Print

Qualification Draw 1 2 TSA03951 GC A1 [1] Annika GERTENBACH BYE 3 4 TSA021522 TSA031216 Khomas NWP Lara HANSTEIN Karli HENDRIKSE 6-1, 6-0 5 6 TSA030316 TSA021251 Winelands NWP Catharina SWANEPOEL Lois VAN RENSBURG 6-0, 6-0 7 8 TSA031303 TSA021388 FS GN CARLA SCHOLTZ [8] Jenna STANDER 6-2, 7-5 9 10 TSA021221 EDEN A5 [4] Imogen ANDERSON BYE 11 12 TSA021487 TSA031035 NWP Winelands tristan LIEBENBERG Carla VISSER 6-0, 6-1 13 14 TSA031446 TSA031051 WP WP Micaella KORSTEN Annelise CLUR 6-2, 6-2 15 16 TSA03956 WP A8 BYE [6] Lianke POTGIETER 17 18 TSA031324 TSA021208 Winelands NWP [7] Judy SERFONTEIN Thanica GAGIANO 6-2, 6-3 19 20 TSA031356 TSA020691 FS WP Neo MOGODI Chanell VAN ZYL 6-0, 6-3 21 22 TSA031348 TSA030442 FS FS Zelmé HEYNS Marinique DE KOCK 6-2, 6-4 23 24 TSA021397 GN A12 BYE [3] CARLA GOUWS 25 26 TSA021093 Winelands A13 [5] Alexandra DURING BYE 27 28 TSA020376 TSA021215 WP FS Lauren JOHNSON Maude KRUGER 6-2, 6-1 29 30 TSA031495 TSA030254 Khomas MPUM Lisa YSSEL Eunice LUBBE 6-0, 6-2 31 32 TSA031329 WP A16 BYE [2] Erin LAUBSCHER [1] Annika GERTENBACH Karli HENDRIKSE 6-0, 6-0 Catharina SWANEPOEL [8] Jenna STANDER 6-2, 6-1 [4] Imogen ANDERSON Carla VISSER 6-1, 6-1 Annelise CLUR [6] Lianke POTGIETER 6-4, 6-1 [7] Judy SERFONTEIN Chanell VAN ZYL 2-6, 6-4, 6-4 Zelmé HEYNS [3] CARLA GOUWS 6-1, 7-5 [5] Alexandra DURING Maude KRUGER 6-0, 6-1 Lisa YSSEL [2] Erin LAUBSCHER 6-0, 0-6, 6-3 Annika GERTENBACH Jenna STANDER Carla VISSER Annelise CLUR Judy SERFONTEIN CARLA GOUWS Alexandra DURING Erin LAUBSCHER
D1 7/8 Playoff
Catharina SWANEPOEL Zelmé HEYNS 6-3, 7-5 11/12 Playoff Zelmé HEYNS
[4] Imogen ANDERSON Maude KRUGER 6-4, 6-3 15/16 Playoff Maude KRUGER
tristan LIEBENBERG Eunice LUBBE 6-0, 6-2 19/20 Playoff Eunice LUBBE
Micaella KORSTEN Thanica GAGIANO 3-6, 6-3, 10-8 23/24 Playoff Thanica GAGIANO
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Annika GERTENBACH ZA Old Edwardian Tennis Club No -
[2] Erin LAUBSCHER ZA Kenridge Tennis Club No -
[3] CARLA GOUWS ZA Marks Park Sports Club No -
[4] Imogen ANDERSON ZA Great Tennis No -
[5] Alexandra DURING Paarl Girls High No -
[6] Lianke POTGIETER No -
[7] Judy SERFONTEIN ZA Bloemhof Girls High School No -
[8] Jenna STANDER ZA Waterkloof High No -
- Lara Hanstein Johan Theron Tennis School No -
- Annelise CLUR Paarl Gimnasium High No -
- Lisa Yssel Johan Theron Tennis School No -
- tristan liebenberg Rustenburg No -
- Lauren JOHNSON Constantia Tennis Club No -
- Chanell VAN ZYL Durbanville Tennis Club No -
- Carla VISSER Paarl Girls High No -
- Eunice LUBBE ZA No -
- Lois VAN RENSBURG ZA Rustenburg High No -
- Karli Hendrikse Rustenburg High No -
- Thanica GAGIANO Rustenburg High No -
- Catharina SWANEPOEL Rhenish High No -
- Micaella Korsten Elkanah House High No -
- Zelmé HEYNS Senekal Tennis Club No -
- Neo MOGODI ZA Eunice High School No -
- Maude KRUGER Eunice High School No -
- Marinique DE KOCK ZA Eunice High School No -
- CARLA SCHOLTZ ZA Oranje Meisies Hoër No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1512633600
2017-12-07 8:00am
A2 UCT - Court 1
Lara Hanstein
Karli Hendrikse
1-6, 0-6
1512633600
2017-12-07 8:00am
A3 UCT - Court 2
Catharina SWANEPOEL
Lois VAN RENSBURG
6-0, 6-0
1512633600
2017-12-07 8:00am
A4 UCT - Court 3
CARLA SCHOLTZ
Jenna STANDER [8]
2-6, 5-7
1512633600
2017-12-07 8:00am
A6 UCT - Court 4
tristan liebenberg
Carla VISSER
0-6, 1-6
1512633600
2017-12-07 8:00am
A7 UCT - Court 5
Micaella Korsten
Annelise CLUR
2-6, 2-6
1512633600
2017-12-07 8:00am
A9 UCT - Court 6
Judy SERFONTEIN [7]
Thanica GAGIANO
6-2, 6-3
1512633600
2017-12-07 8:00am
A10 UCT - Court 7
Neo MOGODI
Chanell VAN ZYL
0-6, 3-6
1512633600
2017-12-07 8:00am
A11 UCT - Court 8
Zelmé HEYNS
Marinique DE KOCK
6-2, 6-4
1512638100
2017-12-07 9:15am
A14 UCT - Court 1
Lauren JOHNSON
Maude KRUGER
2-6, 1-6
1512638100
2017-12-07 9:15am
A15 UCT - Court 2
Lisa Yssel
Eunice LUBBE
6-0, 6-2
1512642600
2017-12-07 10:30am
A17 UCT - Court 4
Annika GERTENBACH [1]
Karli Hendrikse
6-0, 6-0
1512642600
2017-12-07 10:30am
A18 UCT - Court 5
Catharina SWANEPOEL
Jenna STANDER [8]
2-6, 1-6
1512642600
2017-12-07 10:30am
A19 UCT - Court 6
Imogen ANDERSON [4]
Carla VISSER
1-6, 1-6
1512642600
2017-12-07 10:30am
A20 UCT - Court 7
Annelise CLUR
Lianke POTGIETER [6]
6-4, 6-1
1512642600
2017-12-07 10:30am
A21 UCT - Court 8
Judy SERFONTEIN [7]
Chanell VAN ZYL
2-6, 6-4, 6-4
1512647100
2017-12-07 11:45am
A22 UCT - Court 1
Zelmé HEYNS
CARLA GOUWS [3]
1-6, 5-7
1512647100
2017-12-07 11:45am
A23 UCT - Court 2
Alexandra DURING [5]
Maude KRUGER
6-0, 6-1
1512647100
2017-12-07 11:45am
A24 UCT - Court 3
Lisa Yssel
Erin LAUBSCHER [2]
0-6, 6-0, 3-6
9999999999999999
TBD
D1 -
1512729000
2017-12-08 10:30am
E1 UCT - Court 1
Karli Hendrikse
Catharina SWANEPOEL
2-6, 6-2, 3-10
1512729000
2017-12-08 10:30am
E2 UCT - Court 2
Imogen ANDERSON [4]
Lianke POTGIETER [6]
0-6, 2-6
1512729000
2017-12-08 10:30am
E3 UCT - Court 3
Chanell VAN ZYL
Zelmé HEYNS
3-6, 4-6
1512729000
2017-12-08 10:30am
E4 UCT - Court 4
Maude KRUGER
Lisa Yssel
1-6, 1-6
1512819900
2017-12-09 11:45am
E5 WPCC - court 5
Catharina SWANEPOEL
Lianke POTGIETER [6]
1-6, 1-6
1512819900
2017-12-09 11:45am
E6 WPCC - court 6
Zelmé HEYNS
Lisa Yssel
2-6, 0-6
1512901800
2017-12-10 10:30am
E7 WPCC - court 5
Lianke POTGIETER [6]
Lisa Yssel
7-6, 2-6, 3-10
1512901800
2017-12-10 10:30am
F1 WPCC - court 6
Catharina SWANEPOEL
Zelmé HEYNS
3-6, 5-7
1512819900
2017-12-09 11:45am
G1 WPCC - court 7
Karli Hendrikse
Imogen ANDERSON [4]
6-1, 6-1
1512824400
2017-12-09 1:00pm
G2 WPCC - court 1
Chanell VAN ZYL
Maude KRUGER
4-6, 6-0, 10-4
1512901800
2017-12-10 10:30am
G3 WPCC - court 7
Karli Hendrikse
Chanell VAN ZYL
2-6, 0-6
1512906300
2017-12-10 11:45am
H1 WPCC - court 1
Imogen ANDERSON [4]
Maude KRUGER
4-6, 3-6
1512647100
2017-12-07 11:45am
I2 UCT - Court 4
Lois VAN RENSBURG
CARLA SCHOLTZ
1-6, 0-6
1512647100
2017-12-07 11:45am
I5 UCT - Court 5
Thanica GAGIANO
Neo MOGODI
6-2, 6-0
1512729000
2017-12-08 10:30am
I9 UCT - Court 5
Lara Hanstein
CARLA SCHOLTZ
0-6, 2-6
1512729000
2017-12-08 10:30am
I10 UCT - Court 6
tristan liebenberg
Micaella Korsten
6-4, 6-3
1512729000
2017-12-08 10:30am
I11 UCT - Court 7
Thanica GAGIANO
Marinique DE KOCK
2-6, 1-6
1512729000
2017-12-08 10:30am
I12 UCT - Court 8
Lauren JOHNSON
Eunice LUBBE
1-6, 6-1, 7-10
1512824400
2017-12-09 1:00pm
I13 WPCC - court 2
CARLA SCHOLTZ
tristan liebenberg
6-4, 6-1
1512824400
2017-12-09 1:00pm
I14 WPCC - court 4
Marinique DE KOCK
Eunice LUBBE
6-0, 6-0
1512906300
2017-12-10 11:45am
I15 WPCC - court 2
CARLA SCHOLTZ
Marinique DE KOCK
6-4, 6-4
1512906300
2017-12-10 11:45am
J1 WPCC - court 3
tristan liebenberg
Eunice LUBBE
0-6, 2-6
1512824400
2017-12-09 1:00pm
K1 WPCC - court 6
Lara Hanstein
Micaella Korsten
6-2, 6-1
1512824400
2017-12-09 1:00pm
K2 WPCC - court 7
Thanica GAGIANO
Lauren JOHNSON
0-6, 2-6
1512906300
2017-12-10 11:45am
K3 WPCC - court 4
Lara Hanstein
Lauren JOHNSON
0-6, 0-6
1512906300
2017-12-10 11:45am
L1 WPCC - court 5
Micaella Korsten
Thanica GAGIANO
6-3, 3-6, 8-10
1512906300
2017-12-10 11:45am
M7 WPCC - court 6
Lois VAN RENSBURG
Neo MOGODI
2-6, 1-6