Print

Main Draw 1 2 TSA061276 MPUM A1 [1] Wernich ROSSOUW BYE 3 4 TSA048426 TSA051091 GC WP Ishmael , Kamogelo MORAKA Deniel RADEMEYER Walkover 5 6 TSA051682 TSA051169 GC GN Ethan LEWIS Jéan BOTHA 6-1, 6-1 7 8 TSA048717 TSAJJ4953 GC WP Fredrik FRIBERG [8] Alternate 2 ALTERNATE 2 Walkover 9 10 TSA048655 GE A5 [3] Dylan DU TOIT BYE 11 12 TSA051406 TSA061290 GN GN Günter LUBBE Johan LABUSCHAGNE 6-4, 6-2 13 14 TSA051319 TSAJJ4952 GN EDEN Ryan SUMMERS Alternate 1 ALTERNATE 1 Walkover 15 16 TSA061289 GC A8 BYE [5] James HART 17 18 TSA051327 GN A9 [6] Gerald KRUGER BYE 19 20 TSA051138 TSA05502 GE GN Rethabile RAKGOLE Ruben DILLMAN Walkover 21 22 TSA048614 TSA061287 GN GC Wian CONRADIE Rico DU PLESSIS 6-4, 6-1 23 24 TSA060017 GN A12 BYE [4] Heinrich WASSERFALL 25 26 TSA061328 FS A13 [7] Nicholas REIS BYE 27 28 TSA040085 TSA050109 GN GN Wijon STEYNBERG Muhammad VALLY 6-2, 6-1 29 30 TSA050015 TSA051308 GC GN Cameron GEBHARDT Mikael V NIEKERK 6-7, 7-5, 6-4 31 32 TSA051298 GN A16 BYE [2] Jandré VILJOEN [1] Wernich ROSSOUW Ishmael , Kamogelo MORAKA 6-4, 6-1 Jéan BOTHA Fredrik FRIBERG 7-5, 6-2 [3] Dylan DU TOIT Johan LABUSCHAGNE 6-0, 3-6, 7-5 Ryan SUMMERS [5] James HART 6-0, 6-2 [6] Gerald KRUGER Rethabile RAKGOLE 6-2, 6-3 Rico DU PLESSIS [4] Heinrich WASSERFALL 6-4, 6-0 [7] Nicholas REIS Wijon STEYNBERG 6-7, 6-3, 6-4 Mikael V NIEKERK [2] Jandré VILJOEN 6-0, 6-1 [1] Wernich ROSSOUW Fredrik FRIBERG 6-3, 6-4 [3] Dylan DU TOIT [5] James HART 6-1, 6-4 [6] Gerald KRUGER [4] Heinrich WASSERFALL 6-4, 6-3 [7] Nicholas REIS [2] Jandré VILJOEN 6-3, 6-1 Fredrik FRIBERG [3] Dylan DU TOIT 6-4, 6-2 [6] Gerald KRUGER [2] Jandré VILJOEN 6-3, 7-6(1) [3] Dylan DU TOIT [2] Jandré VILJOEN 6-4, 6-1 [2] Jandré VILJOEN
Fredrik FRIBERG [6] Gerald KRUGER 0-6, 7-6, 10-8 3/4 Playoff [6] Gerald KRUGER
[1] Wernich ROSSOUW [4] Heinrich WASSERFALL 6-4, 3-6, 10-3 7/8 Playoff [1] Wernich ROSSOUW
Ryan SUMMERS Rico DU PLESSIS Walkover 15/16 Playoff Ryan SUMMERS
Ethan LEWIS Wian CONRADIE 6-1, 6-1 19/20 Playoff Wian CONRADIE
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Wernich ROSSOUW ZA Goedehoop Primary No -
[2] Jandré VILJOEN ZA Menlopark High School No -
[3] Dylan DU TOIT ZA Riaan Venter Tennis Accademy No -
[4] Heinrich WASSERFALL ZA Waterkloof High No -
[5] James HART ZA Marks Park Sports Club No -
[6] Gerald KRUGER Villieria Tennis Club No -
[7] Nicholas REIS ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
[8] Alternate 2 ALTERNATE 2 Graeme College And Primary Yes Colby Paxinos
- Deniel Rademeyer ZA Welgemoed Tennis Club No -
- Wian CONRADIE ZA Affies No -
- Johan Labuschagne ZA Brooklyn-Union Tennis Club No -
- Günter Lubbe Wierdapark Tennis Club No -
- Rethabile Rakgole ZA Alberton High No -
- Ishmael , Kamogelo MORAKA Dainfern Country Club No -
- Wijon STEYNBERG ZA Tuine Primary No -
- Mikael v Niekerk Menlopark High School No -
- Alternate 1 ALTERNATE 1 Groot Brakrivier Yes Keanu Andre Faure
- Cameron GEBHARDT ZA Bryanston Sports Club No -
- Ethan Lewis Bryanston Sports Club No -
- Fredrik Friberg SE German Country Club No -
- Rico Du Plessis ZA Noordheuwel Tennis Club No -
- Muhammad VALLY ZA Clubview Tennis Club No -
- Ryan SUMMERS Hartebeespoort Tennis Club No -
- Ruben Dillman Garsfontein Hoerskool No -
- Jéan Botha No -
Withdrawn (Late)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[8] Colby Paxinos ZA Van der Westhuizen Tennis Academy No -
- Keanu Andre Faure ZA No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
N/A A2 Tuks - Court 1
Ishmael , Kamogelo MORAKA
Deniel Rademeyer
(Did not play)
Walkover
1541842200
2018-11-10 9:30am
A3 Tuks - Court 2
Ethan Lewis
Jéan Botha
1-6, 1-6
N/A A4 Tuks - Court 3
Fredrik Friberg
Alternate 2 ALTERNATE 2 [8]
(Did not play)
Walkover
1541842200
2018-11-10 9:30am
A6 Tuks - Court 4
Günter Lubbe
Johan Labuschagne
4-6, 2-6
N/A A7 Tuks - Court 5
Ryan SUMMERS
Alternate 1 ALTERNATE 1
(Did not play)
Walkover
N/A A10 Tuks - Court 6
Rethabile Rakgole
Ruben Dillman
(Did not play)
Walkover
1541842200
2018-11-10 9:30am
A11 Tuks - Court 7
Wian CONRADIE
Rico Du Plessis
4-6, 1-6
1541842200
2018-11-10 9:30am
A14 Tuks - Court 8
Wijon STEYNBERG
Muhammad VALLY
6-2, 6-1
1541842200
2018-11-10 9:30am
A15 Tuks - Court 9
Cameron GEBHARDT
Mikael v Niekerk
7-6, 5-7, 4-6
1541853000
2018-11-10 12:30pm
A17 Tuks - Court 1
Wernich ROSSOUW [1]
Ishmael , Kamogelo MORAKA
6-4, 6-1
1541853000
2018-11-10 12:30pm
A18 Tuks - Court 2
Jéan Botha
Fredrik Friberg
5-7, 2-6
1541853000
2018-11-10 12:30pm
A19 Tuks - Court 3
Dylan DU TOIT [3]
Johan Labuschagne
6-0, 3-6, 7-5
1541853000
2018-11-10 12:30pm
A20 Tuks - Court 4
Ryan SUMMERS
James HART [5]
0-6, 2-6
1541853000
2018-11-10 12:30pm
A21 Tuks - Court 5
Gerald KRUGER [6]
Rethabile Rakgole
6-2, 6-3
1541853000
2018-11-10 12:30pm
A22 Tuks - Court 6
Rico Du Plessis
Heinrich WASSERFALL [4]
4-6, 0-6
1541853000
2018-11-10 12:30pm
A23 Tuks - Court 7
Nicholas REIS [7]
Wijon STEYNBERG
6-7, 6-3, 6-4
1541853000
2018-11-10 12:30pm
A24 Tuks - Court 8
Mikael v Niekerk
Jandré VILJOEN [2]
0-6, 1-6
1541928600
2018-11-11 9:30am
A25 Tuks - Court 1
Wernich ROSSOUW [1]
Fredrik Friberg
3-6, 4-6
1541928600
2018-11-11 9:30am
A26 Tuks - Court 2
Dylan DU TOIT [3]
James HART [5]
6-1, 6-4
1541928600
2018-11-11 9:30am
A27 Tuks - Court 3
Gerald KRUGER [6]
Heinrich WASSERFALL [4]
6-4, 6-3
1541928600
2018-11-11 9:30am
A28 Tuks - Court 4
Nicholas REIS [7]
Jandré VILJOEN [2]
3-6, 1-6
1542457800
2018-11-17 12:30pm
A29 Groen - Centre Court
Fredrik Friberg
Dylan DU TOIT [3]
4-6, 2-6
1542457800
2018-11-17 12:30pm
A30 Groen - Court 1
Gerald KRUGER [6]
Jandré VILJOEN [2]
3-6, 6-7(1)
1542528000
2018-11-18 8:00am
A31 Groen - Court 3
Dylan DU TOIT [3]
Jandré VILJOEN [2]
4-6, 1-6
1542533400
2018-11-18 9:30am
B1 Groen - Centre Court
Fredrik Friberg
Gerald KRUGER [6]
6-0, 6-7, 8-10
1542457800
2018-11-17 12:30pm
C1 Groen - Court 2
Wernich ROSSOUW [1]
James HART [5]
3-6, 3-6
1542457800
2018-11-17 12:30pm
C2 Groen - Court 3
Heinrich WASSERFALL [4]
Nicholas REIS [7]
4-6, 4-6
1542533400
2018-11-18 9:30am
C3 Groen - Court 1
James HART [5]
Nicholas REIS [7]
6-4, 3-6, 3-10
1542533400
2018-11-18 9:30am
D1 Groen - Court 2
Wernich ROSSOUW [1]
Heinrich WASSERFALL [4]
6-4, 3-6, 10-3
1541928600
2018-11-11 9:30am
E1 Tuks - Court 5
Ishmael , Kamogelo MORAKA
Jéan Botha
3-6, 6-3, 11-9
1541928600
2018-11-11 9:30am
E2 Tuks - Court 6
Johan Labuschagne
Ryan SUMMERS
6-1, 6-0
1541928600
2018-11-11 9:30am
E3 Tuks - Court 7
Rethabile Rakgole
Rico Du Plessis
6-2, 6-1
1541928600
2018-11-11 9:30am
E4 Tuks - Court 8
Wijon STEYNBERG
Mikael v Niekerk
6-2, 6-2
1542457800
2018-11-17 12:30pm
E5 Groen - Court 4
Ishmael , Kamogelo MORAKA
Johan Labuschagne
3-6, 2-6
1542457800
2018-11-17 12:30pm
E6 Groen - Court 5
Rethabile Rakgole
Wijon STEYNBERG
6-3, 6-4
1542533400
2018-11-18 9:30am
E7 Groen - Court 3
Johan Labuschagne
Rethabile Rakgole
4-6, 1-6
1542533400
2018-11-18 9:30am
F1 Groen - Court 4
Ishmael , Kamogelo MORAKA
Wijon STEYNBERG
0-6, 3-6
1542457800
2018-11-17 12:30pm
G1 Groen - Court 6
Jéan Botha
Ryan SUMMERS
6-3, 6-1
1542457800
2018-11-17 12:30pm
G2 Groen - Court 7
Rico Du Plessis
Mikael v Niekerk
3-6, 7-5, 8-10
1542533400
2018-11-18 9:30am
G3 Groen - Court 5
Jéan Botha
Mikael v Niekerk
6-4, 5-7, 10-7
N/A H1 Groen - Court 6
Ryan SUMMERS
Rico Du Plessis
(Did not play)
Walkover
N/A I9 Tuks - Court 9
Deniel Rademeyer
(Did not play)
Ethan Lewis
Walkover
N/A I11 Tuks - Court 10
Ruben Dillman
(Did not play)
Wian CONRADIE
Walkover
1541928600
2018-11-11 9:30am
I12 Tuks - Court 11
Muhammad VALLY
Cameron GEBHARDT
1-6, 6-7
1542457800
2018-11-17 12:30pm
I13 Groen - Court 8
Ethan Lewis
Günter Lubbe
1-6, 3-6
1542457800
2018-11-17 12:30pm
I14 Groen - Court 9
Wian CONRADIE
Cameron GEBHARDT
4-6, 6-2, 5-10
1542533400
2018-11-18 9:30am
I15 Groen - Court 7
Günter Lubbe
Cameron GEBHARDT
6-4, 6-3
1542538800
2018-11-18 11:00am
J1 Groen - Court 8
Ethan Lewis
Wian CONRADIE
1-6, 1-6