Print

Qualification Draw 1 2 TSA031288 KZN A1 [1] Tristan SEBIRE BYE 3 4 TSA031556 TSA048629 NWP GC Juandre BREET Ruben VAN ZYL 6-1, 6-7, 10-8 5 6 TSA031557 TSA048778 EP NWP hlelokuhle MATIKA Jayte OBERHOLZER 6-1, 6-1 7 8 TSA031179 WP A4 BYE [11] Matthew LEE 9 10 TSA031555 WP A5 [14] Olwethu SOCISHE BYE 11 12 TSA031561 Winelands A6 BYE Mikhail BRIESIES 13 14 TSA048915 TSA048878 EP NWP vuyolwethu QEQE Jaco CORNELIUS 6-2, 6-4 15 16 TSA048697 WP A8 BYE [8] Tim KORSTEN 17 18 TSA031337 Baleares (Balearic Islands) A9 [3] Sebastian MILLAN BYE 19 20 TSA031600 GN A10 Franko STOMAN BYE 21 22 TSA031080 FS A11 Max LECKEL BYE 23 24 TSA048779 NWP A12 BYE [16] Aiden VAN DEN BERG 25 26 TSA031554 WP A13 [13] Babalo MLATA BYE 27 28 TSA048568 Winelands A14 Frans VAN DER MERWE BYE 29 30 TSA048620 TSA030326 NWP WP Tiaan ROBERTS Joe HAWTHORNE 6-1, 6-1 31 32 TSA048656 Winelands A16 BYE [6] Justin COWLEY 33 34 TSA030625 NWP A17 [7] Deon KEARNS BYE 35 36 TSA031028 TSA031360 FS Winelands Francois HAASBROEK Daniel BEUKES 6-3, 6-4 37 38 TSA030769 TSA048960 WP WP Ulrich KOCH Anele TOLO 6-0, 6-1 39 40 TSA030439 KZN A20 BYE [10] Shail CHETTY 41 42 TSA031328 WP A21 [9] Tiaan SCHREUDER BYE 43 44 TSA040251 FS A22 BYE Liam ELLIS 45 46 TSA048641 TSA071427 WP NC Nicolas PRINSLOO Anine THERON 6-1, 6-1 47 48 TSA031066 GN A24 BYE [4] Christon BASSON 49 50 TSA031291 NWP A25 [5] Rainier HUGO BYE 51 52 TSA048438 TSA048938 Winelands NWP Luc DE MARILLAC Jan-Righardt VERMEULEN 6-0, 6-0 53 54 TSA048741 TSA030264 GC Winelands Jacobus BOTHA Deon TOERIEN 6-1, 6-0 55 56 TSA031553 WP A28 BYE [12] Buhle QINA 57 58 TSA048544 Khomas A29 [15] George LOUW BYE 59 60 TSA048605 TSA049022 Winelands WP Ruan LIEBENBERG Henry SHAW 6-4, 6-4 61 62 TSA031022 TSA04765 GN NWP Dohan CILLIERS JAN BOTHA 6-1, 6-3 63 64 TSA048700 WP A32 BYE [2] Orbit MLAMBO [1] Tristan SEBIRE Ruben VAN ZYL 6-2, 6-2 Jayte OBERHOLZER [11] Matthew LEE 6-0, 6-0 [14] Olwethu SOCISHE Mikhail BRIESIES 6-4, 3-6, 6-1 vuyolwethu QEQE [8] Tim KORSTEN 6-0, 6-0 [3] Sebastian MILLAN Franko STOMAN 6-0, 6-0 Max LECKEL [16] Aiden VAN DEN BERG 6-3, 6-0 [13] Babalo MLATA Frans VAN DER MERWE 6-3, 6-2 Joe HAWTHORNE [6] Justin COWLEY 7-6, 6-1 [7] Deon KEARNS Daniel BEUKES 6-3, 6-4 Ulrich KOCH [10] Shail CHETTY 6-2, 6-2 [9] Tiaan SCHREUDER Liam ELLIS 6-0, 6-0 Nicolas PRINSLOO [4] Christon BASSON 6-2, 6-1 [5] Rainier HUGO Jan-Righardt VERMEULEN 7-5, 6-7(4), 10-4 Deon TOERIEN [12] Buhle QINA 6-2, 6-2 [15] George LOUW Ruan LIEBENBERG 7-6(4), 3-6, 6-2 Dohan CILLIERS [2] Orbit MLAMBO 6-0, 6-0 Tristan SEBIRE Matthew LEE Mikhail BRIESIES Tim KORSTEN Sebastian MILLAN Max LECKEL Frans VAN DER MERWE Joe HAWTHORNE Deon KEARNS Ulrich KOCH Liam ELLIS Nicolas PRINSLOO Rainier HUGO Deon TOERIEN Ruan LIEBENBERG Dohan CILLIERS
D1 7/8 Playoff
F1 11/12 Playoff
G1 H1 G2 15/16 Playoff
Ruben VAN ZYL [10] Shail CHETTY 6-2, 6-1 19/20 Playoff [10] Shail CHETTY
[16] Aiden VAN DEN BERG [4] Christon BASSON 6-4, 6-0 23/24 Playoff [4] Christon BASSON
Jayte OBERHOLZER Daniel BEUKES 6-1, 6-2 27/28 Playoff Daniel BEUKES
Tiaan ROBERTS Francois HAASBROEK 6-1, 6-0 35/36 Playoff Francois HAASBROEK
T1 BYE Jacobus BOTHA 39/40 Playoff Jacobus BOTHA
V1 BYE Anele TOLO 43/44 Playoff Anele TOLO
W1 X1 W2 47/48 Playoff
AB1 BYE BYE 55/56 Playoff
AD1 BYE BYE 59/60 Playoff
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Tristan SEBIRE Highbury Preparatory School No -
[2] Orbit Mlambo ZA Fish Hoek Tennis Club No -
[3] Sebastian MILLAN ZA Edgemead Tennis Club No -
[4] Christon Basson ZA Midstream College High School No -
[5] Rainier Hugo Rustenburg High No -
[6] Justin COWLEY Somerset West Country Club No -
[7] Deon Kearns ZA Rustenburg High No -
[8] Tim Korsten ZA Table View Tennis Club No -
[10] Shail CHETTY ZA Kearsney College No -
[11] Matthew LEE ZA Fish Hoek Tennis Club No -
[12] Buhle Qina No -
[13] Babalo Mlata ZA No -
[14] Olwethu Socishe ZA No -
[15] George Louw Johan Theron Tennis School No -
[16] Aiden van den Berg ZA Rustenburg High No -
- Franko Stoman ZA LA Fitness (Salisbury) No -
- Brandon Van Der Merwe NA Johan Theron Tennis School Yes Tiaan Schreuder
- Daniel BEUKES ZA Malmesbury Tennis Club No -
- Joe HAWTHORNE Meadowridge Tennis Club No -
- Max LECKEL ZA Ferdinand Postma No -
- hlelokuhle matika Advantage Primary No -
- vuyolwethu qeqe ZA Advantage Primary No -
- Mikhail Briesies ZA No -
- Juandre Breet ZA Rustenburg High No -
- Frans van der Merwe Paarl Boys' High School No -
- Jayte Oberholzer ZA Rustenburg High No -
- Deon TOERIEN Hoërskool Stellenbosch No -
- Jan-Righardt Vermeulen Rustenburg High No -
- Jaco Cornelius Rustenburg High No -
- Tiaan Roberts Rustenburg High No -
- Anine Theron De Aar Primary No -
- Francois HAASBROEK ZA Grey College High No -
- Liam ELLIS ZA Grey College secondary No -
- Jacobus Botha Fairland Tennis Club No -
- Ruben VAN ZYL ZA Randburg Tennis Club No -
- Dohan CILLIERS Noordheuwel Tennis Club No -
- JAN BOTHA ZA Riaan Venter Tennis Accademy No -
- Ulrich KOCH Evertsdal Tennis Club No -
- Henry Shaw ZA Evertsdal Tennis Club No -
- Anele Tolo No -
- Nicolas Prinsloo ZA Paul Roos Gimnasium No -
- Ruan LIEBENBERG ZA Paul Roos Gimnasium No -
- Luc de Marillac ZA Bridge House School No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[9] Tiaan Schreuder ZA Durbanville Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1544428800
2018-12-10 8:00am
A2 UCT - Court 1
Juandre Breet
Ruben VAN ZYL
1-6, 7-6, 8-10
1544428800
2018-12-10 8:00am
A3 UCT - Court 2
hlelokuhle matika
Jayte Oberholzer
1-6, 1-6
1544428800
2018-12-10 8:00am
A7 UCT - Court 3
vuyolwethu qeqe
Jaco Cornelius
6-2, 6-4
1544428800
2018-12-10 8:00am
A15 UCT - Court 4
Tiaan Roberts
Joe HAWTHORNE
1-6, 1-6
1544428800
2018-12-10 8:00am
A18 UCT - Court 5
Francois HAASBROEK
Daniel BEUKES
3-6, 4-6
1544428800
2018-12-10 8:00am
A19 UCT - Court 6
Ulrich KOCH
Anele Tolo
6-0, 6-1
1544428800
2018-12-10 8:00am
A23 UCT - Court 7
Nicolas Prinsloo
Anine Theron
6-1, 6-1
1544428800
2018-12-10 8:00am
A26 UCT - Court 8
Luc de Marillac
Jan-Righardt Vermeulen
0-6, 0-6
1544433300
2018-12-10 9:15am
A27 UCT - Court 1
Jacobus Botha
Deon TOERIEN
1-6, 0-6
1544433300
2018-12-10 9:15am
A30 UCT - Court 2
Ruan LIEBENBERG
Henry Shaw
6-4, 6-4
1544433300
2018-12-10 9:15am
A31 UCT - Court 3
Dohan CILLIERS
JAN BOTHA
6-1, 6-3
1544437800
2018-12-10 10:30am
A33 UCT - Court 3
Tristan SEBIRE [1]
Ruben VAN ZYL
6-2, 6-2
1544437800
2018-12-10 10:30am
A34 UCT - Court 4
Jayte Oberholzer
Matthew LEE [11]
0-6, 0-6
1544442300
2018-12-10 11:45am
A35 UCT - Court 1
Olwethu Socishe [14]
Mikhail Briesies
4-6, 6-3, 1-6
1544442300
2018-12-10 11:45am
A36 UCT - Court 2
vuyolwethu qeqe
Tim Korsten [8]
0-6, 0-6
1544442300
2018-12-10 11:45am
A37 UCT - Court 3
Sebastian MILLAN [3]
Franko Stoman
6-0, 6-0
1544442300
2018-12-10 11:45am
A38 UCT - Court 4
Max LECKEL
Aiden van den Berg [16]
6-3, 6-0
1544442300
2018-12-10 11:45am
A39 UCT - Court 8
Babalo Mlata [13]
Frans van der Merwe
3-6, 2-6
1544442300
2018-12-10 11:45am
A40 UCT - Court 7
Joe HAWTHORNE
Justin COWLEY [6]
7-6, 6-1
1544442300
2018-12-10 11:45am
A41 UCT - Court 3
Deon Kearns [7]
Daniel BEUKES
6-3, 6-4
1544442300
2018-12-10 11:45am
A42 UCT - Court 4
Ulrich KOCH
Shail CHETTY [10]
6-2, 6-2
1544446800
2018-12-10 1:00pm
A43 UCT - Court 1
Tiaan Schreuder [9]
Liam ELLIS
0-6, 0-6
1544446800
2018-12-10 1:00pm
A44 UCT - Court 2
Nicolas Prinsloo
Christon Basson [4]
6-2, 6-1
1544446800
2018-12-10 1:00pm
A45 UCT - Court 3
Rainier Hugo [5]
Jan-Righardt Vermeulen
7-5, 6-7(4), 10-4
1544446800
2018-12-10 1:00pm
A46 UCT - Court 4
Deon TOERIEN
Buhle Qina [12]
6-2, 6-2
1544446800
2018-12-10 1:00pm
A47 UCT - Court 5
George Louw [15]
Ruan LIEBENBERG
6-7(4), 6-3, 2-6
1544446800
2018-12-10 1:00pm
A48 UCT - Court 6
Dohan CILLIERS
Orbit Mlambo [2]
6-0, 6-0
9999999999999999
TBD
D1 -
9999999999999999
TBD
F1 -
9999999999999999
TBD
G1 -
9999999999999999
TBD
G2 -
9999999999999999
TBD
G3 -
9999999999999999
TBD
H1 -
1544610600
2018-12-12 10:30am
I1 RTC - court 1
Ruben VAN ZYL
Jayte Oberholzer
6-1, 6-2
1544610600
2018-12-12 10:30am
I2 RTC - Court 2
Olwethu Socishe [14]
vuyolwethu qeqe
6-1, 6-3
N/A I3 RTC - Court 3
Franko Stoman
(Did not play)
Aiden van den Berg [16]
Walkover
1544610600
2018-12-12 10:30am
I4 RTC - Court 4
Babalo Mlata [13]
Justin COWLEY [6]
1-6, 1-6
1544610600
2018-12-12 10:30am
I5 RTC - Court 5
Daniel BEUKES
Shail CHETTY [10]
4-6, 0-6
1544610600
2018-12-12 10:30am
I6 RTC - Court 6
Tiaan Schreuder [9]
Christon Basson [4]
0-6, 1-6
1544610600
2018-12-12 10:30am
I7 RTC - Court 7
Jan-Righardt Vermeulen
Buhle Qina [12]
3-6, 3-6
1544610600
2018-12-12 10:30am
I8 RTC - Court 8
George Louw [15]
Orbit Mlambo [2]
4-6, 2-6
1544701500
2018-12-13 11:45am
I9 PINE - Court 4
Ruben VAN ZYL
Olwethu Socishe [14]
7-6(5), 6-2
1544701500
2018-12-13 11:45am
I10 PINE - Court 5
Aiden van den Berg [16]
Justin COWLEY [6]
1-6, 0-6
1544701500
2018-12-13 11:45am
I11 PINE - Court 6
Shail CHETTY [10]
Christon Basson [4]
6-1, 6-3
1544701500
2018-12-13 11:45am
I12 PINE - Court 7
Buhle Qina [12]
Orbit Mlambo [2]
4-6, 7-5, 6-10
1544774400
2018-12-14 8:00am
I13 PINE - Court 3
Ruben VAN ZYL
Justin COWLEY [6]
7-5, 3-6, 12-14
1544774400
2018-12-14 8:00am
I14 PINE - Court 4
Shail CHETTY [10]
Orbit Mlambo [2]
1-6, 0-6
1544783400
2018-12-14 10:30am
I15 PINE - Court 4
Justin COWLEY [6]
Orbit Mlambo [2]
4-6, 6-7(7)
1544783400
2018-12-14 10:30am
J1 PINE - Court 5
Ruben VAN ZYL
Shail CHETTY [10]
2-6, 1-6
1544774400
2018-12-14 8:00am
K1 PINE - Court 5
Olwethu Socishe [14]
Aiden van den Berg [16]
6-1, 6-0
1544774400
2018-12-14 8:00am
K2 PINE - Court 6
Christon Basson [4]
Buhle Qina [12]
1-6, 1-6
1544783400
2018-12-14 10:30am
K3 PINE - Court 6
Olwethu Socishe [14]
Buhle Qina [12]
3-6, 0-6
1544783400
2018-12-14 10:30am
L1 PINE - Court 7
Aiden van den Berg [16]
Christon Basson [4]
4-6, 0-6
1544701500
2018-12-13 11:45am
M1 PINE - Court 8
Jayte Oberholzer
vuyolwethu qeqe
6-4, 7-6(4)
N/A M2 PINE - Court 1
Franko Stoman
(Did not play)
Babalo Mlata [13]
Walkover
1544706000
2018-12-13 1:00pm
M3 PINE - Court 2
Daniel BEUKES
Tiaan Schreuder [9]
6-0, 6-1
1544706000
2018-12-13 1:00pm
M4 PINE - Court 3
Jan-Righardt Vermeulen
(Ret.)
George Louw [15]
2-6, 0-5
Retired
1544778900
2018-12-14 9:15am
M5 PINE - Court 7
Jayte Oberholzer
Babalo Mlata [13]
2-6, 6-7(7)
1544778900
2018-12-14 9:15am
M6 PINE - Court 3
Daniel BEUKES
George Louw [15]
3-6, 0-6
1544792400
2018-12-14 1:00pm
M7 PINE - Court 1
Babalo Mlata [13]
George Louw [15]
1-6, 2-6
1544792400
2018-12-14 1:00pm
N1 PINE - Court 2
Jayte Oberholzer
Daniel BEUKES
1-6, 2-6
N/A O3 PINE - Court 2
vuyolwethu qeqe
(Did not play)
Tiaan Schreuder [9]
Walkover
1544619600
2018-12-12 1:00pm
Q17 UCT - Court 1
Juandre Breet
hlelokuhle matika
6-4, 6-1
1544619600
2018-12-12 1:00pm
Q21 UCT - Court 2
Francois HAASBROEK
Anele Tolo
6-0, 6-0
1544619600
2018-12-12 1:00pm
Q23 UCT - Court 3
Luc de Marillac
Jacobus Botha
0-6, 6-4, 8-10
1544619600
2018-12-12 1:00pm
Q24 UCT - Court 4
Henry Shaw
JAN BOTHA
2-6, 0-6
1544706000
2018-12-13 1:00pm
Q25 PINE - Court 4
Juandre Breet
Jaco Cornelius
6-2, 6-3
1544706000
2018-12-13 1:00pm
Q27 PINE - Court 5
Francois HAASBROEK
Anine Theron
6-1, 6-1
1544706000
2018-12-13 1:00pm
Q28 PINE - Court 6
Jacobus Botha
JAN BOTHA
0-6, 0-6
1544778900
2018-12-14 9:15am
Q29 PINE - Court 1
Juandre Breet
Tiaan Roberts
6-4, 6-3
1544778900
2018-12-14 9:15am
Q30 PINE - Court 2
Francois HAASBROEK
JAN BOTHA
3-6, 0-6
1544792400
2018-12-14 1:00pm
Q31 PINE - Court 3
Juandre Breet
JAN BOTHA
2-6, 4-6
1544792400
2018-12-14 1:00pm
R1 PINE - Court 4
Tiaan Roberts
Francois HAASBROEK
1-6, 0-6
1544774400
2018-12-14 8:00am
S2 PINE - Court 8
Anine Theron
Jacobus Botha
6-1, 6-0
1544783400
2018-12-14 10:30am
S3 PINE - Court 7
Jaco Cornelius
Anine Theron
4-6, 2-6
1544697000
2018-12-13 10:30am
U4 PINE - Court 8
Luc de Marillac
Henry Shaw
6-7(5), 0-6
1544710500
2018-12-13 2:15pm
U6 PINE - Court 8
Anele Tolo
Henry Shaw
2-6, 6-4, 2-6
N/A U7 PINE - Court 6
hlelokuhle matika
(Did not play)
Henry Shaw
Walkover