Print

Main Draw 1 2 TSA001444 GC A1 [1] Maja GLEDIC BYE 3 4 TSA011434 TSA011358 WP GN Sarah TILNEY Naomi SMIT 6-1, 6-0 5 6 TSA001637 TSA001618 FS LIM Nicole TWIGGE Takalani MOLAOA 6-4, 6-3 7 8 TSA011394 GC A4 BYE [10] Tamsin HART 9 10 TSA001652 GN A5 [12] Danica MALAN BYE 11 12 TSA011417 TSA011388 GC FS Helena VAN EEDEN Larize NEL 2-6, 6-3, 6-0 13 14 TSA001492 TSA010099 GC WP CELESTE BOTHA Tiffany LE ROUX 6-4, 6-4 15 16 TSA240 GC A8 BYE [8] Samantha MULLER 17 18 TSA001633 Winelands A9 [4] Lize-Alet MORKEL BYE 19 20 TSA011432 TSA011273 EP GE Anika MARAIS Sarah ADANK 6-1, 7-6(9) 21 22 TSA011401 TSA010579 GC GN Neo MAFUYEKA Elzaan TERBLANCHE 6-1, 6-0 23 24 TSA001625 WP A12 BYE [15] Dana PHILLIPS 25 26 TSA700 WP A13 [13] Lungile NTULI BYE 27 28 TSA011217 TSA010341 FS GN Carmen FICHARDT Tinese DIPPENAAR 6-2, 6-1 29 30 TSA010029 TSA010745 GC GE Christine GOUWS Tanika PANAINO 7-5, 6-4 31 32 TSA001653 GC A16 BYE [6] Angela GEORGIEVA 33 34 TSA011189 FS A17 [7] Linge STEENKAMP BYE 35 36 TSA011411 GN A18 BYE Tayla KRUGER 37 38 TSA010152 TSA011460 GN NWP Mia DITTBERNER Anke MALAN 6-0, 6-0 39 40 TSA001651 WP A20 BYE [14] Vanessa CHIGARIRO 41 42 TSA001471 Winelands A21 [16] Nicole DONNELLY BYE 43 44 TSA001766 TSA001478 NWP GC Ester DE KOCK Jessica ASSENMACHER 4-6, 6-3, 6-4 45 46 TSA001644 TSA011390 NWP GE Willemien COETZEE Nicole VILJOEN 6-3, 6-3 47 48 TSA010143 WP A24 BYE [3] Marne DERCKSEN 49 50 TSA010067 WP A25 [5] Bianca WOLMARANS BYE 51 52 TSA001479 TSA001439 Winelands NWP Evangeline DU TOIT Anri SLABBERT 6-0, 6-0 53 54 TSA011381 TSA011220 GC WP Nina PATIENCE Jana VAN VREDEN 6-3, 6-2 55 56 TSA010435 KZN A28 BYE [11] Tyla CARTER 57 58 TSA001636 Winelands A29 [9] Megan LOMBARDI BYE 59 60 TSA011404 TSA010267 GC GN Mia SKRBINSEK Anja BOUWER 6-4, 6-2 61 62 TSA010350 TSA010788 GN KZN Amonette THERON Courtney FYVIE 6-2, 6-3 63 64 TSA000124 Winelands A32 BYE [2] Corin DE WAAL [1] Maja GLEDIC Naomi SMIT 6-3, 6-3 Nicole TWIGGE [10] Tamsin HART 6-3, 6-0 [12] Danica MALAN Larize NEL 6-2, 6-3 Tiffany LE ROUX [8] Samantha MULLER 6-2, 6-1 [4] Lize-Alet MORKEL Anika MARAIS 6-2, 6-0 Neo MAFUYEKA [15] Dana PHILLIPS 0-6, 7-6(5), 6-3 [13] Lungile NTULI Carmen FICHARDT 6-3, 6-2 Christine GOUWS [6] Angela GEORGIEVA 6-3, 6-2 [7] Linge STEENKAMP Tayla KRUGER 6-0, 6-0 Mia DITTBERNER [14] Vanessa CHIGARIRO 2-6, 6-1, 6-4 [16] Nicole DONNELLY Ester DE KOCK 4-6, 6-3, 6-1 Willemien COETZEE [3] Marne DERCKSEN 6-1, 6-3 [5] Bianca WOLMARANS Evangeline DU TOIT Walkover Jana VAN VREDEN [11] Tyla CARTER 6-1, 6-3 [9] Megan LOMBARDI Mia SKRBINSEK 7-6(4), 6-7(4), 6-4 Courtney FYVIE [2] Corin DE WAAL 6-2, 6-3 [1] Maja GLEDIC [10] Tamsin HART 6-3, 6-1 [12] Danica MALAN [8] Samantha MULLER 6-0, 7-6(7) [4] Lize-Alet MORKEL [15] Dana PHILLIPS 6-0, 6-0 Carmen FICHARDT [6] Angela GEORGIEVA 3-6, 6-4, 7-5 [7] Linge STEENKAMP Mia DITTBERNER 6-2, 6-0 [16] Nicole DONNELLY [3] Marne DERCKSEN 3-6, 6-4, 6-1 Evangeline DU TOIT Jana VAN VREDEN 7-5, 6-0 [9] Megan LOMBARDI [2] Corin DE WAAL 6-4, 6-0 [1] Maja GLEDIC [8] Samantha MULLER 6-2, 7-5 [4] Lize-Alet MORKEL Carmen FICHARDT 6-1, 6-0 [7] Linge STEENKAMP [3] Marne DERCKSEN 6-4, 6-4 Evangeline DU TOIT [2] Corin DE WAAL 6-3, 6-0 [1] Maja GLEDIC [4] Lize-Alet MORKEL 6-2, 6-2 [3] Marne DERCKSEN [2] Corin DE WAAL 6-3, 7-6 [4] Lize-Alet MORKEL [2] Corin DE WAAL 6-1, 6-1 [4] Lize-Alet MORKEL
C1 D1 C2 7/8 Playoff
E5 F1 E6 11/12 Playoff
G1 H1 G2 15/16 Playoff
I13 J1 I14 19/20 Playoff
L1 K2 BYE 23/24 Playoff
M5 N1 M6 27/28 Playoff
O1 P1 BYE 31/32 Playoff
Q29 R1 Q30 35/36 Playoff
S1 T1 S2 39/40 Playoff
U5 V1 U6 43/44 Playoff
W1 X1 W2 47/48 Playoff
AB1 BYE BYE 55/56 Playoff
AD1 BYE BYE 59/60 Playoff
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Maja GLEDIC ZA Bedfordview Country Club No -
- Sarah Tilney ZA Springfield High No -
- Naomi Smit ZA Rietondale Tennis Club No -
- Nicole TWIGGE ZA Oranje Meisies Hoër No -
- Takalani Molaoa ZA Polokwane Tennis Club No -
[10] Tamsin HART ZA Marks Park Sports Club No -
[12] Danica MALAN ZA No -
- Helena VAN EEDEN Jeppe Quondam Tennis Club No -
- Larize NEL Sasolburg High No -
- CELESTE BOTHA ZA Bedfordview Country Club No -
- Tiffany LE ROUX ZA Kenridge Tennis Club No -
[8] Samantha MULLER ZA Fairland Tennis Club No -
[4] Lize-Alet MORKEL ZA Strand No -
- Anika MARAIS ZA Cradock Tennis Club No -
- Sarah ADANK ZA St.Andrews High No -
- Neo MAFUYEKA Marks Park Sports Club No -
- Elzaan TERBLANCHE ZA Monument Park Tennis Club No -
[15] Dana PHILLIPS ZA University of Stellenbosch Tennis Club No -
[13] Lungile NTULI ZA Three Anchor Bay Tennis Club No -
- Carmen FICHARDT Oranje Meisies Hoër No -
- Tinese DIPPENAAR No -
- Christine GOUWS ZA Pirates Tennis Club No -
- Tanika PANAINO Bedfordview Country Club No -
[2] Corin DE WAAL ZA Strand Tennis klub No -
[6] Angela GEORGIEVA ZA Bedfordview Country Club No -
[7] Linge STEENKAMP ZA Free State No -
- Tayla KRUGER Irene Country Club No -
- Courtney FYVIE ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Mia Dittberner ZA Lynnwood Glen Tennis Club No -
- Anke Malan Rustenburg High No -
[14] Vanessa CHIGARIRO University of Birmingham Squash Club No -
[16] Nicole DONNELLY La Rochelle High No -
- Ester de Kock ZA Sannieshof Tennis Club No -
- Jessica ASSENMACHER No -
- Willemien COETZEE ZA Rustenburg High No -
- Nicole VILJOEN ZA Alberhart Tennis Club No -
[3] Marne DERCKSEN ZA Sea Point Tennis Club No -
[5] Bianca WOLMARANS ZA Pinelands Tennis Club No -
- Evangeline DU TOIT Recreation Tennis Club No -
- Anri SLABBERT Rustenburg High No -
- Nina PATIENCE ZA Randburg Tennis Club No -
- Jana VAN VREDEN Strand Tennis klub No -
[11] Tyla CARTER No -
[9] Megan LOMBARDI ZA Maties Tennis Club No -
- Mia SKRBINSEK Boskruin Tennis Club No -
- Anja BOUWER ZA Afrikaans Hoer Meisieskool No -
- Amonette THERON Waterkloof High No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1522915200
2018-04-05 8:00am
A2 OST - Court 1
Sarah Tilney
Naomi Smit
1-6, 0-6
1522915200
2018-04-05 8:00am
A3 OST - Court 2
Nicole TWIGGE
Takalani Molaoa
6-4, 6-3
1522915200
2018-04-05 8:00am
A6 OST - Court 3
Helena VAN EEDEN
Larize NEL
6-2, 3-6, 0-6
1522915200
2018-04-05 8:00am
A7 OST - Court 4
CELESTE BOTHA
Tiffany LE ROUX
4-6, 4-6
1522915200
2018-04-05 8:00am
A10 OST - Court 5
Anika MARAIS
Sarah ADANK
6-1, 7-6(9)
1522915200
2018-04-05 8:00am
A11 OST - Court 6
Neo MAFUYEKA
Elzaan TERBLANCHE
6-1, 6-0
1522915200
2018-04-05 8:00am
A14 OST - Court 7
Carmen FICHARDT
Tinese DIPPENAAR
6-2, 6-1
1522915200
2018-04-05 8:00am
A15 OST - Court 8
Christine GOUWS
Tanika PANAINO
7-5, 6-4
1522919700
2018-04-05 9:15am
A19 OST - Court 1
Mia Dittberner
Anke Malan
6-0, 6-0
1522919700
2018-04-05 9:15am
A22 OST - Court 2
Ester de Kock
Jessica ASSENMACHER
4-6, 6-3, 6-4
1522919700
2018-04-05 9:15am
A23 OST - Court 3
Willemien COETZEE
Nicole VILJOEN
6-3, 6-3
1522919700
2018-04-05 9:15am
A26 OST - Court 4
Evangeline DU TOIT
Anri SLABBERT
6-0, 6-0
1522919700
2018-04-05 9:15am
A27 OST - Court 5
Nina PATIENCE
Jana VAN VREDEN
3-6, 2-6
1522919700
2018-04-05 9:15am
A30 OST - Court 6
Mia SKRBINSEK
Anja BOUWER
6-4, 6-2
1522919700
2018-04-05 9:15am
A31 OST - Court 7
Amonette THERON
Courtney FYVIE
2-6, 3-6
1522926900
2018-04-05 11:15am
A33 OST - Court 1
Maja GLEDIC [1]
Naomi Smit
6-3, 6-3
1522926900
2018-04-05 11:15am
A34 OST - Court 2
Nicole TWIGGE
Tamsin HART [10]
3-6, 0-6
1522926900
2018-04-05 11:15am
A35 OST - Court 3
Danica MALAN [12]
Larize NEL
6-2, 6-3
1522926900
2018-04-05 11:15am
A36 OST - Court 4
Tiffany LE ROUX
Samantha MULLER [8]
2-6, 1-6
1522926900
2018-04-05 11:15am
A37 OST - Court 5
Lize-Alet MORKEL [4]
Anika MARAIS
6-2, 6-0
1522926900
2018-04-05 11:15am
A38 OST - Court 6
Neo MAFUYEKA
Dana PHILLIPS [15]
6-0, 6-7(5), 3-6
1522926900
2018-04-05 11:15am
A39 OST - Court 7
Lungile NTULI [13]
Carmen FICHARDT
3-6, 2-6
1522926900
2018-04-05 11:15am
A40 OST - Court 8
Christine GOUWS
Angela GEORGIEVA [6]
3-6, 2-6
1522919700
2018-04-05 9:15am
A41 OST - Court 8
Linge STEENKAMP [7]
Tayla KRUGER
6-0, 6-0
1522931400
2018-04-05 12:30pm
A42 OST - Court 1
Mia Dittberner
Vanessa CHIGARIRO [14]
2-6, 6-1, 6-4
1522931400
2018-04-05 12:30pm
A43 OST - Court 2
Nicole DONNELLY [16]
Ester de Kock
4-6, 6-3, 6-1
1522931400
2018-04-05 12:30pm
A44 OST - Court 3
Willemien COETZEE
Marne DERCKSEN [3]
1-6, 3-6
N/A A45 OST - Court 4
Bianca WOLMARANS [5]
(Did not play)
Evangeline DU TOIT
Walkover
1522931400
2018-04-05 12:30pm
A46 OST - Court 5
Jana VAN VREDEN
Tyla CARTER [11]
6-1, 6-3
1522931400
2018-04-05 12:30pm
A47 OST - Court 6
Megan LOMBARDI [9]
Mia SKRBINSEK
7-6(4), 6-7(4), 6-4
1522931400
2018-04-05 12:30pm
A48 OST - Court 7
Courtney FYVIE
Corin DE WAAL [2]
2-6, 3-6
1523001600
2018-04-06 8:00am
A49 OST - Court 1
Maja GLEDIC [1]
Tamsin HART [10]
6-3, 6-1
1523001600
2018-04-06 8:00am
A50 OST - Court 2
Danica MALAN [12]
Samantha MULLER [8]
0-6, 6-7(7)
1523001600
2018-04-06 8:00am
A51 OST - Court 3
Lize-Alet MORKEL [4]
Dana PHILLIPS [15]
6-0, 6-0
1523001600
2018-04-06 8:00am
A52 OST - Court 4
Carmen FICHARDT
Angela GEORGIEVA [6]
3-6, 6-4, 7-5
1523001600
2018-04-06 8:00am
A53 OST - Court 5
Linge STEENKAMP [7]
Mia Dittberner
6-2, 6-0
1523001600
2018-04-06 8:00am
A54 OST - Court 6
Nicole DONNELLY [16]
Marne DERCKSEN [3]
6-3, 4-6, 1-6
1523001600
2018-04-06 8:00am
A55 OST - Court 7
Evangeline DU TOIT
Jana VAN VREDEN
7-5, 6-0
1523001600
2018-04-06 8:00am
A56 OST - Court 8
Megan LOMBARDI [9]
Corin DE WAAL [2]
4-6, 0-6
1523178900
2018-04-08 9:15am
A57 FS TS - Court 12
Maja GLEDIC [1]
Samantha MULLER [8]
6-2, 7-5
1523178900
2018-04-08 9:15am
A58 FS TS - Court 1
Lize-Alet MORKEL [4]
Carmen FICHARDT
6-1, 6-0
1523178900
2018-04-08 9:15am
A59 FS TS - Court 2
Linge STEENKAMP [7]
Marne DERCKSEN [3]
4-6, 4-6
1523178900
2018-04-08 9:15am
A60 FS TS - Court 3
Evangeline DU TOIT
Corin DE WAAL [2]
3-6, 0-6
1523187900
2018-04-08 11:45am
A61 FS TS - Court 3
Maja GLEDIC [1]
Lize-Alet MORKEL [4]
2-6, 2-6
1523187900
2018-04-08 11:45am
A62 FS TS - Court 4
Marne DERCKSEN [3]
Corin DE WAAL [2]
3-6, 6-7
1523260800
2018-04-09 8:00am
A63 FS TS - Court 3
Lize-Alet MORKEL [4]
Corin DE WAAL [2]
6-1, 6-1
9999999999999999
TBD
B1 -
Maja GLEDIC [1]
Marne DERCKSEN [3]
9999999999999999
TBD
C1 -
Samantha MULLER [8]
Carmen FICHARDT
9999999999999999
TBD
C2 -
Linge STEENKAMP [7]
Evangeline DU TOIT
9999999999999999
TBD
C3 -
9999999999999999
TBD
D1 -
1523185200
2018-04-08 11:00am
E1 OST - Court 1
Tamsin HART [10]
Danica MALAN [12]
6-4, 6-3
1523185200
2018-04-08 11:00am
E2 OST - Court 2
Dana PHILLIPS [15]
Angela GEORGIEVA [6]
6-3, 3-6, 2-10
1523185200
2018-04-08 11:00am
E3 OST - Court 3
Mia Dittberner
Nicole DONNELLY [16]
3-6, 3-6
1523185200
2018-04-08 11:00am
E4 OST - Court 4
Jana VAN VREDEN
Megan LOMBARDI [9]
2-6, 5-7
9999999999999999
TBD
E5 -
Tamsin HART [10]
Angela GEORGIEVA [6]
9999999999999999
TBD
E6 -
Nicole DONNELLY [16]
Megan LOMBARDI [9]
9999999999999999
TBD
E7 -
9999999999999999
TBD
F1 -
9999999999999999
TBD
G1 -
Danica MALAN [12]
Dana PHILLIPS [15]
9999999999999999
TBD
G2 -
Mia Dittberner
Jana VAN VREDEN
9999999999999999
TBD
G3 -
9999999999999999
TBD
H1 -
1523006100
2018-04-06 9:15am
I1 OST - Court 1
Naomi Smit
Nicole TWIGGE
2-6, 1-6
1523006100
2018-04-06 9:15am
I2 OST - Court 2
Larize NEL
Tiffany LE ROUX
6-4, 6-4
1523006100
2018-04-06 9:15am
I3 OST - Court 3
Anika MARAIS
Neo MAFUYEKA
3-6, 1-6
1523006100
2018-04-06 9:15am
I4 OST - Court 4
Lungile NTULI [13]
Christine GOUWS
3-6, 6-1, 10-6
1523006100
2018-04-06 9:15am
I5 OST - Court 5
Tayla KRUGER
Vanessa CHIGARIRO [14]
1-6, 3-6
1523006100
2018-04-06 9:15am
I6 OST - Court 6
Ester de Kock
Willemien COETZEE
6-4, 6-1
1523006100
2018-04-06 9:15am
I8 OST - Court 7
Mia SKRBINSEK
Courtney FYVIE
6-4, 6-7, 10-8
1523185200
2018-04-08 11:00am
I9 OST - Court 5
Nicole TWIGGE
Larize NEL
6-3, 7-5
N/A I10 -
Neo MAFUYEKA
Lungile NTULI [13]
(Did not play)
Walkover
1523185200
2018-04-08 11:00am
I11 OST - Court 6
Vanessa CHIGARIRO [14]
Ester de Kock
5-7, 6-3, 6-10
1523185200
2018-04-08 11:00am
I12 OST - Court 7
Tyla CARTER [11]
Mia SKRBINSEK
6-4, 4-6, 4-10
9999999999999999
TBD
I13 -
Nicole TWIGGE
Neo MAFUYEKA
9999999999999999
TBD
I14 -
Ester de Kock
Mia SKRBINSEK
9999999999999999
TBD
I15 -
9999999999999999
TBD
J1 -
9999999999999999
TBD
K2 -
Vanessa CHIGARIRO [14]
Tyla CARTER [11]
9999999999999999
TBD
K3 -
Larize NEL
1523185200
2018-04-08 11:00am
M1 OST - Court 8
Naomi Smit
Tiffany LE ROUX
3-6, 7-5, 5-10
1523188800
2018-04-08 12:00pm
M2 OST - Court 1
Anika MARAIS
Christine GOUWS
7-6, 3-6, 1-10
1523188800
2018-04-08 12:00pm
M3 OST - Court 2
Tayla KRUGER
Willemien COETZEE
2-6, 3-6
9999999999999999
TBD
M5 -
Tiffany LE ROUX
Christine GOUWS
9999999999999999
TBD
M6 -
Willemien COETZEE
Courtney FYVIE
9999999999999999
TBD
M7 -
9999999999999999
TBD
N1 -
9999999999999999
TBD
O1 -
Naomi Smit
Anika MARAIS
9999999999999999
TBD
O3 -
Tayla KRUGER
1523006100
2018-04-06 9:15am
Q17 OST - Court 8
Sarah Tilney
Takalani Molaoa
0-6, 0-6
1523010600
2018-04-06 10:30am
Q18 OST - Court 1
Helena VAN EEDEN
CELESTE BOTHA
5-7, 3-6
1523010600
2018-04-06 10:30am
Q19 OST - Court 2
Sarah ADANK
Elzaan TERBLANCHE
6-3, 6-0
1523010600
2018-04-06 10:30am
Q20 OST - Court 3
Tinese DIPPENAAR
Tanika PANAINO
0-6, 4-6
1523010600
2018-04-06 10:30am
Q22 OST - Court 4
Jessica ASSENMACHER
Nicole VILJOEN
6-2, 6-2
1523010600
2018-04-06 10:30am
Q23 OST - Court 5
Anri SLABBERT
Nina PATIENCE
0-6, 2-6
1523010600
2018-04-06 10:30am
Q24 OST - Court 6
Anja BOUWER
Amonette THERON
4-6, 6-4, 8-10
1523188800
2018-04-08 12:00pm
Q25 OST - Court 3
Takalani Molaoa
CELESTE BOTHA
6-3, 4-6, 10-7
1523188800
2018-04-08 12:00pm
Q26 OST - Court 4
Sarah ADANK
Tanika PANAINO
2-6, 2-6
1523188800
2018-04-08 12:00pm
Q27 OST - Court 5
Anke Malan
Jessica ASSENMACHER
2-6, 2-6
1523188800
2018-04-08 12:00pm
Q28 OST - Court 6
Nina PATIENCE
Amonette THERON
6-7, 4-6