Print

Main Draw 1 2 TSA990256 TSA931191 GE KZN [1] Joshua HOWARD-TRIPP Quintin BERGOVER 6-0, 6-0 3 4 TSA011385 TSA010392 GC KZN Caleb VAN WIJK Mathew SHAW 6-2, 6-0 5 6 TSA960034 TSA981448 Winelands KZN Philip FRANKEN Yasser ASSAMO 6-0, 6-0 7 8 TSA021381 TSA010345 GC KZN Josh CRONJE [7] Louis VAN DER WESTHUIZEN 6-0, 6-2 9 10 TSA980205 TSA011478 KZN NWP [3] Thembo MAKHANYA Andre HARTMAN 6-0, 6-0 11 12 TSA931215 TSA990600 GE Winelands Pieter STOLTZ Da-niel KOTZE 6-1, 6-1 13 14 TSA991343 TSA001635 NWP GN John-Andrew FENSHAM Jannik GEVERS 6-0, 6-1 15 16 TSA911296 TSA011269 GE GN Vasilios CARIPI [6] Muntingh HAMMAN (Ret.) 6-1, 3-0 (Ret.) 17 18 TSA961354 TSA001315 NWP KZN [8] Rayne ROSELT Munashe TEBURU 6-1, 6-0 19 20 TSA011424 TSA570053 FS KZN Matthew NEL Neville WRIGHT 6-1, 6-2 21 22 TSA011069 TSA980022 FS GE Leonard HAASBROEK Tristan EELES 6-4, 6-0 23 24 TSA010210 KZN Winelands Sashen THIRBOAN [4] Alternate ALTERNATE Walkover 25 26 TSA001665 TSA010416 FS KZN [5] Nyathi MOTLOJOA Chad STREAK 6-3, 6-3 27 28 TSA011488 TSA961365 MPUM KZN Simeon MYBURGH Yaseen IBRAHIM 6-1, 6-0 29 30 TSA001554 TSA011218 KZN KZN Zakhe SHANGE Craig SIMES 6-2, 6-1 31 32 TSA931224 TSA011400 KZN GN Thomas WRIGHT [2] Chrisjan VAN WYK 6-2, 6-3 [1] Joshua HOWARD-TRIPP Caleb VAN WIJK 6-1, 6-3 Philip FRANKEN [7] Louis VAN DER WESTHUIZEN 6-4, 6-0 [3] Thembo MAKHANYA Da-niel KOTZE 6-1, 6-3 Jannik GEVERS Vasilios CARIPI 6-1, 6-2 [8] Rayne ROSELT Matthew NEL 7-5, 6-4 Tristan EELES Sashen THIRBOAN 6-1, 6-4 [5] Nyathi MOTLOJOA Yaseen IBRAHIM 6-4, 6-2 Zakhe SHANGE [2] Chrisjan VAN WYK 6-0, 6-2 [1] Joshua HOWARD-TRIPP Philip FRANKEN 6-2, 7-5 [3] Thembo MAKHANYA Vasilios CARIPI 6-2, 7-5 [8] Rayne ROSELT Sashen THIRBOAN 6-2, 6-0 Yaseen IBRAHIM [2] Chrisjan VAN WYK 7-6, 1-6, 6-0 [1] Joshua HOWARD-TRIPP Vasilios CARIPI 6-3, 6-4 [8] Rayne ROSELT [2] Chrisjan VAN WYK 4-6, 6-2, 6-4 [1] Joshua HOWARD-TRIPP [8] Rayne ROSELT 6-1, 6-1 [1] Joshua HOWARD-TRIPP
Vasilios CARIPI [2] Chrisjan VAN WYK 6-3, 6-2 3/4 Playoff Vasilios CARIPI
D1 [3] Thembo MAKHANYA BYE 7/8 Playoff [3] Thembo MAKHANYA
F1 BYE [5] Nyathi MOTLOJOA 11/12 Playoff [5] Nyathi MOTLOJOA
H1 BYE Zakhe SHANGE 15/16 Playoff Zakhe SHANGE
Josh CRONJE Thomas WRIGHT 6-3, 5-7, 10-8 19/20 Playoff Josh CRONJE
L1 Andre HARTMAN BYE 23/24 Playoff Andre HARTMAN
Pieter STOLTZ Simeon MYBURGH 6-4, 6-2 27/28 Playoff Pieter STOLTZ
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Joshua HOWARD-TRIPP Jeppe Quondam Tennis Club No -
[2] Chrisjan VAN WYK ZA Lyttelton Tennis Club No -
[3] Thembo MAKHANYA ZA Westridge Tennis Stadium No -
[4] Alternate Alternate Kingswood College Yes Cameron SLABBERT
[5] Nyathi MOTLOJOA LS Ladybrand Sport Klub No -
[6] Muntingh HAMMAN Tuks Tennis Club No -
[7] Louis VAN DER WESTHUIZEN ZA Mitchell Park Tennis Club No -
[8] Rayne ROSELT Potchefstroom Country Club No -
- Philip FRANKEN Camps Bay Tennis Club No -
- Da-niel KOTZE Stellenbosch Tennisklub No -
- Andre Hartman Lichtenburg High No -
- John-Andrew FENSHAM Rustenburg High No -
- Leonard HAASBROEK Grey College High No -
- Matthew NEL ZA No -
- Josh CRONJE ZA Bryanston Sports Club No -
- Caleb VAN WIJK ZA No -
- Tristan Eeles Alberhart Tennis Club No -
- Vasilios CARIPI Bedfordview Country Club No -
- Pieter STOLTZ Selection Park Tennis Club No -
- Jannik GEVERS Belgrave Tennis Club No -
- Munashe TEBURU ZW Bellevue Lawn Tennis Club No -
- Craig SIMES Brighton Tennis Club No -
- Chad STREAK ZA Brighton Tennis Club No -
- Neville WRIGHT ZA Umhlali Country Club No -
- Yaseen IBRAHIM Ridley Park Tennis Club No -
- Yasser Assamo Westville Tennis Club No -
- Zakhe Shange Westridge Tennis Stadium No -
- Mathew SHAW ZA Howick Tennis Club No -
- Sashen THIRBOAN Curro Hillcrest No -
- Thomas Wright ZA No -
- Quintin BERGOVER No -
- Simeon Myburgh ZA Highveld Juniors No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[4] Cameron SLABBERT Country Club Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1530086400
2018-06-27 8:00am
A1 BEL - Court 1
Joshua HOWARD-TRIPP [1]
Quintin BERGOVER
6-0, 6-0
1530086400
2018-06-27 8:00am
A2 BEL - Court 2
Caleb VAN WIJK
Mathew SHAW
6-2, 6-0
1530086400
2018-06-27 8:00am
A3 BEL - Court 3
Philip FRANKEN
Yasser Assamo
6-0, 6-0
1530091800
2018-06-27 9:30am
A4 BEL - Court 1
Josh CRONJE
Louis VAN DER WESTHUIZEN [7]
0-6, 2-6
1530086400
2018-06-27 8:00am
A5 WIN - COURT 2
Thembo MAKHANYA [3]
Andre Hartman
6-0, 6-0
1530086400
2018-06-27 8:00am
A6 WIN - Court 3
Pieter STOLTZ
Da-niel KOTZE
1-6, 1-6
1530086400
2018-06-27 8:00am
A7 WIN - Court 4
John-Andrew FENSHAM
Jannik GEVERS
0-6, 1-6
1530086400
2018-06-27 8:00am
A8 WIN - COURT 1
Vasilios CARIPI
Muntingh HAMMAN [6]
(Ret.)
6-1, 3-0
Retired
1530091800
2018-06-27 9:30am
A9 BEL - Court 2
Rayne ROSELT [8]
Munashe TEBURU
6-1, 6-0
1530091800
2018-06-27 9:30am
A10 BEL - Court 3
Matthew NEL
Neville WRIGHT
6-1, 6-2
1530091800
2018-06-27 9:30am
A11 WIN - COURT 1
Leonard HAASBROEK
Tristan Eeles
4-6, 0-6
N/A A12 WIN - COURT 2
Sashen THIRBOAN
Alternate Alternate [4]
(Did not play)
Walkover
1530091800
2018-06-27 9:30am
A13 WIN - Court 3
Nyathi MOTLOJOA [5]
Chad STREAK
6-3, 6-3
1530091800
2018-06-27 9:30am
A14 WIN - Court 4
Simeon Myburgh
Yaseen IBRAHIM
1-6, 0-6
1530097200
2018-06-27 11:00am
A15 BEL - Court 1
Zakhe Shange
Craig SIMES
6-2, 6-1
1530097200
2018-06-27 11:00am
A16 BEL - Court 2
Thomas Wright
Chrisjan VAN WYK [2]
2-6, 3-6
1530172800
2018-06-28 8:00am
A17 BEL - Court 1
Joshua HOWARD-TRIPP [1]
Caleb VAN WIJK
6-1, 6-3
1530172800
2018-06-28 8:00am
A18 BEL - Court 2
Philip FRANKEN
Louis VAN DER WESTHUIZEN [7]
6-4, 6-0
1530172800
2018-06-28 8:00am
A19 BEL - Court 3
Thembo MAKHANYA [3]
Da-niel KOTZE
6-1, 6-3
1530172800
2018-06-28 8:00am
A20 WIN - COURT 1
Jannik GEVERS
Vasilios CARIPI
1-6, 2-6
1530172800
2018-06-28 8:00am
A21 WIN - COURT 2
Rayne ROSELT [8]
Matthew NEL
7-5, 6-4
1530172800
2018-06-28 8:00am
A22 WIN - Court 3
Tristan Eeles
Sashen THIRBOAN
1-6, 4-6
1530172800
2018-06-28 8:00am
A23 WIN - Court 4
Nyathi MOTLOJOA [5]
Yaseen IBRAHIM
4-6, 2-6
1530177300
2018-06-28 9:15am
A24 BEL - Court 1
Zakhe Shange
Chrisjan VAN WYK [2]
0-6, 2-6
1530259200
2018-06-29 8:00am
A25 WIN - COURT 1
Joshua HOWARD-TRIPP [1]
Philip FRANKEN
6-2, 7-5
1530259200
2018-06-29 8:00am
A26 WIN - COURT 2
Thembo MAKHANYA [3]
Vasilios CARIPI
2-6, 5-7
1530259200
2018-06-29 8:00am
A27 WIN - Court 3
Rayne ROSELT [8]
Sashen THIRBOAN
6-2, 6-0
1530259200
2018-06-29 8:00am
A28 WIN - Court 4
Yaseen IBRAHIM
Chrisjan VAN WYK [2]
6-7, 6-1, 0-6
1530350100
2018-06-30 9:15am
A29 WTS - Court 2
Joshua HOWARD-TRIPP [1]
Vasilios CARIPI
6-3, 6-4
1530350100
2018-06-30 9:15am
A30 WTS - Court 3
Rayne ROSELT [8]
Chrisjan VAN WYK [2]
4-6, 6-2, 6-4
1530432000
2018-07-01 8:00am
A31 WTS - Court 3
Joshua HOWARD-TRIPP [1]
Rayne ROSELT [8]
6-1, 6-1
1530432000
2018-07-01 8:00am
B1 WTS - Court 9
Vasilios CARIPI
Chrisjan VAN WYK [2]
6-3, 6-2
1530267300
2018-06-29 10:15am
C1 WIN - COURT 1
Philip FRANKEN
Thembo MAKHANYA [3]
6-4, 6-3
N/A C2 WIN - COURT 2
Sashen THIRBOAN
Yaseen IBRAHIM
(Did not play)
Walkover
1530345600
2018-06-30 8:00am
C3 WIN - COURT 1
Philip FRANKEN
Sashen THIRBOAN
6-0, 6-0
1530181800
2018-06-28 10:30am
E1 BEL - Court 3
Caleb VAN WIJK
Louis VAN DER WESTHUIZEN [7]
3-6, 3-6
1530181800
2018-06-28 10:30am
E2 WIN - COURT 1
Da-niel KOTZE
Jannik GEVERS
7-5, 6-2
1530181800
2018-06-28 10:30am
E3 WIN - COURT 2
Matthew NEL
Tristan Eeles
6-1, 6-0
1530181800
2018-06-28 10:30am
E4 WIN - Court 3
Nyathi MOTLOJOA [5]
Zakhe Shange
6-2, 6-1
1530263700
2018-06-29 9:15am
E5 WIN - Court 3
Louis VAN DER WESTHUIZEN [7]
Da-niel KOTZE
(Ret.)
6-3, 4-2
Retired
1530263700
2018-06-29 9:15am
E6 WIN - Court 4
Matthew NEL
Nyathi MOTLOJOA [5]
7-5, 4-6, 10-7
N/A E7 WIN - COURT 2
Louis VAN DER WESTHUIZEN [7]
(Did not play)
Matthew NEL
Walkover
N/A G1 WIN - Court 3
Caleb VAN WIJK
Jannik GEVERS
(Did not play)
Walkover
1530268200
2018-06-29 10:30am
G2 WIN - Court 4
Tristan Eeles
Zakhe Shange
6-2, 6-1
1530345600
2018-06-30 8:00am
G3 WIN - Court 3
Caleb VAN WIJK
Tristan Eeles
6-4, 6-3
1530097200
2018-06-27 11:00am
I1 BEL - Court 3
Quintin BERGOVER
Mathew SHAW
6-3, 6-7, 10-6
N/A I2 WIN - Court 4
Yasser Assamo
(Did not play)
Josh CRONJE
Walkover
1530102600
2018-06-27 12:30pm
I3 BEL - Court 1
Andre Hartman
Pieter STOLTZ
7-5, 7-5
1530102600
2018-06-27 12:30pm
I4 BEL - Court 2
John-Andrew FENSHAM
Muntingh HAMMAN [6]
2-6, 2-6
1530102600
2018-06-27 12:30pm
I5 BEL - Court 3
Munashe TEBURU
Neville WRIGHT
1-6, 0-6
1530102600
2018-06-27 12:30pm
I7 WIN - COURT 2
Chad STREAK
Simeon Myburgh
6-0, 6-0
1530106200
2018-06-27 1:30pm
I8 WIN - Court 3
Craig SIMES
Thomas Wright
0-6, 1-6
1530181800
2018-06-28 10:30am
I9 WIN - Court 4
Quintin BERGOVER
Josh CRONJE
4-6, 3-6
1530186300
2018-06-28 11:45am
I10 BEL - Court 1
Andre Hartman
Muntingh HAMMAN [6]
3-6, 5-7
1530186300
2018-06-28 11:45am
I11 BEL - Court 2
Neville WRIGHT
Leonard HAASBROEK
6-1, 6-0
1530186300
2018-06-28 11:45am
I12 BEL - Court 3
Chad STREAK
(Ret.)
Thomas Wright
1-6
Retired
1530271800
2018-06-29 11:30am
I13 WIN - COURT 1
Josh CRONJE
Muntingh HAMMAN [6]
2-6, 2-6
1530271800
2018-06-29 11:30am
I14 WIN - COURT 2
Neville WRIGHT
Thomas Wright
3-6, 7-6, 10-8
1530345600
2018-06-30 8:00am
I15 WIN - Court 4
Muntingh HAMMAN [6]
Neville WRIGHT
6-2, 2-6, 12-10
1530350100
2018-06-30 9:15am
J1 WIN - COURT 1
Josh CRONJE
Thomas Wright
6-3, 5-7, 10-8
1530272700
2018-06-29 11:45am
K1 WIN - Court 3
Quintin BERGOVER
Andre Hartman
6-2, 6-0
N/A K2 WIN - Court 4
Leonard HAASBROEK
Chad STREAK
(Did not play)
Walkover
1530350100
2018-06-30 9:15am
K3 WIN - COURT 2
Quintin BERGOVER
Leonard HAASBROEK
6-4, 6-4
1530186300
2018-06-28 11:45am
M2 WIN - COURT 2
Pieter STOLTZ
John-Andrew FENSHAM
6-4, 6-2
1530186300
2018-06-28 11:45am
M4 WIN - Court 3
Simeon Myburgh
Craig SIMES
6-7, 6-4, 10-8
1530276300
2018-06-29 12:45pm
M5 WIN - COURT 1
Mathew SHAW
Pieter STOLTZ
6-0, 6-2
1530276300
2018-06-29 12:45pm
M6 WIN - COURT 2
Munashe TEBURU
Simeon Myburgh
6-1, 6-2
1530350100
2018-06-30 9:15am
M7 WIN - Court 3
Mathew SHAW
Munashe TEBURU
6-7, 2-6
1530350100
2018-06-30 9:15am
N1 WIN - Court 4
Pieter STOLTZ
Simeon Myburgh
6-4, 6-2
N/A O3 WIN - COURT 1
John-Andrew FENSHAM
(Did not play)
Craig SIMES
Walkover