Print

Main Draw 1 2 TSA061311 GC A1 [1] Jordan GEORGIEV BYE 3 4 TSA081029 TSA061694 KZN KZN John BOTHMA Jarred MALTBY 6-1, 6-1 5 6 TSA071446 TSA081063 GC KZN Robert ENDRODY Angus FYVIE 6-0, 6-0 7 8 TSA081039 TSA061290 WP GN Leon DU TOIT [12] Johan LABUSCHAGNE 6-2, 6-1 9 10 TSA071183 TSA082097 WP KZN [16] Jordan GERTSE Siyabonga JACA 6-2, 7-5 11 12 TSA091028 TSA061341 KZN FS Simphiwe NGWENYA Van Zyl DELPORT 6-2, 7-6 13 14 TSA081003 TSA081011 FS KZN Jannes KRAUSE Rhys VORWERK 6-0, 6-0 15 16 TSA080015 KZN A8 BYE [5] Connor DOIG 17 18 TSA071005 Winelands A9 [3] Pieter KOTZé BYE 19 20 TSA071254 TSA071154 GC KZN Moeketsi MOKETE Thando TSHILI 6-2, 6-4 21 22 TSA061022 Winelands KZN Alternate ALTERNATE Caleb COTTON Walkover 23 24 TSA071164 TSA061284 Gaborone WP Seabo SALESHANDO [10] Luke BOSMAN 6-1, 6-1 25 26 TSA061174 TSA061418 KZN KZN [14] Matthew WILSON Thomas MCKENZIE 6-0, 6-2 27 28 TSA061062 TSA061489 FS KZN Hanru KRAUSE Tyron KEYLOCK 3-6, 6-2, 10-8 29 30 TSA081278 TSA071557 MPUM KZN Wihan SNYDERS Daniel PACE-BALZAN 6-2, 6-4 31 32 TSA061060 EP A16 BYE [7] Johan COETZEE 33 34 TSA060148 TSA061070 WP KZN [8] Anathi NOFOTYO Keegan GEVERS 6-0, 6-0 35 36 TSA061289 TSA091000 GC EP James HART Evan SWART 4-6, 7-5, 6-3 37 38 TSA070090 TSA071192 GN KZN Ruben GROENEWALD Finn CONINGHAM 6-1, 6-1 39 40 TSA071563 TSA061107 KZN GN LUCA MINDRY [11] Heinrich KRUGMANN 6-1, 6-0 41 42 TSA061342 TSA061328 FS FS [15] Stephan DU PLOOY Nicholas REIS 6-1, 6-3 43 44 TSA061616 TSA071354 KZN FS Yusuf HABIB Erick HEYNS 6-2, 3-6, 6-1 45 46 TSA081045 TSA081067 GN KZN Jayden SUMMERS Sean WILSON 6-2, 6-1 47 48 TSA071143 FS A24 BYE [4] Ben SCHOLTZ 49 50 TSA061299 GE A25 [6] Boitshepo MAAKE BYE 51 52 TSA061187 TSA071107 GC KZN Alexander HRISTOV RISHABH NATHWANI 6-2, 6-2 53 54 TSA071341 TSA081056 KZN FS Zaid TIMOL Ludwig DU TOIT 6-1, 6-1 55 56 TSA061137 TSA061376 KZN FS Saien MOODLEY [13] Lian DU TOIT 6-1, 6-0 57 58 TSA071140 TSA061455 WP NWP [9] Gareth IGESUND Oratile SEHULARO 6-1, 6-0 59 60 TSA071348 TSA061282 FS GN Waldo BARRETO Christopher ANGEL 6-2, 6-1 61 62 TSA061350 Winelands LIM Alternate ALTERNATE TJ CHUENE Walkover 63 64 TSA070074 Winelands A32 BYE [2] Willem DE WAAL [1] Jordan GEORGIEV John BOTHMA 6-1, 6-4 Angus FYVIE [12] Johan LABUSCHAGNE 6-1, 6-1 Siyabonga JACA Simphiwe NGWENYA 6-0, 6-3 Rhys VORWERK [5] Connor DOIG 6-0, 6-1 [3] Pieter KOTZé Thando TSHILI 6-1, 6-4 Caleb COTTON [10] Luke BOSMAN 6-0, 6-0 [14] Matthew WILSON Hanru KRAUSE 6-2, 6-0 Daniel PACE-BALZAN [7] Johan COETZEE 6-0, 6-0 [8] Anathi NOFOTYO James HART 6-0, 6-1 Ruben GROENEWALD [11] Heinrich KRUGMANN 6-2, 6-1 [15] Stephan DU PLOOY Erick HEYNS 6-0, 6-0 Jayden SUMMERS [4] Ben SCHOLTZ 6-0, 6-0 [6] Boitshepo MAAKE Alexander HRISTOV 6-1, 6-1 Ludwig DU TOIT [13] Lian DU TOIT 6-1, 6-0 [9] Gareth IGESUND Christopher ANGEL 6-1, 6-0 TJ CHUENE [2] Willem DE WAAL 6-0, 6-0 [1] Jordan GEORGIEV [12] Johan LABUSCHAGNE 6-4, 6-1 Siyabonga JACA [5] Connor DOIG 6-1, 6-3 [3] Pieter KOTZé [10] Luke BOSMAN 2-6, 6-0, 7-5 [14] Matthew WILSON [7] Johan COETZEE 6-1, 6-2 [8] Anathi NOFOTYO Ruben GROENEWALD 6-1, 6-0 [15] Stephan DU PLOOY [4] Ben SCHOLTZ 6-2, 6-2 [6] Boitshepo MAAKE [13] Lian DU TOIT 6-1, 6-0 [9] Gareth IGESUND [2] Willem DE WAAL 4-6, 7-5, 6-2 [1] Jordan GEORGIEV [5] Connor DOIG 6-4, 6-1 [3] Pieter KOTZé [14] Matthew WILSON 6-1, 6-1 [8] Anathi NOFOTYO [4] Ben SCHOLTZ 6-3, 6-1 [6] Boitshepo MAAKE [2] Willem DE WAAL 6-2, 6-1 [1] Jordan GEORGIEV [3] Pieter KOTZé 6-2, 6-3 [8] Anathi NOFOTYO [2] Willem DE WAAL 6-3, 6-3 [1] Jordan GEORGIEV [8] Anathi NOFOTYO 6-4, 6-2 [8] Anathi NOFOTYO
[3] Pieter KOTZé [2] Willem DE WAAL 6-3, 6-4 3/4 Playoff [2] Willem DE WAAL
[14] Matthew WILSON [6] Boitshepo MAAKE 6-4, 6-0 7/8 Playoff [6] Boitshepo MAAKE
[7] Johan COETZEE [15] Stephan DU PLOOY 6-3, 6-4 11/12 Playoff [7] Johan COETZEE
[10] Luke BOSMAN Ruben GROENEWALD 6-1, 6-0 15/16 Playoff [10] Luke BOSMAN
John BOTHMA Alexander HRISTOV 6-2, 7-5 19/20 Playoff John BOTHMA
Hanru KRAUSE Christopher ANGEL 6-3, 6-2 23/24 Playoff Christopher ANGEL
Caleb COTTON TJ CHUENE 6-2, 4-6, 10-8 27/28 Playoff TJ CHUENE
Angus FYVIE Ludwig DU TOIT 6-4, 6-3 31/32 Playoff Angus FYVIE
Thomas MCKENZIE Waldo BARRETO 3-6, 6-4, 10-4 35/36 Playoff Thomas MCKENZIE
Leon DU TOIT Saien MOODLEY 6-1, 6-3 39/40 Playoff Leon DU TOIT
Jannes KRAUSE RISHABH NATHWANI 7-5, 6-3 43/44 Playoff RISHABH NATHWANI
Van Zyl DELPORT Oratile SEHULARO 6-0, 6-0 51/52 Playoff Van Zyl DELPORT
AB1 BYE Zaid TIMOL 55/56 Playoff Zaid TIMOL
AD1 BYE BYE 59/60 Playoff
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Jordan GEORGIEV ZA St Stithians Boys' College No -
[2] Willem DE WAAL ZA Laerskool Dirkie Uys Primary No -
[3] Pieter Kotzé ZA Laerskool Eikestad No -
[4] Ben SCHOLTZ ZA Grey College secondary No -
[5] Connor Doig Cowies Hill Tennis Club No -
[6] Boitshepo Maake ZA Alberhart Tennis Club No -
[7] Johan COETZEE ZA Wembley Tennis Club No -
[8] Anathi Nofotyo ZA Recreation Tennis Club No -
[9] Gareth Igesund Western Province Cricket Club (Tennis) No -
[10] Luke BOSMAN Paul Roos Gimnasium No -
[11] Heinrich Krugmann ZA Tuks Juniors No -
[12] Johan Labuschagne ZA Brooklyn-Union Tennis Club No -
[13] Lian Du Toit ZA Grey College Primary No -
[14] Matthew WILSON ZA Westville Boys High No -
[15] Stephan du Plooy ZA Grey College High No -
[16] Jordan GERTSE anthony harris tennis academy No -
- Seabo SALESHANDO No -
- Evan SWART ZA Clarendon Park Primary No -
- Jayden SUMMERS Midstream College No -
- TJ Chuene ZA Lebowakgomo Tennis Club No -
- Alternate Alternate Kingswood College Yes Ethan McPhail
- Waldo Barreto Rovers Club No -
- Erick Heyns ZA Willem Postma Primary No -
- Ludwig Du Toit Grey College Primary No -
- Jannes KRAUSE ZA Grey College Primary No -
- Van Zyl Delport ZA Grey College Primary No -
- Hanru KRAUSE Grey College Primary No -
- James HART ZA Marks Park Sports Club No -
- Alexander Hristov ZA German Country Club No -
- Robert Endrody Randburg Tennis Club No -
- Moeketsi MOKETE ZA St Stithians Boys Prep No -
- Nicholas REIS ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
- Ruben GROENEWALD ZA Tuks Tennis Club No -
- Christopher ANGEL ZA Irene Country Club No -
- RISHABH NATHWANI ZA Clifton High School No -
- Yusuf Habib Durban Country Club Tennis No -
- LUCA MINDRY Hillcrest Tennis Club No -
- Thomas Mckenzie Hillcrest Tennis Club No -
- Sean Wilson Hillcrest Tennis Club No -
- Rhys Vorwerk Hillcrest Tennis Club No -
- Finn Coningham Umhlali Country Club No -
- Saien MOODLEY Ridley Park Tennis Club No -
- Thando TSHILI ZW Riverside Tennis Club No -
- Siyabonga Jaca Westridge Tennis Stadium No -
- Tyron Keylock ZA Westridge Tennis Stadium No -
- Simphiwe Ngwenya Westridge Tennis Stadium No -
- Caleb COTTON ZA Howick Tennis Club No -
- Jarred Maltby ZA Kershaw Park Tennis Stadium No -
- Keegan GEVERS ZA Kearsney College No -
- John Bothma ZA Durban Preparatory High School No -
- Zaid Timol ZA Durban Preparatory High School No -
- Angus Fyvie ZA Highbury Preparatory School No -
- Daniel Pace-Balzan No -
- Wihan Snyders Ermelo Hoerskool No -
- Oratile Sehularo ZA HARTBEESPOORT TENNIS KLUB No -
- Leon Du Toit ZA Recreation Tennis Club No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Ethan McPhail Curro Hillcrest Pre & Primary School No -
- Reuben Mattheus ZA Waterkloof High No -
- SEBASTIANO LOUREIRO Northern suburbs Tennis Club No -
- Fourie Vermeulen ZA Grey College Primary No -
- Thebe THITE LS Ladybrand High No -
- Enrique Da Naia ZA Northern suburbs Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1530086400
2018-06-27 8:00am
A2 WTS - Court 2
John Bothma
Jarred Maltby
6-1, 6-1
1530086400
2018-06-27 8:00am
A3 WTS - Court 3
Robert Endrody
Angus Fyvie
0-6, 0-6
1530086400
2018-06-27 8:00am
A4 WTS - Court 4
Leon Du Toit
Johan Labuschagne [12]
2-6, 1-6
1530086400
2018-06-27 8:00am
A5 WTS - Court 5
Jordan GERTSE [16]
Siyabonga Jaca
2-6, 5-7
1530086400
2018-06-27 8:00am
A6 WTS - Court 6
Simphiwe Ngwenya
Van Zyl Delport
6-2, 7-6
1530086400
2018-06-27 8:00am
A7 WTS - Court 7
Jannes KRAUSE
Rhys Vorwerk
0-6, 0-6
1530086400
2018-06-27 8:00am
A10 WTS - Court 9
Moeketsi MOKETE
Thando TSHILI
2-6, 4-6
N/A A11 WTS - Court 10
Alternate Alternate
(Did not play)
Caleb COTTON
Walkover
1530086400
2018-06-27 8:00am
A12 WTS - Court 11
Seabo SALESHANDO
Luke BOSMAN [10]
1-6, 1-6
1530086400
2018-06-27 8:00am
A13 WTS - Court 12
Matthew WILSON [14]
Thomas Mckenzie
6-0, 6-2
1530086400
2018-06-27 8:00am
A14 WTS - Court 13
Hanru KRAUSE
Tyron Keylock
3-6, 6-2, 10-8
1530086400
2018-06-27 8:00am
A15 WTS - Court 14
Wihan Snyders
Daniel Pace-Balzan
2-6, 4-6
1530086400
2018-06-27 8:00am
A17 MIT - Court 1
Anathi Nofotyo [8]
Keegan GEVERS
6-0, 6-0
1530086400
2018-06-27 8:00am
A18 MIT - Court 2
James HART
Evan SWART
4-6, 7-5, 6-3
1530086400
2018-06-27 8:00am
A19 MIT - Court 3
Ruben GROENEWALD
Finn Coningham
6-1, 6-1
1530086400
2018-06-27 8:00am
A20 MIT - Court 4
LUCA MINDRY
Heinrich Krugmann [11]
1-6, 0-6
1530091800
2018-06-27 9:30am
A21 MIT - Court 1
Stephan du Plooy [15]
Nicholas REIS
6-1, 6-3
1530091800
2018-06-27 9:30am
A22 MIT - Court 2
Yusuf Habib
Erick Heyns
2-6, 6-3, 1-6
1530091800
2018-06-27 9:30am
A23 MIT - Court 3
Jayden SUMMERS
Sean Wilson
6-2, 6-1
1530091800
2018-06-27 9:30am
A26 MIT - Court 4
Alexander Hristov
RISHABH NATHWANI
6-2, 6-2
1530097200
2018-06-27 11:00am
A27 MIT - Court 1
Zaid Timol
Ludwig Du Toit
1-6, 1-6
1530097200
2018-06-27 11:00am
A28 MIT - Court 2
Saien MOODLEY
Lian Du Toit [13]
1-6, 0-6
1530097200
2018-06-27 11:00am
A29 MIT - Court 3
Gareth Igesund [9]
Oratile Sehularo
6-1, 6-0
1530097200
2018-06-27 11:00am
A30 MIT - Court 4
Waldo Barreto
Christopher ANGEL
2-6, 1-6
N/A A31 MIT - Court 1
Alternate Alternate
(Did not play)
TJ Chuene
Walkover
1530432000
2018-07-01 8:00am
B1 WTS - Court 21
Pieter Kotzé [3]
Willem DE WAAL [2]
3-6, 4-6
1530268200
2018-06-29 10:30am
C1 WTS - Court 4
Connor Doig [5]
Matthew WILSON [14]
6-1, 6-0
1530267300
2018-06-29 10:15am
C2 WTS - Court 6
Ben SCHOLTZ [4]
Boitshepo Maake [6]
6-3, 6-2
1530354000
2018-06-30 10:20am
C3 WTS - Court 19
Connor Doig [5]
Ben SCHOLTZ [4]
7-6, 7-6
1530354000
2018-06-30 10:20am
D1 WTS - Court 20
Matthew WILSON [14]
Boitshepo Maake [6]
4-6, 0-6
1530180900
2018-06-28 10:15am
E1 WTS - Court 2
Johan Labuschagne [12]
Siyabonga Jaca
3-6, 1-6
1530180900
2018-06-28 10:15am
E2 WTS - Court 3
Luke BOSMAN [10]
Johan COETZEE [7]
1-6, 2-6
1530180900
2018-06-28 10:15am
E3 WTS - Court 4
Ruben GROENEWALD
Stephan du Plooy [15]
0-6, 2-6
1530180900
2018-06-28 10:15am
E4 WTS - Court 5
Lian Du Toit [13]
Gareth Igesund [9]
7-6, 7-5
1530263700
2018-06-29 9:15am
E5 MIT - Court 1
Siyabonga Jaca
Johan COETZEE [7]
0-6, 6-2, 10-4
1530263700
2018-06-29 9:15am
E6 MIT - Court 2
Stephan du Plooy [15]