Print

Main Draw 1 2 TSA021276 NWP A1 [1] Tshegofatso TSIANG BYE 3 4 TSA011263 TSA931210 GE GN Clarine PEENS Kyla YELVERTON 6-0, 6-0 5 6 TSA010871 TSA011030 GE MPUM Relebogile SEREO Gabriela FERNANDES 6-2, 6-3 7 8 TSA031367 GC A4 BYE [6] Sarah MILLARD 9 10 TSA991600 NWP A5 [4] Georgina KAINDOAH BYE 11 12 TSA730138 TSA010267 GN GN Ohmar FERNANDES Anja BOUWER 6-2, 6-0 13 14 TSA971350 TSA011358 GN GN Lindsay TRUSCOTT Naomi SMIT 6-2, 6-3 15 16 TSA010152 GN A8 BYE [8] Mia DITTBERNER 17 18 TSA031311 GN A9 [7] Georgia KENNEALY BYE 19 20 TSA021572 TSA020910 GC GN Kayleigh KOEKEMOER Simona GEORGIEVA 6-1, 6-0 21 22 TSA001656 TSAJJ4952 GN EDEN Barbara ALUSALA Alternate 1 ALTERNATE 1 Walkover 23 24 TSA700046 GC A12 BYE [3] Tracey BULMER 25 26 TSA940376 GC A13 [5] Shannon COX BYE 27 28 TSA021135 TSA991658 GN GN Anicka JANSE VAN RENSBURG Chanelle OOSTHUIZEN 6-0, 7-5 29 30 TSA048642 TSA011387 GN GN Abigail WATSON Carli BRUHNS 7-5, 1-6, 7-5 31 32 TSA021367 GN A16 BYE [2] Isabella WEATHERHEAD [1] Tshegofatso TSIANG Kyla YELVERTON 6-4, 6-3 Relebogile SEREO [6] Sarah MILLARD Walkover [4] Georgina KAINDOAH Ohmar FERNANDES 7-6, 6-1 Lindsay TRUSCOTT [8] Mia DITTBERNER 6-7, 7-5, 6-2 [7] Georgia KENNEALY (Ret.) Simona GEORGIEVA 6-3, 3-2 (Ret.) Barbara ALUSALA [3] Tracey BULMER 6-0, 6-0 [5] Shannon COX Chanelle OOSTHUIZEN 6-3, 6-1 Carli BRUHNS [2] Isabella WEATHERHEAD 6-2, 6-3 Kyla YELVERTON Relebogile SEREO 6-1, 6-1 Ohmar FERNANDES Lindsay TRUSCOTT 7-5, 1-6, 6-3 Simona GEORGIEVA [3] Tracey BULMER 6-1, 6-2 [5] Shannon COX [2] Isabella WEATHERHEAD 7-5, 6-1 Kyla YELVERTON Ohmar FERNANDES 7-6, 6-1 [3] Tracey BULMER [5] Shannon COX 6-1, 6-2 Kyla YELVERTON [5] Shannon COX 6-0, 6-4 [5] Shannon COX
Ohmar FERNANDES [3] Tracey BULMER 6-3, 6-3 3/4 Playoff Ohmar FERNANDES
D1 BYE Simona GEORGIEVA 7/8 Playoff Simona GEORGIEVA
[1] Tshegofatso TSIANG Barbara ALUSALA 6-1, 6-2 11/12 Playoff [1] Tshegofatso TSIANG
Gabriela FERNANDES Kayleigh KOEKEMOER Walkover 19/20 Playoff Gabriela FERNANDES
L1 Clarine PEENS BYE 23/24 Playoff Clarine PEENS
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Tshegofatso TSIANG BW Pukke Tennis Club No -
[2] Isabella WEATHERHEAD ZA Belgrave Tennis Club No -
[3] Tracey BULMER Boskruin Tennis Club No -
[4] Georgina KAINDOAH TZ Marks Park Sports Club No -
[5] Shannon COX Tuks Tennis Club No -
[6] Sarah MILLARD Randburg Tennis Club No -
[7] Georgia Kennealy ZA Tuks Tennis Club No -
[8] Mia Dittberner ZA Lynnwood Glen Tennis Club No -
- Anja BOUWER ZA Afrikaans Hoer Meisieskool No -
- Carli BRUHNS ZA Afrikaans Hoer Meisieskool No -
- Gabriela FERNANDES No -
- Chanelle OOSTHUIZEN ZA Afrikaans Hoer Meisieskool No -
- Anicka JANSE VAN RENSBURG ZA Afrikaans Hoer Meisieskool No -
- Barbara ALUSALA St Marys High No -
- Relebogile SEREO Sunward Park High No -
- Alternate 1 ALTERNATE 1 Groot Brakrivier Yes Kayla ROODT
- Simona Georgieva BG Marks Park Sports Club No -
- Kayleigh Koekemoer ZA Rivonia Tennis Club No -
- Clarine PEENS Vaal Tennis Club No -
- Naomi Smit ZA Rietondale Tennis Club No -
- Kyla YELVERTON Tuks Tennis Club No -
- Abigail WATSON ZA Gerrie Dippenaar Tennis Academy No -
- Ohmar FERNANDES midstream estate No -
- Lindsay TRUSCOTT ZA No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Kayla ROODT ZA Flamingo Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1529746200
2018-06-23 9:30am
A2 Groen - Court 2
Clarine PEENS
Kyla YELVERTON
0-6, 0-6
1529746200
2018-06-23 9:30am
A3 Groen - Court 3
Relebogile SEREO
Gabriela FERNANDES
6-2, 6-3
1529746200
2018-06-23 9:30am
A6 Groen - Court 4
Ohmar FERNANDES
Anja BOUWER
6-2, 6-0
1529746200
2018-06-23 9:30am
A7 Groen - Court 5
Lindsay TRUSCOTT
Naomi Smit
6-2, 6-3
1529746200
2018-06-23 9:30am
A10 Groen - Court 6
Kayleigh Koekemoer
Simona Georgieva
1-6, 0-6
N/A A11 Groen - Court 7
Barbara ALUSALA
Alternate 1 ALTERNATE 1
(Did not play)
Walkover
1529746200
2018-06-23 9:30am
A14 Groen - Court 8
Anicka JANSE VAN RENSBURG
Chanelle OOSTHUIZEN
0-6, 5-7
1529746200
2018-06-23 9:30am
A15 Groen - Court 9
Abigail WATSON
Carli BRUHNS
5-7, 6-1, 5-7
1529757000
2018-06-23 12:30pm
A17 Groen - Court 8
Tshegofatso TSIANG [1]
Kyla YELVERTON
4-6, 3-6
N/A A18 Groen - Court 9
Relebogile SEREO
Sarah MILLARD [6]
(Did not play)
Walkover
1529757000
2018-06-23 12:30pm
A19 Groen - Court 10
Georgina KAINDOAH [4]
Ohmar FERNANDES
6-7, 1-6
1529757000
2018-06-23 12:30pm
A20 Groen - Court 11
Lindsay TRUSCOTT
Mia Dittberner [8]
6-7, 7-5, 6-2
1529757000
2018-06-23 12:30pm
A21 Groen - Court 12
Georgia Kennealy [7]
(Ret.)
Simona Georgieva
3-6, 2-3
Retired
1529757000
2018-06-23 12:30pm
A22 Groen - Court 13
Barbara ALUSALA
Tracey BULMER [3]
0-6, 0-6
1529757000
2018-06-23 12:30pm
A23 Groen - Court 14
Shannon COX [5]
Chanelle OOSTHUIZEN
6-3, 6-1
1529757000
2018-06-23 12:30pm
A24 Groen - Court 15
Carli BRUHNS
Isabella WEATHERHEAD [2]
2-6, 3-6
1529832600
2018-06-24 9:30am
A25 Groen - Centre Court
Kyla YELVERTON
Relebogile SEREO
6-1, 6-1
1529832600
2018-06-24 9:30am
A26 Groen - Court 1
Ohmar FERNANDES
Lindsay TRUSCOTT
7-5, 1-6, 6-3
1529832600
2018-06-24 9:30am
A27 Groen - Court 2
Simona Georgieva
Tracey BULMER [3]
1-6, 2-6
1529832600
2018-06-24 9:30am
A28 Groen - Court 3
Shannon COX [5]
Isabella WEATHERHEAD [2]
7-5, 6-1
1529913600
2018-06-25 8:00am
A29 Groen - Court 13
Kyla YELVERTON
Ohmar FERNANDES
7-6, 6-1
1529913600
2018-06-25 8:00am
A30 Groen - Court 14
Tracey BULMER [3]
Shannon COX [5]
1-6, 2-6
1530005400
2018-06-26 9:30am
A31 Groen - Centre Court
Kyla YELVERTON
Shannon COX [5]
0-6, 4-6
1530005400
2018-06-26 9:30am
B1 Groen - Court 1
Ohmar FERNANDES
Tracey BULMER [3]
6-3, 6-3
N/A C1 Groen - Centre Court
Relebogile SEREO
Lindsay TRUSCOTT
(Did not play)
Walkover
1529919000
2018-06-25 9:30am
C2 Groen - Centre Court
Simona Georgieva
Isabella WEATHERHEAD [2]
1-6, 1-6
1529935200
2018-06-25 2:00pm
C3 Groen - Court 10
Relebogile SEREO
Isabella WEATHERHEAD [2]
2-6, 0-6
1529832600
2018-06-24 9:30am
E2 Groen - Court 5
Georgina KAINDOAH [4]
Mia Dittberner [8]
6-1, 6-1
N/A E3 Groen - Court 6
Georgia Kennealy [7]
(Did not play)
Barbara ALUSALA
Walkover
1529832600
2018-06-24 9:30am
E4 Groen - Court 7
Chanelle OOSTHUIZEN
Carli BRUHNS
6-1, 7-6
1529919000
2018-06-25 9:30am
E5 Groen - Court 1
Tshegofatso TSIANG [1]
Georgina KAINDOAH [4]
4-6, 4-6
1529919000
2018-06-25 9:30am
E6 Groen - Court 2
Barbara ALUSALA
Chanelle OOSTHUIZEN
3-6, 2-6
1530005400
2018-06-26 9:30am
E7 Groen - Court 3
Georgina KAINDOAH [4]
Chanelle OOSTHUIZEN
6-0, 6-1
1530005400
2018-06-26 9:30am
F1 Groen - Court 4
Tshegofatso TSIANG [1]
Barbara ALUSALA
6-1, 6-2
1530005400
2018-06-26 9:30am
G3 Groen - Court 2
Mia Dittberner [8]
Carli BRUHNS
6-3, 6-3
1529832600
2018-06-24 9:30am
I9 Groen - Court 8
Clarine PEENS
Gabriela FERNANDES
4-6, 1-6
1529832600
2018-06-24 9:30am
I10 Groen - Court 9
Anja BOUWER
Naomi Smit
5-7, 7-5, 10-5
1529832600
2018-06-24 9:30am
I12 Groen - Court 11
Anicka JANSE VAN RENSBURG
Abigail WATSON
3-6, 1-6
1529919000
2018-06-25 9:30am
I13 Groen - Court 3
Gabriela FERNANDES
Anja BOUWER
3-6, 2-6
1529919000
2018-06-25 9:30am
I14 Groen - Court 4
Kayleigh Koekemoer
Abigail WATSON
2-6, 0-6
1529935200
2018-06-25 2:00pm
I15 Groen - Court 11
Anja BOUWER
Abigail WATSON
4-6, 7-6, 10-7
N/A J1 Groen - Court 12
Gabriela FERNANDES
Kayleigh Koekemoer
(Did not play)
Walkover
1529919000
2018-06-25 9:30am
K1 Groen - Court 5
Clarine PEENS
Naomi Smit
0-6, 1-6
1529935200
2018-06-25 2:00pm
K3 Groen - Court 13
Naomi Smit
Anicka JANSE VAN RENSBURG
6-1, 6-3