Luca LINK [Q]
Stephan Paul VILJOEN [6]
6-2, 1-6, 7-5
1512720000
2017-12-08 8:00am
A8 GRPT - Court 8
Willem KNOESEN [Q]
Luke GEDULDT
2-6, 2-6
1512720000
2017-12-08 8:00am
A9 TAB - Court 1
Alexander EDLEY [8]
Taona MHWANDAGARA [Q]
6-1, 6-4
1512720000
2017-12-08 8:00am
A10 TAB - Court 2
Damian MULLER
Kyler Hugo
0-6, 3-6
1512724500
2017-12-08 9:15am
A11 GRPT - Court 1
Nikolai HENSBERG
Tom MCHUGH
6-4, 6-1
1512724500
2017-12-08 9:15am
A12 GRPT - Court 2
Steyn DIPPENAAR [Q]
Albert KIRSTEN [3]
0-6, 4-6
1512724500
2017-12-08 9:15am
A13 GRPT - Court 3
Daniël WESSELS [7]
Joshua VAN ZYL
6-2, 6-4
1512724500
2017-12-08 9:15am
A14 GRPT - Court 4
Mikaeel WOODMAN
Erich SULLWALD [Q]
6-4, 6-3
1512724500
2017-12-08 9:15am
A15 GRPT - Court 5
LOUIS GROBBELAAR
Ethan TERBLANCHE
6-1, 6-1
1512724500
2017-12-08 9:15am
A16 GRPT - Court 6
James EDLEY
Damien NEZAR [2]
1-6, 0-6
1512810900
2017-12-09 9:15am
A17 UCT - Court 2
Duther THERON [1]
Leander PETERSEN
6-3, 6-3
1512810900
2017-12-09 9:15am
A18 UCT - Court 3
Jason SCHIMPER
TATENDA MUTETWA [5]
4-6, 1-6
1512810900
2017-12-09 9:15am
A19 UCT - Court 4
Karel VERHOEF [Q]
William ZULCH
2-6, 4-6
1512810900
2017-12-09 9:15am
A20 UCT - Court 5
Luca LINK [Q]
Luke GEDULDT
1-6, 1-6
1512810900
2017-12-09 9:15am
A21 UCT - Court 6
Alexander EDLEY [8]
Kyler Hugo
5-7, 1-6
1512810900
2017-12-09 9:15am
A22 UCT - Court 7
Nikolai HENSBERG
Albert KIRSTEN [3]
6-4, 6-3
1512810900
2017-12-09 9:15am
A23 UCT - Court 8
Daniël WESSELS [7]
Mikaeel WOODMAN
4-6, 4-6
1512810900
2017-12-09 9:15am
A24 UCT - Court 1
LOUIS GROBBELAAR
Damien NEZAR [2]
3-6, 3-6
1512897300
2017-12-10 9:15am
A25 UCT - Court 1
Duther THERON [1]
TATENDA MUTETWA [5]
7-5, 6-3
1512897300
2017-12-10 9:15am
A26 UCT - Court 2
William ZULCH
Luke GEDULDT
3-6, 2-6
1512897300
2017-12-10 9:15am
A27 UCT - Court 3
Kyler Hugo
Nikolai HENSBERG
1-6, 4-6
1512897300
2017-12-10 9:15am
A28 UCT - Court 4
Mikaeel WOODMAN
Damien NEZAR [2]
1-6, 1-6
1512985500
2017-12-11 9:45am
A29 RTC - Court 7
Duther THERON [1]
Luke GEDULDT
7-5, 7-5
1512985500
2017-12-11 9:45am
A30 RTC - Court 8
Nikolai HENSBERG
Damien NEZAR [2]
1-6, 2-6
1513067400
2017-12-12 8:30am
A31 RTC - Court 3
Duther THERON [1]
Damien NEZAR [2]
2-6, 4-6
1513071900
2017-12-12 9:45am
B1 UCT - Court 1
Luke GEDULDT
Nikolai HENSBERG
2-6, 7-5, 7-10
1512982800
2017-12-11 9:00am
C1 GRPT - Court 1
TATENDA MUTETWA [5]
William ZULCH
4-6, 6-2, 10-8
1512982800
2017-12-11 9:00am
C2 GRPT - Court 2
Kyler Hugo
Mikaeel WOODMAN
7-5, 4-6, 3-10
1513067400
2017-12-12 8:30am
C3 UCT - Court 4
TATENDA MUTETWA [5]
Mikaeel WOODMAN
6-4, 7-6
1512990900
2017-12-11 11:15am
D1 RTC -
William ZULCH
Kyler Hugo
3-6, 5-7
1512897300
2017-12-10 9:15am
E1 UCT - Court 5
Leander PETERSEN
Jason SCHIMPER
6-1, 6-1
1512897300
2017-12-10 9:15am
E2 UCT - Court 6
Karel VERHOEF [Q]
Luca LINK [Q]
6-3, 6-2
1512897300
2017-12-10 9:15am
E3 UCT - Court 7
Alexander EDLEY [8]
Albert KIRSTEN [3]
6-2, 6-3
1512897300
2017-12-10 9:15am
E4 UCT - Court 8
Daniël WESSELS [7]
LOUIS GROBBELAAR
7-5, 6-4
1512982800
2017-12-11 9:00am
E5 GRPT - Court 3
Leander PETERSEN
Karel VERHOEF [Q]
7-6, 7-6
1512982800
2017-12-11 9:00am
E6 GRPT - Court 4
Alexander EDLEY [8]
Daniël WESSELS [7]
6-4, 6-0
1512990900
2017-12-11 11:15am
E7 RTC -
Leander PETERSEN
Alexander EDLEY [8]
4-6, 6-3, 5-10
1512992700
2017-12-11 11:45am
F1 RTC -
Karel VERHOEF [Q]
Daniël WESSELS [7]
6-2, 7-5
1512982800
2017-12-11 9:00am
G1 GRPT - Court 5
Jason SCHIMPER
Luca LINK [Q]
6-4, 6-0
1512982800
2017-12-11 9:00am
G2 GRPT - Court 6
Albert KIRSTEN [3]
LOUIS GROBBELAAR
6-4, 7-6
1513067400
2017-12-12 8:30am
G3 UCT - Court 5
Jason SCHIMPER
Albert KIRSTEN [3]
2-6, 3-6
1513071900
2017-12-12 9:45am
H1 UCT - Court 2
Luca LINK [Q]
LOUIS GROBBELAAR
4-6, 0-6
1512733500
2017-12-08 11:45am
I1 GRPT - Court 7
Jonah ANDERSON [Q]
Wade HERMANUS
6-2, 6-4
1512733500
2017-12-08 11:45am
I2 GRPT - Court 8
Jake CARTER [Q]
Rynhard ROOTHMAN
5-7, 2-6
1512733500
2017-12-08 11:45am
I3 TAB - Court 1
Dylan SALTON [4]
Thomas REY
7-5, 6-3
1512733500
2017-12-08 11:45am
I4 TAB - Court 2
Stephan Paul VILJOEN [6]
Willem KNOESEN [Q]
6-7, 3-6
1512738000
2017-12-08 1:00pm
I5 GRPT - Court 1
Taona MHWANDAGARA [Q]
Damian MULLER
4-6, 6-0, 10-7
1512738000
2017-12-08 1:00pm
I6 GRPT - Court 2
Tom MCHUGH
Steyn DIPPENAAR [Q]
6-0, 6-2
1512738000
2017-12-08 1:00pm
I7 GRPT - Court 3
Joshua VAN ZYL
Erich SULLWALD [Q]
6-2, 6-3
1512738000
2017-12-08 1:00pm
I8 GRPT - Court 4
Ethan TERBLANCHE
James EDLEY
1-6, 4-6
1512819900
2017-12-09 11:45am
I9 UCT - Court 1
Jonah ANDERSON [Q]
Rynhard ROOTHMAN
6-0, 6-3
1512819900
2017-12-09 11:45am
I10 UCT - Court 2
Dylan SALTON [4]
Willem KNOESEN [Q]
6-3, 6-2
1512819900
2017-12-09 11:45am
I11 UCT - Court 3
Taona MHWANDAGARA [Q]
Tom MCHUGH
3-6, 4-6
1512819900
2017-12-09 11:45am
I12 UCT - Court 4
Joshua VAN ZYL
James EDLEY
2-6, 2-6
1512901800
2017-12-10 10:30am
I13 UCT - Court 7
Jonah ANDERSON [Q]
Dylan SALTON [4]
1-6, 6-7
1512901800
2017-12-10 10:30am
I14 UCT - Court 8
Tom MCHUGH
James EDLEY
3-6, 2-6
1512982800
2017-12-11 9:00am
I15 GRPT - Court 7
Dylan SALTON [4]
James EDLEY
6-3, 6-1
1512987300
2017-12-11 10:15am
J1 GRPT - Court 1
Jonah ANDERSON [Q]
Tom MCHUGH
7-6, 0-6, 8-10
1512906300
2017-12-10 11:45am
K1 UCT - Court 1
Rynhard ROOTHMAN
Willem KNOESEN [Q]
3-6, 6-3, 7-10
1512906300
2017-12-10 11:45am
K2 UCT - Court 2
Taona MHWANDAGARA [Q]
Joshua VAN ZYL
6-2, 4-6, 10-5
1512982800
2017-12-11 9:00am
K3 TAB - Court 2
Willem KNOESEN [Q]
Taona MHWANDAGARA [Q]
4-6, 1-6
1512987300
2017-12-11 10:15am
L1 GRPT - Court 2
Rynhard ROOTHMAN
Joshua VAN ZYL
3-6, 2-6
1512819900
2017-12-09 11:45am
M1 UCT - Court 5
Wade HERMANUS
Jake CARTER [Q]
3-6, 6-3, 10-5
1512819900
2017-12-09 11:45am
M2 UCT - Court 6
Thomas REY
Stephan Paul VILJOEN [6]
6-4, 2-6, 10-6
1512819900
2017-12-09 11:45am
M3 UCT - Court 7
Damian MULLER
Steyn DIPPENAAR [Q]
1-6, 6-4, 5-10
1512819900
2017-12-09 11:45am
M4 UCT - Court 8
Erich SULLWALD [Q]
Ethan TERBLANCHE
6-0, 6-0
1512906300
2017-12-10 11:45am
M5 UCT - Court 3
Wade HERMANUS
Thomas REY
6-3, 1-6, 9-11
1512906300
2017-12-10 11:45am
M6 UCT - Court 4
Steyn DIPPENAAR [Q]
Erich SULLWALD [Q]
1-6, 7-6, 7-10
1512987300
2017-12-11 10:15am
M7 GRPT - Court 3
Thomas REY
Erich SULLWALD [Q]
6-7, 6-2, 10-8
N/A N1 GRPT - Court 4
Wade HERMANUS
(Did not play)
Steyn DIPPENAAR [Q]
Walkover
1512906300
2017-12-10 11:45am
O1 UCT - Court 5
Jake CARTER [Q]
Stephan Paul VILJOEN [6]
6-3, 4-6, 2-10
1512906300
2017-12-10 11:45am
O2 UCT - Court 6
Damian MULLER
Ethan TERBLANCHE
3-6, 2-6
1512987300
2017-12-11 10:15am
O3 GRPT - Court 5
Stephan Paul VILJOEN [6]
Ethan TERBLANCHE
6-3, 6-2
1512987300
2017-12-11 10:15am
P1 GRPT - Court 6
Jake CARTER [Q]
Damian MULLER
6-2, 6-2