Print

Qualification Draw 1 2 TSA060148 WP A1 [1] Anathi NOFOTYO BYE 3 4 TSA071450 TSA071175 GE GN Theuhan VAN DIJK (Ret.) Rynard VAN DER LAAN 6-5 (Ret.) 5 6 TSA061037 BOR A3 Joel THORNE BYE 7 8 TSA061287 GC A4 BYE [11] Rico DU PLESSIS 9 10 TSA061328 GC A5 [13] Nicholas REIS BYE 11 12 TSA061389 BOR A6 BYE Lithabe SHWENI 13 14 TSA071191 EP A7 Andre KLEINHANS BYE 15 16 TSA061393 FS A8 BYE [7] Mpho LESHOELE 17 18 TSA061252 WP A9 [3] Milan STRYDOM BYE 19 20 TSA071254 TSA061382 GC GN Moeketsi MOKETE Jack FUNSTON 6-2, 7-5 21 22 TSA061188 TSA081011 GC KZN Philip JAUSS Rhys VORWERK 6-0, 6-0 23 24 TSA061257 BOL A12 BYE [12] Christiaan CRONJE 25 26 TSA061187 GC A13 [10] Alexander HRISTOV BYE 27 28 TSA071116 TSA061388 GC LIM Noah OPPENBERG Refentse RAMOKGOLA 6-2, 6-3 29 30 TSA061379 TSA061018 LIM MPUM Brendan O 'REILLY Heinrich ROOTMAN 6-1, 6-0 31 32 TSA060078 GC A16 BYE [5] Kwena MAPHAKA 33 34 TSA071154 KZN A17 [6] Thando TSHILI BYE 35 36 TSA071164 GAU A18 BYE Seabo SALESHANDO 37 38 TSA091017 TSA061455 WP NWP Cooper MCCARTHY Oratile SEHULARO 6-4, 6-1 39 40 TSA061343 FS A20 BYE [15] Stefan RHEEDER 41 42 TSA061400 NC A21 [9] Simon LIVERSAGE BYE 43 44 TSA061098 TSA061452 KZN GC Cameron OLIVER Christiaan VAN ROOYEN 6-0, 6-1 45 46 TSA061541 TSA070009 GN NWP Keanu Andre FAURE Reuben DE KLERK 6-0, 6-1 47 48 TSA060052 MPUM A24 BYE [4] JACQUES SLABBERT 49 50 TSA061260 NWP A25 [8] Tiaan NELSON BYE 51 52 TSA081059 TSA061152 FS LIM Bogdan MANDIC Juan RADEMEYER 6-2, 6-2 53 54 TSA061209 TSA071325 WP EP Sagen HUGO josh BISHOP 6-1, 6-2 55 56 TSA061302 GN A28 BYE [14] Junior DZENGA 57 58 TSA081047 GC A29 [16] Nhlakanipho NGWENYA BYE 59 60 TSA061378 GAU A30 Andre DINIZ BYE 61 62 TSA081039 TSA061032 WP GN Leon DU TOIT Shay BEEKA 7-5, 5-7, 10-8 63 64 TSA061217 GN A32 BYE [2] Beukes VAN DEN BERG [1] Anathi NOFOTYO Rynard VAN DER LAAN 6-2, 6-2 Joel THORNE [11] Rico DU PLESSIS 6-1, 6-1 [13] Nicholas REIS Lithabe SHWENI 6-0, 6-0 Andre KLEINHANS [7] Mpho LESHOELE 6-0, 6-2 [3] Milan STRYDOM Jack FUNSTON 6-2, 6-0 Rhys VORWERK [12] Christiaan CRONJE 6-0, 6-0 [10] Alexander HRISTOV Noah OPPENBERG 6-4, 6-1 Heinrich ROOTMAN [5] Kwena MAPHAKA 6-2, 6-2 [6] Thando TSHILI Seabo SALESHANDO 5-7, 6-4, 10-8 Cooper MCCARTHY [15] Stefan RHEEDER 6-0, 6-1 [9] Simon LIVERSAGE Christiaan VAN ROOYEN 6-0, 0-6, 10-2 Reuben DE KLERK [4] JACQUES SLABBERT 6-3, 6-1 [8] Tiaan NELSON Bogdan MANDIC 5-7, 6-4, 10-2 Sagen HUGO [14] Junior DZENGA 2-6, 6-2, 10-8 [16] Nhlakanipho NGWENYA Andre DINIZ 6-3, 6-2 Shay BEEKA [2] Beukes VAN DEN BERG 6-0, 6-0 [1] Anathi NOFOTYO [11] Rico DU PLESSIS 6-2, 6-2 [13] Nicholas REIS [7] Mpho LESHOELE 6-1, 6-2 [3] Milan STRYDOM [12] Christiaan CRONJE 7-5, 6-3 [10] Alexander HRISTOV [5] Kwena MAPHAKA 6-4, 7-6 [6] Thando TSHILI [15] Stefan RHEEDER 6-2, 6-1 [9] Simon LIVERSAGE Reuben DE KLERK 6-2, 6-3 [8] Tiaan NELSON Sagen HUGO 7-5, 6-3 [16] Nhlakanipho NGWENYA [2] Beukes VAN DEN BERG 6-0, 6-0 Anathi NOFOTYO Nicholas REIS Milan STRYDOM Kwena MAPHAKA Thando TSHILI Reuben DE KLERK Tiaan NELSON Beukes VAN DEN BERG
D1 7/8 Playoff
[12] Christiaan CRONJE [9] Simon LIVERSAGE 6-1, 6-2 11/12 Playoff [12] Christiaan CRONJE
[10] Alexander HRISTOV [16] Nhlakanipho NGWENYA 6-3, 6-3 15/16 Playoff [10] Alexander HRISTOV
Lithabe SHWENI Christiaan VAN ROOYEN 4-6, 6-3, 10-3 19/20 Playoff Christiaan VAN ROOYEN
Rhys VORWERK Seabo SALESHANDO 6-3, 6-0 23/24 Playoff Seabo SALESHANDO
Joel THORNE [4] JACQUES SLABBERT 6-0, 6-0 27/28 Playoff [4] JACQUES SLABBERT
Noah OPPENBERG Cooper MCCARTHY 6-1, 6-0 31/32 Playoff Noah OPPENBERG
Theuhan VAN DIJK Juan RADEMEYER 6-2, 6-2 35/36 Playoff Theuhan VAN DIJK
T1 BYE Oratile SEHULARO 39/40 Playoff Oratile SEHULARO
V1 BYE Keanu Andre FAURE 43/44 Playoff Keanu Andre FAURE
W1 X1 W2 47/48 Playoff
AB1 BYE BYE 55/56 Playoff
AD1 BYE BYE 59/60 Playoff
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Anathi Nofotyo ZA Recreation Tennis Club No -
- Theuhan van Dijk ZA No -
- Rynard VAN DER LAAN ZA Midstream College No -
- Joel THORNE Beacon Bay Tennis Club No -
[11] Rico Du Plessis ZA Noordheuwel Tennis Club No -
[13] Nicholas REIS ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
- Lithabe Shweni Beacon Bay Tennis Club No -
- Andre Kleinhans Despatch Tennis Club No -
[7] Mpho Leshoele LS Grey College secondary No -
[3] Milan Strydom Paul Roos Gimnasium No -
- Moeketsi MOKETE ZA Crawford Primary No -
- Jack Funston ZA Irene Country Club No -
- Philip JAUSS NA St Stithians Boys' College No -
- Rhys Vorwerk Hillcrest Tennis Club No -
[12] Christiaan Cronje Paul Roos Gimnasium No -
[10] Alexander Hristov ZA German Country Club No -
- Noah Oppenberg ZA German Country Club No -
- Refentse Ramokgola Amos Tennis Academy No -
- Brendan O 'Reilly ZA Laerskool Pietersburg Oos No -
- Heinrich Rootman ZA C.R Swart Primary No -
[5] Kwena MAPHAKA ZA Rivonia Tennis Club No -
[6] Thando TSHILI Riverside Tennis Club No -
- Seabo SALESHANDO Lynnwood Glen Tennis Club No -
- Cooper McCarthy Pinelands Tennis Club No -
- Oratile Sehularo ZA Hartebeespoort Tennis Club No -
[15] Stefan Rheeder ZA Grey College Primary No -
[9] Simon Liversage ZA Newton Primary No -
- Cameron OLIVER ZA Westville Boys High No -
- Christiaan van Rooyen ZA Randburg Tennis Club No -
- Keanu Andre Faure ZA Koedoepark Tennis Club No -
- Reuben DE KLERK Pukke Tennis Club No -
[4] JACQUES SLABBERT ZA Waterkloof High No -
[8] Tiaan Nelson ZA Rustenburg High No -
- Bogdan Mandic Grey College Primary No -
- Juan Rademeyer Laerskool Pietersburg Oos No -
- Sagen Hugo ZA Welgemoed Tennis Club No -
- josh bishop Schoombee Tennis Club No -
[14] Junior DZENGA Midstream College No -
[16] Nhlakanipho NGWENYA Fairland Tennis Club No -
- Leon Du Toit ZA Recreation Tennis Club No -
- Shay BEEKA ZA Irene Country Club No -
[2] Beukes Van den Berg ZA Waterkloof High No -
- Qhawe Mbetshu Merrifield Preparatory School and College Yes Andre Diniz
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Andre Diniz BR Menlopark Primary No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1522314000
2018-03-29 9:00am
A2 GRE - Court 1
Theuhan van Dijk
(Ret.)
Rynard VAN DER LAAN
5-6
Retired
1522314000
2018-03-29 9:00am
A10 GRE - Court 2
Moeketsi MOKETE
Jack Funston
2-6, 5-7
1522314000
2018-03-29 9:00am
A11 GRE - Court 3
Philip JAUSS
Rhys Vorwerk
0-6, 0-6
1522314000
2018-03-29 9:00am
A14 GRE - Court 4
Noah Oppenberg
Refentse Ramokgola
6-2, 6-3
1522314000
2018-03-29 9:00am
A15 GRE - Court 5
Brendan O 'Reilly
Heinrich Rootman
1-6, 0-6
1522314000
2018-03-29 9:00am
A19 GRE - Court 6
Cooper McCarthy
Oratile Sehularo
6-4, 6-1
1522314000
2018-03-29 9:00am
A22 GRE - Court 7
Cameron OLIVER
Christiaan van Rooyen
0-6, 1-6
1522314000
2018-03-29 9:00am
A23 GRE - Court 8
Keanu Andre Faure
Reuben DE KLERK
0-6, 1-6
1522314000
2018-03-29 9:00am
A26 GRE - Court 9
Bogdan Mandic
Juan Rademeyer
6-2, 6-2
1522314000
2018-03-29 9:00am
A27 GRE - Court 10
Sagen Hugo
josh bishop
6-1, 6-2
1522314000
2018-03-29 9:00am
A31 GRE - Court 11
Leon Du Toit
Shay BEEKA
5-7, 7-5, 8-10
1522319400
2018-03-29 10:30am
A33 GRE - Court 1
Anathi Nofotyo [1]
Rynard VAN DER LAAN
6-2, 6-2
1522319400
2018-03-29 10:30am
A34 GRE - Court 2
Joel THORNE
Rico Du Plessis [11]
1-6, 1-6
1522319400
2018-03-29 10:30am
A35 GRE - Court 3
Nicholas REIS [13]
Lithabe Shweni
6-0, 6-0
1522319400
2018-03-29 10:30am
A36 GRE - Court 4
Andre Kleinhans
Mpho Leshoele [7]
0-6, 2-6
1522319400
2018-03-29 10:30am
A37 GRE - Court 5
Milan Strydom [3]
Jack Funston
6-2, 6-0
1522319400
2018-03-29 10:30am
A38 GRE - Court 6
Rhys Vorwerk
Christiaan Cronje [12]
0-6, 0-6
1522319400
2018-03-29 10:30am
A39 GRE - Court 7
Alexander Hristov [10]
Noah Oppenberg
6-4, 6-1
1522319400
2018-03-29 10:30am
A40 GRE - Court 8
Heinrich Rootman
Kwena MAPHAKA [5]
2-6, 2-6
1522319400
2018-03-29 10:30am
A41 GRE - Court 9
Thando TSHILI [6]
Seabo SALESHANDO
5-7, 6-4, 10-8
1522319400
2018-03-29 10:30am
A42 GRE - Court 10
Cooper McCarthy
Stefan Rheeder [15]
0-6, 1-6
1522319400
2018-03-29 10:30am
A43 GRE - Court 11
Simon Liversage [9]
Christiaan van Rooyen
6-0, 0-6, 10-2
1522319400
2018-03-29 10:30am
A44 GRE - Court 12
Reuben DE KLERK
JACQUES SLABBERT [4]
6-3, 6-1
1522319400
2018-03-29 10:30am
A45 GRE - Court 13
Tiaan Nelson [8]
Bogdan Mandic
5-7, 6-4, 10-2
1522319400
2018-03-29 10:30am
A46 GRE - Court 14
Sagen Hugo
Junior DZENGA [14]
2-6, 6-2, 10-8
1522319400
2018-03-29 10:30am
A47 GRE - Court 15
Nhlakanipho NGWENYA [16]
Andre Diniz
6-3, 6-2
1522319400
2018-03-29 10:30am
A48 GRE - Court 16
Shay BEEKA
Beukes Van den Berg [2]
0-6, 0-6
1522324800
2018-03-29 12:00pm
A49 GRE - Court 1
Anathi Nofotyo [1]
Rico Du Plessis [11]
6-2, 6-2
1522324800
2018-03-29 12:00pm
A50 GRE - Court 2
Nicholas REIS [13]
Mpho Leshoele [7]
6-1, 6-2
1522324800
2018-03-29 12:00pm
A51 GRE - Court 3
Milan Strydom [3]
Christiaan Cronje [12]
7-5, 6-3
1522324800
2018-03-29 12:00pm
A52 GRE - Court 4
Alexander Hristov [10]
Kwena MAPHAKA [5]
4-6, 6-7
1522324800
2018-03-29 12:00pm
A53 GRE - Court 5
Thando TSHILI [6]
Stefan Rheeder [15]
6-2, 6-1
1522324800
2018-03-29 12:00pm
A54 GRE - Court 6
Simon Liversage [9]
Reuben DE KLERK
2-6, 3-6
1522324800
2018-03-29 12:00pm
A55 GRE - Court 7
Tiaan Nelson [8]
Sagen Hugo
7-5, 6-3
1522324800
2018-03-29 12:00pm
A56 GRE - Court 8
Nhlakanipho NGWENYA [16]
Beukes Van den Berg [2]
0-6, 0-6
9999999999999999
TBD
D1 -
1522487700
2018-03-31 9:15am
E1 GRE - Court 8
Rico Du Plessis [11]
Mpho Leshoele [7]
6-3, 3-6, 7-10
1522487700
2018-03-31 9:15am
E2 GRE - Court 9
Christiaan Cronje [12]
Alexander Hristov [10]
6-4, 7-5
1522487700
2018-03-31 9:15am
E3 GRE - Court 10
Stefan Rheeder [15]
Simon Liversage [9]
2-6, 4-6
1522487700
2018-03-31 9:15am
E4 GRE - Court 11
Sagen Hugo
Nhlakanipho NGWENYA [16]
6-1, 6-2
1522496700
2018-03-31 11:45am
E5 GRE - Court 2
Mpho Leshoele [7]
Christiaan Cronje [12]
6-3, 6-2
1522496700
2018-03-31 11:45am
E6 GRE - Court 3
Simon Liversage [9]
Sagen Hugo
6-3, 4-6, 7-10
1522578600
2018-04-01 10:30am
E7 GRE - Court 19
Mpho Leshoele [7]
Sagen Hugo
6-3, 6-4
1522578600
2018-04-01 10:30am
F1 GRE - Court 20
Christiaan Cronje [12]
Simon Liversage [9]
6-1, 6-2
1522496700
2018-03-31 11:45am
G1 GRE - Court 4
Rico Du Plessis [11]
Alexander Hristov [10]
6-1, 6-3
1522496700
2018-03-31 11:45am
G2 GRE - Court 5
Stefan Rheeder [15]
Nhlakanipho NGWENYA [16]
7-5, 6-2
1522578600
2018-04-01 10:30am
G3 GRE - Court 21
Rico Du Plessis [11]
Stefan Rheeder [15]
6-4, 6-1
1522578600
2018-04-01 10:30am
H1 GRE - Court 22
Alexander Hristov [10]
Nhlakanipho NGWENYA [16]
6-3, 6-3
1522483200
2018-03-31 8:00am
I1 GRE - Court 18
Rynard VAN DER LAAN
Joel THORNE
6-2, 4-6, 10-8
1522483200
2018-03-31 8:00am
I2 GRE - Court 19
Lithabe Shweni
Andre Kleinhans
6-4, 6-1
1522483200
2018-03-31 8:00am
I3 GRE - Court 20
Jack Funston
Rhys Vorwerk
1-6, 0-6
1522483200
2018-03-31 8:00am
I4 GRE - Court 21
Noah Oppenberg
Heinrich Rootman
1-6, 1-6
1522483200
2018-03-31 8:00am
I5 GRE - Court 22
Seabo SALESHANDO
Cooper McCarthy
6-1, 6-2
1522487700
2018-03-31 9:15am
I6 GRE - Court 1
Christiaan van Rooyen
JACQUES SLABBERT [4]
6-2, 6-4
1522487700
2018-03-31 9:15am
I7 GRE - Court 2
Bogdan Mandic
Junior DZENGA [14]
1-6, 2-6
1522487700
2018-03-31 9:15am
I8 GRE - Court 3
Qhawe Mbetshu
Shay BEEKA
1-6, 2-6
1522492200
2018-03-31 10:30am
I9 GRE - Court 17
Rynard VAN DER LAAN
Lithabe Shweni
5-7, 3-6
1522492200
2018-03-31 10:30am
I10 GRE - Court 18
Rhys Vorwerk
Heinrich Rootman
5-7, 3-6
1522492200
2018-03-31 10:30am
I11 GRE - Court 19
Seabo SALESHANDO
Christiaan van Rooyen
4-6, 0-6
1522492200
2018-03-31 10:30am
I12 GRE - Court 20
Junior DZENGA [14]
Shay BEEKA
6-1, 7-6
1522569600
2018-04-01 8:00am
I13 GRE - Court 22
Lithabe Shweni
Heinrich Rootman
7-5, 3-6, 2-10
1522574100
2018-04-01 9:15am
I14 GRE - Court 1
Christiaan van Rooyen
Junior DZENGA [14]
2-6, 4-6
1522583100
2018-04-01 11:45am
I15 GRE - Court 5
Heinrich Rootman
Junior DZENGA [14]
2-6, 4-6
1522583100
2018-04-01 11:45am
J1 GRE - Court 6
Lithabe Shweni
Christiaan van Rooyen
6-4, 3-6, 3-10
1522574100
2018-04-01 9:15am
K1 GRE - Court 2
Rynard VAN DER LAAN
Rhys Vorwerk
6-2, 6-3
1522574100
2018-04-01 9:15am
K2 GRE - Court 3
Seabo SALESHANDO
Shay BEEKA
7-6, 1-6, 6-10
1522583100
2018-04-01 11:45am
K3 GRE - Court 7
Rynard VAN DER LAAN
Shay BEEKA
6-7, 6-4, 10-7
1522583100
2018-04-01 11:45am
L1 GRE - Court 8
Rhys Vorwerk
Seabo SALESHANDO
3-6, 0-6
1522569600
2018-04-01 8:00am
M1 GRE - Court 9
Joel THORNE
Andre Kleinhans
6-3, 7-6
1522569600
2018-04-01 8:00am
M2 GRE - Court 10
Jack Funston
Noah Oppenberg
6-3, 6-3
1522569600
2018-04-01 8:00am
M3 GRE - Court 11
Cooper McCarthy
JACQUES SLABBERT [4]
3-6, 4-6
1522569600
2018-04-01 8:00am
M4 GRE - Court 12
Bogdan Mandic
Qhawe Mbetshu
6-0, 6-1
1522583100
2018-04-01 11:45am
M5 GRE - Court 1
Joel THORNE
Jack Funston
7-5, 3-6, 4-10
1522583100
2018-04-01 11:45am
M6 GRE - Court 2
JACQUES SLABBERT [4]
Bogdan Mandic
1-6, 0-6
1522656000
2018-04-02 8:00am
M7 GRE - Court 13
Jack Funston
Bogdan Mandic
6-7, 6-3, 8-10
1522656000
2018-04-02 8:00am
N1 GRE - Court 14
Joel THORNE
JACQUES SLABBERT [4]
0-6, 0-6
1522583100
2018-04-01 11:45am
O1 GRE - Court 3
Andre Kleinhans
Noah Oppenberg
6-2, 6-2
1522583100
2018-04-01 11:45am
O2 GRE - Court 4
Cooper McCarthy
(Ret.)
Qhawe Mbetshu
0-3
Retired
1522656000
2018-04-02 8:00am
O3 GRE - Court 15
Andre Kleinhans
Qhawe Mbetshu
6-3, 7-5
1522656000
2018-04-02 8:00am
P1 GRE - Court 15
Noah Oppenberg
Cooper McCarthy
6-1, 6-0
1522487700
2018-03-31 9:15am
Q19 GRE - Court 4
Moeketsi MOKETE
Philip JAUSS
6-1, 6-1
1522487700
2018-03-31 9:15am
Q20 GRE - Court 5
Refentse Ramokgola
Brendan O 'Reilly
2-6, 1-6
1522487700
2018-03-31 9:15am
Q22 GRE - Court 6
Cameron OLIVER
Keanu Andre Faure
6-0, 6-2
1522487700
2018-03-31 9:15am
Q23 GRE - Court 7
Juan Rademeyer
josh bishop
6-3, 6-1
1522492200
2018-03-31 10:30am
Q26 GRE - Court 21
Moeketsi MOKETE
Brendan O 'Reilly
2-6, 5-7
1522492200
2018-03-31 10:30am
Q27 GRE - Court 22
Oratile Sehularo
Cameron OLIVER
0-6, 0-6
1522496700
2018-03-31 11:45am
Q28 GRE - Court 1
Juan Rademeyer
Leon Du Toit
6-4, 6-4
1522574100
2018-04-01 9:15am
Q29 GRE - Court 4
Theuhan van Dijk
Brendan O 'Reilly
1-6, 4-6
1522574100
2018-04-01 9:15am
Q30 GRE - Court 5
Cameron OLIVER
Juan Rademeyer
6-0, 6-0
1522583100
2018-04-01 11:45am
Q31 GRE - Court 9
Brendan O 'Reilly
Cameron OLIVER
6-1, 6-0
1522583100
2018-04-01 11:45am
R1 GRE - Court 10
Theuhan van Dijk
Juan Rademeyer
6-2, 6-2
1522574100
2018-04-01 9:15am
S2 GRE - Court 6
Oratile Sehularo
Leon Du Toit
0-6, 0-6
1522583100
2018-04-01 11:45am
S3 GRE - Court 11
Moeketsi MOKETE
Leon Du Toit
6-3, 7-5
1522569600
2018-04-01 8:00am
U2 GRE - Court 13
Philip JAUSS
Refentse Ramokgola
2-6, 7-6, 10-6
1522574100
2018-04-01 9:15am
U6 GRE - Court 7
Keanu Andre Faure
josh bishop
6-4, 5-7, 6-10
1522583100
2018-04-01 11:45am
U7 GRE - Court 12
Philip JAUSS
josh bishop
2-6, 0-6