Print

Qualification Draw 1 2 TSA720041 Winelands A1 [1] Federico COPPINI BYE 3 4 TSA000173 WP WP Olwethu STOFILE Andreas COXSON 6-0, 6-0 5 6 TSA010194 TSA011459 EP WP Yahron VAN DYK Aidan CAUSTON 6-2, 6-1 7 8 TSA001575 EP A4 BYE [16] Gideon VAN DER VYVER 9 10 TSA980066 GE A5 [9] Kevin FREEL BYE 11 12 TSA961368 TSA000909 GN GC Ofentse MORE Sandil BHIKHA 6-0, 6-0 13 14 TSA011509 Khomas A7 Milne BECKER BYE 15 16 TSA990981 Harare A8 BYE [6] Alexander YALIAS 17 18 TSA001420 WP A9 [4] Aaron MARKS BYE 19 20 TSA991691 TSA010392 GC KZN KYLE JOHNSON Mathew SHAW 6-0, 6-0 21 22 TSA001511 TSA950017 GC WP Stefan KIRSTEN Chevaan DAVIDS Walkover 23 24 TSA001655 GE A12 BYE [11] Keagan BROWN 25 26 TSA001477 A13 [15] Jack COETZER BYE 27 28 TSA011039 TSA011285 FS WP Zirk DE KLERK Chadley ROSEVEAR 6-0, 6-4 29 30 TSA011461 TSA011399 KZN Winelands Gregory COBBLEDICK Curtis BOOYSEN 6-2, 6-0 31 32 TSA011424 FS A16 BYE [5] Matthew NEL 33 34 TSA001423 GE A17 [7] Alec DOS SANTOS BYE 35 36 TSA010559 EP A18 BYE Gerhard BARNARD 37 38 TSA011478 TSA011414 NWP WP Andre HARTMAN Rufus FLORIN 7-5, 6-3 39 40 TSA001514 Winelands A20 BYE [10] Hendrik LOUW 41 42 TSA010759 GE A21 [13] Sibusiso HLABANGANE BYE 43 44 TSA010130 TSA010770 MPUM GC Japie LUBBE EMILE BOTHA 6-3, 6-0 45 46 TSA011248 TSA021422 NWP WP Zack LABUSCHAGNE Reece FRYE 6-2, 6-0 47 48 TSA011422 WP A24 BYE [3] ARMAND RAMOS 49 50 TSA000299 GN A25 [8] Jandre VAN WYK BYE 51 52 TSA680104 WP A26 Harry ANDERSON BYE 53 54 TSA001610 Khomas A27 BYE Christopher JANSEN 55 56 TSA011161 EDEN A28 BYE [14] Tatun STEVENS 57 58 TSA010486 WP A29 [12] Gerard PIETERSE BYE 59 60 TSA010842 TSA991343 GC NWP Christopher STOCKEN John-Andrew FENSHAM 6-1, 6-2 61 62 TSA011514 TSA010803 WP WP Craig DUN LEHAN ENGELBRECHT 6-2, 6-1 63 64 TSA001668 GN A32 BYE [2] Willem WESSELS [1] Federico COPPINI Andreas COXSON 6-3, 6-3 Yahron VAN DYK [16] Gideon VAN DER VYVER 6-3, 6-1 [9] Kevin FREEL Sandil BHIKHA 6-0, 6-0 Milne BECKER [6] Alexander YALIAS 6-0, 6-0 [4] Aaron MARKS KYLE JOHNSON 7-6(4), 6-4 Chevaan DAVIDS [11] Keagan BROWN 6-1, 6-0 [15] Jack COETZER Chadley ROSEVEAR 6-0, 6-2 Gregory COBBLEDICK [5] Matthew NEL 6-0, 6-1 [7] Alec DOS SANTOS Gerhard BARNARD 6-2, 6-0 Andre HARTMAN [10] Hendrik LOUW 6-4, 6-0 [13] Sibusiso HLABANGANE Japie LUBBE 6-2, 6-3 Reece FRYE (Ret.) [3] ARMAND RAMOS 6-2, 4-0 (Ret.) [8] Jandre VAN WYK Harry ANDERSON 6-4, 6-3 Christopher JANSEN [14] Tatun STEVENS 6-0, 6-0 [12] Gerard PIETERSE Christopher STOCKEN 6-3, 7-5 LEHAN ENGELBRECHT [2] Willem WESSELS 6-0, 6-0 [1] Federico COPPINI [16] Gideon VAN DER VYVER 6-4, 3-6, 6-3 [9] Kevin FREEL [6] Alexander YALIAS 6-4, 6-1 [4] Aaron MARKS (Ret.) Chevaan DAVIDS 5-3 (Ret.) [15] Jack COETZER [5] Matthew NEL 6-1, 6-1 [7] Alec DOS SANTOS Andre HARTMAN 6-2, 6-1 Japie LUBBE [3] ARMAND RAMOS 6-2, 6-4 Harry ANDERSON [14] Tatun STEVENS 6-1, 6-0 [12] Gerard PIETERSE [2] Willem WESSELS 6-3, 6-0 Federico COPPINI Kevin FREEL Chevaan DAVIDS Matthew NEL Alec DOS SANTOS ARMAND RAMOS Harry ANDERSON Willem WESSELS
D1 7/8 Playoff
[15] Jack COETZER [14] Tatun STEVENS 6-2, 2-6, 10-8 11/12 Playoff [15] Jack COETZER
H1 BYE Andre HARTMAN 15/16 Playoff Andre HARTMAN
J1 BYE [13] Sibusiso HLABANGANE 19/20 Playoff [13] Sibusiso HLABANGANE
L1 BYE [10] Hendrik LOUW 23/24 Playoff [10] Hendrik LOUW
[11] Keagan BROWN LEHAN ENGELBRECHT 7-6, 6-3 27/28 Playoff [11] Keagan BROWN
P1 Milne BECKER BYE 31/32 Playoff Milne BECKER
Aidan CAUSTON John-Andrew FENSHAM 7-5, 6-4 35/36 Playoff John-Andrew FENSHAM
T1 Ofentse MORE BYE 39/40 Playoff Ofentse MORE
W1 X1 W2 47/48 Playoff
AB1 BYE BYE 55/56 Playoff
AD1 BYE BYE 59/60 Playoff
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Federico COPPINI IT Van Der Stel Tennis Club No -
[2] Willem WESSELS ZA Tuks Tennis Club No -
[3] ARMAND RAMOS PH Plumstead Tennis Club No -
[4] Aaron MARKS Glen Country Club No -
[5] Matthew NEL ZA No -
[6] Alexander Yalias No -
[7] Alec DOS SANTOS Bedfordview Country Club No -
[8] Jandre Van Wyk Waterkloof High No -
[9] Kevin FREEL ZA Benoni Country Club No -
[10] Hendrik LOUW Porterville High No -
[11] Keagan Brown Marais Viljoen High No -
[12] Gerard PIETERSE ZA Recreation Tennis Club No -
[13] Sibusiso HLABANGANE No -
[14] Tatun STEVENS ZA York High School (George) No -
[15] Jack COETZER No -
[16] Gideon VAN DER VYVER Wembley Tennis Club No -
- Christopher Jansen NA Johan Theron Tennis School No -
- Milne Becker Johan Theron Tennis School No -
- Rufus FLORIN GB Constantia Tennis Club No -
- Reece Frye ZA Durbanville Tennis Club No -
- Curtis Booysen ZA Eersterivier Tennis Club No -
- Harry ANDERSON ZA Fresnaye Tennis Club No -
- Andreas Coxson Plumstead Tennis Club No -
- LEHAN ENGELBRECHT Paul Roos Gimnasium No -
- Chadley ROSEVEAR Table View Tennis Club No -
- Aidan Causton ZA Table View Tennis Club No -
- Andre Hartman Lichtenburg High No -
- John-Andrew FENSHAM Rustenburg High No -
- Zack LABUSCHAGNE Rustenburg High No -
- Yahron VAN DYK Cradock Tennis Club No -
- Gerhard Barnard NA PE Lawn Tennis Club No -
- Zirk DE KLERK Grey College High No -
- Stefan KIRSTEN Marks Park Sports Club No -
- Sandil BHIKHA Randburg Tennis Club No -
- Christopher STOCKEN Wanderers Tennis Club No -
- KYLE JOHNSON St Stithians Boys' College No -
- EMILE BOTHA Bedfordview Country Club No -
- Ofentse More Yes Alternate 2 ALTERNATE 2
- Gregory Cobbledick Durban Country Club Tennis No -
- Mathew SHAW ZA Howick Tennis Club No -
- Japie LUBBE ZA No -
- Craig Dun Rondebosch Boy's High School No -
- Chevaan DAVIDS University of Cape Town Tennis Club No -
- Olwethu Stofile No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Alternate 2 ALTERNATE 2 Graeme College And Primary Yes Anke Malan
- Anke Malan Rustenburg High No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1512633600
2017-12-07 8:00am
A2 RTC - court 1
Olwethu Stofile
Andreas Coxson
0-6, 0-6
1512633600
2017-12-07 8:00am
A3 RTC - Court 2
Yahron VAN DYK
Aidan Causton
6-2, 6-1
1512633600
2017-12-07 8:00am
A6 RTC - Court 3
Ofentse More
Sandil BHIKHA
0-6, 0-6
1512633600
2017-12-07 8:00am
A10 RTC - Court 4
KYLE JOHNSON
Mathew SHAW
6-0, 6-0
N/A A11 RTC - Court 5
Stefan KIRSTEN
(Did not play)
Chevaan DAVIDS
Walkover
1512633600
2017-12-07 8:00am
A14 RTC - Court 6
Zirk DE KLERK
Chadley ROSEVEAR
0-6, 4-6
1512633600
2017-12-07 8:00am
A15 RTC - Court 7
Gregory Cobbledick
Curtis Booysen
6-2, 6-0
1512633600
2017-12-07 8:00am
A19 RTC - Court 8
Andre Hartman
Rufus FLORIN
7-5, 6-3
1512638100
2017-12-07 9:15am
A22 RTC - court 1
Japie LUBBE
EMILE BOTHA
6-3, 6-0
1512638100
2017-12-07 9:15am
A23 RTC - Court 2
Zack LABUSCHAGNE
Reece Frye
2-6, 0-6
1512638100
2017-12-07 9:15am
A30 RTC - Court 3
Christopher STOCKEN
John-Andrew FENSHAM
6-1, 6-2
1512638100
2017-12-07 9:15am
A31 RTC - Court 4
Craig Dun
LEHAN ENGELBRECHT
2-6, 1-6
1512642600
2017-12-07 10:30am
A33 RTC - court 1
Federico COPPINI [1]
Andreas Coxson
6-3, 6-3
1512642600
2017-12-07 10:30am
A34 RTC - Court 2
Yahron VAN DYK
Gideon VAN DER VYVER [16]
3-6, 1-6
1512642600
2017-12-07 10:30am
A35 RTC - Court 3
Kevin FREEL [9]
Sandil BHIKHA
6-0, 6-0
1512638100
2017-12-07 9:15am
A36 RTC - Court 5
Milne Becker
Alexander Yalias [6]
0-6, 0-6
1512642600
2017-12-07 10:30am
A37 RTC - Court 4
Aaron MARKS [4]
KYLE JOHNSON
7-6(4), 6-4
1512642600
2017-12-07 10:30am
A38 RTC - Court 5
Chevaan DAVIDS
Keagan Brown [11]
6-1, 6-0
1512642600
2017-12-07 10:30am
A39 RTC - Court 6
Jack COETZER [15]
Chadley ROSEVEAR
6-0, 6-2
1512642600
2017-12-07 10:30am
A40 RTC - Court 7
Gregory Cobbledick
Matthew NEL [5]
0-6, 1-6
1512638100
2017-12-07 9:15am
A41 RTC - Court 6
Alec DOS SANTOS [7]
Gerhard Barnard
6-2, 6-0
1512642600
2017-12-07 10:30am
A42 RTC - Court 8
Andre Hartman
Hendrik LOUW [10]
6-4, 6-0
1512647100
2017-12-07 11:45am
A43 RTC - court 1
Sibusiso HLABANGANE [13]
Japie LUBBE
2-6, 3-6
1512647100
2017-12-07 11:45am
A44 RTC - Court 2
Reece Frye
(Ret.)
ARMAND RAMOS [3]
2-6, 0-4
Retired
1512638100
2017-12-07 9:15am
A45 RTC - Court 7
Jandre Van Wyk [8]
Harry ANDERSON
4-6, 3-6
1512638100
2017-12-07 9:15am
A46 RTC - Court 8
Christopher Jansen
Tatun STEVENS [14]
0-6, 0-6
1512647100
2017-12-07 11:45am
A47 RTC - Court 5
Gerard PIETERSE [12]
Christopher STOCKEN
6-3, 7-5
1512647100
2017-12-07 11:45am
A48 RTC - Court 6
LEHAN ENGELBRECHT
Willem WESSELS [2]
0-6, 0-6
1512651600
2017-12-07 1:00pm
A49 RTC - court 1
Federico COPPINI [1]
Gideon VAN DER VYVER [16]
6-4, 3-6, 6-3
1512651600
2017-12-07 1:00pm
A50 RTC - Court 2
Kevin FREEL [9]
Alexander Yalias [6]
6-4, 6-1
1512651600
2017-12-07 1:00pm
A51 RTC - Court 3
Aaron MARKS [4]
(Ret.)
Chevaan DAVIDS
3-5
Retired
1512651600
2017-12-07 1:00pm
A52 RTC - Court 4
Jack COETZER [15]
Matthew NEL [5]
1-6, 1-6
1512651600
2017-12-07 1:00pm
A53 RTC - Court 5
Alec DOS SANTOS [7]
Andre Hartman
6-2, 6-1
1512656100
2017-12-07 2:15pm
A54 RTC - court 1
Japie LUBBE
ARMAND RAMOS [3]
2-6, 4-6
1512651600
2017-12-07 1:00pm
A55 RTC - court 1
Harry ANDERSON
Tatun STEVENS [14]
6-1, 6-0
1512656100
2017-12-07 2:15pm
A56 RTC - Court 3
Gerard PIETERSE [12]
Willem WESSELS [2]
3-6, 0-6
9999999999999999
TBD
D1 -
1512729000
2017-12-08 10:30am
E1 RTC - court 1
Gideon VAN DER VYVER [16]
Alexander Yalias [6]
3-6, 6-3, 6-10
1512729000
2017-12-08 10:30am
E3 RTC - Court 3
Andre Hartman
Japie LUBBE
2-6, 1-6
1512729000
2017-12-08 10:30am
E4 RTC - Court 4
Tatun STEVENS [14]
Gerard PIETERSE [12]
6-1, 7-5
1512810900
2017-12-09 9:15am
E5 RTC - Court 8
Alexander Yalias [6]
Jack COETZER [15]
6-1, 6-0
1512810900
2017-12-09 9:15am
E6 RTC - Court 9
Japie LUBBE
Tatun STEVENS [14]
0-6, 6-4, 10-3
1512897300
2017-12-10 9:15am
E7 RTC - Court 6
Alexander Yalias [6]
Japie LUBBE
3-6, 3-6
1512897300
2017-12-10 9:15am
F1 RTC - Court 7
Jack COETZER [15]
Tatun STEVENS [14]
6-2, 2-6, 10-8
1512810900
2017-12-09 9:15am
G2 RTC - Court 5
Andre Hartman
Gerard PIETERSE [12]
1-6, 1-6
1512897300
2017-12-10 9:15am
G3 RTC - Court 8
Gideon VAN DER VYVER [16]
Gerard PIETERSE [12]
5-7, 6-2, 11-9
1512651600
2017-12-07 1:00pm
I1 RTC - Court 8
Andreas Coxson
Yahron VAN DYK
6-2, 6-2
1512651600
2017-12-07 1:00pm
I2 RTC - Court 9
Sandil BHIKHA
Milne Becker
6-1, 6-1
1512656100
2017-12-07 2:15pm
I3 RTC - Court 4
KYLE JOHNSON
Keagan Brown [11]
6-1, 6-1
1512656100
2017-12-07 2:15pm
I4 RTC - Court 7
Chadley ROSEVEAR
Gregory Cobbledick
3-6, 2-6
1512656100
2017-12-07 2:15pm
I5 RTC - Court 8
Gerhard Barnard
Hendrik LOUW [10]
0-6, 0-6
1512656100
2017-12-07 2:15pm
I7 RTC - Court 8
Jandre Van Wyk [8]
Christopher Jansen
6-0, 6-0
1512656100
2017-12-07 2:15pm
I8 RTC - Court 6
Christopher STOCKEN
LEHAN ENGELBRECHT
1-6, 7-6(7), 10-7
N/A I9 RTC - Court 5
Andreas Coxson
Sandil BHIKHA
(Did not play)
Walkover
1512729000
2017-12-08 10:30am
I10 RTC - Court 6
KYLE JOHNSON
Gregory Cobbledick
6-0, 6-3
1512729000
2017-12-08 10:30am
I11 RTC - Court 7
Hendrik LOUW [10]
Sibusiso HLABANGANE [13]
2-6, 1-6
1512729000
2017-12-08 10:30am
I12 RTC - Court 8
Jandre Van Wyk [8]
Christopher STOCKEN
6-1, 6-2
N/A I13 RTC - Court 6
Andreas Coxson
KYLE JOHNSON
(Did not play)
Walkover
1512815400
2017-12-09 10:30am
I14 RTC - Court 7
Sibusiso HLABANGANE [13]
Jandre Van Wyk [8]
3-6, 0-6
1512897300
2017-12-10 9:15am
I15 RTC - Court 9
Andreas Coxson
Jandre Van Wyk [8]
7-6(9), 0-6, 3-10
1512815400
2017-12-09 10:30am
K2 RTC - Court 9
Hendrik LOUW [10]
Christopher STOCKEN
2-6, 4-6
1512901800
2017-12-10 10:30am
K3 RTC - court 1
Gregory Cobbledick
Christopher STOCKEN
6-3, 2-6, 10-8
1512733500
2017-12-08 11:45am
M1 RTC - court 1
Yahron VAN DYK
Milne Becker
6-1, 6-0
1512724500
2017-12-08 9:15am
M2 RTC - Court 7
Keagan Brown [11]
Chadley ROSEVEAR
6-3, 6-0
1512733500
2017-12-08 11:45am
M4 RTC - Court 4
Christopher Jansen
LEHAN ENGELBRECHT
1-6, 1-6
1512815400
2017-12-09 10:30am
M5 RTC - court 1
Yahron VAN DYK
Keagan Brown [11]
6-3, 6-3
1512815400
2017-12-09 10:30am
M6 RTC - Court 2
Gerhard Barnard
LEHAN ENGELBRECHT
7-6(8), 2-6, 14-12
1512901800
2017-12-10 10:30am
M7 RTC - Court 2
Yahron VAN DYK
Gerhard Barnard
6-0, 6-1
1512901800
2017-12-10 10:30am
N1 RTC - Court 3
Keagan Brown [11]
LEHAN ENGELBRECHT
7-6, 6-3
1512815400
2017-12-09 10:30am
O1 RTC - Court 3
Milne Becker
Chadley ROSEVEAR
3-6, 0-6
1512901800
2017-12-10 10:30am
O3 RTC - Court 4
Chadley ROSEVEAR
Christopher Jansen
6-1, 6-0
1512647100
2017-12-07 11:45am
Q17 RTC - Court 7
Olwethu Stofile
Aidan Causton
1-6, 1-6
1512647100
2017-12-07 11:45am
Q20 RTC - Court 9
Zirk DE KLERK
Curtis Booysen
6-0, 7-6(6)
1512647100
2017-12-07 11:45am
Q22 RTC - Court 7
EMILE BOTHA
Zack LABUSCHAGNE
6-2, 6-0
1512647100
2017-12-07 11:45am
Q24 RTC - Court 8
John-Andrew FENSHAM
Craig Dun
7-5, 7-6(5)
1512733500
2017-12-08 11:45am
Q25 RTC - Court 5
Aidan Causton
Ofentse More
6-2, 6-2
1512733500
2017-12-08 11:45am
Q26 RTC - Court 6
Mathew SHAW
Zirk DE KLERK
6-3, 6-2
1512733500
2017-12-08 11:45am
Q27 RTC - Court 7
Rufus FLORIN
EMILE BOTHA
5-7, 7-5, 10-8
1512815400
2017-12-09 10:30am
Q29 RTC - Court 5
Aidan Causton
Mathew SHAW
0-6, 3-6
1512815400
2017-12-09 10:30am
Q30 RTC - Court 8
Rufus FLORIN
John-Andrew FENSHAM
6-1, 6-4
1512901800
2017-12-10 10:30am
Q31 RTC - Court 5
Mathew SHAW
Rufus FLORIN
6-2, 6-3
1512901800
2017-12-10 10:30am
R1 RTC - Court 6
Aidan Causton
John-Andrew FENSHAM
5-7, 4-6
1512815400
2017-12-09 10:30am
S1 RTC - Court 6
Ofentse More
Zirk DE KLERK
1-6, 1-6
1512901800
2017-12-10 10:30am
S3 RTC - Court 7
Zirk DE KLERK
EMILE BOTHA
4-6, 4-6
1512815400
2017-12-09 10:30am
U5 RTC - Court 4
Olwethu Stofile
Curtis Booysen
7-6(5), 0-6, 3-6
1512819900
2017-12-09 11:45am
U6 RTC - Court 8
Zack LABUSCHAGNE
Craig Dun
6-3, 6-3
1512901800
2017-12-10 10:30am
U7 RTC - Court 8
Curtis Booysen
Zack LABUSCHAGNE
3-6, 0-6
1512901800
2017-12-10 10:30am
V1 RTC - Court 9
Olwethu Stofile
Craig Dun
No Result