Print

Main Draw 1 2 TSA048647 TSA050374 EDEN WP [1] Marnus OOSTHUIZEN Luca GRANVOGL 6-0, 6-0 3 4 TSA048598 TSA048697 GC WP Calvin CROUSE [Q] Tim KORSTEN 6-1, 6-3 5 6 TSA040607 TSA048619 WP KZN André VILJOEN Calum JESTIN 6-3, 6-3 7 8 TSA048414 TSA04794 EDEN WP Louis FOURIE [7] Stephen CLAASSEN 6-0, 6-0 9 10 TSA051325 TSA040357 Winelands WP [3] John COETZEE [Q] Max KLEBER 6-3, 6-2 11 12 TSA048601 TSA050034 KZN EP Daniel WATSON Emil VILJOEN 6-1, 5-7, 10-8 13 14 TSA051100 TSA050124 GAU WP Benedict BADZA Marc KLEBER 6-1, 6-2 15 16 TSA048602 TSA048674 WP WP Mark BACKEBERG [8] Sebastiano SOLA 6-2, 6-0 17 18 TSA048635 TSA04730 GN WP [6] Francois VAN WYK [Q] Jaryd VISSER 6-4, 6-1 19 20 TSA050232 TSA04761 WP FS Leonardo SOLA [Q] Wian VAN ZYL 6-2, 3-6, 6-3 21 22 TSA048605 TSA051295 Winelands Winelands Ruan LIEBENBERG FransWillem VAN DER MERWE 6-2, 6-2 23 24 TSA048597 TSA048322 WP GC Benjamin DAVIDYAN [4] Connor VAN SCHALKWYK 6-0, 6-3 25 26 TSA048339 TSA048335 FS WP [5] GERARD HENNING [Q] Ian THOM 6-2, 6-3 27 28 TSA061297 TSA048640 GE WP [Q] Takura MHWANDAGARA Joshua ROBERTS (Ret.) 6-3, 2-6 (Ret.) 29 30 TSA040414 TSA051049 Winelands KZN Viktor LINELL Caleb FYVIE 6-2, 6-3 31 32 TSA048522 TSA048680 WP Winelands [Q] Benjamin MACFARLAINE [2] ANRO NEL 6-3, 6-0 [1] Marnus OOSTHUIZEN Calvin CROUSE 6-4, 6-2 Calum JESTIN [7] Stephen CLAASSEN 6-4, 6-1 [3] John COETZEE Daniel WATSON 6-1, 6-0 Benedict BADZA [8] Sebastiano SOLA 6-2, 4-6, 6-2 [6] Francois VAN WYK Leonardo SOLA 6-4, 4-6, 6-2 FransWillem VAN DER MERWE [4] Connor VAN SCHALKWYK 6-2, 7-5 [5] GERARD HENNING [Q] Takura MHWANDAGARA 6-3, 6-1 Viktor LINELL [2] ANRO NEL 6-0, 6-1 [1] Marnus OOSTHUIZEN [7] Stephen CLAASSEN 7-5, 6-4 [3] John COETZEE Benedict BADZA 6-4, 3-6, 6-3 [6] Francois VAN WYK [4] Connor VAN SCHALKWYK 6-1, 6-0 [5] GERARD HENNING [2] ANRO NEL 7-5, 6-1 [7] Stephen CLAASSEN [3] John COETZEE 6-2, 6-4 [4] Connor VAN SCHALKWYK [2] ANRO NEL 6-4, 6-2 [7] Stephen CLAASSEN [4] Connor VAN SCHALKWYK 6-2, 6-0 [4] Connor VAN SCHALKWYK
[3] John COETZEE [2] ANRO NEL Walkover 3/4 Playoff [2] ANRO NEL
Benedict BADZA [5] GERARD HENNING 6-0, 6-1 7/8 Playoff [5] GERARD HENNING
Daniel WATSON Viktor LINELL 6-4, 6-2 15/16 Playoff Viktor LINELL
[Q] Max KLEBER Caleb FYVIE 6-3, 6-1 19/20 Playoff [-1] Max KLEBER
Luca GRANVOGL [Q] Ian THOM (Ret.) 2-1 (Ret.) 23/24 Playoff Luca GRANVOGL
N1 BYE Ruan LIEBENBERG 27/28 Playoff Ruan LIEBENBERG
P1 [Q] Tim KORSTEN BYE 31/32 Playoff [-1] Tim KORSTEN
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A2 2 Tim Korsten ZA Table View Tennis Club
A5 2 Max KLEBER Paul Roos Gimnasium
A7 1 Benedict Badza ZW Benoni Tennis Club
A9 2 Jaryd VISSER Table View Tennis Club
A10 2 Wian VAN ZYL Grey College High
A13 2 Ian THOM Somerset West Tennis Club
A14 1 Takura MHWANDAGARA ZW Bedfordview Country Club
A16 1 Benjamin MACFARLAINE ZA Claremont
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Marnus Oosthuizen ZA Greatbrak Tennis Club No -
[2] ANRO NEL ZA Montagu Tennis Club No -
[3] John COETZEE ZA Hugenote Hoerskool No -
[4] Connor VAN SCHALKWYK NA Randburg Tennis Club No -
[5] GERARD HENNING ZA Grey College High No -
[6] Francois VAN WYK ZA Elarduspark Tennis Club No -
[7] Stephen CLAASSEN Paul Roos Gimnasium No -
[8] Sebastiano SOLA ZA Recreation Tennis Club No -
- Mark BACKEBERG ZA Constantia Tennis Club No -
- Luca GRANVOGL Somerset West Tennis Club No -
[Q] Ian THOM Somerset West Tennis Club No -
[Q] Tim Korsten ZA Table View Tennis Club No -
[Q] Jaryd VISSER Table View Tennis Club No -
- Viktor LINELL ZA University of Stellenbosch Tennis Club No -
- André VILJOEN ZA Worcester Tennis Club No -
- Calvin CROUSE ZA St Stithians Tennis Club No -
- Benedict Badza ZW Benoni Tennis Club Yes ERIC BAKKER
- Daniel WATSON ZA Mount Edgecombe Country Club No -
- Emil VILJOEN ZA Engraved Tennis Academy No -
- Louis FOURIE York High School (George) No -
[Q] Wian VAN ZYL Grey College High No -
[Q] Takura MHWANDAGARA ZW Bedfordview Country Club No -
- Calum Jestin Durban Country Club Tennis No -
- Caleb FYVIE Highbury Preparatory School No -
- Leonardo SOLA ZA Recreation Tennis Club No -
[Q] Benjamin MACFARLAINE ZA Claremont No -
- Joshua ROBERTS ZA Pinelands Tennis Club No -
[Q] Max KLEBER Paul Roos Gimnasium No -
- Benjamin DAVIDYAN ZA Paul Roos Gimnasium No -
- Ruan LIEBENBERG ZA Paul Roos Gimnasium No -
- FransWillem VAN DER MERWE ZA Paarl Boys' High School No -
- Marc KLEBER Paul Roos Gimnasium No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[Q] ERIC BAKKER Laerskool Eikestad No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1512720000
2017-12-08 8:00am
A1 PAR - Court 1
Marnus Oosthuizen [1]
Luca GRANVOGL
6-0, 6-0
1512720000
2017-12-08 8:00am
A2 PAR - Court 2
Calvin CROUSE
Tim Korsten [Q]
6-1, 6-3
1512720000
2017-12-08 8:00am
A3 PAR - Court 3
André VILJOEN
Calum Jestin
3-6, 3-6
1512720000
2017-12-08 8:00am
A4 PAR - Court 4
Louis FOURIE
Stephen CLAASSEN [7]
0-6, 0-6
1512720000
2017-12-08 8:00am
A5 PAR - Court 5
John COETZEE [3]
Max KLEBER [Q]
6-3, 6-2
1512720000
2017-12-08 8:00am
A6 PAR - Court 6
Daniel WATSON
Emil VILJOEN
6-1, 5-7, 10-8
1512720000
2017-12-08 8:00am
A7 PAR - Court 7
Benedict Badza
Marc KLEBER
6-1, 6-2
1512720000
2017-12-08 8:00am
A8 PAR - Court 8
Mark BACKEBERG
Sebastiano SOLA [8]
2-6, 0-6
1512720000
2017-12-08 8:00am
A9 PAR - Court 9
Francois VAN WYK [6]
Jaryd VISSER [Q]
6-4, 6-1
1512724500
2017-12-08 9:15am
A10 PAR - Court 1
Leonardo SOLA
Wian VAN ZYL [Q]
6-2, 3-6, 6-3
1512724500
2017-12-08 9:15am
A11 PAR - Court 2
Ruan LIEBENBERG
FransWillem VAN DER MERWE
2-6, 2-6
1512724500
2017-12-08 9:15am
A12 PAR - Court 3
Benjamin DAVIDYAN
Connor VAN SCHALKWYK [4]
0-6, 3-6
1512724500
2017-12-08 9:15am
A13 PAR - Court 4
GERARD HENNING [5]
Ian THOM [Q]
6-2, 6-3
1512724500
2017-12-08 9:15am
A14 PAR - Court 5
Takura MHWANDAGARA [Q]
Joshua ROBERTS
(Ret.)
3-6, 6-2
Retired
1512724500
2017-12-08 9:15am
A15 PAR - Court 6
Viktor LINELL
Caleb FYVIE
6-2, 6-3
1512724500
2017-12-08 9:15am
A16 PAR - Court 7
Benjamin MACFARLAINE [Q]
ANRO NEL [2]
3-6, 0-6
1512806400
2017-12-09 8:00am
A17 PAR - Court 1
Marnus Oosthuizen [1]
Calvin CROUSE
6-4, 6-2
1512806400
2017-12-09 8:00am
A18 PAR - Court 2
Calum Jestin
Stephen CLAASSEN [7]
4-6, 1-6
1512806400
2017-12-09 8:00am
A19 PAR - Court 3
John COETZEE [3]
Daniel WATSON
6-1, 6-0
1512806400
2017-12-09 8:00am
A20 PAR - Court 4
Benedict Badza
Sebastiano SOLA [8]
6-2, 4-6, 6-2
1512806400
2017-12-09 8:00am
A21 PAR - Court 5
Francois VAN WYK [6]
Leonardo SOLA
6-4, 4-6, 6-2
1512806400
2017-12-09 8:00am
A22 PAR - Court 6
FransWillem VAN DER MERWE
Connor VAN SCHALKWYK [4]
2-6, 5-7
1512806400
2017-12-09 8:00am
A23 PAR - Court 7
GERARD HENNING [5]
Takura MHWANDAGARA [Q]
6-3, 6-1
1512806400
2017-12-09 8:00am
A24 PAR - Court 8
Viktor LINELL
ANRO NEL [2]
0-6, 1-6
1512892800
2017-12-10 8:00am
A25 PAR - Court 1
Marnus Oosthuizen [1]
Stephen CLAASSEN [7]
5-7, 4-6
1512892800
2017-12-10 8:00am
A26 PAR - Court 2
John COETZEE [3]
Benedict Badza
6-4, 3-6, 6-3
1512892800
2017-12-10 8:00am
A27 PAR - Court 3
Francois VAN WYK [6]
Connor VAN SCHALKWYK [4]
1-6, 0-6
1512892800
2017-12-10 8:00am
A28 PAR - Court 4
GERARD HENNING [5]
ANRO NEL [2]
5-7, 1-6
1512981000
2017-12-11 8:30am
A29 RTC - court 1
Stephen CLAASSEN [7]
John COETZEE [3]
6-2, 6-4
1512981000
2017-12-11 8:30am
A30 RTC - Court 2
Connor VAN SCHALKWYK [4]
ANRO NEL [2]
6-4, 6-2
1513067400
2017-12-12 8:30am
A31 RTC - Court 5
Stephen CLAASSEN [7]
Connor VAN SCHALKWYK [4]
2-6, 0-6
N/A B1 UCT - Court 6
John COETZEE [3]
(Did not play)
ANRO NEL [2]
Walkover
1512906300
2017-12-10 11:45am
C1 PAR - Court 5
Marnus Oosthuizen [1]
Benedict Badza
6-0, 6-4
1512906300
2017-12-10 11:45am
C2 PAR - Court 6
Francois VAN WYK [6]
GERARD HENNING [5]
6-2, 7-6(7)
1512981000
2017-12-11 8:30am
C3 WELG - Court 3
Marnus Oosthuizen [1]
Francois VAN WYK [6]
4-6, 2-6
1512981000
2017-12-11 8:30am
D1 WELG - Court 4
Benedict Badza
GERARD HENNING [5]
0-6, 1-6
1512892800
2017-12-10 8:00am
E1 PAR - Court 5
Calvin CROUSE
Calum Jestin
4-6, 0-6
1512892800
2017-12-10 8:00am
E2 PAR - Court 6
Daniel WATSON
Sebastiano SOLA [8]
4-6, 3-6
1512892800
2017-12-10 8:00am
E3 PAR - Court 7
Leonardo SOLA
FransWillem VAN DER MERWE
6-3, 3-6, 10-4
1512892800
2017-12-10 8:00am
E4 PAR - Court 8
Takura MHWANDAGARA [Q]
Viktor LINELL
6-4, 6-4
1512906300
2017-12-10 11:45am
E5 PAR - Court 7
Calum Jestin
Sebastiano SOLA [8]
5-7, 4-6
1512906300
2017-12-10 11:45am
E6 PAR - Court 8
Leonardo SOLA
Takura MHWANDAGARA [Q]
6-2, 6-3
1512981000
2017-12-11 8:30am
E7 WELG - Court 5
Sebastiano SOLA [8]
Leonardo SOLA
7-5, 6-1
1512981000
2017-12-11 8:30am
F1 WELG - Court 6
Calum Jestin
Takura MHWANDAGARA [Q]
6-0, 6-0
1512906300
2017-12-10 11:45am
G1 PAR - Court 9
Calvin CROUSE
Daniel WATSON
6-0, 6-3
1512906300
2017-12-10 11:45am
G2 PAR - Court 10
FransWillem VAN DER MERWE
Viktor LINELL
(Ret.)
6-4, 3-1
Retired
1512981000
2017-12-11 8:30am
G3 WELG - Court 7
Calvin CROUSE
FransWillem VAN DER MERWE
6-1, 6-2
1512981000
2017-12-11 8:30am
H1 WELG - Court 8
Daniel WATSON
Viktor LINELL
4-6, 2-6
1512806400
2017-12-09 8:00am
I1 PAR - Court 9
Luca GRANVOGL
Tim Korsten [Q]
6-2, 6-0
1512806400
2017-12-09 8:00am
I2 PAR - Court 10
André VILJOEN
Louis FOURIE
6-0, 6-0
1512810900
2017-12-09 9:15am
I3 PAR - Court 1
Max KLEBER [Q]
Emil VILJOEN
6-3, 2-6, 10-7
1512810900
2017-12-09 9:15am
I4 PAR - Court 2
Marc KLEBER
Mark BACKEBERG
3-6, 6-3, 10-8
1512810900
2017-12-09 9:15am
I5 PAR - Court 3
Jaryd VISSER [Q]
Wian VAN ZYL [Q]
2-6, 3-6
1512810900
2017-12-09 9:15am
I6 PAR - Court 4
Ruan LIEBENBERG
Benjamin DAVIDYAN
1-6, 3-6
N/A I7 PAR - Court 5
Ian THOM [Q]
Joshua ROBERTS
(Did not play)
Walkover
N/A I8 PAR - Court 6
Caleb FYVIE
Benjamin MACFARLAINE [Q]
(Did not play)
Walkover
1512892800
2017-12-10 8:00am
I9 PAR - Court 9
Luca GRANVOGL
André VILJOEN
2-6, 1-6
1512892800
2017-12-10 8:00am
I10 PAR - Court 10
Max KLEBER [Q]
Marc KLEBER
7-6(7), 6-7(7), 10-8
1512897300
2017-12-10 9:15am
I11 PAR - Court 1
Wian VAN ZYL [Q]
Benjamin DAVIDYAN
0-6, 6-2, 4-10
1512897300
2017-12-10 9:15am
I12 PAR - Court 2
Ian THOM [Q]
Caleb FYVIE
2-6, 2-6
1512910800
2017-12-10 1:00pm
I13 PAR - Court 1
André VILJOEN
Max KLEBER [Q]
6-2, 6-1
1512901800
2017-12-10 10:30am
I14 PAR - Court 11
Benjamin DAVIDYAN
Caleb FYVIE
6-4, 6-4
1512864000
2017-12-10 12:00am
I15 RTC -
André VILJOEN
Benjamin DAVIDYAN
1-6, 4-6
1512981000
2017-12-11 8:30am
J1 WELG - Court 1
Max KLEBER [Q]
Caleb FYVIE
6-3, 6-1
1512910800
2017-12-10 1:00pm
K1 PAR - Court 3
Luca GRANVOGL
Marc KLEBER
4-6, 2-6
1512910800
2017-12-10 1:00pm
K2 PAR - Court 4
Wian VAN ZYL [Q]
Ian THOM [Q]
2-6, 6-4, 10-4
1512981000
2017-12-11 8:30am
K3 WELG - Court 2
Marc KLEBER
Wian VAN ZYL [Q]
6-4, 6-3
1512828000
2017-12-09 2:00pm
L1 PAR -
Luca GRANVOGL
Ian THOM [Q]
(Ret.)
2-1
Retired
1512897300
2017-12-10 9:15am
M1 PAR - Court 3
Tim Korsten [Q]
Louis FOURIE
6-7(7), 4-6
1512897300
2017-12-10 9:15am
M2 PAR - Court 4
Emil VILJOEN
Mark BACKEBERG
0-6, 2-6
1512897300
2017-12-10 9:15am
M3 PAR - Court 5
Jaryd VISSER [Q]
Ruan LIEBENBERG
3-6, 5-7
1512910800
2017-12-10 1:00pm
M5 PAR - Court 5
Louis FOURIE
(Def.)
Mark BACKEBERG
1512910800
2017-12-10 1:00pm
M6 PAR - Court 6
Ruan LIEBENBERG
Benjamin MACFARLAINE [Q]
1-6, 0-6
1512985500
2017-12-11 9:45am
M7 WELG - Court 3
Mark BACKEBERG
Benjamin MACFARLAINE [Q]
3-6, 2-6
1512910800
2017-12-10 1:00pm
O1 PAR - Court 7
Tim Korsten [Q]
Emil VILJOEN
1-6, 1-6
1512824400
2017-12-09 1:00pm
O3 PAR -
Emil VILJOEN
Jaryd VISSER [Q]
0-6, 1-6