Print

Main Draw 1 2 TSA001466 GN A1 [1] Lleyton CRONJE BYE 3 4 TSA831020 TSA760108 GC NWP Christopher RADEBE De Villiers KROON 6-0, 6-0 5 6 TSA000329 TSA810030 GC GN JARRYD MUIR C P NOTHNAGEL 2-6, 6-2, 6-1 7 8 TSA031285 TSA760012 GC GC Logan Gavin ENGELA [16] Brendan ZACKEY 6-0, 6-0 9 10 TSA931203 TSA791034 GC NWP [15] Louis PRETORIUS CORNELIUS SCHOEMAN 6-2, 6-1 11 12 TSA30056 TSA031321 GN GC Jordan GANCHO (Ret.) Matthew BROWN 7-5, 3-2 (Ret.) 13 14 TSA801031 TSA991721 GC GC frank OSTOJA Álvaro LEGOINHA 6-3, 6-4 15 16 TSA011383 GC A8 BYE [8] Alec BECKLEY 17 18 TSA001638 GN A9 [3] Gerhard SWART BYE 19 20 TSA891067 TSA780097 GAU GC Bayani MOILWA Chadley BROWN 6-0, 6-0 21 22 TSA040168 TSA961381 GC GE Yarona MORULE Luca CASTELLI 7-5, 6-4 23 24 TSA551024 TSA971265 GC GN DAVID SEGAL [14] Muzi SIBANDA 6-0, 6-1 25 26 TSA011391 TSA021262 GC GN [10] Ryan CHRISTENSEN Tiaan JACOBS 6-0, 6-0 27 28 TSA031334 TSA010340 GC GE Luke CAREY Seth SEELY 6-1, 4-6, 6-1 29 30 TSA780067 TSA961380 GE GN Neal REDFERN Anthony SIFF 6-1, 7-6(1) 31 32 TSA011396 GN A16 BYE [5] Victor PUTTER 33 34 TSA810038 GC A17 [6] Paul ANDERSON BYE 35 36 TSA991704 TSA021351 GE GC Luke CLIFTON Moeteledi MONNAKGOTLA 6-0, 6-3 37 38 TSA010464 TSA830545 GN GC Willem BRINK Ndu NCUBE 6-0, 6-0 39 40 TSA011307 TSA991618 GE GC Michael BAXTER [12] Mathew MULLER 6-3, 6-2 41 42 TSA000801 TSA031323 GC GC [11] Jamie Graham DAVIS Johan GOUWS 6-1, 6-0 43 44 TSA031351 TSA011385 GN GC Evan MARITZ Caleb VAN WIJK Walkover 45 46 TSA991698 TSA021409 GE GN Austin HEYWOOD Erich SULLWALD Walkover 47 48 TSA001632 GE A24 BYE [4] Liam DAY 49 50 TSA991353 GN A25 [7] Mehluli SIBANDA BYE 51 52 TSA030406 TSA001423 GC GE ANGELO PHILIPPIDES Alec DOS SANTOS 6-1, 6-1 53 54 TSA931191 TSA921476 KZN GC Quintin BERGOVER Ethan MALAN 6-2, 6-4 55 56 TSA001663 TSA950998 LIM GC Gerhard SULLWALD [13] lloyd SEGAL 6-2, 6-2 57 58 TSA961354 NWP A29 [9] Rayne ROSELT BYE 59 60 TSA921086 TSA981465 GAU GE Lefa SIBANDA Matthew GILLMER 6-1, 5-7, 6-2 61 62 TSA851138 TSA031302 GC GN Qefate LEROTHOLI WILLEM ROOSENSCHOON 4-6, 6-3, 7-6 63 64 TSA001419 GN A32 BYE [2] Gerhardt BECKER [1] Lleyton CRONJE De Villiers KROON 6-1, 6-0 JARRYD MUIR [16] Brendan ZACKEY 6-1, 6-2 [15] Louis PRETORIUS Matthew BROWN 6-0, 6-2 frank OSTOJA [8] Alec BECKLEY 2-6, 7-6(4), 7-5 [3] Gerhard SWART Chadley BROWN 6-3, 6-3 Yarona MORULE [14] Muzi SIBANDA 6-3, 6-0 [10] Ryan CHRISTENSEN Seth SEELY 6-3, 7-6(4) Neal REDFERN [5] Victor PUTTER 6-2, 6-0 [6] Paul ANDERSON Moeteledi MONNAKGOTLA 6-1, 6-0 Ndu NCUBE [12] Mathew MULLER 6-3, 7-6 [11] Jamie Graham DAVIS Caleb VAN WIJK 6-3, 6-1 Erich SULLWALD [4] Liam DAY 6-2, 6-0 [7] Mehluli SIBANDA Alec DOS SANTOS 6-3, 6-1 Ethan MALAN [13] lloyd SEGAL 6-3, 6-3 [9] Rayne ROSELT Lefa SIBANDA 6-3, 6-1 WILLEM ROOSENSCHOON (Ret.) [2] Gerhardt BECKER 6-0, 3-0 (Ret.) [1] Lleyton CRONJE [16] Brendan ZACKEY 6-1, 6-2 [15] Louis PRETORIUS [8] Alec BECKLEY 3-6, 6-3, 7-6 Chadley BROWN [14] Muzi SIBANDA 7-6(5), 7-6(4) [10] Ryan CHRISTENSEN [5] Victor PUTTER 6-1, 6-2 [6] Paul ANDERSON Ndu NCUBE 6-0, 6-2 [11] Jamie Graham DAVIS [4] Liam DAY 7-5, 6-2 [7] Mehluli SIBANDA [13] lloyd SEGAL 6-3, 6-4 Lefa SIBANDA [2] Gerhardt BECKER 6-4, 6-4 [1] Lleyton CRONJE [15] Louis PRETORIUS 6-3, 6-3 Chadley BROWN [5] Victor PUTTER 2-6, 6-1, 7-6 [6] Paul ANDERSON [4] Liam DAY 6-2, 6-0 [7] Mehluli SIBANDA [2] Gerhardt BECKER 6-4, 6-1 [1] Lleyton CRONJE [5] Victor PUTTER 6-0, 6-3 [6] Paul ANDERSON [7] Mehluli SIBANDA 6-3, 6-4 [1] Lleyton CRONJE [7] Mehluli SIBANDA 4-6, 6-4, 6-2 [1] Lleyton CRONJE
[5] Victor PUTTER [6] Paul ANDERSON 6-4, 6-2 3/4 Playoff [6] Paul ANDERSON
[15] Louis PRETORIUS [4] Liam DAY 7-6, 4-6, 10-7 7/8 Playoff [4] Liam DAY
De Villiers KROON [12] Mathew MULLER Walkover 19/20 Playoff [12] Mathew MULLER
Matthew BROWN Ethan MALAN 7-6, 6-2 23/24 Playoff Ethan MALAN
JARRYD MUIR Alec DOS SANTOS 7-5, 6-3 27/28 Playoff JARRYD MUIR
R1 BYE Willem BRINK 35/36 Playoff Willem BRINK
T1 BYE Johan GOUWS 39/40 Playoff Johan GOUWS
Luke CAREY Luke CLIFTON 6-3, 6-3 43/44 Playoff Luke CAREY
W1 X1 W2 47/48 Playoff
Tiaan JACOBS Michael BAXTER 6-3, 7-6(5) 51/52 Playoff Michael BAXTER
AB1 BYE BYE 55/56 Playoff
AD1 BYE BYE 59/60 Playoff
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Lleyton Cronje ZA Belgrave Tennis Club No -
[2] Gerhardt BECKER ZA Marks Park Sports Club No -
[3] Gerhard SWART Lynnwood Glen Tennis Club No -
[4] Liam DAY Bedfordview Country Club No -
[5] Victor PUTTER Midstream Tennis Club No -
[6] Paul Anderson ZA Elarduspark Tennis Club No -
[7] Mehluli Sibanda Tuks Tennis Club No -
[8] Alec BECKLEY Marks Park Sports Club No -
[9] Rayne ROSELT Potchefstroom Country Club No -
[10] Ryan CHRISTENSEN ZA Fairland Tennis Club No -
[11] Jamie Graham DAVIS ZA Riaan Venter Tennis Accademy No -
[12] Mathew MULLER Fairland Tennis Club No -
[13] lloyd segal Old Edwardian Tennis Club No -
[14] Muzi Sibanda ZW Tuks Tennis Club No -
[15] Louis PRETORIUS Old Edwardian Tennis Club No -
[16] Brendan Zackey Old Edwardian Tennis Club No -
- De Villiers KROON ZA Bailliepark Tennis Club No -
- WILLEM ROOSENSCHOON ZA Affies No -
- Evan MARITZ ZA Flamingo Tennis Club No -
- Johan GOUWS ZA Pirates Tennis Club No -
- Michael BAXTER ZA Bracken Tennis Club No -
- Bayani MOILWA Cornerstone College High No -
- Lefa SIBANDA Kempton Park Tennis Club No -
- Moeteledi Monnakgotla Sandton Sports Club No -
- Ndu NCUBE Sandton Sports Club No -
- Tiaan JACOBS Zwartkop High No -
- Qefate LEROTHOLI LS Bryanston Sports Club No -
- Matthew BROWN German Country Club No -
- Ethan Malan German Country Club No -
- Logan Gavin Engela ZA German Country Club No -
- Alternate 1 ALTERNATE 1 Paarl Gymnasium High School Yes Yarona MORULE
- Christopher Radebe Old Edwardian Tennis Club No -
- CORNELIUS SCHOEMAN Schoonspruit Tennis Club No -
- Luke Carey Old Edwardian Tennis Club No -
- Chadley Brown ZA Old Edwardian Tennis Club No -
- JARRYD MUIR Wanderers Tennis Club No -
- Álvaro Legoinha PT Wanderers Tennis Club No -
- Caleb VAN WIJK ZA Morningside Country Club No -
- ANGELO PHILIPPIDES Bryanston Country Club (Tennis) No -
- DAVID segal ZA No -
- Luca Castelli Alberhart Tennis Club No -
- frank ostoja Bedfordview Country Club No -
- Alec DOS SANTOS Bedfordview Country Club No -
- Luke CLIFTON ZA Benoni Country Club No -
- Austin HEYWOOD Jeppe Quondam Tennis Club No -
- Matthew GILLMER Witfield Tennis Club No -
- Jordan GANCHO Northmead Tennis Club No -
- Neal REDFERN Northmead Tennis Club No -
- Seth SEELY ZA Parkrand Tennis Complex No -
- Willem Brink ZA Belgrave Tennis Club No -
- Anthony Siff Villieria Tennis Club No -
- C P Nothnagel ZA Valhalla Tennis Club No -
- Quintin BERGOVER Riverside Tennis Club No -
- Gerhard SULLWALD Warmbad Tennis Club No -
- Erich SULLWALD Warmbad Tennis Club No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Yarona MORULE ZA Sandton Sports Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1523626200
2018-04-13 1:30pm
A2 GEHQ - Court 1
Christopher Radebe
De Villiers KROON
0-6, 0-6
1523626200
2018-04-13 1:30pm
A3 GEHQ - Court 2
JARRYD MUIR
C P Nothnagel
2-6, 6-2, 6-1
1523626200
2018-04-13 1:30pm
A4 GEHQ - Court 3
Logan Gavin Engela
Brendan Zackey [16]
0-6, 0-6
1523626200
2018-04-13 1:30pm
A5 GEHQ - Court 4
Louis PRETORIUS [15]
CORNELIUS SCHOEMAN
6-2, 6-1
1523626200
2018-04-13 1:30pm
A6 GEHQ - Court 5
Jordan GANCHO
(Ret.)
Matthew BROWN
5-7, 2-3
Retired
1523626200
2018-04-13 1:30pm
A7 GEHQ - Court 6
frank ostoja
Álvaro Legoinha
6-3, 6-4
1523626200
2018-04-13 1:30pm
A10 GEHQ - Court 7
Bayani MOILWA
Chadley Brown
0-6, 0-6
1523626200
2018-04-13 1:30pm
A11 GEHQ - Court 8
Yarona MORULE
Luca Castelli
7-5, 6-4
1523626200
2018-04-13 1:30pm
A12 GEHQ - Court 9
DAVID segal
Muzi Sibanda [14]
0-6, 1-6
1523626200
2018-04-13 1:30pm
A13 GEHQ - Court 10
Ryan CHRISTENSEN [10]
Tiaan JACOBS
6-0, 6-0
1523626200
2018-04-13 1:30pm
A14 GEHQ - Court 11
Luke Carey
Seth SEELY
1-6, 6-4, 1-6
1523626200
2018-04-13 1:30pm
A15 GEHQ - Court 12
Neal REDFERN
Anthony Siff
6-1, 7-6(1)
1523626200
2018-04-13 1:30pm
A18 GEHQ - Court 13
Luke CLIFTON
Moeteledi Monnakgotla
0-6, 3-6
1523626200
2018-04-13 1:30pm
A19 GEHQ - Court 14
Willem Brink
Ndu NCUBE
0-6, 0-6
1523630700
2018-04-13 2:45pm
A20 GEHQ - Court 1
Michael BAXTER
Mathew MULLER [12]
3-6, 2-6
1523630700
2018-04-13 2:45pm
A21 GEHQ - Court 2
Jamie Graham DAVIS [11]
Johan GOUWS
6-1, 6-0
N/A A22 GEHQ - Court 3
Evan MARITZ
(Did not play)
Caleb VAN WIJK
Walkover
N/A A23 GEHQ - Court 4
Austin HEYWOOD
(Did not play)
Erich SULLWALD
Walkover
1523630700
2018-04-13 2:45pm
A26 GEHQ - Court 5
ANGELO PHILIPPIDES
Alec DOS SANTOS
1-6, 1-6
1523630700
2018-04-13 2:45pm
A27 GEHQ - Court 6
Quintin BERGOVER
Ethan Malan
2-6, 4-6
1523630700
2018-04-13 2:45pm
A28 GEHQ - Court 7
Gerhard SULLWALD
lloyd segal [13]
2-6, 2-6
1523630700
2018-04-13 2:45pm
A30 GEHQ - Court 8
Lefa SIBANDA
Matthew GILLMER
6-1, 5-7, 6-2
1523630700
2018-04-13 2:45pm
A31 GEHQ - Court 9
Qefate LEROTHOLI
WILLEM ROOSENSCHOON
6-4, 3-6, 6-7
1523701800
2018-04-14 10:30am
A33 GEHQ - Court 4
Lleyton Cronje [1]
De Villiers KROON
6-1, 6-0
1523701800
2018-04-14 10:30am
A34 GEHQ - Court 5
JARRYD MUIR
Brendan Zackey [16]
1-6, 2-6
1523701800
2018-04-14 10:30am
A35 GEHQ - Court 6
Louis PRETORIUS [15]
Matthew BROWN
6-0, 6-2
1523701800
2018-04-14 10:30am
A36 GEHQ - Court 7
frank ostoja
Alec BECKLEY [8]
6-2, 6-7(4), 5-7
1523701800
2018-04-14 10:30am
A37 GEHQ - Court 8
Gerhard SWART [3]
Chadley Brown
3-6, 3-6
1523701800
2018-04-14 10:30am
A38 GEHQ - Court 9
Yarona MORULE
Muzi Sibanda [14]
3-6, 0-6
1523701800
2018-04-14 10:30am
A39 GEHQ - Court 10
Ryan CHRISTENSEN [10]
Seth SEELY
6-3, 7-6(4)
1523701800
2018-04-14 10:30am
A40 GEHQ - Court 11
Neal REDFERN
Victor PUTTER [5]
2-6, 0-6
1523697300
2018-04-14 9:15am
A41 GEHQ - Court 12
Paul Anderson [6]
Moeteledi Monnakgotla
6-1, 6-0
1523706300
2018-04-14 11:45am
A42 GEHQ - Court 13
Ndu NCUBE
Mathew MULLER [12]
6-3, 7-6
1523701800
2018-04-14 10:30am
A43 GEHQ - Court 12
Jamie Graham DAVIS [11]
Caleb VAN WIJK
6-3, 6-1
1523706300
2018-04-14 11:45am
A44 GEHQ - Court 2
Erich SULLWALD
Liam DAY [4]
2-6, 0-6
1523706300
2018-04-14 11:45am
A45 GEHQ - Court 3
Mehluli Sibanda [7]
Alec DOS SANTOS
6-3, 6-1
1523706300
2018-04-14 11:45am
A46 GEHQ - Court 4
Ethan Malan
lloyd segal [13]
3-6, 3-6
1523706300
2018-04-14 11:45am
A47 GEHQ - Court 5
Rayne ROSELT [9]
Lefa SIBANDA
3-6, 1-6
1523706300
2018-04-14 11:45am
A48 GEHQ - Court 6
WILLEM ROOSENSCHOON
(Ret.)
Gerhardt BECKER [2]
0-6, 0-3
Retired
1523788200
2018-04-15 10:30am
A49 GEHQ - Court 3
Lleyton Cronje [1]
Brendan Zackey [16]
6-1, 6-2
1523788200
2018-04-15 10:30am
A50 GEHQ - Court 4
Louis PRETORIUS [15]
Alec BECKLEY [8]
3-6, 6-3, 7-6
1523788200
2018-04-15 10:30am
A51 GEHQ - Court 7
Chadley Brown
Muzi Sibanda [14]
7-6(5), 7-6(4)
1523788200
2018-04-15 10:30am
A52 GEHQ - Court 8
Ryan CHRISTENSEN [10]
Victor PUTTER [5]
1-6, 2-6
1523788200
2018-04-15 10:30am
A53 GEHQ - Court 9
Paul Anderson [6]
Ndu NCUBE
6-0, 6-2
1523788200
2018-04-15 10:30am
A54 GEHQ - Court 10
Jamie Graham DAVIS [11]
Liam DAY [4]
5-7, 2-6
1523788200
2018-04-15 10:30am
A55 GEHQ - Court 11
Mehluli Sibanda [7]
lloyd segal [13]
6-3, 6-4
1523788200
2018-04-15 10:30am
A56 GEHQ - Court 12
Lefa SIBANDA
Gerhardt BECKER [2]
4-6, 4-6
1524231000
2018-04-20 1:30pm
A57 GEHQ - Court 1
Lleyton Cronje [1]
Louis PRETORIUS [15]
6-3, 6-3
1524231000
2018-04-20 1:30pm
A58 GEHQ - Court 2
Chadley Brown
Victor PUTTER [5]
6-2, 1-6, 6-7
1524231000
2018-04-20 1:30pm
A59 GEHQ - Court 3
Paul Anderson [6]
Liam DAY [4]
6-2, 6-0
1524231000
2018-04-20 1:30pm
A60 GEHQ - Court 4
Mehluli Sibanda [7]
Gerhardt BECKER [2]
6-4, 6-1
1524306600
2018-04-21 10:30am
A61 GEHQ - Court 15
Lleyton Cronje [1]
Victor PUTTER [5]
6-0, 6-3
1524306600
2018-04-21 10:30am
A62 GEHQ - Court 16
Paul Anderson [6]
Mehluli Sibanda [7]
3-6, 4-6
1524392100
2018-04-22 10:15am
A63 GEHQ - Court 7
Lleyton Cronje [1]
Mehluli Sibanda [7]
4-6, 6-4, 6-2
1524392100
2018-04-22 10:15am
B1 GEHQ - Court 8
Victor PUTTER [5]
Paul Anderson [6]
4-6, 2-6
1524302100
2018-04-21 9:15am
C1 GEHQ - Court 8
Louis PRETORIUS [15]
Chadley Brown
7-5, 4-6, 7-10
1524302100
2018-04-21 9:15am
C2 GEHQ - Court 10
Liam DAY [4]
Gerhardt BECKER [2]
2-6, 0-6
1524315600
2018-04-21 1:00pm
C3 GEHQ -
Chadley Brown
Gerhardt BECKER [2]
6-3, 6-4
1524392100
2018-04-22 10:15am
D1 GEHQ - Court 9
Louis PRETORIUS [15]
Liam DAY [4]
6-7, 6-4, 7-10
9999999999999999
TBD
E1 -
Brendan Zackey [16]
Alec BECKLEY [8]
No Result
1524302100
2018-04-21 9:15am
E2 GEHQ - Court 7
Muzi Sibanda [14]
Ryan CHRISTENSEN [10]
6-4, 6-4
N/A E3 -
Ndu NCUBE
(Did not play)
Jamie Graham DAVIS [11]
Walkover
9999999999999999
TBD
E4 -
lloyd segal [13]
Lefa SIBANDA
No Result
1524392100
2018-04-22 10:15am
E7 GEHQ - Court 10
Muzi Sibanda [14]
Jamie Graham DAVIS [11]
7-6, 6-4
1523783700
2018-04-15 9:15am
I1 GEHQ - Court 1
De Villiers KROON
JARRYD MUIR
6-3, 6-3
N/A I2 -
Matthew BROWN
frank ostoja
(Did not play)
Walkover
1523783700
2018-04-15 9:15am
I3 GEHQ - Court 2
Gerhard SWART [3]
Yarona MORULE
6-2, 6-0
N/A I4 -
Seth SEELY
(Did not play)
Neal REDFERN
Walkover
1523779200
2018-04-15 8:00am
I5 GEHQ - Court 15
Moeteledi Monnakgotla
Mathew MULLER [12]
4-6, 1-6
1523783700
2018-04-15 9:15am
I6 GEHQ - Court 3
Caleb VAN WIJK
Erich SULLWALD
1-6, 4-6
1523783700
2018-04-15 9:15am
I7 GEHQ - Court 4
Alec DOS SANTOS
Ethan Malan
1-6, 5-7
1523792700
2018-04-15 11:45am
I9 GEHQ - Court 3
De Villiers KROON
Matthew BROWN
6-1, 6-3
1523792700