Print

Main Draw 1 2 TSA04794 TSA048510 WP KZN [1] Stephen CLAASSEN Karan VARYANI 6-4, 6-1 3 4 TSA050251 TSA051049 FS KZN Ferdinand LE GRANGE Caleb FYVIE 6-2, 6-0 5 6 TSA051238 TSA040588 GC KZN Joshua CROWIE [Q] Caden NAICKER 7-6, 6-0 7 8 TSA051286 TSA051292 GN GN Enzo LOOTS [7] Kyle ERWEE 6-0, 6-0 9 10 TSA060028 TSA051092 KZN GE [4] Guy VORWERK [Q] Nadir CAJEE 6-0, 6-0 11 12 TSA048601 TSA051017 KZN Winelands Daniel WATSON Louis UYS 6-4, 6-0 13 14 TSA040673 Winelands KZN Alternate ALTERNATE [Q] Swelihle MAPHUMULO 6-0, 6-3 15 16 TSA061260 TSA048619 NWP KZN [Q] Tiaan NELSON [5] Calum JESTIN 6-0, 6-0 17 18 TSA050016 TSA048607 GN GN [8] STUART VAN DER MERWE Jean BADENHORST 1-6, 6-1, 6-2 19 20 TSA051278 TSA040481 GN GN JADON KOHLMEYER Oliver NAUDE 6-3, 6-4 21 22 TSA051333 TSA048598 GC GC Daniel CALVER Calvin CROUSE 6-2, 6-1 23 24 TSA048964 TSA048687 GE Winelands [Q] Kevin KOTZE [3] Ernst GOUWS 6-4, 6-2 25 26 TSA040282 TSA051328 GC GN [6] Daniel CROWIE [Q] Valentino CERONIO 6-1, 6-1 27 28 TSA051012 TSA040271 KZN KZN Senthen REDDY [Q] Joshua HEATH 6-0, 7-5 29 30 TSA050201 TSA051306 BOR GN Joshua KLEYNHANS Christiaan GROVE 6-3, 6-0 31 32 TSA061308 TSA048339 KZN FS [Q] Keenan MOODLEY [2] GERARD HENNING 6-0, 6-0 [1] Stephen CLAASSEN Ferdinand LE GRANGE 4-6, 6-0, 6-0 [Q] Caden NAICKER [7] Kyle ERWEE 5-7, 6-1, 6-2 [4] Guy VORWERK Daniel WATSON 7-5, 7-5 Jean-Pierre VISAGIE [5] Calum JESTIN 6-1, 6-1 Jean BADENHORST Oliver NAUDE 3-6, 6-1, 6-0 Calvin CROUSE [3] Ernst GOUWS 7-6, 7-6 [6] Daniel CROWIE [Q] Joshua HEATH 7-5, 6-1 Christiaan GROVE [2] GERARD HENNING 6-1, 6-2 [1] Stephen CLAASSEN [7] Kyle ERWEE 6-3, 6-2 Daniel WATSON [5] Calum JESTIN 6-0, 6-0 Jean BADENHORST [3] Ernst GOUWS 6-1, 6-0 [6] Daniel CROWIE [2] GERARD HENNING 2-6, 6-1, 6-1 [1] Stephen CLAASSEN [5] Calum JESTIN 7-6, 6-4 [3] Ernst GOUWS [6] Daniel CROWIE 6-3, 6-0 [1] Stephen CLAASSEN [6] Daniel CROWIE 2-6, 6-1, 6-1 [6] Daniel CROWIE
[5] Calum JESTIN [3] Ernst GOUWS 7-5, 6-3 3/4 Playoff [3] Ernst GOUWS
Daniel WATSON Jean BADENHORST 7-6, 6-2 7/8 Playoff Daniel WATSON
Ferdinand LE GRANGE Christiaan GROVE 3-6, 6-4, 10-7 11/12 Playoff Christiaan GROVE
Jean-Pierre VISAGIE [Q] Joshua HEATH 6-4, 6-1 15/16 Playoff [-1] Joshua HEATH
Louis UYS Joshua KLEYNHANS 6-2, 7-5 19/20 Playoff Louis UYS
Joshua CROWIE Senthen REDDY 6-3, 6-1 23/24 Playoff Senthen REDDY
[Q] Nadir CAJEE [Q] Valentino CERONIO 6-3, 7-5 27/28 Playoff [-1] Valentino CERONIO
[Q] Swelihle MAPHUMULO [Q] Keenan MOODLEY 2-6, 6-4, 16-14 31/32 Playoff [-1] Swelihle MAPHUMULO
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A3 2 Caden Naicker ZA Westridge Tennis Stadium
A5 2 Nadir Cajee Mondeor Sports Club
A7 2 Swelihle MAPHUMULO ZA Mayville Secondary
A8 1 Tiaan Nelson ZA Rustenburg High
A12 1 Kevin Kotze ZA Marais Viljoen High
A13 2 Valentino CERONIO ZA Tuks Tennis Club
A14 2 Joshua HEATH ZA Mitchell Park Tennis Club
A16 1 Keenan MOODLEY ZA Drakensview Primary Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Stephen CLAASSEN Paul Roos Gimnasium No -
[2] GERARD HENNING ZA Grey College High No -
[3] Ernst GOUWS ZA Paul Roos Gimnasium No -
[4] Guy VORWERK ZA Hillcrest Tennis Club No -
[5] Calum Jestin Durban Country Club Tennis No -
[6] Daniel CROWIE ZA Marks Park Sports Club No -
[7] Kyle Erwee ZA Garsfontein Hoerskool No -
[8] STUART VAN DER MERWE Irene Country Club No -
- Calvin CROUSE ZA St Stithians Tennis Club No -
[Q] Kevin Kotze ZA Marais Viljoen High No -
[Q] Nadir Cajee Mondeor Sports Club No -
- Daniel CALVER ZA Sandton Sports Club No -
- JADON KOHLMEYER ZA Woodhill High No -
[Q] Joshua HEATH ZA Mitchell Park Tennis Club No -
- Daniel WATSON ZA Mount Edgecombe Country Club No -
[Q] Tiaan Nelson ZA Rustenburg High No -
- Joshua KLEYNHANS Selborne College No -
- Ferdinand LE GRANGE Hoopstad Skool No -
- Christiaan GROVE ZA Midstream Tennis Club No -
- Joshua CROWIE ZA St Stithians Boys' College No -
- Oliver NAUDE ZA Bedfordview Country Club No -
[Q] Valentino CERONIO ZA Tuks Tennis Club No -
- Jean Badenhorst Tuks Tennis Club No -
- Enzo LOOTS ZA afrikaans hoër seuns No -
- Karan VARYANI Clifton High School No -
- Senthen REDDY Ridley Park Tennis Club No -
[Q] Caden Naicker ZA Westridge Tennis Stadium No -
[Q] Keenan MOODLEY ZA Drakensview Primary Tennis Club No -
- Caleb FYVIE Highbury Preparatory School No -
[Q] Swelihle MAPHUMULO ZA Mayville Secondary No -
- Jean-Pierre VISAGIE ZA Uplands College Yes Alternate Alternate
- Louis UYS ZA Paul Roos Gimnasium No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- André VILJOEN ZA Worcester Tennis Club No -
- Alternate Alternate Kingswood College Yes Mesharan GOVENDER
- Mesharan GOVENDER ZA Ridley Park Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1530086400
2018-06-27 8:00am
A1 BER - Court 1
Stephen CLAASSEN [1]
Karan VARYANI
6-4, 6-1
1530086400
2018-06-27 8:00am
A2 BER - Court 2
Ferdinand LE GRANGE
Caleb FYVIE
6-2, 6-0
1530086400
2018-06-27 8:00am
A3 BER - Court 3
Joshua CROWIE
Caden Naicker [Q]
6-7, 0-6
1530086400
2018-06-27 8:00am
A4 BER - Court 4
Enzo LOOTS
Kyle Erwee [7]
0-6, 0-6
1530086400
2018-06-27 8:00am
A5 BER - Court 5
Guy VORWERK [4]
Nadir Cajee [Q]
6-0, 6-0
1530091800
2018-06-27 9:30am
A6 BER - Court 1
Daniel WATSON
Louis UYS
6-4, 6-0
1530091800
2018-06-27 9:30am
A7 BER - Court 2
Alternate Alternate
Swelihle MAPHUMULO [Q]
6-0, 6-3
1530091800
2018-06-27 9:30am
A8 BER - Court 3
Tiaan Nelson [Q]
Calum Jestin [5]
0-6, 0-6
1530091800
2018-06-27 9:30am
A9 BER - Court 4
STUART VAN DER MERWE [8]
Jean Badenhorst
6-1, 1-6, 2-6
1530091800
2018-06-27 9:30am
A10 BER - Court 5
JADON KOHLMEYER
Oliver NAUDE
3-6, 4-6
1530097200
2018-06-27 11:00am
A11 BER - Court 1
Daniel CALVER
Calvin CROUSE
2-6, 1-6
1530097200
2018-06-27 11:00am
A12 BER - Court 2
Kevin Kotze [Q]
Ernst GOUWS [3]
4-6, 2-6
1530097200
2018-06-27 11:00am
A13 BER - Court 3
Daniel CROWIE [6]
Valentino CERONIO [Q]
6-1, 6-1
1530097200
2018-06-27 11:00am
A14 BER - Court 4
Senthen REDDY
Joshua HEATH [Q]
0-6, 5-7
1530097200
2018-06-27 11:00am
A15 BER - Court 5
Joshua KLEYNHANS
Christiaan GROVE
3-6, 0-6
1530102600
2018-06-27 12:30pm
A16 BER - Court 1
Keenan MOODLEY [Q]
GERARD HENNING [2]
0-6, 0-6
1530172800
2018-06-28 8:00am
A17 BER - Court 1
Stephen CLAASSEN [1]
Ferdinand LE GRANGE
4-6, 6-0, 6-0
1530172800
2018-06-28 8:00am
A18 BER - Court 2
Caden Naicker [Q]
Kyle Erwee [7]
7-5, 1-6, 2-6
1530172800
2018-06-28 8:00am
A19 BER - Court 3
Guy VORWERK [4]
Daniel WATSON
5-7, 5-7
1530172800
2018-06-28 8:00am
A20 BER - Court 4
Jean-Pierre VISAGIE
Calum Jestin [5]
1-6, 1-6
1530172800
2018-06-28 8:00am
A21 BER - Court 5
Jean Badenhorst
Oliver NAUDE
3-6, 6-1, 6-0
1530177300
2018-06-28 9:15am
A22 BER - Court 1
Calvin CROUSE
Ernst GOUWS [3]
6-7, 6-7
1530177300
2018-06-28 9:15am
A23 BER - Court 2
Daniel CROWIE [6]
Joshua HEATH [Q]
7-5, 6-1
1530177300
2018-06-28 9:15am
A24 BER - Court 3
Christiaan GROVE
GERARD HENNING [2]
1-6, 2-6
1530259200
2018-06-29 8:00am
A25 BER - Court 1
Stephen CLAASSEN [1]
Kyle Erwee [7]
6-3, 6-2
1530259200
2018-06-29 8:00am
A26 BER - Court 2
Daniel WATSON
Calum Jestin [5]
0-6, 0-6
1530259200
2018-06-29 8:00am
A27 BER - Court 3
Jean Badenhorst
Ernst GOUWS [3]
1-6, 0-6
1530259200
2018-06-29 8:00am
A28 BER - Court 4
Daniel CROWIE [6]
GERARD HENNING [2]
2-6, 6-1, 6-1
1530345600
2018-06-30 8:00am
A29 WTS - Court 4
Stephen CLAASSEN [1]
Calum Jestin [5]
7-6, 6-4
1530345600
2018-06-30 8:00am
A30 WTS - Court 5
Ernst GOUWS [3]
Daniel CROWIE [6]
3-6, 0-6
1530432000
2018-07-01 8:00am
A31 WTS - Court 12
Stephen CLAASSEN [1]
Daniel CROWIE [6]
6-2, 1-6, 1-6
1530432000
2018-07-01 8:00am
B1 WTS - Court 19
Calum Jestin [5]
Ernst GOUWS [3]
5-7, 3-6
1530267300
2018-06-29 10:15am
C1 BER - Court 1
Kyle Erwee [7]
Daniel WATSON
6-0, 6-0
1530267300
2018-06-29 10:15am
C2 BER - Court 2
Jean Badenhorst
GERARD HENNING [2]
4-6, 6-2, 5-10
1530345600
2018-06-30 8:00am
C3 BER - Court 1
Kyle Erwee [7]
GERARD HENNING [2]
(Ret.)
2-0
Retired
1530345600
2018-06-30 8:00am
D1 BER - Court 2
Daniel WATSON
Jean Badenhorst
7-6, 6-2
1530180900
2018-06-28 10:15am
E1 BER - Court 4
Ferdinand LE GRANGE
Caden Naicker [Q]
6-3, 6-4
1530180900
2018-06-28 10:15am
E2 BER - Court 5
Guy VORWERK [4]
Jean-Pierre VISAGIE
6-2, 6-1
1530181800
2018-06-28 10:30am
E3 BER - Court 1
Oliver NAUDE
Calvin CROUSE
2-6, 4-6
1530185400
2018-06-28 11:30am
E4 BER - Court 2
Joshua HEATH [Q]
Christiaan GROVE
3-6, 1-6
1530259200
2018-06-29 8:00am
E5 BER - Court 5
Ferdinand LE GRANGE
Guy VORWERK [4]
1-6, 1-6
1530263700
2018-06-29 9:15am
E6 BER - Court 3
Calvin CROUSE
Christiaan GROVE
6-1, 6-2
1530345600
2018-06-30 8:00am
E7 BER - Court 3
Guy VORWERK [4]
Calvin CROUSE
7-6, 2-6, 12-10
1530345600
2018-06-30 8:00am
F1 BER - Court 4
Ferdinand LE GRANGE
Christiaan GROVE
6-3, 4-6, 7-10
1530263700
2018-06-29 9:15am
G1 BER - Court 4
Caden Naicker [Q]
Jean-Pierre VISAGIE
6-0, 6-3
1530263700
2018-06-29 9:15am
G2 BER - Court 5
Oliver NAUDE
Joshua HEATH [Q]
6-2, 6-3
1530345600
2018-06-30 8:00am
G3 BER - Court 5
Caden Naicker [Q]
Oliver NAUDE
4-6, 6-2, 7-10
1530350100
2018-06-30 9:15am
H1 BER - Court 1
Jean-Pierre VISAGIE
Joshua HEATH [Q]
4-6, 1-6
1530102600
2018-06-27 12:30pm
I1 BER - Court 2
Karan VARYANI
Caleb FYVIE
6-2, 6-1
1530102600
2018-06-27 12:30pm
I2 BER - Court 3
Joshua CROWIE
Enzo LOOTS
6-1, 6-4
1530102600
2018-06-27 12:30pm
I3 BER - Court 4
Nadir Cajee [Q]
Louis UYS
1-6, 2-6
1530102600
2018-06-27 12:30pm
I4 BER - Court 5
Swelihle MAPHUMULO [Q]
Tiaan Nelson [Q]
0-6, 3-6
1530108000
2018-06-27 2:00pm
I5 BER - Court 1
STUART VAN DER MERWE [8]
JADON KOHLMEYER
6-1, 6-3
1530108000
2018-06-27 2:00pm
I6 BER - Court 2
Daniel CALVER
Kevin Kotze [Q]
6-4, 6-0
1530108000
2018-06-27 2:00pm
I7 BER - Court 3
Valentino CERONIO [Q]
Senthen REDDY
6-7, 6-0, 3-10
1530108000
2018-06-27 2:00pm
I8 BER - Court 4
Joshua KLEYNHANS
Keenan MOODLEY [Q]
6-0, 6-0
1530181800
2018-06-28 10:30am
I9 BER - Court 3
Karan VARYANI
Joshua CROWIE
6-0, 6-1
1530185400
2018-06-28 11:30am
I10 BER - Court 4
Louis UYS
Tiaan Nelson [Q]
6-0, 6-2
1530185400
2018-06-28 11:30am
I11 BER - Court 5
STUART VAN DER MERWE [8]
Daniel CALVER
4-6, 6-4, 6-4
1530186300
2018-06-28 11:45am
I12 BER - Court 1
Senthen REDDY
Joshua KLEYNHANS
6-7, 3-6
1530263700
2018-06-29 9:15am
I13 BER - Court 3
Karan VARYANI
Louis UYS
7-5, 6-0
1530268200
2018-06-29 10:30am
I14 BER - Court 4
STUART VAN DER MERWE [8]
Joshua KLEYNHANS
6-1, 6-1
1530350100
2018-06-30 9:15am
I15 BER - Court 2
Karan VARYANI
STUART VAN DER MERWE [8]
6-4, 6-2
1530350100
2018-06-30 9:15am
J1 BER - Court 3
Louis UYS
Joshua KLEYNHANS
6-2, 7-5
1530268200
2018-06-29 10:30am
K1 BER - Court 5
Joshua CROWIE
Tiaan Nelson [Q]
3-6, 6-7
1530263700
2018-06-29 9:15am
K2 BER - Court 1
Daniel CALVER
Senthen REDDY
7-5, 6-2
1530350100
2018-06-30 9:15am
K3 BER - Court 4
Tiaan Nelson [Q]
Daniel CALVER
2-6, 0-6
1530350100
2018-06-30 9:15am
L1 BER - Court 5
Joshua CROWIE
Senthen REDDY
3-6, 1-6
1530186300
2018-06-28 11:45am
M1 BER - Court 3
Caleb FYVIE
Enzo LOOTS
4-6, 1-6
1530189900
2018-06-28 12:45pm
M2 BER - Court 2
Nadir Cajee [Q]
Swelihle MAPHUMULO [Q]
6-2, 4-6, 10-7
1530189900
2018-06-28 12:45pm
M3 BER - Court 4
JADON KOHLMEYER
Kevin Kotze [Q]
3-6, 1-6
1530189900
2018-06-28 12:45pm
M4 BER - Court 5
Valentino CERONIO [Q]
Keenan MOODLEY [Q]
6-1, 6-1
1530271800
2018-06-29 11:30am
M5 BER - Court 2
Enzo LOOTS
Nadir Cajee [Q]
6-1, 6-0
1530272700
2018-06-29 11:45am
M6 BER - Court 3
Kevin Kotze [Q]
Valentino CERONIO [Q]
6-1, 6-1
1530354600
2018-06-30 10:30am
M7 BER - Court 1
Enzo LOOTS
Kevin Kotze [Q]
6-4, 6-3
1530354600
2018-06-30 10:30am
N1 BER - Court 2
Nadir Cajee [Q]
Valentino CERONIO [Q]
3-6, 5-7
1530272700
2018-06-29 11:45am
O1 BER - Court 4
Caleb FYVIE
Swelihle MAPHUMULO [Q]
(Ret.)
6-1, 2-0
Retired
1530272700
2018-06-29 11:45am
O2 BER - Court 5
JADON KOHLMEYER
Keenan MOODLEY [Q]
6-2, 6-2
1530354600
2018-06-30 10:30am
O3 BER - Court 3
Caleb FYVIE
JADON KOHLMEYER
6-1, 6-0
1530354600
2018-06-30 10:30am
P1 BER - Court 4
Swelihle MAPHUMULO [Q]
Keenan MOODLEY [Q]
2-6, 6-4, 16-14