Print

Main Draw 1 2 TSA021379 TSA021336 GC Winelands [1] Megan BASSON Ane DE WAAL 6-0, 6-1 3 4 TSA031305 TSA021215 KZN FS Kylie MISDORP [Q] Maude KRUGER 6-0, 6-4 5 6 TSA031373 TSA021466 GAU GN Jamie MCKENZIE [Q] Esti DU TOIT 6-2, 6-1 7 8 TSA021223 TSA030100 KZN Winelands Kiara MACKAY [9] Christine KRUGER 6-4, 7-5 9 10 TSA030145 TSA031053 GN KZN [11] Ine LAMPRECHT Vania MANCHEV 6-1, 6-0 11 12 TSA031043 TSA021141 GC GC [Q] Hannah MOORE Hayley TSUEN 6-4, 1-6, 6-2 13 14 TSA03951 TSA021135 GC GN Annika GERTENBACH [Q] Anicka JANSE VAN RENSBURG 6-1, 6-2 15 16 TSA031316 TSA021370 GE Winelands Dominique JANSEN VAN VUUREN [7] Alta BRINK 6-0, 6-1 17 18 TSA021391 TSA03956 GC WP [3] Mieke VAN DEVENTER [Q] Lianke POTGIETER 6-2, 6-2 19 20 TSA031338 TSA031376 FS GC CAYLINE LE GRANGE [Q] Dayna MCCARTHY 6-0, 6-1 21 22 TSA031045 TSA031035 Winelands Winelands Sharle HANEKOM [Q] Carla VISSER 7-6, 7-5 23 24 TSA031303 TSA020118 FS GC CARLA SCHOLTZ [10] MBALI LANGA 6-2, 6-2 25 26 TSA031031 TSA031065 Winelands GN [15] Mienke VILJOEN Tsobotsi LEHLOENYA 6-0, 6-1 27 28 TSA031343 TSA20005 GC NWP Polia GIZDOVA Christell DE KOCK 6-4, 7-5 29 30 TSA031311 TSA021395 GN GN Georgia KENNEALY [Q] Noelle VAN DER WALT 6-1, 6-1 31 32 TSA031042 TSA021404 GC FS Isabella VENTER [8] Inge GREYLING 6-4, 6-4 33 34 TSA031365 TSA021371 WP GN [5] Kelly ARENDS Maud TSAURA 6-1, 6-0 35 36 TSA021383 TSA020121 GE EP Anastasia PESIC Sophia FINESTONE 6-1, 6-1 37 38 TSA031341 TSA021049 KZN NC Cassidy NAICKER [Q] Kalinke BOTMA 6-2, 7-5 39 40 TSA021106 TSA021191 GC GC [Q] Michelle JANSE VAN RENSBURG [16] Anique ENGELBRECHT 6-1, 6-1 41 42 TSA021369 TSA020320 FS GC [12] GIZELLE NAUDE Georgia HOSKING 6-1, 6-0 43 44 TSA021406 TSA031044 NWP EDEN [Q] Liezel MULLER Susan NORTJE 6-4, 1-6, 6-3 45 46 TSA020220 TSA020910 GC GN [Q] Mikayla GOUNDEN Simona GEORGIEVA 2-6, 6-2, 6-1 47 48 TSA020971 TSA021392 GN GC [Q] Karen SCHUTTE [4] Jessica PORTWIG 6-0, 6-0 49 50 TSA021230 TSA031259 WP KZN [6] Makayla LOUBSER Sian KRUGER 6-0, 6-0 51 52 TSA03990 TSA021394 EP GN Lente TALJARD [Q] Danelle VAN DER WALT 6-2, 7-6 53 54 TSA020978 TSA031357 GC Winelands [Q] Caitlin WILLIS Anelma GROBLER 6-0, 6-2 55 56 TSA021208 TSA20104 NWP EP [Q] Thanica GAGIANO [14] Anja DE BEER 6-0, 6-0 57 58 TSA020102 TSA031057 EDEN WP [13] BeRniCe BEZUIDENHOUT Tessa MALAN 6-1, 6-0 59 60 TSA031030 TSA021367 FS GN Kristen FICHARDT Isabella WEATHERHEAD 6-3, 7-5 61 62 TSA031363 TSA021397 WP GN Nerine VAN DER WALT CARLA GOUWS 6-4, 6-3 63 64 TSA031356 TSA021386 FS Winelands Neo MOGODI [2] Maretha BURGER 6-0, 6-1 [1] Megan BASSON Kylie MISDORP 6-2, 6-2 Jamie MCKENZIE [9] Christine KRUGER 6-0, 6-0 [11] Ine LAMPRECHT Hayley TSUEN 6-2, 6-0 Annika GERTENBACH [7] Alta BRINK 6-1, 6-4 [3] Mieke VAN DEVENTER CAYLINE LE GRANGE 1-6, 6-2, 7-6 Sharle HANEKOM [10] MBALI LANGA 6-2, 6-4 [15] Mienke VILJOEN Christell DE KOCK 6-2, 3-6, 6-2 Georgia KENNEALY Isabella VENTER 6-1, 6-2 [5] Kelly ARENDS Anastasia PESIC 6-2, 6-2 Cassidy NAICKER [16] Anique ENGELBRECHT 6-2, 6-1 [12] GIZELLE NAUDE Susan NORTJE 6-1, 6-0 [Q] Mikayla GOUNDEN [4] Jessica PORTWIG 6-2, 6-0 [6] Makayla LOUBSER Lente TALJARD 6-1, 6-2 Anelma GROBLER [14] Anja DE BEER 6-3, 6-1 Tessa MALAN Isabella WEATHERHEAD 6-2, 6-1 Nerine VAN DER WALT [2] Maretha BURGER 6-0, 6-3 [1] Megan BASSON [9] Christine KRUGER 6-2, 6-2 [11] Ine LAMPRECHT [7] Alta BRINK 6-4, 6-4 [3] Mieke VAN DEVENTER [10] MBALI LANGA 6-2, 6-4 [15] Mienke VILJOEN Isabella VENTER 6-4, 7-5 [5] Kelly ARENDS [16] Anique ENGELBRECHT 6-1, 6-0 [12] GIZELLE NAUDE [4] Jessica PORTWIG (Ret.) 4-1 (Ret.) [6] Makayla LOUBSER [14] Anja DE BEER 6-1, 6-0 Isabella WEATHERHEAD [2] Maretha BURGER 6-2, 6-4 [1] Megan BASSON [7] Alta BRINK 6-2, 6-1 [10] MBALI LANGA Isabella VENTER 7-5, 6-2 [5] Kelly ARENDS [12] GIZELLE NAUDE 6-3, 6-3 [6] Makayla LOUBSER [2] Maretha BURGER 6-4, 6-2 [1] Megan BASSON [10] MBALI LANGA 6-3, 6-1 [5] Kelly ARENDS [6] Makayla LOUBSER 7-5, 6-1 [1] Megan BASSON [5] Kelly ARENDS 6-2, 6-0 [1] Megan BASSON
C1 D1 C2 7/8 Playoff
E5 F1 E6 11/12 Playoff
I13 J1 I14 19/20 Playoff
K1 L1 K2 23/24 Playoff
M5 N1 M6 27/28 Playoff
O1 P1 O2 31/32 Playoff
Q29 R1 Q30 35/36 Playoff
S1 T1 S2 39/40 Playoff
U5 V1 U6 43/44 Playoff
W1 X1 W2 47/48 Playoff
Y13 Z1 Y14 51/52 Playoff
AA1 AB1 BYE 55/56 Playoff
AC5 AD1 AC6 59/60 Playoff
AE1 AF1 AE2 63/64 Playoff
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A2 2 Maude KRUGER Eunice High School
A3 2 Esti Du Toit ZA Afrikaans Hoer Meisieskool
A6 1 Hannah MOORE Randburg Tennis Club
A7 2 Anicka JANSE VAN RENSBURG ZA Afrikaans Hoer Meisieskool
A9 2 Lianke POTGIETER
A10 2 Dayna McCarthy ZA Bryanston Sports Club
A11 2 Carla VISSER Paarl Girls High
A15 2 Noelle VAN DER WALT
A19 2 Kalinke BOTMA ZA Curro Kathu School
A20 1 Michelle JANSE VAN RENSBURG ZA Krugersdorp Tennis Club
A22 1 Liezel MULLER ZA Potchefstroom Gimnasium
A23 1 Mikayla Gounden ZA Rivonia Tennis Club
A24 1 Karen SCHUTTE ZA Monument Park Tennis Club
A26 2 Danelle VAN DER WALT
A27 1 Caitlin WILLIS Bryanston Sports Club
A28 1 Thanica GAGIANO Rustenburg High
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Megan BASSON ZA Fairland Tennis Club No -
[2] Maretha BURGER Hoërskool Stellenbosch No -
[3] Mieke VAN DEVENTER Randburg Tennis Club No -
[4] Jessica PORTWIG Marks Park Sports Club No -
[5] Kelly ARENDS ZA anthony harris tennis academy No -
[6] Makayla LOUBSER ZA Pinelands Tennis Club No -
[7] Alta BRINK ZA Hoër Meisieskool Bloemhof No -
[8] Inge GREYLING ZA Oranje Meisies Hoër No -
[9] Christine KRUGER ZA Hoër Meisieskool Bloemhof No -
[10] MBALI LANGA Marks Park Sports Club No -
[11] Ine LAMPRECHT Marks Park Sports Club No -
[12] GIZELLE NAUDE ZA Oranje Meisies Hoër No -
[13] BeRniCe BEZUIDENHOUT ZA George Tennis Club No -
[14] Anja DE BEER ZA Despatch Tennis Club No -
[15] Mienke VILJOEN Paarl Girls High No -
[16] Anique ENGELBRECHT ZA Fairland Tennis Club No -
- Nerine VAN DER WALT ZA Camps Bay Tennis Club No -
- Susan NORTJE ZA Nmmu Tennis Club No -
[Q] Carla VISSER Paarl Girls High No -
- Anelma GROBLER ZA Paarl Girls High No -
- Christell DE KOCK Sannieshof Tennis Club No -
- Maud TSAURA CSIR Tennis Club No -
[Q] Esti Du Toit ZA Afrikaans Hoer Meisieskool No -
[Q] Anicka JANSE VAN RENSBURG ZA Afrikaans Hoer Meisieskool No -
- Jamie MCKENZIE Holy Rosary High No -
- Vania MANCHEV Wykeham Collegiate High No -
[Q] Thanica GAGIANO Rustenburg High No -
- Karli Hendrikse Rustenburg High Yes Georgia HOSKING
- Lente TALJARD ZA Cradock Tennis Club No -
[Q] Maude KRUGER Eunice High School No -
- Neo MOGODI ZA Eunice High School No -
- Kristen FICHARDT Oranje Meisies Hoër No -
- CARLA SCHOLTZ ZA Oranje Meisies Hoër No -
- CAYLINE LE GRANGE Oranje Meisies Hoër No -
- Simona Georgieva BG Marks Park Sports Club No -
- CARLA GOUWS ZA Marks Park Sports Club No -
[Q] Caitlin WILLIS Bryanston Sports Club No -
[Q] Dayna McCarthy ZA Bryanston Sports Club No -
- Polia GIZDOVA ZA Fairland Tennis Club No -
[Q] Michelle JANSE VAN RENSBURG ZA Krugersdorp Tennis Club No -
- Annika GERTENBACH ZA Old Edwardian Tennis Club No -
- Hayley TSUEN ZA Randburg Tennis Club No -
[Q] Hannah MOORE Randburg Tennis Club No -
[Q] Mikayla Gounden ZA Rivonia Tennis Club No -
- Isabella VENTER Bedfordview Country Club No -
- Dominique JANSEN VAN VUUREN ZA Sunward Park Tennis Club No -
- Cayley SYMONS ZA River Ridge Tennis Club Yes Sophia FINESTONE
- Anastasia PESIC Selection Park Tennis Club No -
- Isabella WEATHERHEAD ZA Belgrave Tennis Club No -
[Q] Karen SCHUTTE ZA Monument Park Tennis Club No -
- Georgia Kennealy ZA Tuks Tennis Club No -
- Tsobotsi LEHLOENYA ZA Tuks Juniors No -
[Q] Noelle VAN DER WALT No -
[Q] Danelle VAN DER WALT No -
- Sian KRUGER ZA Brighton Tennis Club No -
- Kylie Misdorp ZA Brighton Tennis Club No -
- Cassidy Naicker Westridge Tennis Stadium No -
- Kiara MACKAY ZA No -
[Q] Liezel MULLER ZA Potchefstroom Gimnasium No -
[Q] Kalinke BOTMA ZA Curro Kathu School No -
- Tessa MALAN Curro Langebaan Primary No -
- Sharle Hanekom ZA Paarl Gimnasium High No -
- Ane DE WAAL Strand Tennis klub No -
[Q] Lianke POTGIETER No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Georgia HOSKING Fairland No -
- Sophia FINESTONE Pearson High School No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1522915200
2018-04-05 8:00am
A1 OM - Court 1
Megan BASSON [1]
Ane DE WAAL
6-0, 6-1
1522915200
2018-04-05 8:00am
A2 OM - Court 2
Kylie Misdorp
Maude KRUGER [Q]
6-0, 6-4
1522915200
2018-04-05 8:00am
A3 OM - Court 3
Jamie MCKENZIE
Esti Du Toit [Q]
6-2, 6-1
1522915200
2018-04-05 8:00am
A4 OM - Court 4
Kiara MACKAY
Christine KRUGER [9]
4-6, 5-7
1522915200
2018-04-05 8:00am
A5 OM - Court 5
Ine LAMPRECHT [11]
Vania MANCHEV
6-1, 6-0
1522915200
2018-04-05 8:00am
A6 OM - Court 6
Hannah MOORE [Q]
Hayley TSUEN
4-6, 6-1, 2-6
1522915200
2018-04-05 8:00am
A7 OM - Court 7
Annika GERTENBACH
Anicka JANSE VAN RENSBURG [Q]
6-1, 6-2
1522915200
2018-04-05 8:00am
A8 OM - Court 8
Dominique JANSEN VAN VUUREN
Alta BRINK [7]
0-6, 1-6
1522919700
2018-04-05 9:15am
A9 OM - Court 1
Mieke VAN DEVENTER [3]
Lianke POTGIETER [Q]
6-2, 6-2
1522919700
2018-04-05 9:15am
A10 OM - Court 2
CAYLINE LE GRANGE
Dayna McCarthy [Q]
6-0, 6-1
1522919700
2018-04-05 9:15am
A11 OM - Court 3
Sharle Hanekom
Carla VISSER [Q]
7-6, 7-5
1522919700
2018-04-05 9:15am
A12 OM - Court 4
CARLA SCHOLTZ
MBALI LANGA [10]
2-6, 2-6
1522919700
2018-04-05 9:15am
A13 OM - Court 5
Mienke VILJOEN [15]
Tsobotsi LEHLOENYA
6-0, 6-1
1522919700
2018-04-05 9:15am
A14 OM - Court 6
Polia GIZDOVA
Christell DE KOCK
4-6, 5-7
1522919700
2018-04-05 9:15am
A15 OM - Court 7
Georgia Kennealy
Noelle VAN DER WALT [Q]
6-1, 6-1
1522919700
2018-04-05 9:15am
A16 OM - Court 8
Isabella VENTER
Inge GREYLING [8]
6-4, 6-4
1522924200
2018-04-05 10:30am
A17 OM - Court 1
Kelly ARENDS [5]
Maud TSAURA
6-1, 6-0
1522924200
2018-04-05 10:30am
A18 OM - Court 2
Anastasia PESIC
Sophia FINESTONE
6-1, 6-1
1522924200
2018-04-05 10:30am
A19 OM - Court 3
Cassidy Naicker
Kalinke BOTMA [Q]
6-2, 7-5