Print

Main Draw 1 2 TSA011400 GN A1 [1] Chrisjan VAN WYK BYE 3 4 TSA001631 TSA001575 EP EP Emile DU PREEZ Gideon VAN DER VYVER 6-1, 6-2 5 6 TSA020416 TSA711066 EP NC James STUART [Q] Gerrit Jakobus BRAND 2-6, 6-3, 7-5 7 8 TSA021412 TSA021154 EP EDEN Mazizi MATSHA [5] Leander PETERSEN 6-0, 6-1 9 10 TSA020682 BOR A5 [3] Nikolai HENSBERG BYE 11 12 TSA951328 TSA010105 Winelands EP [Q] James DUNN Luke STUART 6-1, 6-3 13 14 TSA020142 TSA011478 EDEN NWP Marcel PETZER Andre HARTMAN 6-4, 6-1 15 16 TSA011047 TSA990780 EP BOR Wouter JURGENS [7] Samuel TOWNES 6-1, 6-2 17 18 TSA021416 TSA011384 EP KZN [8] DANIEL TAM Richard HARTMANN 6-1, 1-6, 6-4 19 20 TSA021486 TSA010194 BOR EP Simanye MAJEKE Yahron VAN DYK 6-1, 6-0 21 22 TSA011203 TSA980123 EP Winelands Mikhail DIPPENAAR Daniel DU TOIT 6-1, 6-0 23 24 TSA021398 BOR A12 BYE [4] Sam MCQUIRK 25 26 TSA011269 TSA020528 GN EDEN [6] Muntingh HAMMAN Jason FOGLE 6-4, 7-5 27 28 TSA991119 TSA021378 EP GC [Q] Lisa NQWATHA Joshua VAN ZYL 6-0, 6-2 29 30 TSA000742 TSA021099 BOR EP Kwanda-Kwanele MBALEKWA [Q] Kianu JONKER 6-1, 6-1 31 32 TSA001628 Winelands A16 BYE [2] Cameron SLABBERT [1] Chrisjan VAN WYK Gideon VAN DER VYVER 6-2, 6-4 James STUART [5] Leander PETERSEN 6-1, 6-3 [3] Nikolai HENSBERG Luke STUART 6-1, 6-3 Andre HARTMAN [7] Samuel TOWNES 6-1, 6-2 Richard HARTMANN Yahron VAN DYK 6-4, 6-3 Daniel DU TOIT [4] Sam MCQUIRK 6-4, 6-4 [6] Muntingh HAMMAN Joshua VAN ZYL 6-2, 5-7, 6-4 Kwanda-Kwanele MBALEKWA [2] Cameron SLABBERT 6-4, 6-3 [1] Chrisjan VAN WYK [5] Leander PETERSEN 6-2, 6-2 [3] Nikolai HENSBERG [7] Samuel TOWNES 6-1, 6-2 Richard HARTMANN Daniel DU TOIT 6-1, 6-3 [6] Muntingh HAMMAN [2] Cameron SLABBERT 6-2, 6-3 [1] Chrisjan VAN WYK [3] Nikolai HENSBERG 6-2, 6-7(4), 6-4 Daniel DU TOIT [2] Cameron SLABBERT 6-3, 7-5 [1] Chrisjan VAN WYK Daniel DU TOIT 6-1, 6-4 Daniel DU TOIT
[3] Nikolai HENSBERG [2] Cameron SLABBERT 7-5, 6-1 3/4 Playoff [3] Nikolai HENSBERG
[5] Leander PETERSEN Richard HARTMANN 6-3, 6-7, 10-2 7/8 Playoff [5] Leander PETERSEN
James STUART (Ret.) Joshua VAN ZYL 6-1, 1-0 (Ret.) 15/16 Playoff Joshua VAN ZYL
Emile DU PREEZ Mikhail DIPPENAAR 6-4, 7-5 23/24 Playoff Emile DU PREEZ
Wouter JURGENS Simanye MAJEKE 6-4, 6-1 27/28 Playoff Wouter JURGENS
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A3 2 Gerrit Jakobus Brand Upington High
A6 1 James Dunn ZA
A14 1 Lisa NQWATHA Advantage Primary
A15 2 Kianu JONKER ZA Despatch Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Chrisjan VAN WYK ZA Lyttelton Tennis Club No -
- Emile DU PREEZ ZA Grahamstown Tennis Club No -
- Gideon VAN DER VYVER Wembley Tennis Club No -
- James STUART ZA Harvest Primary No -
- Mazizi MATSHA ZA Advantage Primary No -
[5] Leander PETERSEN ZA George Tennis Club No -
[3] Nikolai HENSBERG ZA Beacon Bay Tennis Club No -
- Luke STUART Wembley Tennis Club No -
- Marcel PETZER ZA Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club No -
- Andre Hartman Lichtenburg High No -
- Wouter JURGENS ZA Kirkwood High School No -
[7] Samuel TOWNES Old Selbornian Tennis Club No -
[8] DANIEL TAM ZA Cradock Tennis Club No -
- Richard Hartmann ZA Durban Country Club Tennis No -
- Simanye Majeke ZA Selborne College No -
- Yahron VAN DYK Cradock Tennis Club No -
- Mikhail DIPPENAAR ZA Pearson High School No -
- Daniel DU TOIT ZA Recreation Tennis Club No -
[4] Sam MCQUIRK ZA Selborne College No -
[6] Muntingh HAMMAN Tuks Tennis Club No -
- Jason FOGLE Glenwood House School No -
- Joshua VAN ZYL ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
- Kwanda-Kwanele MBALEKWA ZA Destiny Tennis Club No -
[2] Cameron SLABBERT Country Club Tennis Club No -
[Q] Lisa NQWATHA Advantage Primary No -
[Q] Gerrit Jakobus Brand Upington High No -
[Q] Kianu JONKER ZA Despatch Tennis Club No -
[Q] James Dunn ZA No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1546588800
2019-01-04 8:00am
A2 PELTC - Court 1
Emile DU PREEZ
Gideon VAN DER VYVER
1-6, 2-6
1546588800
2019-01-04 8:00am
A3 PELTC - Court 2
James STUART
Gerrit Jakobus Brand [Q]
2-6, 6-3, 7-5
1546588800
2019-01-04 8:00am
A4 PELTC - Court 3
Mazizi MATSHA
Leander PETERSEN [5]
0-6, 1-6
1546588800
2019-01-04 8:00am
A6 PELTC - Court 4
James Dunn [Q]
Luke STUART
1-6, 3-6
1546588800
2019-01-04 8:00am
A7 PELTC - Court 5
Marcel PETZER
Andre Hartman
4-6, 1-6
1546588800
2019-01-04 8:00am
A8 PELTC - Court 6
Wouter JURGENS
Samuel TOWNES [7]
1-6, 2-6
1546588800
2019-01-04 8:00am
A9 PELTC - Court 7
DANIEL TAM [8]
Richard Hartmann
1-6, 6-1, 4-6
1546588800
2019-01-04 8:00am
A10 PELTC - Court 8
Simanye Majeke
Yahron VAN DYK
1-6, 0-6
1546588800
2019-01-04 8:00am
A11 PELTC - Court 9
Mikhail DIPPENAAR
Daniel DU TOIT
1-6, 0-6
1546588800
2019-01-04 8:00am
A13 PELTC - Court 10
Muntingh HAMMAN [6]
Jason FOGLE
6-4, 7-5
1546588800
2019-01-04 8:00am
A14 PELTC - Court 11
Lisa NQWATHA [Q]
Joshua VAN ZYL
0-6, 2-6
1546588800
2019-01-04 8:00am
A15 PELTC - Court 12
Kwanda-Kwanele MBALEKWA
Kianu JONKER [Q]
6-1, 6-1
1546679700
2019-01-05 9:15am
A17 PELTC - Court 3
Chrisjan VAN WYK [1]
Gideon VAN DER VYVER
6-2, 6-4
1546679700
2019-01-05 9:15am
A18 PELTC - Court 4
James STUART
Leander PETERSEN [5]
1-6, 3-6
1546679700
2019-01-05 9:15am
A19 PELTC - Court 5
Nikolai HENSBERG [3]
Luke STUART
6-1, 6-3
1546679700
2019-01-05 9:15am
A20 PELTC - Court 6
Andre Hartman
Samuel TOWNES [7]
1-6, 2-6
1546679700
2019-01-05 9:15am
A21 PELTC - Court 7
Richard Hartmann
Yahron VAN DYK
6-4, 6-3
1546679700
2019-01-05 9:15am
A22 PELTC - Court 8
Daniel DU TOIT
Sam MCQUIRK [4]
6-4, 6-4
1546679700
2019-01-05 9:15am
A23 PELTC - Court 9
Muntingh HAMMAN [6]
Joshua VAN ZYL
6-2, 5-7, 6-4
1546679700
2019-01-05 9:15am
A24 PELTC - Court 10
Kwanda-Kwanele MBALEKWA
Cameron SLABBERT [2]
4-6, 3-6
1546766100
2019-01-06 9:15am
A25 PELTC - Court 12
Chrisjan VAN WYK [1]
Leander PETERSEN [5]
6-2, 6-2
1546766100
2019-01-06 9:15am
A26 PELTC - Court 13
Nikolai HENSBERG [3]
Samuel TOWNES [7]
6-1, 6-2
1546770600
2019-01-06 10:30am
A27 PELTC - Court 1
Richard Hartmann
Daniel DU TOIT
1-6, 3-6
1546770600
2019-01-06 10:30am
A28 PELTC - Court 2
Muntingh HAMMAN [6]
Cameron SLABBERT [2]
2-6, 3-6
1546857000
2019-01-07 10:30am
A29 PELTC - Court 1
Chrisjan VAN WYK [1]
Nikolai HENSBERG [3]
6-2, 6-7(4), 6-4
1546857000
2019-01-07 10:30am
A30 PELTC - Court 2
Daniel DU TOIT
Cameron SLABBERT [2]
6-3, 7-5
1546934400
2019-01-08 8:00am
A31 PELTC - Court 1
Chrisjan VAN WYK [1]
Daniel DU TOIT
1-6, 4-6
1546934400
2019-01-08 8:00am
B1 PELTC - Court 2
Nikolai HENSBERG [3]
Cameron SLABBERT [2]
7-5, 6-1
1546779600
2019-01-06 1:00pm
C1 PELTC - Court 5
Leander PETERSEN [5]
Samuel TOWNES [7]
4-6, 2-6
1546779600
2019-01-06 1:00pm
C2 PELTC - Court 6
Richard Hartmann
Muntingh HAMMAN [6]
4-6, 6-3, 9-11
1546848000
2019-01-07 8:00am
C3 PELTC - Court 7
Samuel TOWNES [7]
Muntingh HAMMAN [6]
4-6, 5-7
1546848000
2019-01-07 8:00am
D1 PELTC - Court 8
Leander PETERSEN [5]
Richard Hartmann
6-3, 6-7, 10-2
1546770600
2019-01-06 10:30am
E1 PELTC - Court 3
Gideon VAN DER VYVER
James STUART
6-0, 6-1
1546770600
2019-01-06 10:30am
E2 PELTC - Court 4
Luke STUART
Andre Hartman
6-2, 6-2
1546770600
2019-01-06 10:30am
E3 PELTC - Court 5
Yahron VAN DYK
Sam MCQUIRK [4]
2-6, 1-6
1546770600
2019-01-06 10:30am
E4 PELTC - Court 6
Joshua VAN ZYL
Kwanda-Kwanele MBALEKWA
5-7, 3-6
1546779600
2019-01-06 1:00pm
E5 PELTC - Court 7
Gideon VAN DER VYVER
Luke STUART
6-3, 3-6, 10-8
1546779600
2019-01-06 1:00pm
E6 PELTC - Court 8
Sam MCQUIRK [4]
Kwanda-Kwanele MBALEKWA
(Ret.)
6-4, 4-1
Retired
1546848000
2019-01-07 8:00am
E7 PELTC - Court 9
Gideon VAN DER VYVER
Sam MCQUIRK [4]
7-6(6), 6-7(7), 9-11
N/A F1 PELTC - Court 10
Luke STUART
Kwanda-Kwanele MBALEKWA
(Did not play)
Walkover
1546779600
2019-01-06 1:00pm
G1 PELTC - Court 9
James STUART
Andre Hartman
5-7, 3-6
1546779600
2019-01-06 1:00pm
G2 PELTC - Court 10
Yahron VAN DYK
Joshua VAN ZYL
6-2, 4-6, 10-6
1546848000
2019-01-07 8:00am
G3 PELTC - Court 12
Andre Hartman
Yahron VAN DYK
4-6, 3-6
1546852500
2019-01-07 9:15am
H1 PELTC - Court 7
James STUART
(Ret.)
Joshua VAN ZYL
1-6, 0-1
Retired
1546602300
2019-01-04 11:45am
I2 PELTC - Court 1
Gerrit Jakobus Brand [Q]
Mazizi MATSHA
6-4, 6-1
1546602300
2019-01-04 11:45am
I4 PELTC - Court 2
Marcel PETZER
Wouter JURGENS
6-3, 7-5
1546602300
2019-01-04 11:45am
I5 PELTC - Court 3
DANIEL TAM [8]
Simanye Majeke
6-2, 6-1
1546602300
2019-01-04 11:45am
I7 PELTC - Court 4
Jason FOGLE
Lisa NQWATHA [Q]
6-1, 6-4
1546679700
2019-01-05 9:15am
I9 PELTC - Court 11
Emile DU PREEZ
Gerrit Jakobus Brand [Q]
4-6, 3-6
1546679700
2019-01-05 9:15am
I10 PELTC - Court 12
James Dunn [Q]
Marcel PETZER
7-5, 6-1
1546679700
2019-01-05 9:15am
I11 PELTC - Court 13
DANIEL TAM [8]
Mikhail DIPPENAAR
6-3, 3-6, 12-10
1546684200
2019-01-05 10:30am
I12 PELTC - Court 1
Jason FOGLE
Kianu JONKER [Q]
2-6, 2-6
1546770600
2019-01-06 10:30am
I13 PELTC - Court 7
Gerrit Jakobus Brand [Q]
James Dunn [Q]
6-2, 6-7, 7-10
1546770600
2019-01-06 10:30am
I14 PELTC - Court 8
DANIEL TAM [8]
Kianu JONKER [Q]
2-6, 4-6
1546779600
2019-01-06 1:00pm
I15 PELTC - Court 1
James Dunn [Q]
Kianu JONKER [Q]
3-6, 2-6
1546779600
2019-01-06 1:00pm
J1 PELTC - Court 2
Gerrit Jakobus Brand [Q]
DANIEL TAM [8]
5-7, 0-6
1546770600
2019-01-06 10:30am
K1 PELTC - Court 9
Emile DU PREEZ
Marcel PETZER
5-7, 6-7(5)
1546770600
2019-01-06 10:30am
K2 PELTC - Court 10
Mikhail DIPPENAAR
Jason FOGLE
3-6, 4-6
1546779600
2019-01-06 1:00pm
K3 PELTC - Court 3
Marcel PETZER
Jason FOGLE
1-6, 7-5, 6-10
1546779600
2019-01-06 1:00pm
L1 PELTC - Court 4
Emile DU PREEZ
Mikhail DIPPENAAR
6-4, 7-5
1546684200
2019-01-05 10:30am
M5 PELTC - Court 2
Mazizi MATSHA
Wouter JURGENS
3-6, 6-2, 6-2
1546684200
2019-01-05 10:30am
M6 PELTC - Court 3
Simanye Majeke
Lisa NQWATHA [Q]
1-6, 4-6
1546770600
2019-01-06 10:30am
M7 PELTC - Court 11
Mazizi MATSHA
Lisa NQWATHA [Q]
4-6, 3-6
1546770600
2019-01-06 10:30am
N1 PELTC - Court 12
Wouter JURGENS
Simanye Majeke
6-4, 6-1