Print

Main Draw 1 2 TSA071143 TSA071177 FS WP [1] Ben SCHOLTZ [Q] Toit MALAN 6-0, 6-0 3 4 TSA081040 TSA071183 Winelands WP Stefan STIEGER Jordan GERTSE 6-3, 6-2 5 6 TSA071196 TSA071430 EDEN Winelands Ruan STRAUSS [Q] Marno VAN DER MERWE 6-3, 6-1 7 8 TSA071354 TSA070006 FS EP Erick HEYNS [7] Chrisstian VILJOEN 6-2, 7-6(4) 9 10 TSA080015 TSA081032 KZN Winelands [4] Connor DOIG [Q] Jean JOUBERT 6-0, 6-1 11 12 TSA071546 TSA070077 WP EDEN [Q] Jack BEG Cuan WESTERN 6-1, 6-0 13 14 TSA081164 TSA081063 WP KZN Alex DUBLIN Angus FYVIE 6-4, 6-4 15 16 TSA091028 TSA071140 KZN WP Simphiwe NGWENYA [5] Gareth IGESUND 6-1, 6-0 17 18 TSA071158 TSA071147 EDEN WP [8] Xander PIENAAR Michal BARRISH 6-1, 6-3 19 20 TSA071314 TSA081236 Winelands WP Zachary PARSADH [Q] Marcel JOUBERT 6-2, 6-2 21 22 TSA071060 TSA081059 FS FS Fourie VERMEULEN Bogdan MANDIC 6-0, 6-2 23 24 TSA081019 TSA071005 WP Winelands [Q] Raadi TALIEP [3] Pieter KOTZé 6-2, 6-2 25 26 TSA081029 TSA081510 KZN WP [6] John BOTHMA [Q] Corne RETIEF 6-2, 6-0 27 28 TSA081047 TSA081011 GC KZN Nhlakanipho NGWENYA Rhys VORWERK 6-0, 4-6, 6-2 29 30 TSA071315 TSA071562 Winelands WP Charl HENNING [Q] Michael ELLIS 6-1, 7-5 31 32 TSA071393 TSA070074 WP Winelands Tiaan BIERMAN [2] Willem DE WAAL 6-0, 6-0 [1] Ben SCHOLTZ Jordan GERTSE 6-0, 6-0 [Q] Marno VAN DER MERWE [7] Chrisstian VILJOEN 6-4, 7-5 [4] Connor DOIG Cuan WESTERN 3-6, 6-1, 6-1 Alex DUBLIN [5] Gareth IGESUND 6-0, 6-0 [8] Xander PIENAAR Zachary PARSADH 6-0, 6-2 Fourie VERMEULEN [3] Pieter KOTZé 6-0, 6-2 [6] John BOTHMA Rhys VORWERK 6-2, 6-3 Charl HENNING [2] Willem DE WAAL 6-0, 6-0 [1] Ben SCHOLTZ [7] Chrisstian VILJOEN 6-0, 6-0 [4] Connor DOIG [5] Gareth IGESUND 6-3, 6-3 [8] Xander PIENAAR [3] Pieter KOTZé 6-3, 6-0 [6] John BOTHMA [2] Willem DE WAAL 6-2, 6-2 [1] Ben SCHOLTZ [5] Gareth IGESUND 6-3, 6-2 [3] Pieter KOTZé [2] Willem DE WAAL 6-3, 6-0 [5] Gareth IGESUND [2] Willem DE WAAL 6-1, 6-3 [2] Willem DE WAAL
[1] Ben SCHOLTZ [3] Pieter KOTZé 7-6(3), 6-4 3/4 Playoff [1] Ben SCHOLTZ
[7] Chrisstian VILJOEN [6] John BOTHMA Walkover 7/8 Playoff [7] Chrisstian VILJOEN
Jordan GERTSE Rhys VORWERK 6-1, 6-1 11/12 Playoff Jordan GERTSE
[Q] Marno VAN DER MERWE Charl HENNING 6-2, 7-5 15/16 Playoff [-1] Marno VAN DER MERWE
Stefan STIEGER [Q] Michael ELLIS 6-1, 6-3 19/20 Playoff Stefan STIEGER
[Q] Jean JOUBERT [Q] Marcel JOUBERT 6-2, 6-3 23/24 Playoff [-1] Jean JOUBERT
[Q] Toit MALAN [Q] Corne RETIEF 7-6, 6-2 27/28 Playoff [-1] Toit MALAN
Angus FYVIE Tiaan BIERMAN 7-5, 3-6, 10-7 31/32 Playoff Angus FYVIE
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A1 2 Toit Malan Curro Langebaan Primary
A3 2 Marno van der Merwe ZA Laerskool Koue Bokkeveld
A5 2 Jean Joubert Laerskool Hermanus
A6 1 Jack Beg GB Recreation Tennis Club
A10 2 Marcel Joubert ZA Durbanville Tennis Club
A12 1 Raadi TALIEP Claremont Tennis Club
A13 2 Corne Retief Brackenfell Primary
A15 2 Michael Ellis Welgemoed Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Ben SCHOLTZ ZA Grey College secondary No -
[2] Willem DE WAAL ZA Laerskool Dirkie Uys Primary No -
[3] Pieter Kotzé ZA Laerskool Eikestad No -
[4] Connor Doig Cowies Hill Tennis Club No -
[5] Gareth Igesund Western Province Cricket Club (Tennis) No -
[6] John Bothma ZA Durban Preparatory High School No -
[7] Chrisstian VILJOEN Bluewater Bay Primary No -
[8] Xander Pienaar ZA Paul Roos Gimnasium No -
[Q] Marcel Joubert ZA Durbanville Tennis Club No -
- Stefan Stieger ZA Hermanus Tennis Club No -
[Q] Jean Joubert Laerskool Hermanus No -
[Q] Marno van der Merwe ZA Laerskool Koue Bokkeveld No -
- Michal Barrish Meadowridge Tennis Club No -
- Zachary Parsadh ZA Rhenish Laerskool No -
[Q] Michael Ellis Welgemoed Tennis Club No -
- Alex Dublin ZA Athlone Tennis Club No -
- Cuan WESTERN ZA Great Tennis No -
- Charl Henning Stellenbosh Laerskool No -
- Ruan Strauss ZA Great Tennis No -
[Q] Corne Retief Brackenfell Primary No -
- Erick Heyns ZA Willem Postma Primary No -
- Jordan GERTSE anthony harris tennis academy No -
- Bogdan Mandic Grey College Primary No -
- Fourie Vermeulen ZA Grey College Primary No -
- Nhlakanipho NGWENYA Fairland Tennis Club No -
- Rhys Vorwerk Hillcrest Tennis Club No -
- Simphiwe Ngwenya Westridge Tennis Stadium No -
- Angus Fyvie ZA Highbury Preparatory School No -
[Q] Raadi TALIEP Claremont Tennis Club No -
[Q] Toit Malan Curro Langebaan Primary No -
[Q] Jack Beg GB Recreation Tennis Club No -
- Tiaan Bierman ZA Curro Durbanville No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1544515200
2018-12-11 8:00am
A1 WELG - Court 1
Ben SCHOLTZ [1]
Toit Malan [Q]
6-0, 6-0
1544515200
2018-12-11 8:00am
A2 WELG - Court 2
Stefan Stieger
Jordan GERTSE
3-6, 2-6
1544515200
2018-12-11 8:00am
A3 WELG - Court 3
Ruan Strauss
Marno van der Merwe [Q]
3-6, 1-6
1544515200
2018-12-11 8:00am
A4 WELG - Court 4
Erick Heyns
Chrisstian VILJOEN [7]
2-6, 6-7(4)
1544515200
2018-12-11 8:00am
A5 WELG - Court 5
Connor Doig [4]
Jean Joubert [Q]
6-0, 6-1
1544515200
2018-12-11 8:00am
A6 WELG - Court 6
Jack Beg [Q]
Cuan WESTERN
1-6, 0-6
1544515200
2018-12-11 8:00am
A7 WELG - Court 7
Alex Dublin
Angus Fyvie
6-4, 6-4
1544515200
2018-12-11 8:00am
A8 WELG - Court 8
Simphiwe Ngwenya
Gareth Igesund [5]
1-6, 0-6
1544519700
2018-12-11 9:15am
A9 WELG - Court 1
Xander Pienaar [8]
Michal Barrish
6-1, 6-3
1544519700
2018-12-11 9:15am
A10 WELG - Court 2
Zachary Parsadh
Marcel Joubert [Q]
6-2, 6-2
1544519700
2018-12-11 9:15am
A11 WELG - Court 3
Fourie Vermeulen
Bogdan Mandic
6-0, 6-2
1544519700
2018-12-11 9:15am
A12 WELG - Court 4
Raadi TALIEP [Q]
Pieter Kotzé [3]
2-6, 2-6
1544519700
2018-12-11 9:15am
A13 WELG - Court 5
John Bothma [6]
Corne Retief [Q]
6-2, 6-0
1544519700
2018-12-11 9:15am
A14 WELG - Court 6
Nhlakanipho NGWENYA
Rhys Vorwerk
0-6, 6-4, 2-6
1544519700
2018-12-11 9:15am
A15 WELG - Court 7
Charl Henning
Michael Ellis [Q]
6-1, 7-5
1544519700
2018-12-11 9:15am
A16 WELG - Court 8
Tiaan Bierman
Willem DE WAAL [2]
0-6, 0-6
1544601600
2018-12-12 8:00am
A17 WELG - Court 1
Ben SCHOLTZ [1]
Jordan GERTSE
6-0, 6-0
1544601600
2018-12-12 8:00am
A18 WELG - Court 2
Marno van der Merwe [Q]
Chrisstian VILJOEN [7]
4-6, 5-7
1544601600
2018-12-12 8:00am
A19 WELG - Court 3
Connor Doig [4]
Cuan WESTERN
3-6, 6-1, 6-1
1544601600
2018-12-12 8:00am
A20 WELG - Court 4
Alex Dublin
Gareth Igesund [5]
0-6, 0-6
1544601600
2018-12-12 8:00am
A21 WELG - Court 5
Xander Pienaar [8]
Zachary Parsadh
6-0, 6-2
1544601600
2018-12-12 8:00am
A22 WELG - Court 6
Fourie Vermeulen
Pieter Kotzé [3]
0-6, 2-6
1544601600
2018-12-12 8:00am
A23 WELG - Court 7
John Bothma [6]
Rhys Vorwerk
6-2, 6-3
1544601600
2018-12-12 8:00am
A24 WELG - Court 8
Charl Henning
Willem DE WAAL [2]
0-6, 0-6
1544688000
2018-12-13 8:00am
A25 EVER - Court 1
Ben SCHOLTZ [1]
Chrisstian VILJOEN [7]
6-0, 6-0
1544688000
2018-12-13 8:00am
A26 EVER - Court 2
Connor Doig [4]
Gareth Igesund [5]
3-6, 3-6
1544688000
2018-12-13 8:00am
A27 EVER - Court 3
Xander Pienaar [8]
Pieter Kotzé [3]
3-6, 0-6
1544688000
2018-12-13 8:00am
A28 EVER - Court 4
John Bothma [6]
Willem DE WAAL [2]
2-6, 2-6
1544774400
2018-12-14 8:00am
A29 RTC - Court 3
Ben SCHOLTZ [1]
Gareth Igesund [5]
3-6, 2-6
1544774400
2018-12-14 8:00am
A30 RTC - Court 4
Pieter Kotzé [3]
Willem DE WAAL [2]
3-6, 0-6
1544860800
2018-12-15 8:00am
A31 RTC - Court 5
Gareth Igesund [5]
Willem DE WAAL [2]
1-6, 3-6
1544865300
2018-12-15 9:15am
B1 RTC - Court 3
Ben SCHOLTZ [1]
Pieter Kotzé [3]
7-6(3), 6-4
1544774400
2018-12-14 8:00am
C1 WELG - Court 1
Chrisstian VILJOEN [7]
Connor Doig [4]
0-6, 2-6
1544774400
2018-12-14 8:00am
C2 WELG - Court 2
Xander Pienaar [8]
John Bothma [6]
6-3, 3-6, 10-8
1544783400
2018-12-14 10:30am
C3 WELG - Court 1
Connor Doig [4]
Xander Pienaar [8]
6-1, 6-2
N/A D1 WELG - Court 2
Chrisstian VILJOEN [7]
John Bothma [6]
(Did not play)
Walkover
1544615100
2018-12-12 11:45am
E1 WELG - Court 5
Jordan GERTSE
Marno van der Merwe [Q]
6-2, 6-0
1544615100
2018-12-12 11:45am
E2 WELG - Court 6
Cuan WESTERN
Alex Dublin
6-1, 6-1
1544615100
2018-12-12 11:45am
E3 WELG - Court 7
Zachary Parsadh
Fourie Vermeulen
3-6, 1-6
1544615100
2018-12-12 11:45am
E4 WELG - Court 8
Rhys Vorwerk
Charl Henning
6-2, 6-2
1544692500
2018-12-13 9:15am
E5 EVER - Court 1
Jordan GERTSE
Cuan WESTERN
2-6, 1-6
1544692500
2018-12-13 9:15am
E6 EVER - Court 2
Fourie Vermeulen
Rhys Vorwerk
6-2, 6-1
1544774400
2018-12-14 8:00am
E7 WELG - Court 5
Cuan WESTERN
Fourie Vermeulen
6-3, 6-1
1544774400
2018-12-14 8:00am
F1 WELG - Court 6
Jordan GERTSE
Rhys Vorwerk
6-1, 6-1
1544692500
2018-12-13 9:15am
G1 EVER - Court 3
Marno van der Merwe [Q]
Alex Dublin
5-7, 6-7(7)
1544692500
2018-12-13 9:15am
G2 EVER - Court 4
Zachary Parsadh
Charl Henning
6-3, 7-5
1544774400
2018-12-14 8:00am
G3 WELG - Court 7
Alex Dublin
Zachary Parsadh
0-6, 4-6
1544778900
2018-12-14 9:15am
H1 WELG - Court 7
Marno van der Merwe [Q]
Charl Henning
6-2, 7-5
1544528700
2018-12-11 11:45am
I1 WELG - Court 2
Toit Malan [Q]
Stefan Stieger
0-6, 1-6
1544528700
2018-12-11 11:45am
I2 WELG - Court 3
Ruan Strauss
Erick Heyns
0-6, 4-6
1544528700
2018-12-11 11:45am
I3 WELG - Court 4
Jean Joubert [Q]
Jack Beg [Q]
6-4, 6-4
1544528700
2018-12-11 11:45am
I4 WELG - Court 8
Angus Fyvie
Simphiwe Ngwenya
1-6, 2-6
1544528700
2018-12-11 11:45am
I5 WELG - Court 7
Michal Barrish
Marcel Joubert [Q]
2-6, 3-6
1544528700
2018-12-11 11:45am
I6 WELG - Court 5
Bogdan Mandic
Raadi TALIEP [Q]
1-6, 3-6
1544528700
2018-12-11 11:45am
I7 WELG - Court 2
Corne Retief [Q]
Nhlakanipho NGWENYA
6-4, 2-6, 3-10
1544528700
2018-12-11 11:45am
I8 WELG - Court 8
Michael Ellis [Q]
Tiaan Bierman
6-0, 6-0
1544606100
2018-12-12 9:15am
I9 WELG - Court 1
Stefan Stieger
Erick Heyns
6-0, 6-1
1544606100
2018-12-12 9:15am
I10 WELG - Court 2
Jean Joubert [Q]
Simphiwe Ngwenya
2-6, 2-6
1544606100
2018-12-12 9:15am
I11 WELG - Court 3
Marcel Joubert [Q]
Raadi TALIEP [Q]
2-6, 1-6
1544606100
2018-12-12 9:15am
I12 WELG - Court 4
Nhlakanipho NGWENYA
Michael Ellis [Q]
1-6, 4-6
1544697000
2018-12-13 10:30am
I13 EVER - Court 1
Stefan Stieger
Simphiwe Ngwenya
6-7(7), 2-6
1544697000
2018-12-13 10:30am
I14 EVER - Court 2
Raadi TALIEP [Q]
Michael Ellis [Q]
6-2, 6-1
1544778900
2018-12-14 9:15am
I15 WELG - Court 8
Simphiwe Ngwenya
Raadi TALIEP [Q]
6-3, 6-3
1544778900
2018-12-14 9:15am
J1 WELG - Court 2
Stefan Stieger
Michael Ellis [Q]
6-1, 6-3
1544697000
2018-12-13 10:30am
K1 EVER - Court 3
Erick Heyns
Jean Joubert [Q]
6-4, 6-4
1544697000
2018-12-13 10:30am
K2 EVER - Court 4
Marcel Joubert [Q]
Nhlakanipho NGWENYA
2-6, 2-6
1544778900
2018-12-14 9:15am
K3 WELG - Court 3
Erick Heyns
Nhlakanipho NGWENYA
4-6, 6-2, 10-6
1544778900
2018-12-14 9:15am
L1 WELG - Court 4
Jean Joubert [Q]
Marcel Joubert [Q]
6-2, 6-3
1544606100
2018-12-12 9:15am
M1 WELG - Court 5
Toit Malan [Q]
Ruan Strauss
6-0, 6-0
1544606100
2018-12-12 9:15am
M2 WELG - Court 6
Jack Beg [Q]
Angus Fyvie
6-2, 6-4
1544606100
2018-12-12 9:15am
M3 WELG - Court 7
Michal Barrish
Bogdan Mandic
6-3, 6-3
1544610600
2018-12-12 10:30am
M4 WELG - Court 1
Corne Retief [Q]
Tiaan Bierman
6-1, 3-6, 14-12
1544697000
2018-12-13 10:30am
M5 EVER - Court 5
Toit Malan [Q]
Jack Beg [Q]
6-2, 6-7(7), 2-10
1544697000
2018-12-13 10:30am
M6 EVER - Court 6
Michal Barrish
Corne Retief [Q]
6-2, 6-4
1544778900
2018-12-14 9:15am
M7 WELG - Court 5
Jack Beg [Q]
Michal Barrish
6-1, 6-3
1544778900
2018-12-14 9:15am
N1 WELG - Court 6
Toit Malan [Q]
Corne Retief [Q]
7-6, 6-2
1544697000
2018-12-13 10:30am
O1 EVER - Court 7
Ruan Strauss
Angus Fyvie
6-2, 6-4
1544697000
2018-12-13 10:30am
O2 EVER - Court 8
Bogdan Mandic
Tiaan Bierman
6-0, 6-0
1544774400
2018-12-14 8:00am
O3 WELG - Court 8
Ruan Strauss
Bogdan Mandic
4-6, 6-3, 6-10
1544783400
2018-12-14 10:30am
P1 WELG - Court 1
Angus Fyvie
Tiaan Bierman
7-5, 3-6, 10-7