Print

Main Draw 1 2 TSA071143 TSA081183 FS GN [1] Ben SCHOLTZ Janco William FAURE 6-1, 6-0 3 4 TSA061287 TSA061350 GC LIM Rico DU PLESSIS TJ CHUENE 6-2, 6-1 5 6 TSA061289 TSA081039 GC WP James HART Leon DU TOIT 6-2, 6-0 7 8 TSA071116 TSA061342 GC FS Noah OPPENBERG [6] Stephan DU PLOOY 6-0, 6-0 9 10 TSA061276 TSA061549 MPUM GC [4] Wernich ROSSOUW [Q] Quentin NAKANO 6-2, 6-0 11 12 TSA071183 TSA061452 WP GC Jordan GERTSE Christiaan VAN ROOYEN 7-5, 6-4 13 14 TSA071153 TSA061008 GN GE Nathan TSAURA [Q] Rooskrantz JAYDAN Walkover 15 16 TSA061427 TSA060017 KZN GN [Q] Johannes ADAM [7] Heinrich WASSERFALL 6-0, 6-0 17 18 TSA061107 TSA061385 GN GC [5] Heinrich KRUGMANN [Q] Jaymie GOLDBERG 6-0, 6-0 19 20 TSA071148 TSA061279 GC GE Daniel MARKMAN Zander DE JAGER 6-4, 6-7, 6-4 21 22 TSA061328 TSA081047 GC GC Nicholas REIS Nhlakanipho NGWENYA 6-0, 6-0 23 24 TSA070009 TSA061313 NWP GN Reuben DE KLERK [3] Carl-Hanns ARNDT 6-0, 6-1 25 26 TSA060078 TSA061382 GC GN [8] Kwena MAPHAKA [Q] Jack FUNSTON 6-2, 6-2 27 28 TSA061541 TSA060171 GN WP [Q] Keanu Andre FAURE Junior CHIGARIRO 6-2, 6-4 29 30 TSA081059 TSA071450 FS GE Bogdan MANDIC Theuhan VAN DIJK 6-4, 6-3 31 32 TSA071254 TSA061299 GC GE [Q] Moeketsi MOKETE [2] Boitshepo MAAKE 6-0, 6-1 [1] Ben SCHOLTZ Rico DU PLESSIS 6-1, 6-0 James HART [6] Stephan DU PLOOY 7-5, 6-0 [4] Wernich ROSSOUW Jordan GERTSE 6-0, 6-0 [Q] Rooskrantz JAYDAN [7] Heinrich WASSERFALL 6-3, 6-3 [5] Heinrich KRUGMANN Zander DE JAGER 6-1, 6-0 Nicholas REIS [3] Carl-Hanns ARNDT 6-1, 6-4 [8] Kwena MAPHAKA Junior CHIGARIRO 7-5, 4-6, 6-3 Theuhan VAN DIJK [2] Boitshepo MAAKE 6-0, 6-1 [1] Ben SCHOLTZ [6] Stephan DU PLOOY 6-3, 6-1 [4] Wernich ROSSOUW [7] Heinrich WASSERFALL 6-4, 6-4 [5] Heinrich KRUGMANN [3] Carl-Hanns ARNDT 0-6, 6-3, 6-3 [8] Kwena MAPHAKA [2] Boitshepo MAAKE 6-4, 6-3 [1] Ben SCHOLTZ [4] Wernich ROSSOUW 6-2, 6-2 [3] Carl-Hanns ARNDT [2] Boitshepo MAAKE 6-1, 6-2 [1] Ben SCHOLTZ [2] Boitshepo MAAKE 6-4, 6-3 [1] Ben SCHOLTZ
[4] Wernich ROSSOUW [3] Carl-Hanns ARNDT 6-1, 6-1 3/4 Playoff [4] Wernich ROSSOUW
[7] Heinrich WASSERFALL [5] Heinrich KRUGMANN 7-5, 6-3 7/8 Playoff [7] Heinrich WASSERFALL
[Q] Rooskrantz JAYDAN Junior CHIGARIRO 7-6(6), 7-5 11/12 Playoff [-1] Rooskrantz JAYDAN
Rico DU PLESSIS Theuhan VAN DIJK 2-6, 7-5, 10-8 15/16 Playoff Rico DU PLESSIS
Christiaan VAN ROOYEN [Q] Moeketsi MOKETE 6-4, 6-4 19/20 Playoff Christiaan VAN ROOYEN
[Q] Johannes ADAM [Q] Jack FUNSTON Walkover 23/24 Playoff [-1] Johannes ADAM
Janco William FAURE Nhlakanipho NGWENYA 6-2, 6-2 27/28 Playoff Nhlakanipho NGWENYA
P1 BYE [Q] Jaymie GOLDBERG 31/32 Playoff [-1] Jaymie GOLDBERG
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A1 2 Janco William Faure Koedoepark Tennis Club
A5 2 Quentin Nakano St Stithians Tennis Club
A7 2 Rooskrantz Jaydan Germiston Tennis Club
A8 1 Johannes ADAM Westville Boys High
A9 2 Jaymie Goldberg Old Edwardian Tennis Club
A13 2 Jack Funston ZA Irene Country Club
A14 1 Keanu Andre Faure ZA Koedoepark Tennis Club
A16 1 Moeketsi MOKETE ZA Crawford Primary
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Ben SCHOLTZ ZA Grey College Primary No -
[2] Boitshepo Maake ZA Alberhart Tennis Club No -
[3] Carl-Hanns ARNDT ZA Irene Country Club No -
[4] Wernich ROSSOUW ZA Goedehoop Primary No -
[5] Heinrich Krugmann ZA Koedoepark Tennis Club No -
[6] Stephan du Plooy ZA Grey College High No -
[7] Heinrich WASSERFALL ZA Noordheuwel Tennis Club No -
[8] Kwena MAPHAKA ZA Rivonia Tennis Club No -
[Q] Johannes ADAM Westville Boys High No -
- Nathan TSAURA CSIR Tennis Club No -
- James HART ZA Marks Park Sports Club No -
[Q] Quentin Nakano St Stithians Tennis Club No -
[Q] Moeketsi MOKETE ZA Crawford Primary No -
[Q] Rooskrantz Jaydan Germiston Tennis Club No -
- TJ Chuene ZA Lebowakgomo Tennis Club No -
- Bogdan Mandic Grey College Primary No -
- Nhlakanipho NGWENYA Fairland Tennis Club No -
- Noah Oppenberg ZA German Country Club No -
[Q] Jaymie Goldberg Old Edwardian Tennis Club No -
- Christiaan van Rooyen ZA Randburg Tennis Club No -
- Rico Du Plessis ZA Noordheuwel Tennis Club No -
- Daniel Markman ZA Bedfordview Country Club No -
- Nicholas REIS ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
- Zander DE JAGER ZA Witfield Tennis Club No -
- Theuhan van Dijk ZA No -
[Q] Keanu Andre Faure ZA Koedoepark Tennis Club No -
- Janco William Faure Koedoepark Tennis Club Yes Arjun Bajwa
[Q] Jack Funston ZA Irene Country Club No -
- Reuben DE KLERK Pukke Tennis Club No -
- Junior CHIGARIRO Recreation Tennis Club No -
- Leon Du Toit ZA Recreation Tennis Club No -
- Jordan GERTSE anthony harris tennis academy No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[Q] Arjun Bajwa ZA German Country Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1531209600
2018-07-10 8:00am
A1 NAT - Court 1
Ben SCHOLTZ [1]
Janco William Faure
6-1, 6-0
1531209600
2018-07-10 8:00am
A2 NAT - Court 2
Rico Du Plessis
TJ Chuene
6-2, 6-1
1531209600
2018-07-10 8:00am
A3 NAT - Court 3
James HART
Leon Du Toit
6-2, 6-0
1531209600
2018-07-10 8:00am
A4 NAT - Court 4
Noah Oppenberg
Stephan du Plooy [6]
0-6, 0-6
1531214100
2018-07-10 9:15am
A5 NAT - Court 5
Wernich ROSSOUW [4]
Quentin Nakano [Q]
6-2, 6-0
1531214100
2018-07-10 9:15am
A6 NAT - Court 1
Jordan GERTSE
Christiaan van Rooyen
7-5, 6-4
N/A A7 NAT - Court 2
Nathan TSAURA
(Did not play)
Rooskrantz Jaydan [Q]
Walkover
1531214100
2018-07-10 9:15am
A8 NAT - Court 3
Johannes ADAM [Q]
Heinrich WASSERFALL [7]
0-6, 0-6
1531214100
2018-07-10 9:15am
A9 NAT - Court 4
Heinrich Krugmann [5]
Jaymie Goldberg [Q]
6-0, 6-0
1531214100
2018-07-10 9:15am
A10 NAT - Court 5
Daniel Markman
Zander DE JAGER
4-6, 7-6, 4-6
1531218600
2018-07-10 10:30am
A11 NAT - Court 1
Nicholas REIS
Nhlakanipho NGWENYA
6-0, 6-0
1531218600
2018-07-10 10:30am
A12 NAT - Court 2
Reuben DE KLERK
Carl-Hanns ARNDT [3]
0-6, 1-6
1531218600
2018-07-10 10:30am
A13 NAT - Court 3
Kwena MAPHAKA [8]
Jack Funston [Q]
6-2, 6-2
1531218600
2018-07-10 10:30am
A14 NAT - Court 4
Keanu Andre Faure [Q]
Junior CHIGARIRO
2-6, 4-6
1531218600
2018-07-10 10:30am
A15 NAT - Court 5
Bogdan Mandic
Theuhan van Dijk
4-6, 3-6
1531223100
2018-07-10 11:45am
A16 NAT - Court 1
Moeketsi MOKETE [Q]
Boitshepo Maake [2]
0-6, 1-6
1531296000
2018-07-11 8:00am
A17 NAT - Court 1
Ben SCHOLTZ [1]
Rico Du Plessis
6-1, 6-0
1531296000
2018-07-11 8:00am
A18 NAT - Court 2
James HART
Stephan du Plooy [6]
5-7, 0-6
1531296000
2018-07-11 8:00am
A19 NAT - Court 4
Wernich ROSSOUW [4]
Jordan GERTSE
6-0, 6-0
1531297800
2018-07-11 8:30am
A20 NAT - Court 3
Rooskrantz Jaydan [Q]
Heinrich WASSERFALL [7]
3-6, 3-6
1531297800
2018-07-11 8:30am
A21 NAT - Court 5
Heinrich Krugmann [5]
Zander DE JAGER
6-1, 6-0
1531300500
2018-07-11 9:15am
A22 NAT - Court 2
Nicholas REIS
Carl-Hanns ARNDT [3]
1-6, 4-6
1531300500
2018-07-11 9:15am
A23 NAT - Court 3
Kwena MAPHAKA [8]
Junior CHIGARIRO
7-5, 4-6, 6-3
1531300500
2018-07-11 9:15am
A24 NAT - Court 4
Theuhan van Dijk
Boitshepo Maake [2]
0-6, 1-6
1531382400
2018-07-12 8:00am
A25 NAT - Court 1
Ben SCHOLTZ [1]
Stephan du Plooy [6]
6-3, 6-1
1531382400
2018-07-12 8:00am
A26 NAT - Court 2
Wernich ROSSOUW [4]
Heinrich WASSERFALL [7]
6-4, 6-4
1531382400
2018-07-12 8:00am
A27 NAT - Court 3
Heinrich Krugmann [5]
Carl-Hanns ARNDT [3]
6-0, 3-6, 3-6
1531382400
2018-07-12 8:00am
A28 NAT - Court 4
Kwena MAPHAKA [8]
Boitshepo Maake [2]
4-6, 3-6
1531468800
2018-07-13 8:00am
A29 GEHQ - Court 13
Ben SCHOLTZ [1]
Wernich ROSSOUW [4]
6-2, 6-2
1531482300
2018-07-13 11:45am
A30 GEHQ - Court 6
Carl-Hanns ARNDT [3]
Boitshepo Maake [2]
1-6, 2-6
1531557000
2018-07-14 8:30am
A31 GEHQ - Court 10
Ben SCHOLTZ [1]
Boitshepo Maake [2]
6-4, 6-3
1531557000
2018-07-14 8:30am
B1 GEHQ - Court 11
Wernich ROSSOUW [4]
Carl-Hanns ARNDT [3]
6-1, 6-1
1531473300
2018-07-13 9:15am
C1 NMTC - Court 3
Stephan du Plooy [6]
Heinrich WASSERFALL [7]
6-0, 6-2
1531473300
2018-07-13 9:15am
C2 NMTC - Court 4
Heinrich Krugmann [5]
Kwena MAPHAKA [8]
4-6, 2-6
1531482300
2018-07-13 11:45am
C3 NMTC - Court 3
Stephan du Plooy [6]
Kwena MAPHAKA [8]
6-0, 6-1
1531482300
2018-07-13 11:45am
D1 NMTC - Court 4
Heinrich WASSERFALL [7]
Heinrich Krugmann [5]
7-5, 6-3
1531386900
2018-07-12 9:15am
E1 NAT - Court 6
Rico Du Plessis
James HART
5-7, 2-6
1531386900
2018-07-12 9:15am
E2 NAT - Court 1
Jordan GERTSE
Rooskrantz Jaydan [Q]
4-6, 6-3, 3-10
1531386900
2018-07-12 9:15am
E3 NAT - Court 2
Zander DE JAGER
Nicholas REIS
1-6, 1-6
1531386900
2018-07-12 9:15am
E4 NAT - Court 3
Junior CHIGARIRO
Theuhan van Dijk
6-4, 6-1
1531473300
2018-07-13 9:15am
E5 NMTC - Court 5
James HART
Rooskrantz Jaydan [Q]
6-3, 6-3
1531473300
2018-07-13 9:15am
E6 NMTC - Court 6
Nicholas REIS
Junior CHIGARIRO
6-2, 6-0
1531482300
2018-07-13 11:45am
E7 NMTC - Court 5
James HART
(Ret.)
Nicholas REIS
2-6, 0-1
Retired
1531482300
2018-07-13 11:45am
F1 NMTC - Court 6
Rooskrantz Jaydan [Q]
Junior CHIGARIRO
7-6(6), 7-5
1531477800
2018-07-13 10:30am
G1 NMTC - Court 1
Rico Du Plessis
Jordan GERTSE
3-6, 2-6
1531477800
2018-07-13 10:30am
G2 NMTC - Court 2
Zander DE JAGER
Theuhan van Dijk
6-4, 6-1
1531486800
2018-07-13 1:00pm
G3 NMTC - Court 1
Jordan GERTSE
Zander DE JAGER
6-0, 6-0
1531486800
2018-07-13 1:00pm
H1 NMTC - Court 2
Rico Du Plessis
Theuhan van Dijk
2-6, 7-5, 10-8
1531227600
2018-07-10 1:00pm
I1 NAT - Court 1
Janco William Faure
TJ Chuene
5-7, 1-6
1531227600
2018-07-10 1:00pm
I2 NAT - Court 2
Leon Du Toit
Noah Oppenberg
6-1, 6-3
1531227600
2018-07-10 1:00pm
I3 NAT - Court 3
Quentin Nakano [Q]
Christiaan van Rooyen
4-6, 6-7(5)
1531227600
2018-07-10 1:00pm
I5 NAT - Court 5
Jaymie Goldberg [Q]
Daniel Markman
0-6, 0-6
1531231200
2018-07-10 2:00pm
I6 NAT - Court 1
Nhlakanipho NGWENYA
Reuben DE KLERK
1-6, 3-6
1531296000
2018-07-11 8:00am
I7 NAT - Court 5
Jack Funston [Q]
Keanu Andre Faure [Q]
4-6, 6-3, 10-6
1531296000
2018-07-11 8:00am
I8 NAT - Court 6
Bogdan Mandic
Moeketsi MOKETE [Q]
6-4, 4-6, 3-10
1531300500
2018-07-11 9:15am
I9 NAT - Court 5
TJ Chuene
Leon Du Toit
2-6, 0-6
1531300500
2018-07-11 9:15am
I10 NAT - Court 1
Christiaan van Rooyen
Johannes ADAM [Q]
6-0, 6-1
1531305000
2018-07-11 10:30am
I11 NAT - Court 2
Daniel Markman
Reuben DE KLERK
4-6, 0-6
1531305000
2018-07-11 10:30am
I12 NAT - Court 3
Jack Funston [Q]
Moeketsi MOKETE [Q]
3-6, 1-6
1531386900
2018-07-12 9:15am
I13 NAT - Court 4
Leon Du Toit
Christiaan van Rooyen
7-6, 5-7, 10-8
1531386900
2018-07-12 9:15am
I14 NAT - Court 5
Reuben DE KLERK
Moeketsi MOKETE [Q]
6-1, 6-1
1531477800
2018-07-13 10:30am
I15 NMTC - Court 3
Leon Du Toit
Reuben DE KLERK
6-7, 3-6
1531477800
2018-07-13 10:30am
J1 NMTC - Court 4
Christiaan van Rooyen
Moeketsi MOKETE [Q]
6-4, 6-4
1531391400
2018-07-12 10:30am
K1 NAT - Court 1
TJ Chuene
Johannes ADAM [Q]
6-3, 6-3
1531391400
2018-07-12 10:30am
K2 NAT - Court 2
Daniel Markman
Jack Funston [Q]
6-1, 6-0
1531405800
2018-07-12 2:30pm
K3 NAT - Court 6
TJ Chuene
Daniel Markman
2-6, 0-6
N/A L1 NMTC - Court 5
Johannes ADAM [Q]
Jack Funston [Q]
(Did not play)
Walkover
1531305000
2018-07-11 10:30am
M1 NAT - Court 4
Janco William Faure
Noah Oppenberg
6-2, 6-4
1531305000
2018-07-11 10:30am
M3 NAT - Court 5
Jaymie Goldberg [Q]
Nhlakanipho NGWENYA
1-6, 3-6
1531305000
2018-07-11 10:30am
M4 NAT - Court 1
Keanu Andre Faure [Q]
Bogdan Mandic
1-6, 0-6
1531391400
2018-07-12 10:30am
M5 NAT - Court 3
Janco William Faure
Quentin Nakano [Q]
1-6, 2-6
1531391400
2018-07-12 10:30am
M6 NAT - Court 4
Nhlakanipho NGWENYA
Bogdan Mandic
7-6, 4-6, 7-10
1531473300
2018-07-13 9:15am
M7 NMTC - Court 2
Quentin Nakano [Q]
Bogdan Mandic
7-6(4), 4-6, 4-10
1531477800
2018-07-13 10:30am
N1 NMTC - Court 6
Janco William Faure
Nhlakanipho NGWENYA
2-6, 2-6
1531391400
2018-07-12 10:30am
O2 NAT - Court 5
Jaymie Goldberg [Q]
Keanu Andre Faure [Q]
2-6, 2-6
1531477800
2018-07-13 10:30am
O3 NMTC - Court 6
Noah Oppenberg
Keanu Andre Faure [Q]
2-6, 2-6