Print

1/2 Playoff GIBSON / PETERSEN JORDAAN / VAN DER WESTHUIZEN 6-1, 5-7, 6-4 JORDAAN / VAN DER WESTHUIZEN
3/4 Playoff BRANDT / HARTMAN BAYLEY / EDMONDS Walkover BRANDT / HARTMAN
5/6 Playoff HORNE / MARE MC CRATE / THERON 7-6, 6-2 HORNE / MARE
7/8 Playoff FAURE / GROVE FABRIS / WEIRICH 6-4, 7-5 FABRIS / WEIRICH
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Partner Alternate Replaced
- Friedrich BRANDT ZA Sasol Tennis Club Anton Hartman No -
- Duncan HORNE Bedfordview Country Club Eben Mare No -
- Marco PETERSEN ZA Northern suburbs Tennis Club Gareth GIBSON No -
- Jan-Chris Grove ZA Menlo-Alkant Tennis Club Marius Faure No -
- Du Toit Theron Elarduspark Tennis Club Chris Mc Crate No -
- Johann van der Westhuizen ZA Koedoepark Tennis Club Gideon JORDAAN No -
- Simon G Edmonds GS Belgrave Tennis Club Matthew BAYLEY No -
- Rob Fabris ZA Pirates Tennis Club Patrick Weirich No -
- Gideon JORDAAN Klerksdorp Tennis Club Johann van der Westhuizen No -
- Marius Faure ZA Menlo-Alkant Tennis Club Jan-Chris Grove No -
- Patrick Weirich ZA Pirates Tennis Club Rob Fabris No -
- Gareth GIBSON ZA Randburg Tennis Club Marco PETERSEN No -
- Matthew BAYLEY Rivonia Tennis Club Simon G Edmonds No -
- Anton Hartman Vaal Tennis Club Friedrich BRANDT No -
- Eben Mare ZA Selection Park Tennis Club Duncan HORNE No -
- Chris Mc Crate ZA Koedoepark Tennis Club Du Toit Theron No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1528890300
2018-06-13 11:45am
Box 1: X1 Groen - Court 15
Friedrich BRANDT
Anton Hartman
Duncan HORNE
Eben Mare
6-1, 6-2
1528976700
2018-06-14 11:45am
Box 1: X2 Koedo - Court 6
Friedrich BRANDT
Anton Hartman
Marco PETERSEN
Gareth GIBSON
6-3, 2-6, 3-6
1529063100
2018-06-15 11:45am
Box 1: X3 Koedo - Court 4
Friedrich BRANDT
Anton Hartman
Jan-Chris Grove
Marius Faure
6-1, 6-1
1529063100
2018-06-15 11:45am
Box 1: X4 Koedo - Court 5
Duncan HORNE
Eben Mare
Marco PETERSEN
Gareth GIBSON
6-7, 5-7
1528976700
2018-06-14 11:45am
Box 1: X5 Koedo - Court 7
Duncan HORNE
Eben Mare
Jan-Chris Grove
Marius Faure
6-1, 6-3
1528890300
2018-06-13 11:45am
Box 1: X6 Groen - Court 4
Marco PETERSEN
Gareth GIBSON
Jan-Chris Grove
Marius Faure
6-1, 6-0
1528894800
2018-06-13 1:00pm
Box 2: X7 Groen - Court 2
Du Toit Theron
Chris Mc Crate
Johann van der Westhuizen
Gideon JORDAAN
1-6, 1-6
1528976700
2018-06-14 11:45am
Box 2: X8 Koedo - Court 8
Du Toit Theron
Chris Mc Crate
Simon G Edmonds
Matthew BAYLEY
4-6, 5-7
1529063100
2018-06-15 11:45am
Box 2: X9 Koedo - Court 6
Du Toit Theron
Chris Mc Crate
Rob Fabris
Patrick Weirich
6-4, 3-6, 6-3
1529063100
2018-06-15 11:45am
Box 2: X10 Koedo - Court 7
Johann van der Westhuizen
Gideon JORDAAN
Simon G Edmonds
Matthew BAYLEY
6-2, 6-4
1528981200
2018-06-14 1:00pm
Box 2: X11 Koedo - Court 1
Johann van der Westhuizen
Gideon JORDAAN
Rob Fabris
Patrick Weirich
6-3, 6-0
1528894800
2018-06-13 1:00pm
Box 2: X12 Groen - Court 3
Simon G Edmonds
Matthew BAYLEY
Rob Fabris
Patrick Weirich
6-3, 7-5
1529158500
2018-06-16 2:15pm
A1 Groen - Court 12
Marco PETERSEN
Gareth GIBSON
Johann van der Westhuizen
Gideon JORDAAN
1-6, 7-5, 4-6
N/A B1 Groen - Court 14
Friedrich BRANDT
Anton Hartman
Simon G Edmonds
Matthew BAYLEY
(Did not play)
Walkover
1529163000
2018-06-16 3:30pm
C1 Groen - Court 4
Duncan HORNE
Eben Mare
Du Toit Theron
Chris Mc Crate
7-6, 6-2
1529163000
2018-06-16 3:30pm
D1 Groen - Court 5
Jan-Chris Grove
Marius Faure
Rob Fabris
Patrick Weirich
4-6, 5-7