Print

Main Draw 1 2 TSA048651 TSA040309 GE GN [1] Mikayla PLITT [Q] Mia-leigh CILLIERS 6-0, 6-0 3 4 TSA040159 TSA051293 EDEN NC LIEBE OOSTHUIZEN [Q] Ninke NEL 6-0, 6-0 5 6 TSA50370 TSA040379 FS KZN Leane ENGELBRECHT Lindsay ENGELEN 6-7, 7-5, 6-1 7 8 TSA051137 TSA050102 Winelands GN Janke VILJOEN [8] Mikayla FAURE 6-2, 6-3 9 10 TSA040361 TSA05445 EDEN FS [3] Heike JANSE VAN VUUREN [Q] Dulce LOPEZ DEL REY 6-1, 6-0 11 12 TSA050160 TSA040472 WP EDEN Hailey TROUP Carla DANNHAUSER 6-4, 6-2 13 14 TSA048665 TSA048624 Winelands GE Jessica GREYVENSTEYN Amy BLOCH 6-2, 7-5 15 16 TSA05452 TSA048672 GC EDEN [Q] Sascha HETZ [5] Chandre BOSHOFF 6-0, 6-0 17 18 TSA051301 TSA051368 GN GAU [7] Carlé BOTHA Nicole MATUKUTIRE 6-0, 6-1 19 20 TSA040283 TSA050014 WP KZN Makhosazana STEWART Anna WISE 7-5, 2-6, 6-2 21 22 TSA050027 TSA048290 EP EDEN LEILA NEL Patricia ESTERER 6-0, 6-1 23 24 TSA048508 TSA040356 Winelands EDEN [Q] Lara STEENKAMP [4] Naledi MANYUBE 6-1, 6-1 25 26 TSA051330 TSA048668 FS LIM [6] Anke HEYNS [Q] Lize SULLWALD 6-2, 6-0 27 28 TSA048679 TSA050018 Winelands GN Megan GIBBS NADIA GOUWS 6-4, 6-4 29 30 TSA050045 TSA040292 Winelands EP Elca ZULCH Jade BENTING 6-3, 6-0 31 32 TSA05504 TSA040031 WP FS [Q] Lizzy KNOESEN [2] Line GREYLING 6-1, 6-1 [1] Mikayla PLITT LIEBE OOSTHUIZEN 6-0, 6-1 Leane ENGELBRECHT [8] Mikayla FAURE 6-0, 6-3 [3] Heike JANSE VAN VUUREN Carla DANNHAUSER 6-0, 6-0 Jessica GREYVENSTEYN [5] Chandre BOSHOFF 6-2, 6-3 [7] Carlé BOTHA Makhosazana STEWART 6-2, 7-5 LEILA NEL [4] Naledi MANYUBE 6-1, 6-0 [6] Anke HEYNS Megan GIBBS 3-6, 7-6(6), 6-2 Jade BENTING [2] Line GREYLING 6-3, 6-3 [1] Mikayla PLITT [8] Mikayla FAURE 6-2, 6-0 [3] Heike JANSE VAN VUUREN [5] Chandre BOSHOFF 6-2, 4-6, 6-1 [7] Carlé BOTHA [4] Naledi MANYUBE 6-3, 6-2 [6] Anke HEYNS [2] Line GREYLING 6-2, 6-0 [8] Mikayla FAURE [3] Heike JANSE VAN VUUREN 6-4, 0-6, 7-6 [4] Naledi MANYUBE [2] Line GREYLING 7-6(4), 6-3 [8] Mikayla FAURE [2] Line GREYLING 6-1, 6-3 [2] Line GREYLING
[1] Mikayla PLITT [7] Carlé BOTHA 7-6, 6-4 7/8 Playoff [7] Carlé BOTHA
F1 LIEBE OOSTHUIZEN BYE 11/12 Playoff LIEBE OOSTHUIZEN
Carla DANNHAUSER Megan GIBBS 2-6, 6-0, 10-5 15/16 Playoff Megan GIBBS
Hailey TROUP [Q] Lizzy KNOESEN 7-6, 3-6, 10-7 19/20 Playoff [-1] Lizzy KNOESEN
[Q] Ninke NEL [Q] Lize SULLWALD 6-2, 6-3 23/24 Playoff [-1] Lize SULLWALD
[Q] Dulce LOPEZ DEL REY Nicole MATUKUTIRE 6-2, 6-0 27/28 Playoff Nicole MATUKUTIRE
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A1 2 Mia-leigh Cilliers ZA Monument Park Tennis Club
A2 2 Ninke NEL ZA Lapesa Tennis Club
A5 2 Dulce LOPEZ DEL REY ZA Eunice High School
A8 1 Sascha HETZ Bedfordview Country Club
A9 2 Nicole Matukutire ZW TuksSport Groenkloof Campus
A12 1 Lara STEENKAMP Hoër Meisieskool Bloemhof
A13 2 Lize SULLWALD Warmbad Tennis Club
A16 1 Lizzy Knoesen ZA Recreation Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Mikayla PLITT Bedfordview Country Club No -
- LIEBE OOSTHUIZEN Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club No -
- Leane ENGELBRECHT ZA Mundene Tennis Klub No -
- Lindsay ENGELEN ZA Westridge Tennis Stadium No -
- Janke VILJOEN Paarl Girls High No -
[8] Mikayla Faure ZA No -
[3] Heike JANSE VAN VUUREN ZA GREAT Tennis Courts No -
- Hailey TROUP Rhenish High No -
- Carla DANNHAUSER Mosselbaai Tennis Club No -
- Jessica GREYVENSTEYN ZA Paarl Girls High No -
- Amy BLOCH Bedfordview Country Club No -
[5] Chandre BOSHOFF ZA George Tennis Club No -
[7] Carlé BOTHA ZA Menlopark High School No -
- Makhosazana Stewart ZA Marks Park Sports Club No -
- Anna WISE ZA Umhlali Country Club No -
- LEILA NEL ZA Westview Tennis Club No -
- Patricia ESTERER Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club No -
[4] Naledi MANYUBE ZA George Tennis Club No -
[6] Anke HEYNS ZA Senekal Tennis Club No -
- Megan GIBBS ZA Country Club Tennis Club No -
- NADIA GOUWS Marks Park Sports Club No -
- Elca ZULCH Paarl Tennis Club No -
- Jade BENTING ZA Pinelands Tennis Club No -
[2] Line GREYLING ZA Oranje Meisies Hoër No -
- Nicole Matukutire ZW TuksSport Groenkloof Campus Yes MAYA GOMEZ - ROSENBAUM
[Q] Dulce LOPEZ DEL REY ZA Eunice High School No -
[Q] Sascha HETZ Bedfordview Country Club No -
[Q] Mia-leigh Cilliers ZA Monument Park Tennis Club No -
[Q] Lize SULLWALD Warmbad Tennis Club No -
[Q] Ninke NEL ZA Lapesa Tennis Club No -
[Q] Lizzy Knoesen ZA Recreation Tennis Club No -
[Q] Lara STEENKAMP Hoër Meisieskool Bloemhof No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[Q] MAYA GOMEZ - ROSENBAUM Herzlia Middle High No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1512720000
2017-12-08 8:00am
A1 EDG - Court 1
Mikayla PLITT [1]
Mia-leigh Cilliers [Q]
6-0, 6-0
1512720000
2017-12-08 8:00am
A2 EDG - Court 2
LIEBE OOSTHUIZEN
Ninke NEL [Q]
6-0, 6-0
1512720000
2017-12-08 8:00am
A3 EDG - Court 3
Leane ENGELBRECHT
Lindsay ENGELEN
6-7, 7-5, 6-1
1512720000
2017-12-08 8:00am
A4 EDG - Court 4
Janke VILJOEN
Mikayla Faure [8]
2-6, 3-6
1512720000
2017-12-08 8:00am
A5 EDG - Court 5
Heike JANSE VAN VUUREN [3]
Dulce LOPEZ DEL REY [Q]
6-1, 6-0
1512720000
2017-12-08 8:00am
A6 EDG - Court 6
Hailey TROUP
Carla DANNHAUSER
4-6, 2-6
1512720000
2017-12-08 8:00am
A7 EDG - Court 7
Jessica GREYVENSTEYN
Amy BLOCH
6-2, 7-5
1512720000
2017-12-08 8:00am
A8 EDG - Court 8
Sascha HETZ [Q]
Chandre BOSHOFF [5]
0-6, 0-6
1512724500
2017-12-08 9:15am
A9 EDG - Court 1
Carlé BOTHA [7]
Nicole Matukutire
6-0, 6-1
1512724500
2017-12-08 9:15am
A10 EDG - Court 2
Makhosazana Stewart
Anna WISE
7-5, 2-6, 6-2
1512724500
2017-12-08 9:15am
A11 EDG - Court 3
LEILA NEL
Patricia ESTERER
6-0, 6-1
1512724500
2017-12-08 9:15am
A12 EDG - Court 4
Lara STEENKAMP [Q]
Naledi MANYUBE [4]
1-6, 1-6
1512724500
2017-12-08 9:15am
A13 EDG - Court 5
Anke HEYNS [6]
Lize SULLWALD [Q]
6-2, 6-0
1512724500
2017-12-08 9:15am
A14 EDG - Court 6
Megan GIBBS
NADIA GOUWS
6-4, 6-4
1512724500
2017-12-08 9:15am
A15 EDG - Court 7
Elca ZULCH
Jade BENTING
3-6, 0-6
1512724500
2017-12-08 9:15am
A16 EDG - Court 8
Lizzy Knoesen [Q]
Line GREYLING [2]
1-6, 1-6
1512806400
2017-12-09 8:00am
A17 EDG - Court 1
Mikayla PLITT [1]
LIEBE OOSTHUIZEN
6-0, 6-1
1512806400
2017-12-09 8:00am
A18 EDG - Court 2
Leane ENGELBRECHT
Mikayla Faure [8]
0-6, 3-6
1512806400
2017-12-09 8:00am
A19 EDG - Court 3
Heike JANSE VAN VUUREN [3]
Carla DANNHAUSER
6-0, 6-0
1512806400
2017-12-09 8:00am
A20 EDG - Court 4
Jessica GREYVENSTEYN
Chandre BOSHOFF [5]
2-6, 3-6
1512806400
2017-12-09 8:00am
A21 EDG - Court 5
Carlé BOTHA [7]
Makhosazana Stewart
6-2, 7-5
1512806400
2017-12-09 8:00am
A22 EDG - Court 6
LEILA NEL
Naledi MANYUBE [4]
1-6, 0-6
1512806400
2017-12-09 8:00am
A23 EDG - Court 7
Anke HEYNS [6]
Megan GIBBS
3-6, 7-6(6), 6-2
1512806400
2017-12-09 8:00am
A24 EDG - Court 8
Jade BENTING
Line GREYLING [2]
3-6, 3-6
1512892800
2017-12-10 8:00am
A25 EDG - Court 1
Mikayla PLITT [1]
Mikayla Faure [8]
2-6, 0-6
1512892800
2017-12-10 8:00am
A26 EDG - Court 2
Heike JANSE VAN VUUREN [3]
Chandre BOSHOFF [5]
6-2, 4-6, 6-1
1512892800
2017-12-10 8:00am
A27 EDG - Court 3
Carlé BOTHA [7]
Naledi MANYUBE [4]
3-6, 2-6
1512892800
2017-12-10 8:00am
A28 EDG - Court 4
Anke HEYNS [6]
Line GREYLING [2]
2-6, 0-6
1512981000
2017-12-11 8:30am
A29 RTC - Court 3
Mikayla Faure [8]
Heike JANSE VAN VUUREN [3]
6-4, 0-6, 7-6
1512981000
2017-12-11 8:30am
A30 RTC - Court 4
Naledi MANYUBE [4]
Line GREYLING [2]
6-7(4), 3-6
1513067400
2017-12-12 8:30am
A31 RTC - Court 6
Mikayla Faure [8]
Line GREYLING [2]
1-6, 3-6
1513067400
2017-12-12 8:30am
B1 UCT - Court 3
Heike JANSE VAN VUUREN [3]
Naledi MANYUBE [4]
2-6, 2-6
1512906300
2017-12-10 11:45am
C1 EDG - Court 4
Mikayla PLITT [1]
Chandre BOSHOFF [5]
3-6, 2-6
1512906300
2017-12-10 11:45am
C2 EDG - Court 5
Carlé BOTHA [7]
Anke HEYNS [6]
6-7, 4-6
1512985500
2017-12-11 9:45am
C3 WELG - Court 1
Chandre BOSHOFF [5]
Anke HEYNS [6]
6-4, 6-4
1512985500
2017-12-11 9:45am
D1 WELG - Court 2
Mikayla PLITT [1]
Carlé BOTHA [7]
6-7, 4-6
1512815400
2017-12-09 10:30am
E1 EDG - Court 1
LIEBE OOSTHUIZEN
Leane ENGELBRECHT
6-2, 6-1
1512815400
2017-12-09 10:30am
E2 EDG - Court 2
Carla DANNHAUSER
Jessica GREYVENSTEYN
2-6, 2-6
1512815400
2017-12-09 10:30am
E3 EDG - Court 3
Makhosazana Stewart
LEILA NEL
6-7, 6-2, 2-10
1512815400
2017-12-09 10:30am
E4 EDG - Court 4
Megan GIBBS
Jade BENTING
6-2, 3-6, 5-10
1512892800
2017-12-10 8:00am
E5 EDG - Court 5
LIEBE OOSTHUIZEN
Jessica GREYVENSTEYN
4-6, 4-6
N/A E6 EDG - Court 6
LEILA NEL
Jade BENTING
(Did not play)
Walkover
1512906300
2017-12-10 11:45am
E7 EDG - Court 6
Jessica GREYVENSTEYN
LEILA NEL
7-6(4), 6-3
1512892800
2017-12-10 8:00am
G1 EDG - Court 7
Leane ENGELBRECHT
Carla DANNHAUSER
6-1, 6-1
1512892800
2017-12-10 8:00am
G2 EDG - Court 8
Makhosazana Stewart
Megan GIBBS
6-1, 6-2
1512906300
2017-12-10 11:45am
G3 EDG - Court 8
Leane ENGELBRECHT
Makhosazana Stewart
2-6, 6-7(4)
1512910800
2017-12-10 1:00pm
H1 EDG - Court 1
Carla DANNHAUSER
Megan GIBBS
6-2, 0-6, 5-10
1512733500
2017-12-08 11:45am
I1 EDG - Court 5
Mia-leigh Cilliers [Q]
Ninke NEL [Q]
4-6, 3-6
1512733500
2017-12-08 11:45am
I2 EDG - Court 6
Lindsay ENGELEN
Janke VILJOEN
4-6, 6-2, 6-10
1512733500
2017-12-08 11:45am
I3 EDG - Court 7
Dulce LOPEZ DEL REY [Q]
Hailey TROUP
5-7, 5-7
1512733500
2017-12-08 11:45am
I4 EDG - Court 8
Amy BLOCH
Sascha HETZ [Q]
6-2, 6-1
1512733500
2017-12-08 11:45am
I5 EDG - Court 1
Nicole Matukutire
Anna WISE
4-6, 2-6
1512733500
2017-12-08 11:45am
I6 EDG - Court 2
Patricia ESTERER
Lara STEENKAMP [Q]
5-7, 3-6
1512733500
2017-12-08 11:45am
I7 EDG - Court 3
Lize SULLWALD [Q]
NADIA GOUWS
7-6(7), 6-2
1512733500
2017-12-08 11:45am
I8 EDG - Court 4
Elca ZULCH
Lizzy Knoesen [Q]
7-6, 2-6, 9-11
1512810900
2017-12-09 9:15am
I9 EDG - Court 1
Ninke NEL [Q]
Janke VILJOEN
4-6, 1-6
1512810900
2017-12-09 9:15am
I10 EDG - Court 2
Hailey TROUP
Amy BLOCH
6-3, 6-1
1512810900
2017-12-09 9:15am
I11 EDG - Court 3
Anna WISE
Lara STEENKAMP [Q]
6-3, 7-5
1512810900
2017-12-09 9:15am
I12 EDG - Court 4
Lize SULLWALD [Q]
Lizzy Knoesen [Q]
2-6, 6-3, 2-10
1512897300
2017-12-10 9:15am
I13 EDG - Court 1
Janke VILJOEN
Hailey TROUP
6-2, 6-4
1512897300
2017-12-10 9:15am
I14 EDG - Court 2
Anna WISE
Lizzy Knoesen [Q]
6-1, 6-1
1512910800
2017-12-10 1:00pm
I15 EDG - Court 2
Janke VILJOEN
Anna WISE
5-7, 6-3, 3-10
1512910800
2017-12-10 1:00pm
J1 EDG - Court 3
Hailey TROUP
Lizzy Knoesen [Q]
6-7, 6-3, 7-10
1512897300
2017-12-10 9:15am
K1 EDG - Court 3
Ninke NEL [Q]
Amy BLOCH
1-6, 1-6
1512897300
2017-12-10 9:15am
K2 EDG - Court 4
Lara STEENKAMP [Q]
Lize SULLWALD [Q]
6-0, 6-1
1512873000
2017-12-10 2:30am
K3 RTC -
Amy BLOCH
Lara STEENKAMP [Q]
6-2, 6-4
1512873000
2017-12-10 2:30am
L1 RTC -
Ninke NEL [Q]
Lize SULLWALD [Q]
2-6, 3-6
1512810900
2017-12-09 9:15am
M1 EDG - Court 5
Mia-leigh Cilliers [Q]
Lindsay ENGELEN
0-6, 4-6
1512810900
2017-12-09 9:15am
M2 EDG - Court 6
Dulce LOPEZ DEL REY [Q]
Sascha HETZ [Q]
6-4, 0-6, 10-4
1512810900
2017-12-09 9:15am
M3 EDG - Court 7
Nicole Matukutire
Patricia ESTERER
6-3, 6-2
1512810900
2017-12-09 9:15am
M4 EDG - Court 8
NADIA GOUWS
Elca ZULCH
6-4, 6-2
1512897300
2017-12-10 9:15am
M5 EDG - Court 5
Lindsay ENGELEN
Dulce LOPEZ DEL REY [Q]
7-6, 6-4
1512897300
2017-12-10 9:15am
M6 EDG - Court 6
Nicole Matukutire
NADIA GOUWS
3-6, 2-6
1512873000
2017-12-10 2:30am
M7 RTC -
Lindsay ENGELEN
NADIA GOUWS
1-6, 1-6
1512873000
2017-12-10 2:30am
N1 RTC -
Dulce LOPEZ DEL REY [Q]
Nicole Matukutire
2-6, 0-6
1512897300
2017-12-10 9:15am
O1 EDG - Court 7
Mia-leigh Cilliers [Q]
Sascha HETZ [Q]
0-6, 0-6
1512897300
2017-12-10 9:15am
O2 EDG - Court 8
Patricia ESTERER
Elca ZULCH
6-3, 6-2
1512985500
2017-12-11 9:45am
O3 WELG - Court 4
Sascha HETZ [Q]
Patricia ESTERER
0-6, 3-6
1512985500
2017-12-11 9:45am
P1 WELG - Court 5
Mia-leigh Cilliers [Q]
Elca ZULCH
1-6, 0-6