Print

Main Draw 1 2 TSA011400 GN A1 [1] Chrisjan VAN WYK BYE 3 4 TSA980022 TSA011280 GE KZN Tristan EELES John BURCHMORE 6-4, 5-7, 6-1 5 6 TSA951316 TSA011218 GC KZN Kyle JACKMAN Craig SIMES 6-3, 6-1 7 8 TSA990600 TSA001635 BOL GN Da-niel KOTZE [8] Jannik GEVERS 1-6, 6-2, 6-4 9 10 TSA011269 GN A5 [3] Muntingh HAMMAN BYE 11 12 TSA931191 TSA021381 KZN GC Quintin BERGOVER Josh CRONJE 6-3, 2-6, 6-3 13 14 TSA010392 TSA010416 KZN KZN Mathew SHAW Chad STREAK 6-1, 6-4 15 16 TSA001315 TSA011424 KZN FS Munashe TEBURU [7] Matthew NEL 6-1, 6-1 17 18 TSA011384 KZN A9 [6] Richard HARTMANN BYE 19 20 TSA001554 TSA991343 KZN NWP Zakhe SHANGE John-Andrew FENSHAM 6-1, 6-1 21 22 TSA931224 KZN EP Thomas WRIGHT Alternate ALTERNATE Walkover 23 24 TSA010345 KZN A12 BYE [4] Louis VAN DER WESTHUIZEN 25 26 TSA961354 NWP A13 [5] Rayne ROSELT BYE 27 28 TSA010210 TSA011461 KZN KZN Sashen THIRBOAN Gregory COBBLEDICK 7-6, 7-5 29 30 TSA830002 TSA011478 GC NWP Shadrack MASUMBUKA Andre HARTMAN 2-6, 6-4, 6-4 31 32 TSA980205 KZN A16 BYE [2] Thembo MAKHANYA [1] Chrisjan VAN WYK Tristan EELES 6-2, 6-1 Kyle JACKMAN [8] Jannik GEVERS 6-3, 6-2 [3] Muntingh HAMMAN Josh CRONJE 6-3, 6-2 Chad STREAK [7] Matthew NEL 6-4, 6-0 [6] Richard HARTMANN Zakhe SHANGE 6-2, 6-0 Thomas WRIGHT [4] Louis VAN DER WESTHUIZEN 6-2, 6-4 [5] Rayne ROSELT Sashen THIRBOAN 6-3, 6-3 Andre HARTMAN [2] Thembo MAKHANYA 6-1, 6-0 [1] Chrisjan VAN WYK [8] Jannik GEVERS 6-3, 6-3 [3] Muntingh HAMMAN [7] Matthew NEL 6-4, 6-3 [6] Richard HARTMANN [4] Louis VAN DER WESTHUIZEN 4-6, 6-3, 7-5 [5] Rayne ROSELT [2] Thembo MAKHANYA 6-0, 6-1 [1] Chrisjan VAN WYK [3] Muntingh HAMMAN 6-2, 6-1 [6] Richard HARTMANN [5] Rayne ROSELT 6-2, 6-1 [1] Chrisjan VAN WYK [5] Rayne ROSELT 6-1, 5-7, 7-5 [1] Chrisjan VAN WYK
[3] Muntingh HAMMAN [6] Richard HARTMANN 6-3, 4-6, 10-7 3/4 Playoff [6] Richard HARTMANN
[8] Jannik GEVERS [4] Louis VAN DER WESTHUIZEN Walkover 7/8 Playoff [4] Louis VAN DER WESTHUIZEN
Tristan EELES Thomas WRIGHT 7-5, 6-3 11/12 Playoff Tristan EELES
Josh CRONJE Zakhe SHANGE 6-3, 6-2 15/16 Playoff Josh CRONJE
Quintin BERGOVER John-Andrew FENSHAM 6-0, 6-0 19/20 Playoff Quintin BERGOVER
L1 John BURCHMORE BYE 23/24 Playoff John BURCHMORE
N1 Craig SIMES BYE 27/28 Playoff Craig SIMES
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Chrisjan VAN WYK ZA Lyttelton Tennis Club No -
[2] Thembo MAKHANYA ZA Westridge Tennis Stadium No -
[3] Muntingh HAMMAN Tuks Tennis Club No -
[4] Louis VAN DER WESTHUIZEN ZA Mitchell Park Tennis Club No -
[5] Rayne ROSELT Potchefstroom Country Club No -
[6] Richard Hartmann Durban Country Club Tennis No -
[7] Matthew NEL ZA Mundene Tennis Klub No -
[8] Jannik GEVERS Belgrave Tennis Club No -
- Andre Hartman Lichtenburg High No -
- John-Andrew FENSHAM Rustenburg High No -
- Alternate Alternate Kingswood College Yes Jahar PERSAD
- Josh CRONJE ZA Bryanston Sports Club No -
- Shadrack MASUMBUKA Noordheuwel Tennis Club No -
- Kyle Jackman Weltevreden Park Tennis Club No -
- Tristan Eeles Alberhart Tennis Club No -
- Munashe TEBURU Bellevue Lawn Tennis Club No -
- Craig SIMES Brighton Tennis Club No -
- Sashen THIRBOAN Hillcrest Tennis Club No -
- John BURCHMORE ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Mathew SHAW ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Da-niel KOTZE Rustenburg Tennis club No -
- Gregory Cobbledick Hillcrest Tennis Club No -
- Chad STREAK ZA Mitchell Park Tennis Club No -
- Thomas Wright ZA Umhlali Country Club No -
- Quintin BERGOVER Riverside Tennis Club No -
- Zakhe Shange Westridge Tennis Stadium No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Jahar PERSAD ZA Mitchell Park Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1529674200
2018-06-22 1:30pm
A2 WTS - Court 2
Tristan Eeles
John BURCHMORE
6-4, 5-7, 6-1
1529674200
2018-06-22 1:30pm
A3 WTS - Court 3
Kyle Jackman
Craig SIMES
6-3, 6-1
1529674200
2018-06-22 1:30pm
A4 WTS - Court 4
Da-niel KOTZE
Jannik GEVERS [8]
6-1, 2-6, 4-6
1529674200
2018-06-22 1:30pm
A6 WTS - Court 5
Quintin BERGOVER
Josh CRONJE
3-6, 6-2, 3-6
1529674200
2018-06-22 1:30pm
A7 WTS - Court 6
Mathew SHAW
Chad STREAK
1-6, 4-6
1529674200
2018-06-22 1:30pm
A8 WTS - Court 7
Munashe TEBURU
Matthew NEL [7]
1-6, 1-6
1529674200
2018-06-22 1:30pm
A10 WTS - Court 8
Zakhe Shange
John-Andrew FENSHAM
6-1, 6-1
N/A A11 WTS - Court 9
Thomas Wright
Alternate Alternate
(Did not play)
Walkover
1529674200
2018-06-22 1:30pm
A14 WTS - Court 10
Sashen THIRBOAN
Gregory Cobbledick
7-6, 7-5
1529674200
2018-06-22 1:30pm
A15 WTS - Court 11
Shadrack MASUMBUKA
Andre Hartman
6-2, 4-6, 4-6
1529740800
2018-06-23 8:00am
A17 WTS - Court 2
Chrisjan VAN WYK [1]
Tristan Eeles
6-2, 6-1
1529740800
2018-06-23 8:00am
A18 WTS - Court 3
Kyle Jackman
Jannik GEVERS [8]
3-6, 2-6
1529740800
2018-06-23 8:00am
A19 WTS - Court 4
Muntingh HAMMAN [3]
Josh CRONJE
6-3, 6-2
1529740800
2018-06-23 8:00am
A20 WTS - Court 5
Chad STREAK
Matthew NEL [7]
4-6, 0-6
1529740800
2018-06-23 8:00am
A21 WTS - Court 6
Richard Hartmann [6]
Zakhe Shange
6-2, 6-0
1529740800
2018-06-23 8:00am
A22 WTS - Court 7
Thomas Wright
Louis VAN DER WESTHUIZEN [4]
2-6, 4-6
1529740800
2018-06-23 8:00am
A23 WTS - Court 8
Rayne ROSELT [5]
Sashen THIRBOAN
6-3, 6-3
1529740800
2018-06-23 8:00am
A24 WTS - Court 9
Andre Hartman
Thembo MAKHANYA [2]
1-6, 0-6
1529750400
2018-06-23 10:40am
A25 WTS - Court 6
Chrisjan VAN WYK [1]
Jannik GEVERS [8]
6-3, 6-3
1529750400
2018-06-23 10:40am
A26 WTS - Court 7
Muntingh HAMMAN [3]
Matthew NEL [7]
6-4, 6-3
1529750400
2018-06-23 10:40am
A27 WTS - Court 8
Richard Hartmann [6]
Louis VAN DER WESTHUIZEN [4]
4-6, 6-3, 7-5
1529750400
2018-06-23 10:40am
A28 WTS - Court 9
Rayne ROSELT [5]
Thembo MAKHANYA [2]
6-0, 6-1
1529827200
2018-06-24 8:00am
A29 WTS - Court 12
Chrisjan VAN WYK [1]
Muntingh HAMMAN [3]
6-2, 6-1
1529827200
2018-06-24 8:00am
A30 WTS - Court 13
Richard Hartmann [6]
Rayne ROSELT [5]
2-6, 1-6
1529913600
2018-06-25 8:00am
A31 WTS - Court 9
Chrisjan VAN WYK [1]
Rayne ROSELT [5]
6-1, 5-7, 7-5
1529917500
2018-06-25 9:05am
B1 WTS - Court 7
Muntingh HAMMAN [3]
Richard Hartmann [6]
3-6, 6-4, 7-10
1529827200
2018-06-24 8:00am
C1 WTS - Court 14
Jannik GEVERS [8]
Matthew NEL [7]
5-7, 0-6
1529827200
2018-06-24 8:00am
C2 WTS - Court 15
Louis VAN DER WESTHUIZEN [4]
Thembo MAKHANYA [2]
1-6, 0-6
1529917500
2018-06-25 9:05am
C3 WTS - Court 8
Matthew NEL [7]
Thembo MAKHANYA [2]
1-6, 7-6, 10-8
N/A D1 WTS - Court 15
Jannik GEVERS [8]
(Did not play)
Louis VAN DER WESTHUIZEN [4]
Walkover
1529750400
2018-06-23 10:40am
E1 WTS - Court 10
Tristan Eeles
Kyle Jackman
6-4, 7-5
1529750400
2018-06-23 10:40am
E2 WTS - Court 11
Josh CRONJE
Chad STREAK
3-6, 2-6
1529750400
2018-06-23 10:40am
E3 WTS - Court 12
Zakhe Shange
Thomas Wright
5-7, 4-6
1529750400
2018-06-23 10:40am
E4 WTS - Court 13
Sashen THIRBOAN
Andre Hartman
6-2, 6-1
1529827200
2018-06-24 8:00am
E5 WTS - Court 19
Tristan Eeles
Chad STREAK
7-6, 4-6, 8-10
1529827200
2018-06-24 8:00am
E6 WTS - Court 20
Thomas Wright
Sashen THIRBOAN
6-4, 2-6, 7-10
1529917500
2018-06-25 9:05am
E7 WTS - Court 19
Chad STREAK
Sashen THIRBOAN
6-2, 3-6, 7-10
1529917500
2018-06-25 9:05am
F1 WTS - Court 20
Tristan Eeles
Thomas Wright
7-5, 6-3
1529827200
2018-06-24 8:00am
G1 WTS - Court 21
Kyle Jackman
Josh CRONJE
7-5, 6-3
1529832000
2018-06-24 9:20am
G2 WTS - Court 2
Zakhe Shange
Andre Hartman
7-5, 2-6, 7-10
1529917500
2018-06-25 9:05am
G3 WTS - Court 21
Kyle Jackman
Andre Hartman
6-1, 7-6
1529917500
2018-06-25 9:05am
H1 WTS - Court 22
Josh CRONJE
Zakhe Shange
6-3, 6-2
1529740800
2018-06-23 8:00am
I2 WTS - Court 10
Craig SIMES
Da-niel KOTZE
1-6, 0-6
1529740800
2018-06-23 8:00am
I4 WTS - Court 11
Mathew SHAW
Munashe TEBURU
4-6, 2-6
1529750400
2018-06-23 10:40am
I9 WTS - Court 14
John BURCHMORE
Da-niel KOTZE
2-6, 4-6
1529750400
2018-06-23 10:40am
I10 WTS - Court 15
Quintin BERGOVER
Munashe TEBURU
6-1, 6-2
1529750400
2018-06-23 10:40am
I12 WTS - Court 20
Gregory Cobbledick
Shadrack MASUMBUKA
1-6, 2-6
1529832000
2018-06-24 9:20am
I13 WTS - Court 3
Da-niel KOTZE
Quintin BERGOVER
6-1, 6-2
1529832000
2018-06-24 9:20am
I14 WTS - Court 4
John-Andrew FENSHAM
Shadrack MASUMBUKA
1-6, 0-6
1529917500
2018-06-25 9:05am
I15 WTS - Court 23
Da-niel KOTZE
Shadrack MASUMBUKA
6-1, 6-2
1529917500
2018-06-25 9:05am
J1 WTS - Court 24
Quintin BERGOVER
John-Andrew FENSHAM
6-0, 6-0
1529832000
2018-06-24 9:20am
K1 WTS - Court 5
John BURCHMORE
Munashe TEBURU
2-6, 4-6
1529919000
2018-06-25 9:30am
K3 WTS - Court 2
Munashe TEBURU
Gregory Cobbledick
6-3, 6-7, 10-7
1529832000
2018-06-24 9:20am
M5 WTS - Court 6
Craig SIMES
Mathew SHAW
2-6, 0-6