Print

Main Draw 1 2 TSA030063 TSA031561 Winelands Winelands [1] William ZULCH [Q] Mikhail BRIESIES Walkover 3 4 TSA031013 TSA048568 GC Winelands Hayden CIGLER [Q] Frans VAN DER MERWE 6-1, 6-0 5 6 TSA030656 TSA031179 Winelands WP Luca LINK [Q] Matthew LEE 6-0, 6-0 7 8 TSA048602 TSA048680 WP Winelands Mark BACKEBERG [9] ANRO NEL 6-1, 6-0 9 10 TSA031345 TSA031337 KZN Baleares (Balearic Islands) [12] James EDLEY [Q] Sebastian MILLAN 6-4, 3-6, 6-1 11 12 TSA048605 TSA031252 Winelands FS [Q] Ruan LIEBENBERG Francis GIBSON 4-6, 6-1, 6-2 13 14 TSA030230 TSA048607 GN GN Damian MULLER Jean BADENHORST 6-2, 6-0 15 16 TSA031022 TSA030221 GN FS [Q] Dohan CILLIERS [7] Stephan Paul VILJOEN 6-7, 6-0, 7-6 17 18 TSA031344 TSA040357 KZN WP [3] Alexander EDLEY Max KLEBER 6-0, 6-0 19 20 TSA031285 TSA030769 GC WP Logan Gavin ENGELA [Q] Ulrich KOCH 6-3, 6-2 21 22 TSA031353 TSA030326 KZN WP Luc KOENIG [Q] Joe HAWTHORNE 6-4, 6-2 23 24 TSA048603 TSA048320 Winelands WP Paul-Daniël MEYER [16] Joseph TOWNES 6-3, 6-0 25 26 TSA030009 TSA048674 GC WP [10] Andreas SCOTT Sebastiano SOLA 6-2, 6-2 27 28 TSA040156 TSA030625 Winelands NWP Ruben JOUBERT [Q] Deon KEARNS 6-2, 7-6 29 30 TSA031302 TSA040251 GN FS WILLEM ROOSENSCHOON [Q] Liam ELLIS 6-0, 6-1 31 32 TSA048662 TSA030207 GC WP Benjamin SCOTT [8] Kyler HUGO 6-4, 6-1 33 34 TSA048635 TSA048641 GN WP [5] Francois VAN WYK [Q] Nicolas PRINSLOO 6-2, 6-0 35 36 TSA048522 TSA048423 WP GC Benjamin MACFARLAINE Wian ROOTHMAN 3-6, 6-2, 6-4 37 38 TSA030893 TSA031288 WP KZN Wade HERMANUS [Q] Tristan SEBIRE 6-2, 6-0 39 40 TSA048601 TSA40024 KZN WP Daniel WATSON [15] Rohan LOUBSER 6-2, 6-0 41 42 TSA04794 TSA048392 WP EDEN [13] Stephen CLAASSEN Arno COLYN 6-0, 4-6, 6-0 43 44 TSA030264 TSA30068 Winelands GN [Q] Deon TOERIEN Steyn DIPPENAAR 6-1, 6-4 45 46 TSA031333 TSA031080 WP FS Grant JOUBERT [Q] Max LECKEL Walkover 47 48 TSA031372 TSA031361 KZN EDEN Kaelan RAMDUTH [4] Daniël WESSELS 6-2, 6-0 49 50 TSA031304 TSA040417 FS WP [6] Jason SCHIMPER Goran KRIVOKAPIC 7-5, 6-4 51 52 TSA031544 TSA30056 FS GN Ryno LOUW Jordan GANCHO 6-0, 6-0 53 54 TSA048697 TSA040607 WP WP [Q] Tim KORSTEN André VILJOEN 6-0, 6-4 55 56 TSA031312 TSA048660 WP GC Nicholas VAN AKEN [11] Lwazi NGWENYA 6-3, 6-0 57 58 TSA040282 TSA040588 GC KZN [14] Daniel CROWIE Caden NAICKER 7-5, 6-1 59 60 TSA031368 TSA048687 Winelands Winelands MARC POGGENPOEL Ernst GOUWS 6-1, 6-1 61 62 TSA030483 TSA048619 GC KZN Rynhard ROOTHMAN Calum JESTIN 6-1, 6-2 63 64 TSA031291 TSA031273 NWP WP [Q] Rainier HUGO [2] Mikaeel WOODMAN 6-0, 6-2 [1] William ZULCH Hayden CIGLER 6-2, 6-1 Luca LINK [9] ANRO NEL 7-6(4), 6-0 [12] James EDLEY [Q] Ruan LIEBENBERG 6-0, 6-3 Damian MULLER [7] Stephan Paul VILJOEN 6-3, 4-6, 6-2 [3] Alexander EDLEY Logan Gavin ENGELA 6-1, 6-2 Luc KOENIG [16] Joseph TOWNES 6-1, 6-2 [10] Andreas SCOTT [Q] Deon KEARNS 6-1, 6-3 WILLEM ROOSENSCHOON [8] Kyler HUGO 4-6, 6-2, 6-2 [5] Francois VAN WYK Wian ROOTHMAN 6-2, 7-6 Wade HERMANUS [15] Rohan LOUBSER 7-5, 6-3 [13] Stephen CLAASSEN Steyn DIPPENAAR 2-6, 6-3, 6-4 [Q] Max LECKEL [4] Daniël WESSELS 6-0, 6-1 [6] Jason SCHIMPER Jordan GANCHO 6-3, 7-6(2) André VILJOEN [11] Lwazi NGWENYA 6-1, 6-4 [14] Daniel CROWIE Ernst GOUWS 6-1, 7-5 Calum JESTIN [2] Mikaeel WOODMAN 6-3, 6-4 [1] William ZULCH [9] ANRO NEL 7-5, 3-6, 6-1 [12] James EDLEY [7] Stephan Paul VILJOEN 7-5, 6-4 [3] Alexander EDLEY Luc KOENIG 5-7, 6-3, 6-4 [10] Andreas SCOTT WILLEM ROOSENSCHOON 7-5, 6-2 [5] Francois VAN WYK [15] Rohan LOUBSER 4-6, 7-6(4), 7-5 Steyn DIPPENAAR [4] Daniël WESSELS 1-6, 6-0, 6-1 Jordan GANCHO [11] Lwazi NGWENYA 6-4, 6-1 [14] Daniel CROWIE [2] Mikaeel WOODMAN 6-0, 6-2 [9] ANRO NEL [12] James EDLEY 1-6, 6-2, 7-5 Luc KOENIG [10] Andreas SCOTT 6-7(2), 7-5, 6-2 [15] Rohan LOUBSER [4] Daniël WESSELS 6-0, 6-2 Jordan GANCHO [2] Mikaeel WOODMAN 6-4, 6-2 [9] ANRO NEL [10] Andreas SCOTT (Ret.) 6-1, 4-2 (Ret.) [4] Daniël WESSELS [2] Mikaeel WOODMAN 6-2, 6-4 [9] ANRO NEL [4] Daniël WESSELS 6-4, 6-1 [4] Daniël WESSELS
[10] Andreas SCOTT [2] Mikaeel WOODMAN Walkover 3/4 Playoff [10] Andreas SCOTT
D1 Luc KOENIG BYE 7/8 Playoff Luc KOENIG
[3] Alexander EDLEY [11] Lwazi NGWENYA 6-1, 6-1 11/12 Playoff [3] Alexander EDLEY
[7] Stephan Paul VILJOEN [5] Francois VAN WYK 6-3, 6-3 15/16 Playoff [7] Stephan Paul VILJOEN
[16] Joseph TOWNES [6] Jason SCHIMPER 6-3, 6-3 19/20 Playoff [16] Joseph TOWNES
[8] Kyler HUGO Wian ROOTHMAN 7-6(2), 5-7, 11-9 23/24 Playoff Wian ROOTHMAN
Logan Gavin ENGELA Wade HERMANUS Walkover 27/28 Playoff Logan Gavin ENGELA
[Q] Deon KEARNS [Q] Max LECKEL 7-6(3), 3-6, 10-5 31/32 Playoff [-1] Deon KEARNS
[Q] Dohan CILLIERS Rynhard ROOTHMAN 6-4, 6-4 35/36 Playoff Rynhard ROOTHMAN
Max KLEBER Arno COLYN 6-4, 6-2 39/40 Playoff Max KLEBER
V1 BYE [Q] Tristan SEBIRE 43/44 Playoff [-1] Tristan SEBIRE
[Q] Ulrich KOCH Goran KRIVOKAPIC Walkover 51/52 Playoff Goran KRIVOKAPIC
[Q] Liam ELLIS [Q] Rainier HUGO 6-1, 7-5 55/56 Playoff [-1] Liam ELLIS
Francis GIBSON [Q] Nicolas PRINSLOO 7-5, 6-0 59/60 Playoff [-1] Nicolas PRINSLOO
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A1 2 Mikhail Briesies ZA
A2 2 Frans van der Merwe Paarl Boys' High School
A3 2 Matthew LEE ZA Fish Hoek Tennis Club
A5 2 Sebastian MILLAN ZA Edgemead Tennis Club
A6 1 Ruan LIEBENBERG ZA Paul Roos Gimnasium
A8 1 Dohan CILLIERS Noordheuwel Tennis Club
A10 2 Ulrich KOCH Evertsdal Tennis Club
A11 2 Joe HAWTHORNE Meadowridge Tennis Club
A14 2 Deon Kearns ZA Rustenburg High
A15 2 Liam ELLIS ZA Grey College secondary
A17 2 Nicolas Prinsloo ZA Paul Roos Gimnasium
A19 2 Tristan SEBIRE Highbury Preparatory School
A22 1 Deon TOERIEN Hoërskool Stellenbosch
A23 2 Max LECKEL ZA Ferdinand Postma
A27 1 Tim Korsten ZA Table View Tennis Club
A32 1 Rainier Hugo Rustenburg High
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] William ZULCH ZA Paarl Tennis Club No -
- Hayden CIGLER ZA Bedfordview Country Club No -
- Luca LINK ZA Welgemoed Tennis Club No -
- Mark BACKEBERG ZA Constantia Tennis Club No -
[9] ANRO NEL ZA Montagu Tennis Club No -
[12] James EDLEY ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Francis GIBSON ZA Grey College High No -
- Damian MULLER ZA Curro Hazeldene Primary No -
- Jean Badenhorst Tuks Tennis Club No -
[7] Stephan Paul VILJOEN Grey College High No -
[3] Alexander EDLEY Hillcrest Tennis Club No -
- Max KLEBER Paul Roos Gimnasium No -
- Logan Gavin Engela ZA German Country Club No -
- Luc KOENIG Westville Tennis Club No -
- Paul-Daniël MEYER Paarl Gimnasium High No -
[16] Joseph TOWNES ZA anthony harris tennis academy No -
[10] Andreas SCOTT ZA Fairland Tennis Club No -
- Sebastiano SOLA ZA Recreation Tennis Club No -
- Ruben JOUBERT ZA Hoër Landbouskool Boland No -
- WILLEM ROOSENSCHOON ZA Gauteng North No -
- Benjamin SCOTT ZA Fairland Tennis Club No -
[8] Kyler Hugo ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
[5] Francois VAN WYK ZA Elarduspark Tennis Club No -
- Benjamin MACFARLAINE ZA Claremont No -
- Wian ROOTHMAN Marks Park Sports Club No -
- Wade HERMANUS ZA Kenridge Tennis Club No -
- Daniel WATSON ZA Mount Edgecombe Country Club No -
[15] Rohan Loubser ZA Pinelands Tennis Club No -
[13] Stephen CLAASSEN Paul Roos Gimnasium No -
- Arno COLYN Nmmu Tennis Club No -
- Steyn DIPPENAAR Waterkloof High No -
- Grant JOUBERT ZA Pinelands Tennis Club No -
- Kaelan RAMDUTH ZA Mitchell Park Tennis Club No -
[4] Daniël WESSELS ZA Riversdal Tennis Club No -
[6] Jason SCHIMPER Grey College High No -
- Goran KRIVOKAPIC Pinelands Tennis Club No -
- Ryno Louw Grey College High No -
- Jordan GANCHO Northmead Tennis Club No -
- André VILJOEN ZA Worcester Tennis Club No -
- Nicholas VAN AKEN ZA Table View Tennis Club No -
[11] Lwazi NGWENYA ZA Fairland Tennis Club No -
[14] Daniel CROWIE ZA Marks Park Sports Club No -
- Caden Naicker ZA Westridge Tennis Stadium No -
- MARC POGGENPOEL ZA Hoërskool Stellenbosch No -
- Ernst GOUWS ZA Paul Roos Gimnasium No -
- Rynhard ROOTHMAN Old Edwardian Tennis Club No -
- Calum Jestin Durban Country Club Tennis No -
[2] Mikaeel WOODMAN ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
[Q] Sebastian MILLAN ZA Edgemead Tennis Club No -
[Q] Matthew LEE ZA Fish Hoek Tennis Club No -
[Q] Joe HAWTHORNE Meadowridge Tennis Club No -
[Q] Tim Korsten ZA Table View Tennis Club No -
[Q] Max LECKEL ZA Ferdinand Postma No -
[Q] Deon Kearns ZA Rustenburg High No -
[Q] Rainier Hugo Rustenburg High No -
[Q] Liam ELLIS ZA Grey College secondary No -
[Q] Dohan CILLIERS Noordheuwel Tennis Club No -
[Q] Tristan SEBIRE Highbury Preparatory School No -
[Q] Ulrich KOCH Evertsdal Tennis Club No -
[Q] Ruan LIEBENBERG ZA Paul Roos Gimnasium No -
[Q] Nicolas Prinsloo ZA Paul Roos Gimnasium No -
[Q] Deon TOERIEN Hoërskool Stellenbosch No -
[Q] Frans van der Merwe Paarl Boys' High School No -
[Q] Mikhail Briesies ZA