Print

Main Draw 1 2 TSA031128 GN A1 [1] Connor KRUGER BYE 3 4 TSA021269 TSA030554 GC GC Wynand CONRADIE Ethan GOLDBERG 6-4, 6-4 5 6 TSA021374 TSA021359 FS GN Christiaan BELL Roelof RHEEDER 6-2, 6-3 7 8 TSA021378 TSA030483 GC GC Joshua VAN ZYL [7] Rynhard ROOTHMAN 6-3, 2-6, 6-3 9 10 TSA030009 GC A5 [3] Andreas SCOTT BYE 11 12 TSA021364 TSA031402 GE GC Gareth SPARKES Sam WITT 6-0, 6-0 13 14 TSA031302 TSA031514 GN GN WILLEM ROOSENSCHOON Frans GERBER 6-0, 6-0 15 16 TSA030858 TSA 020548 GE GN Daniele DIMITROV [8] TOM SLABBERT 6-0, 6-1 17 18 TSA021199 TSA031351 GN GN [6] Rechardt VON WIELLIGH Evan MARITZ 6-4, 6-2 19 20 TSA031321 TSA021531 GC GN Matthew BROWN Karabo LERUMO 6-0, 6-0 21 22 TSA020308 TSA03955 GC GC Tiaan HENNING Dylan COLYN 6-1, 6-2 23 24 TSA020188 MPUM A12 BYE [4] Henco DU PLOOY 25 26 TSA020145 GE A13 [5] Ethan TERBLANCHE BYE 27 28 TSA031172 TSA061660 GE NWP Akeel WARRAICH Willis VILJOEN Walkover 29 30 TSA021420 TSA031066 GC GN KONSTANTINOS HATZIPANIS Christon BASSON 6-0, 6-3 31 32 TSA021365 GN A16 BYE [2] Johann COETZEE [1] Connor KRUGER Wynand CONRADIE 6-1, 6-2 Christiaan BELL [7] Rynhard ROOTHMAN 6-4, 6-0 [3] Andreas SCOTT Sam WITT 6-4, 6-1 WILLEM ROOSENSCHOON (Ret.) [8] TOM SLABBERT 6-0, 4-0 (Ret.) [6] Rechardt VON WIELLIGH Matthew BROWN 6-1, 6-3 Tiaan HENNING [4] Henco DU PLOOY 7-5, 6-1 [5] Ethan TERBLANCHE Akeel WARRAICH 6-0, 6-0 KONSTANTINOS HATZIPANIS [2] Johann COETZEE 6-1, 6-3 [1] Connor KRUGER [7] Rynhard ROOTHMAN 7-6(6), 6-0 [3] Andreas SCOTT [8] TOM SLABBERT 2-6, 7-5, 6-2 Matthew BROWN Tiaan HENNING 6-4, 6-0 [5] Ethan TERBLANCHE [2] Johann COETZEE 6-4, 6-4 [1] Connor KRUGER [3] Andreas SCOTT 7-6, 2-6, 6-2 Matthew BROWN [2] Johann COETZEE 6-3, 6-1 [3] Andreas SCOTT [2] Johann COETZEE 4-6, 6-1, 6-2 [2] Johann COETZEE
[1] Connor KRUGER (Ret.) Matthew BROWN 6-3, 1-0 (Ret.) 3/4 Playoff Matthew BROWN
[7] Rynhard ROOTHMAN Tiaan HENNING 7-5, 6-0 7/8 Playoff [7] Rynhard ROOTHMAN
Christiaan BELL KONSTANTINOS HATZIPANIS 6-2, 7-5 11/12 Playoff Christiaan BELL
H1 BYE Akeel WARRAICH 15/16 Playoff Akeel WARRAICH
Gareth SPARKES Christon BASSON 6-2, 6-1 19/20 Playoff Gareth SPARKES
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Connor KRUGER ZA Irene Country Club No -
[2] Johann COETZEE ZA Silwilpark Tennis Club No -
[3] Andreas SCOTT ZA Fairland Tennis Club No -
[4] Henco DU PLOOY Middelburg Tennis Club No -
[5] Ethan TERBLANCHE Vaal Tennis Club No -
[6] Rechardt Von Wielligh Elarduspark Tennis Club No -
[7] Rynhard ROOTHMAN Old Edwardian Tennis Club No -
[8] TOM SLABBERT ZA Waterkloof High No -
- Karabo Lerumo ZA Eldoraigne Tennis Club No -
- Evan MARITZ ZA Flamingo Tennis Club No -
- Wynand Conradie ZA Marks Park Sports Club No -
- Akeel WARRAICH ZA Alberton High No -
- Roelof Rheeder Garsfontein High No -
- Frans Gerber Garsfontein High No -
- Willis Viljoen ZA Schweizer Reneke Primary No -
- Christiaan Bell Parys High School No -
- Matthew BROWN German Country Club No -
- Tiaan HENNING Krugersdorp Tennis Club No -
- KONSTANTINOS HATZIPANIS ZA Old Edwardian Tennis Club No -
- Ethan GOLDBERG Old Edwardian Tennis Club No -
- Dylan COLYN Rivonia Tennis Club No -
- Sam Witt Bedfordview Country Club No -
- Joshua VAN ZYL ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
- Gareth Sparkes ZA River Ridge Tennis Club No -
- Daniele DIMITROV BG Gauteng East Tennis Complex No -
- Christon Basson ZA Midstream College High School No -
- WILLEM ROOSENSCHOON ZA Gauteng North No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Taona MHWANDAGARA ZW Bedfordview Country Club No -
- Simanye Majeke ZA Selborne College No -
- O'Neill Chihwayi Sandton Sports Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1530700200
2018-07-04 10:30am
A2 Marks - Court 6
Wynand Conradie
Ethan GOLDBERG
6-4, 6-4
1530700200
2018-07-04 10:30am
A3 Marks - Court 7
Christiaan Bell
Roelof Rheeder
6-2, 6-3
1530700200
2018-07-04 10:30am
A4 Marks - Court 8
Joshua VAN ZYL
Rynhard ROOTHMAN [7]
3-6, 6-2, 3-6
1530700200
2018-07-04 10:30am
A6 Marks - Court 9
Gareth Sparkes
Sam Witt
0-6, 0-6
1530700200
2018-07-04 10:30am
A7 Marks - Court 10
WILLEM ROOSENSCHOON
Frans Gerber
6-0, 6-0
1530704700
2018-07-04 11:45am
A8 Marks - Court 1
Daniele DIMITROV
TOM SLABBERT [8]
0-6, 1-6
1530704700
2018-07-04 11:45am
A9 Marks - Court 2
Rechardt Von Wielligh [6]
Evan MARITZ
6-4, 6-2
1530704700
2018-07-04 11:45am
A10 Marks - Court 3
Matthew BROWN
Karabo Lerumo
6-0, 6-0
1530704700
2018-07-04 11:45am
A11 Marks - Court 4
Tiaan HENNING
Dylan COLYN
6-1, 6-2
N/A A14 -
Akeel WARRAICH
Willis Viljoen
(Did not play)
Walkover
1530704700
2018-07-04 11:45am
A15 Marks - Court 6
KONSTANTINOS HATZIPANIS
Christon Basson
6-0, 6-3
1530782100
2018-07-05 9:15am
A17 Marks - Court 7
Connor KRUGER [1]
Wynand Conradie
6-1, 6-2
1530782100
2018-07-05 9:15am
A18 Marks - Court 8
Christiaan Bell
Rynhard ROOTHMAN [7]
4-6, 0-6
1530782100
2018-07-05 9:15am
A19 Marks - Court 9
Andreas SCOTT [3]
Sam Witt
6-4, 6-1
1530782100
2018-07-05 9:15am
A20 Marks - Court 10
WILLEM ROOSENSCHOON
(Ret.)
TOM SLABBERT [8]
0-6, 0-4
Retired
1530786600
2018-07-05 10:30am
A21 Marks - Court 1
Rechardt Von Wielligh [6]
Matthew BROWN
1-6, 3-6
1530786600
2018-07-05 10:30am
A22 Marks - Court 2
Tiaan HENNING
Henco DU PLOOY [4]
7-5, 6-1
1530786600
2018-07-05 10:30am
A23 Marks - Court 3
Ethan TERBLANCHE [5]
Akeel WARRAICH
6-0, 6-0
1530786600
2018-07-05 10:30am
A24 Marks - Court 4
KONSTANTINOS HATZIPANIS
Johann COETZEE [2]
1-6, 3-6
1530864000
2018-07-06 8:00am
A25 Marks - Court 9
Connor KRUGER [1]
Rynhard ROOTHMAN [7]
7-6(6), 6-0
1530864000
2018-07-06 8:00am
A26 Marks - Court 10
Andreas SCOTT [3]
TOM SLABBERT [8]
2-6, 7-5, 6-2
1530868500
2018-07-06 9:15am
A27 Marks - Court 1
Matthew BROWN
Tiaan HENNING
6-4, 6-0
1530868500
2018-07-06 9:15am
A28 Marks - Court 2
Ethan TERBLANCHE [5]
Johann COETZEE [2]
4-6, 4-6
1530959400
2018-07-07 10:30am
A29 EPTC - Court 13
Connor KRUGER [1]
Andreas SCOTT [3]
6-7, 6-2, 2-6
1530959400
2018-07-07 10:30am
A30 EPTC - Court 14
Matthew BROWN
Johann COETZEE [2]
3-6, 1-6
1531040400
2018-07-08 9:00am
A31 EPTC - Court 12
Andreas SCOTT [3]
Johann COETZEE [2]
6-4, 1-6, 2-6
1531040400
2018-07-08 9:00am
B1 EPTC - Court 13
Connor KRUGER [1]
(Ret.)
Matthew BROWN
3-6, 0-1
Retired
1530950400
2018-07-07 8:00am
C1 Marks - Court 2
Rynhard ROOTHMAN [7]
TOM SLABBERT [8]
4-6, 6-3, 5-10
1530950400
2018-07-07 8:00am
C2 Marks - Court 3
Tiaan HENNING
Ethan TERBLANCHE [5]
6-4, 2-6, 8-10
1530959400
2018-07-07 10:30am
C3 Marks - Court 4
TOM SLABBERT [8]
Ethan TERBLANCHE [5]
(Ret.)
5-2
Retired
1530959400
2018-07-07 10:30am
D1 Marks - Court 5
Rynhard ROOTHMAN [7]
Tiaan HENNING
7-5, 6-0
1530791100
2018-07-05 11:45am
E1 Marks - Court 10
Wynand Conradie
Christiaan Bell
6-1, 3-6, 6-10
1530795600
2018-07-05 1:00pm
E3 Marks - Court 2
Rechardt Von Wielligh [6]
Henco DU PLOOY [4]
5-7, 6-1, 10-7
1530795600
2018-07-05 1:00pm
E4 Marks - Court 3
Akeel WARRAICH
KONSTANTINOS HATZIPANIS
2-6, 1-6
1530873000
2018-07-06 10:30am
E5 Marks - Court 1
Christiaan Bell
Sam Witt
2-6, 4-6
1530873000
2018-07-06 10:30am
E6 Marks - Court 2
Rechardt Von Wielligh [6]
KONSTANTINOS HATZIPANIS
6-4, 6-4
1530954900
2018-07-07 9:15am
E7 Marks - Court 2
Sam Witt
Rechardt Von Wielligh [6]
6-2, 6-4
1530954900
2018-07-07 9:15am
F1 Marks - Court 3
Christiaan Bell
KONSTANTINOS HATZIPANIS
6-2, 7-5
1530873000
2018-07-06 10:30am
G2 Marks - Court 3
Henco DU PLOOY [4]
Akeel WARRAICH
6-0, 6-0
1530954900
2018-07-07 9:15am
G3 Marks - Court 4
Wynand Conradie
Henco DU PLOOY [4]
1-6, 1-6
N/A I2 Marks - Court 6
Roelof Rheeder
Joshua VAN ZYL
(Did not play)
Walkover
1530709200
2018-07-04 1:00pm
I4 Marks - Court 7
Frans Gerber
Daniele DIMITROV
2-6, 0-6
1530709200
2018-07-04 1:00pm
I5 Marks - Court 8
Evan MARITZ
Karabo Lerumo
6-0, 6-0
1530791100
2018-07-05 11:45am
I9 Marks - Court 7
Ethan GOLDBERG
Roelof Rheeder
4-6, 2-6
N/A I10 Marks - Court 8
Gareth Sparkes
Daniele DIMITROV
(Did not play)
Walkover
1530791100
2018-07-05 11:45am
I11 Marks - Court 9
Evan MARITZ
Dylan COLYN
6-0, 6-1
1530873000
2018-07-06 10:30am
I13 Marks - Court 4
Roelof Rheeder
Gareth Sparkes
6-2, 6-4
1530873000
2018-07-06 10:30am
I14 Marks - Court 5
Evan MARITZ
Christon Basson
7-6(6), 4-6, 10-3
1530954900
2018-07-07 9:15am
I15 Marks - Court 5
Roelof Rheeder
Evan MARITZ
6-2, 7-5
1530954900
2018-07-07 9:15am
J1 Marks - Court 6
Gareth Sparkes
Christon Basson
6-2, 6-1
1530873000
2018-07-06 10:30am
K3 Marks - Court 10
Ethan GOLDBERG
Dylan COLYN
6-1, 3-6, 10-12
N/A M7 LindH - Court 6
Frans Gerber
Karabo Lerumo
(Did not play)
Walkover