Print

Qualification Draw 1 2 TSA081019 WP A1 [1] Raadi TALIEP BYE 3 4 TSA081338 TSA071643 Winelands GC ROALD COETZEE Hancko CLOETE 3-6, 6-3, 6-3 5 6 TSA091022 TSA071546 WP WP Hlumani KEKANA Jack BEG 6-1, 6-1 7 8 TSA071655 TSA081156 Khomas WP Ruan CALITZ [7] Cornelius VERWEY 6-0, 6-0 9 10 TSA071177 WP A5 [3] Toit MALAN BYE 11 12 TSA071677 TSA081125 WP Winelands Luke VAN LILL Franco RUST 6-1, 6-0 13 14 TSA071562 TSA071679 WP WP Michael ELLIS conrad KOEGELENBERG 6-1, 6-3 15 16 TSA081512 TSA081096 WP EDEN Jan KARSTEN [6] Devilliers LAMPRECHT 6-2, 6-3 17 18 TSA081041 TSA071561 GAU WP [5] Asher CHIMEDZA Thomas MULLER (Ret.) 1-6, 1-1 (Ret.) 19 20 TSA071430 TSA071542 Winelands WP Marno VAN DER MERWE Michael SHAW 6-3, 6-3 21 22 TSA081032 TSA091295 Winelands Khomas Jean JOUBERT Juan KUHN 6-1, 7-5 23 24 TSA081190 TSA071453 WP WP Kei BADENHORST [4] Henro KRUGER 6-4, 6-2 25 26 TSA081003 TSA071662 FS WP [8] Jannes KRAUSE Joshua MOHR 6-0, 6-0 27 28 TSA081203 TSA081510 WP WP Daniel NEWTON Corne RETIEF 6-0, 6-4 29 30 TSA081082 TSA081236 EP WP Oluhle SENTI Marcel JOUBERT 6-1, 6-1 31 32 TSA071406 Winelands A16 BYE [2] Stefan LIEBENBERG [1] Raadi TALIEP ROALD COETZEE 6-0, 6-0 Jack BEG [7] Cornelius VERWEY 6-1, 6-3 [3] Toit MALAN Franco RUST 6-1, 6-1 Michael ELLIS [6] Devilliers LAMPRECHT 6-3, 6-2 [5] Asher CHIMEDZA Marno VAN DER MERWE 6-4, 6-0 Jean JOUBERT [4] Henro KRUGER 5-7, 6-1, 6-2 [8] Jannes KRAUSE Corne RETIEF 6-3, 7-5 Marcel JOUBERT [2] Stefan LIEBENBERG 6-3, 6-1 Raadi TALIEP Jack BEG Toit MALAN Michael ELLIS Marno VAN DER MERWE Jean JOUBERT Corne RETIEF Marcel JOUBERT
D1 7/8 Playoff
Franco RUST [8] Jannes KRAUSE 6-4, 6-2 11/12 Playoff [8] Jannes KRAUSE
ROALD COETZEE [2] Stefan LIEBENBERG 7-5, 6-2 15/16 Playoff ROALD COETZEE
Jan KARSTEN Oluhle SENTI 7-6(7), 6-3 19/20 Playoff Jan KARSTEN
Luke VAN LILL Daniel NEWTON 6-2, 6-0 23/24 Playoff Daniel NEWTON
Ruan CALITZ Joshua MOHR Walkover 27/28 Playoff Ruan CALITZ
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Raadi TALIEP Claremont Tennis Club No -
[2] Stefan Liebenberg ZA Laerskool Eikestad No -
[3] Toit Malan Curro Langebaan Primary No -
[4] Henro Kruger Durbanville Tennis Club No -
[5] Asher Chimedza Benoni Tennis Club No -
[6] Devilliers Lamprecht ZA Knysna Tennis Club No -
[7] Cornelius Verwey ZA Evertsdal Tennis Club No -
[8] Jannes KRAUSE ZA Grey College Primary No -
- Ruan Calitz Johan Theron Tennis School No -
- conrad koegelenberg ZA Laerskool Eikestad No -
- Juan Kuhn Johan Theron Tennis School No -
- Luke Van Lill Stellenbosh Laerskool No -
- Marcel Joubert ZA Durbanville Tennis Club No -
- Franco Rust ZA Laerskool Dirkie Uys Primary No -
- Jean Joubert Laerskool Hermanus No -
- Marno van der Merwe ZA Laerskool Koue Bokkeveld No -
- ROALD Coetzee ZA Noord-Eind Laerskool No -
- Michael Ellis Welgemoed Tennis Club No -
- Oluhle Senti Advantage Primary No -
- Thomas Muller ZA Laerskool Eversdal No -
- Jan Karsten Jan Van Riebeeck Primary No -
- Daniel Newton ZA Jan Van Riebeeck Primary No -
- Hancko Cloete ZA Fairland Tennis Club No -
- Jack Beg GB Recreation Tennis Club No -
- Michael Shaw Evertsdal Tennis Club No -
- Kei Badenhorst ZA Pinelands Tennis Club No -
- Corne Retief Brackenfell Primary No -
- Joshua Mohr Rondebosch Boys' Preparatory School No -
- Hlumani Kekana ZA Curro Brakenfell No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1544428800
2018-12-10 8:00am
A2 WELG - Court 1
ROALD Coetzee
Hancko Cloete
3-6, 6-3, 6-3
1544428800
2018-12-10 8:00am
A3 WELG - Court 2
Hlumani Kekana
Jack Beg
1-6, 1-6
1544428800
2018-12-10 8:00am
A4 WELG - Court 3
Ruan Calitz
Cornelius Verwey [7]
0-6, 0-6
1544428800
2018-12-10 8:00am
A6 WELG - Court 4
Luke Van Lill
Franco Rust
1-6, 0-6
1544428800
2018-12-10 8:00am
A7 WELG - Court 5
Michael Ellis
conrad koegelenberg
6-1, 6-3
1544428800
2018-12-10 8:00am
A8 WELG - Court 6
Jan Karsten
Devilliers Lamprecht [6]
2-6, 3-6
1544428800
2018-12-10 8:00am
A9 WELG - Court 7
Asher Chimedza [5]
Thomas Muller
(Ret.)
6-1, 1-1
Retired
1544428800
2018-12-10 8:00am
A10 WELG - Court 8
Marno van der Merwe
Michael Shaw
6-3, 6-3
1544433300
2018-12-10 9:15am
A11 WELG - Court 1
Jean Joubert
Juan Kuhn
6-1, 7-5
1544433300
2018-12-10 9:15am
A12 WELG - Court 2
Kei Badenhorst
Henro Kruger [4]
4-6, 2-6
1544433300
2018-12-10 9:15am
A13 WELG - Court 3
Jannes KRAUSE [8]
Joshua Mohr
6-0, 6-0
1544433300
2018-12-10 9:15am
A14 WELG - Court 4
Daniel Newton
Corne Retief
0-6, 4-6
1544433300
2018-12-10 9:15am
A15 WELG - Court 5
Oluhle Senti
Marcel Joubert
1-6, 1-6
1544437800
2018-12-10 10:30am
A17 WELG - Court 5
Raadi TALIEP [1]
ROALD Coetzee
6-0, 6-0
1544437800
2018-12-10 10:30am
A18 WELG - Court 6
Jack Beg
Cornelius Verwey [7]
6-1, 6-3
1544437800
2018-12-10 10:30am
A19 WELG - Court 7
Toit Malan [3]
Franco Rust
6-1, 6-1
1544437800
2018-12-10 10:30am
A20 WELG - Court 8
Michael Ellis
Devilliers Lamprecht [6]
6-3, 6-2
1544437800
2018-12-10 10:30am
A21 WELG - Court 7
Asher Chimedza [5]
Marno van der Merwe
4-6, 0-6
1544442300
2018-12-10 11:45am
A22 WELG - Court 2
Jean Joubert
Henro Kruger [4]
5-7, 6-1, 6-2
1544442300
2018-12-10 11:45am
A23 WELG - Court 3
Jannes KRAUSE [8]
Corne Retief
3-6, 5-7
1544442300
2018-12-10 11:45am
A24 WELG - Court 4
Marcel Joubert
Stefan Liebenberg [2]
6-3, 6-1
9999999999999999
TBD
D1 -
1544524200
2018-12-11 10:30am
E1 WELG - Court 1
ROALD Coetzee
Cornelius Verwey [7]
1-6, 3-6
1544524200
2018-12-11 10:30am
E2 WELG - Court 2
Franco Rust
Devilliers Lamprecht [6]
6-4, 0-6, 10-8
1544606100
2018-12-12 9:15am
E3 WELG - Court 8
Asher Chimedza [5]
Henro Kruger [4]
6-3, 4-6, 6-4
1544524200
2018-12-11 10:30am
E4 WELG - Court 4
Jannes KRAUSE [8]
Stefan Liebenberg [2]
6-2, 6-3
1544610600
2018-12-12 10:30am
E5 WELG - Court 2
Cornelius Verwey [7]
Franco Rust
6-3, 6-0
1544615100
2018-12-12 11:45am
E6 WELG - Court 1
Asher Chimedza [5]
Jannes KRAUSE [8]
6-2, 6-2
1544701500
2018-12-13 11:45am
E7 EVER - Court 8
Cornelius Verwey [7]
Asher Chimedza [5]
7-5, 2-6, 5-10
1544706000
2018-12-13 1:00pm
F1 EVER - Court 1
Franco Rust
Jannes KRAUSE [8]
4-6, 2-6
1544610600
2018-12-12 10:30am
G1 WELG - Court 3
ROALD Coetzee
Devilliers Lamprecht [6]
0-6, 1-6
1544615100
2018-12-12 11:45am
G2 WELG - Court 4
Henro Kruger [4]
Stefan Liebenberg [2]
6-1, 6-2
1544706000
2018-12-13 1:00pm
G3 EVER - Court 2
Devilliers Lamprecht [6]
Henro Kruger [4]
6-4, 1-6, 10-6
1544706000
2018-12-13 1:00pm
H1 EVER - Court 3
ROALD Coetzee
Stefan Liebenberg [2]
7-5, 6-2
1544442300
2018-12-10 11:45am
I2 WELG - Court 5
Hlumani Kekana
Ruan Calitz
7-5, 6-3
1544437800
2018-12-10 10:30am
I4 WELG - Court 8
conrad koegelenberg
Jan Karsten
6-4, 4-6, 5-10
1544446800
2018-12-10 1:00pm
I6 WELG - Court 8
Juan Kuhn
Kei Badenhorst
1-6, 3-6
1544446800
2018-12-10 1:00pm
I7 WELG - Court 1
Joshua Mohr
Daniel Newton
1-6, 0-6
1544524200
2018-12-11 10:30am
I9 WELG - Court 5
Hancko Cloete
Hlumani Kekana
3-6, 0-6
1544524200
2018-12-11 10:30am
I10 WELG - Court 6
Luke Van Lill
Jan Karsten
2-6, 0-6
1544524200
2018-12-11 10:30am
I11 WELG - Court 7
Michael Shaw
Kei Badenhorst
4-6, 6-3, 10-2
1544524200
2018-12-11 10:30am
I12 WELG - Court 8
Daniel Newton
Oluhle Senti
4-6, 3-6
1544610600
2018-12-12 10:30am
I13 WELG - Court 4
Hlumani Kekana
Jan Karsten
6-3, 5-7, 10-7
1544610600
2018-12-12 10:30am
I14 WELG - Court 5
Michael Shaw
Oluhle Senti
4-6, 6-1, 10-5
1544710500
2018-12-13 2:15pm
I15 EVER - Court 5
Hlumani Kekana
Michael Shaw
6-4, 0-6, 4-10
1544710500
2018-12-13 2:15pm
J1 EVER - Court 6
Jan Karsten
Oluhle Senti
7-6(7), 6-3
1544610600
2018-12-12 10:30am
K1 WELG - Court 6
Hancko Cloete
Luke Van Lill
7-5, 6-3
1544610600
2018-12-12 10:30am
K2 WELG - Court 7
Kei Badenhorst
Daniel Newton
6-0, 6-0
1544710500
2018-12-13 2:15pm
K3 EVER - Court 7
Hancko Cloete
Kei Badenhorst
3-6, 0-6
1544710500
2018-12-13 2:15pm
L1 EVER - Court 8
Luke Van Lill
Daniel Newton
2-6, 0-6
1544610600
2018-12-12 10:30am
M5 WELG - Court 8
Ruan Calitz
conrad koegelenberg
1-6, 2-6
1544615100
2018-12-12 11:45am
M6 WELG - Court 2
Juan Kuhn
Joshua Mohr
6-0, 6-0
1544706000
2018-12-13 1:00pm
M7 EVER - Court 4
conrad koegelenberg
Juan Kuhn
6-4, 3-6, 10-5
N/A N1 EVER - Court 5
Ruan Calitz
Joshua Mohr
(Did not play)
Walkover
9999999999999999
TBD
-