Print

Main Draw 1 2 TSA061311 TSA051017 GC Winelands [1] Jordan GEORGIEV Louis UYS 6-2, 6-1 3 4 TSA051093 TSA05508 WP GN Thomas TILNEY [Q] Conrad BENEKE 6-3, 6-3 5 6 TSA061289 TSA051035 GC WP James HART [Q] Lucas PENTZ 6-3, 2-6, 6-4 7 8 TSA050374 TSA050124 WP WP Luca GRANVOGL [16] Marc KLEBER 7-5, 6-2 9 10 TSA061060 TSA061366 EP WP [11] Johan COETZEE [Q] Joshua TAYLOR 6-2, 6-0 11 12 TSA061052 TSA061260 WP NWP Daniel KNOTT Tiaan NELSON 6-4, 6-4 13 14 TSA051013 TSA061635 KZN Winelands WILLIAM HERMELIN [Q] James ENSLIN 6-1, 6-2 15 16 TSA071392 TSA050232 WP WP Louis BIERMAN [6] Leonardo SOLA 6-1, 6-0 17 18 TSA051310 TSA081039 EDEN WP [4] Drikus DE JAGER Leon DU TOIT 6-1, 6-0 19 20 TSA051276 TSA051328 Winelands GN Jake DOWNIE [Q] Valentino CERONIO 3-6, 7-6, 6-2 21 22 TSA061187 TSA061451 GC WP Alexander HRISTOV TRISTAN DAMSEAUX 7-5, 7-6 23 24 TSA061622 TSA051306 WP GN [Q] Nicholas PAXTON [12] Christiaan GROVE 6-2, 6-1 25 26 TSA051118 TSA001456 EP GC [9] Brandon RIESEBERG [Q] Marko MILOSAVLJEVIC 6-1, 6-3 27 28 TSA061341 TSA051145 FS WP Van Zyl DELPORT Peet KARSTEN 6-0, 6-0 29 30 TSA061467 TSA051329 WP WP [Q] Carl VAN WYNGAARDEN [Q] Chrislo JOUBERT 6-0, 6-3 31 32 TSA060052 TSA060148 MPUM WP JACQUES SLABBERT [8] Anathi NOFOTYO 6-1, 6-0 33 34 TSA050106 TSA061116 FS NC [7] Cornel LIEBENBERG [Q] Abraham Johannes Albertus VAN NIEKERK 6-3, 6-1 35 36 TSA061209 TSA061174 WP KZN Sagen HUGO Matthew WILSON 6-3, 6-1 37 38 TSA051128 TSA050162 WP WP Daniel KRIGE Jaco SNYMAN 6-3, 6-2 39 40 TSA051323 TSA051295 WP Winelands [Q] Bryan SUTCLIFFE [10] FransWillem VAN DER MERWE 6-4, 6-1 41 42 TSA061376 TSA051238 FS GC [14] Lian DU TOIT Joshua CROWIE 6-2, 6-3 43 44 TSA061138 TSA061252 WP WP Imaad TALIEP Milan STRYDOM 6-3, 6-4 45 46 TSA061307 TSA061315 Winelands Winelands JOHN CONROY PAUL Melt VAN AS 7-5, 6-1 47 48 TSA061791 TSA051325 WP Winelands [Q] Christo CILLIERS (Ret.) [3] John COETZEE 6-1 (Ret.) 49 50 TSA061321 TSA061444 WP WP [5] Leo MATTHYSEN [Q] Joel FLISBERG 6-0, 6-2 51 52 TSA051049 TSA061358 KZN WP Caleb FYVIE Michael LORAM 6-2, 6-0 53 54 TSA051146 TSA050034 WP EP Edward KATSARSKI Emil VILJOEN 7-6, 6-1 55 56 TSA061266 TSA050251 GC FS [Q] Thompson THOMU [13] Ferdinand LE GRANGE 6-3, 2-6, 6-2 57 58 TSA061284 TSA060171 WP WP [15] Luke BOSMAN Junior CHIGARIRO 1-6, 6-2, 6-2 59 60 TSA060017 TSA061418 GN KZN Heinrich WASSERFALL [Q] Thomas MCKENZIE 6-2, 6-2 61 62 TSA061328 TSA051091 FS WP Nicholas REIS (Ret.) [Q] Deniel RADEMEYER 5-4 (Ret.) 63 64 TSA061257 TSA060028 Winelands KZN Christiaan CRONJE [2] Guy VORWERK 6-2, 6-0 [1] Jordan GEORGIEV [Q] Conrad BENEKE 6-3, 7-5 [Q] Lucas PENTZ [16] Marc KLEBER 6-0, 6-1 [11] Johan COETZEE Daniel KNOTT 6-3, 6-1 WILLIAM HERMELIN [6] Leonardo SOLA 6-2, 6-1 [4] Drikus DE JAGER Jake DOWNIE 6-0, 6-1 Alexander HRISTOV [12] Christiaan GROVE 6-0, 6-0 [9] Brandon RIESEBERG Peet KARSTEN 6-3, 6-0 [Q] Chrislo JOUBERT [8] Anathi NOFOTYO 6-2, 6-0 [7] Cornel LIEBENBERG Matthew WILSON 6-1, 6-0 Jaco SNYMAN [10] FransWillem VAN DER MERWE 6-3, 6-0 [14] Lian DU TOIT Imaad TALIEP 5-7, 6-4, 6-2 JOHN CONROY PAUL [3] John COETZEE 6-0, 6-0 [5] Leo MATTHYSEN Caleb FYVIE 6-3, 6-4 Emil VILJOEN [Q] Thompson THOMU 6-1, 6-4 [15] Luke BOSMAN Heinrich WASSERFALL 7-5, 6-2 [Q] Deniel RADEMEYER [2] Guy VORWERK 6-2, 6-0 [1] Jordan GEORGIEV [16] Marc KLEBER 7-5, 6-0 [11] Johan COETZEE [6] Leonardo SOLA 6-2, 6-2 [4] Drikus DE JAGER [12] Christiaan GROVE 6-1, 6-2 [9] Brandon RIESEBERG [8] Anathi NOFOTYO 3-6, 6-2, 6-4 [7] Cornel LIEBENBERG [10] FransWillem VAN DER MERWE 6-2, 6-2 Imaad TALIEP [3] John COETZEE 6-2, 6-2 [5] Leo MATTHYSEN [Q] Thompson THOMU 6-3, 6-2 Heinrich WASSERFALL [2] Guy VORWERK 6-0, 6-1 [1] Jordan GEORGIEV [6] Leonardo SOLA 6-0, 6-3 [4] Drikus DE JAGER [8] Anathi NOFOTYO 6-3, 6-2 [10] FransWillem VAN DER MERWE [3] John COETZEE 7-5, 6-4 [5] Leo MATTHYSEN [2] Guy VORWERK 6-0, 6-1 [6] Leonardo SOLA [4] Drikus DE JAGER 7-5, 6-4 [10] FransWillem VAN DER MERWE [5] Leo MATTHYSEN 6-4, 4-6, 6-1 [4] Drikus DE JAGER [10] FransWillem VAN DER MERWE 6-4, 6-3 [4] Drikus DE JAGER
[6] Leonardo SOLA [5] Leo MATTHYSEN 6-2, 6-2 3/4 Playoff [6] Leonardo SOLA
D1 BYE [2] Guy VORWERK 7/8 Playoff [2] Guy VORWERK
[9] Brandon RIESEBERG [7] Cornel LIEBENBERG 1-6, 6-4, 10-7 11/12 Playoff [9] Brandon RIESEBERG
[11] Johan COETZEE Heinrich WASSERFALL 6-2, 6-1 15/16 Playoff [11] Johan COETZEE
WILLIAM HERMELIN Jaco SNYMAN 6-0, 6-4 19/20 Playoff Jaco SNYMAN
L1 BYE [15] Luke BOSMAN 23/24 Playoff [15] Luke BOSMAN
N1 BYE [Q] Deniel RADEMEYER 27/28 Playoff [-1] Deniel RADEMEYER
P1 BYE JOHN CONROY PAUL 31/32 Playoff JOHN CONROY PAUL
James HART Melt VAN AS 6-3, 6-2 35/36 Playoff James HART
T1 [Q] Valentino CERONIO BYE 39/40 Playoff [-1] Valentino CERONIO
Louis BIERMAN Christiaan CRONJE 6-0, 6-0 43/44 Playoff Christiaan CRONJE
W1 X1 W2 47/48 Playoff
Van Zyl DELPORT [Q] Thomas MCKENZIE 3-6, 6-2, 12-10 51/52 Playoff Van Zyl DELPORT
AD1 [Q] Carl VAN WYNGAARDEN BYE 59/60 Playoff [-1] Carl VAN WYNGAARDEN
AF1 Leon DU TOIT BYE 63/64 Playoff Leon DU TOIT
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A2 2 Conrad Beneke Gerrie Dippenaar Tennis Academy
A3 2 Lucas PENTZ Evertsdal Tennis Club
A5 2 Joshua Taylor Recreation Tennis Club
A7 2 James Enslin ZA Rhenish Laerskool
A10 2 Valentino CERONIO ZA Tuks Tennis Club
A12 1 Nicholas Paxton Meadowridge Tennis Club
A13 2 Marko MILOSAVLJEVIC ZW Arthur Ashe Tennis Club
A15 1 Carl van Wyngaarden Constantia Tennis Club
A15 2 Chrislo Joubert Evertsdal Tennis Club
A17 2 Abraham Johannes Albertus van Niekerk Upington High
A20 1 Bryan Sutcliffe ZA Claremont Tennis Club
A24 1 Christo Cilliers ZA Somerset West Tennis Club
A25 2 Joel Flisberg Wynberg Boys High School
A28 1 Thompson Thomu ZW Arthur Ashe Tennis Club
A30 2 Thomas Mckenzie Hillcrest Tennis Club
A31 2 Deniel Rademeyer ZA Welgemoed Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Jordan GEORGIEV ZA St Stithians Boys' College No -
- Louis UYS ZA Paul Roos Gimnasium No -
- Thomas Tilney Kelvin Grove Tennis Club No -
- James HART ZA Marks Park Sports Club No -
- Luca GRANVOGL Somerset West Tennis Club No -
[16] Marc KLEBER Paul Roos Gimnasium No -
[11] Johan COETZEE ZA Wembley Tennis Club No -
- Daniel KNOTT Somerset West Tennis Club No -
- Tiaan Nelson ZA Rustenburg High No -
- WILLIAM HERMELIN Westridge Tennis Stadium No -
- Louis Bierman ZA Curro Durbanville No -
[6] Leonardo SOLA ZA Recreation Tennis Club No -
[4] Drikus DE JAGER ZA Great Tennis No -
- Leon Du Toit ZA Recreation Tennis Club No -
- Jake DOWNIE ZA Paul Roos Gimnasium No -
- Alexander Hristov ZA German Country Club No -
- TRISTAN DAMSEAUX Somerset West Tennis Club No -
[12] Christiaan GROVE ZA Midstream Tennis Club No -
[9] Brandon RIESEBERG ZA Engraved Tennis Academy No -
- Van Zyl Delport ZA Grey College Primary No -
- Peet KARSTEN ZA Orangia Tennis Club No -
- JACQUES SLABBERT ZA Waterkloof High No -
[8] Anathi Nofotyo ZA Recreation Tennis Club No -
[7] Cornel LIEBENBERG ZA Grey College High No -
- Sagen Hugo ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
- Matthew WILSON ZA Westville Boys High No -
- Daniel Krige ZA Constantia Tennis Club No -
- Jaco SNYMAN Country Club Tennis Club No -
[10] FransWillem VAN DER MERWE ZA Paarl Boys' High School No -
[14] Lian Du Toit ZA Grey College Primary No -
- Joshua CROWIE ZA St Stithians Boys' College No -
- Imaad Taliep Claremont Tennis Club No -
- Milan Strydom Paul Roos Gimnasium No -
- JOHN CONROY PAUL Paarl Boys' High School No -
- Melt VAN AS ZA Country Club Tennis Club No -
[3] John COETZEE ZA Hugenote Hoerskool No -
[5] Leo MATTHYSEN ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
- Caleb FYVIE Highbury Preparatory School No -
- Michael Loram ZA Edgemead Tennis Club No -
- Edward KATSARSKI Paul Roos Gimnasium No -
- Emil VILJOEN ZA Engraved Tennis Academy No -
[13] Ferdinand LE GRANGE Hoopstad Skool No -
[15] Luke BOSMAN Paul Roos Gimnasium No -
- Junior CHIGARIRO Recreation Tennis Club No -
- Heinrich WASSERFALL ZA Waterkloof High No -
- Nicholas REIS ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
- Christiaan Cronje Paul Roos Gimnasium No -
[2] Guy VORWERK ZA Hillcrest Tennis Club No -
[Q] Carl van Wyngaarden Constantia Tennis Club No -
[Q] Nicholas Paxton Meadowridge Tennis Club No -
[Q] James Enslin ZA Rhenish Laerskool No -
[Q] Christo Cilliers ZA Somerset West Tennis Club No -
[Q] Deniel Rademeyer ZA Welgemoed Tennis Club No -
[Q] Abraham Johannes Albertus van Niekerk Upington High No -
[Q] Thompson Thomu ZW Arthur Ashe Tennis Club No -
[Q] Marko MILOSAVLJEVIC ZW Arthur Ashe Tennis Club No -
[Q] Valentino CERONIO ZA Tuks Tennis Club No -
[Q] Conrad Beneke Gerrie Dippenaar Tennis Academy No -
[Q] Thomas Mckenzie Hillcrest Tennis Club No -
[Q] Bryan Sutcliffe ZA Claremont Tennis Club No -
[Q] Joel Flisberg Wynberg Boys High School No -
[Q] Joshua Taylor Recreation Tennis Club No -
[Q] Lucas PENTZ Evertsdal Tennis Club No -
[Q] Chrislo Joubert Evertsdal Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1544515200
2018-12-11 8:00am
A1 PAR - Court 1
Jordan GEORGIEV [1]
Louis UYS
6-2, 6-1
1544515200
2018-12-11 8:00am
A2 PAR - Court 2
Thomas Tilney
Conrad Beneke [Q]
3-6, 3-6
1544515200
2018-12-11 8:00am
A3 PAR - Court 3
James HART
Lucas PENTZ [Q]
3-6, 6-2, 4-6
1544515200
2018-12-11 8:00am
A4 PAR - Court 4
Luca GRANVOGL