Print

Main Draw 1 2 TSA071051 GN A1 [1] Marizé VAN ROOYEN BYE 3 4 TSA081434 TSA071358 FS NWP Zanne DEALE Suriese LOUBSER 6-1, 6-0 5 6 TSA071243 TSA091113 GN NWP Aletta SMIT Daniella LOUBSER 6-0, 6-0 7 8 TSA081345 NWP A4 BYE [5] Allegra VAN DER WALT 9 10 TSA071555 NWP A5 [3] Angelique VAN DER WALT BYE 11 12 TSA081525 TSA071606 GN GN Marise RAS Robin ELS 6-1, 6-0 13 14 TSA081375 TSA071330 GN MPUM Megan FOURIE Anja WHEELER 6-3, 6-2 15 16 TSA081420 KZN A8 BYE [8] Vida BOSHOFF 17 18 TSA091047 GC A9 [6] Botshelo DISEKO BYE 19 20 TSA091245 TSA081172 FS GC Joma VILJOEN Kudzai CHAPEPA 6-0, 6-0 21 22 TSA071445 TSA081526 GN GE Mignon VAN WYK Jessica JENKINSON 7-6, 6-2 23 24 TSA071378 GE A12 BYE [4] Hannah CRAFFORD 25 26 TSA081391 NWP A13 [7] Mienke ENGELBRECHT BYE 27 28 TSA071246 TSA101066 LIM MPUM Erné KOTZE Hestie WHEELER 6-4, 6-1 29 30 TSA081387 TSA081331 GN GN Michelle OOSTHUIZEN Ciaran MCCONNELL 6-3, 6-0 31 32 TSA071402 GC A16 BYE [2] Vanessa FOLEY [1] Marizé VAN ROOYEN Suriese LOUBSER 6-0, 6-0 Aletta SMIT [5] Allegra VAN DER WALT 7-6(3), 6-2 [3] Angelique VAN DER WALT Marise RAS 6-1, 6-0 Anja WHEELER [8] Vida BOSHOFF 6-3, 6-3 [6] Botshelo DISEKO Kudzai CHAPEPA 6-0, 6-1 Mignon VAN WYK [4] Hannah CRAFFORD 6-1, 6-2 [7] Mienke ENGELBRECHT Erné KOTZE 1-6, 6-4, 7-5 Ciaran MCCONNELL [2] Vanessa FOLEY 6-1, 6-1 [1] Marizé VAN ROOYEN [5] Allegra VAN DER WALT 6-1, 6-0 [3] Angelique VAN DER WALT [8] Vida BOSHOFF 6-0, 6-0 Kudzai CHAPEPA [4] Hannah CRAFFORD 6-0, 6-1 [7] Mienke ENGELBRECHT (Ret.) [2] Vanessa FOLEY Retirement [1] Marizé VAN ROOYEN [3] Angelique VAN DER WALT 7-6(7), 6-3 Kudzai CHAPEPA [2] Vanessa FOLEY 6-2, 6-0 [1] Marizé VAN ROOYEN Kudzai CHAPEPA 3-6, 6-4, 6-2 [1] Marizé VAN ROOYEN
[3] Angelique VAN DER WALT [2] Vanessa FOLEY 7-6, 6-0 3/4 Playoff [3] Angelique VAN DER WALT
[8] Vida BOSHOFF [7] Mienke ENGELBRECHT 6-1, 6-0 7/8 Playoff [7] Mienke ENGELBRECHT
Aletta SMIT [6] Botshelo DISEKO 6-0, 6-4 11/12 Playoff Aletta SMIT
Suriese LOUBSER Mignon VAN WYK 6-3, 6-3 15/16 Playoff Suriese LOUBSER
Daniella LOUBSER Michelle OOSTHUIZEN 6-2, 6-0 19/20 Playoff Michelle OOSTHUIZEN
L1 BYE Jessica JENKINSON 23/24 Playoff Jessica JENKINSON
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Marizé Van Rooyen ZA Nylstroom Tennis Club No -
[2] Vanessa Foley ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
[3] Angelique van der Walt Schoonspruit Tennis Club No -
[4] Hannah Crafford ZA Benoni Country Club No -
[5] Allegra van der Walt Schoonspruit Tennis Club No -
[6] Botshelo Diseko ZA Arthur Ashe Tennis Club No -
[7] Mienke Engelbrecht Saamtrek Laerskool No -
[8] Vida Boshoff ZA Wykeham Collegiate No -
- Marise Ras Brits Tennis Club No -
- Michelle Oosthuizen Menlopark Primary No -
- Megan Fourie Menlopark Primary No -
- Erné Kotze ZA Laerskool Pietersburg Oos No -
- Suriese Loubser ZA Mooirivier Laerskool No -
- Anja Wheeler ZA Western Mpumalanga Juniors No -
- Daniella Loubser Mooirivier Laerskool No -
- Hestie Wheeler ZA Western Mpumalanga Juniors No -
- Zanne Deale ZA Vrede Primary No -
- Joma Viljoen ZA Truida Kestell No -
- Kudzai Chapepa Arthur Ashe Tennis Club No -
- Jessica Jenkinson ZA Parkrand Tennis Complex No -
- Aletta SMIT ZA Rietondale Tennis Club No -
- Robin Els ZA RIF Tennis Club No -
- Ciaran McConnell ZA Van der Westhuizen Tennis Academy No -
- Mignon Van Wyk ZA Hoërskool Waterkloof No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1546593300
2019-01-04 9:15am
A2 Groen - Court 5
Zanne Deale
Suriese Loubser
1-6, 0-6
1546593300
2019-01-04 9:15am
A3 Groen - Court 6
Aletta SMIT
Daniella Loubser
6-0, 6-0
1546593300
2019-01-04 9:15am
A6 Groen - Court 7
Marise Ras
Robin Els
6-1, 6-0
1546593300
2019-01-04 9:15am
A7 Groen - Court 8
Megan Fourie
Anja Wheeler
3-6, 2-6
1546593300
2019-01-04 9:15am
A10 Groen - Court 9
Joma Viljoen
Kudzai Chapepa
0-6, 0-6
1546593300
2019-01-04 9:15am
A11 Groen - Court 10
Mignon Van Wyk
Jessica Jenkinson
7-6, 6-2
1546593300
2019-01-04 9:15am
A14 Groen - Court 11
Erné Kotze
Hestie Wheeler
6-4, 6-1
1546593300
2019-01-04 9:15am
A15 Groen - Court 12
Michelle Oosthuizen
Ciaran McConnell
3-6, 0-6
1546605000
2019-01-04 12:30pm
A17 Groen - Court 3
Marizé Van Rooyen [1]
Suriese Loubser
6-0, 6-0
1546605000
2019-01-04 12:30pm
A18 Groen - Court 4
Aletta SMIT
Allegra van der Walt [5]
6-7(3), 2-6
1546605000
2019-01-04 12:30pm
A19 Groen - Court 5
Angelique van der Walt [3]
Marise Ras
6-1, 6-0
1546605000
2019-01-04 12:30pm
A20 Groen - Court 6
Anja Wheeler
Vida Boshoff [8]
3-6, 3-6
1546605000
2019-01-04 12:30pm
A21 Groen - Court 7
Botshelo Diseko [6]
Kudzai Chapepa
0-6, 1-6
1546605000
2019-01-04 12:30pm
A22 Groen - Court 8
Mignon Van Wyk
Hannah Crafford [4]
1-6, 2-6
1546605000
2019-01-04 12:30pm
A23 Groen - Court 9
Mienke Engelbrecht [7]
Erné Kotze
1-6, 6-4, 7-5
1546605000
2019-01-04 12:30pm
A24 Groen - Court 10
Ciaran McConnell
Vanessa Foley [2]
1-6, 1-6
1546679700
2019-01-05 9:15am
A25 Groen - Court 12
Marizé Van Rooyen [1]
Allegra van der Walt [5]
6-1, 6-0
1546679700
2019-01-05 9:15am
A26 Groen - Court 13
Angelique van der Walt [3]
Vida Boshoff [8]
6-0, 6-0
1546679700
2019-01-05 9:15am
A27 Groen - Court 14
Kudzai Chapepa
Hannah Crafford [4]
6-0, 6-1
1546679700
2019-01-05 9:15am
A28 Groen - Court 15
Mienke Engelbrecht [7]
(Ret.)
Vanessa Foley [2]
Retired
1546766100
2019-01-06 9:15am
A29 Groen - Court 10
Marizé Van Rooyen [1]
Angelique van der Walt [3]
7-6(7), 6-3
1546766100
2019-01-06 9:15am
A30 Groen - Court 11
Kudzai Chapepa
Vanessa Foley [2]
6-2, 6-0
1546848000
2019-01-07 8:00am
A31 Riet - Court 7
Marizé Van Rooyen [1]
Kudzai Chapepa
3-6, 6-4, 6-2
1546774200
2019-01-06 11:30am
B1 Groen - Court 2
Angelique van der Walt [3]
Vanessa Foley [2]
7-6, 6-0
1546766100
2019-01-06 9:15am
C1 Groen - Court 12
Allegra van der Walt [5]
Vida Boshoff [8]
6-0, 6-0
1546766100
2019-01-06 9:15am
C2 Groen - Court 13
Hannah Crafford [4]
Mienke Engelbrecht [7]
6-4, 7-6
1546774200
2019-01-06 11:30am
C3 Groen - Court 5
Allegra van der Walt [5]
Hannah Crafford [4]
6-0, 6-1
1546775100
2019-01-06 11:45am
D1 Groen - Court 3
Vida Boshoff [8]
Mienke Engelbrecht [7]
1-6, 0-6
1546684200
2019-01-05 10:30am
E1 Groen - Court 2
Suriese Loubser
Aletta SMIT
6-7, 6-7
1546684200
2019-01-05 10:30am
E2 Groen - Court 3
Marise Ras
Anja Wheeler
3-6, 5-7
1546684200
2019-01-05 10:30am
E3 Groen - Court 6
Botshelo Diseko [6]
Mignon Van Wyk
6-1, 6-1
1546684200
2019-01-05 10:30am
E4 Groen - Court 7
Erné Kotze
Ciaran McConnell
7-6, 6-4
1546766100
2019-01-06 9:15am
E5 Groen - Court 14
Aletta SMIT
Anja Wheeler
2-6, 6-4, 8-10
1546766100
2019-01-06 9:15am
E6 Groen - Court 15
Botshelo Diseko [6]
Erné Kotze
7-6, 4-6, 7-10
1546775100
2019-01-06 11:45am
E7 Groen - Court 4
Anja Wheeler
Erné Kotze
1-6, 1-6
1546775100
2019-01-06 11:45am
F1 Groen - Court 6
Aletta SMIT
Botshelo Diseko [6]
6-0, 6-4
1546770600
2019-01-06 10:30am
G1 Groen - Court 3
Suriese Loubser
Marise Ras
5-7, 4-6
1546770600
2019-01-06 10:30am
G2 Groen - Court 4
Mignon Van Wyk
Ciaran McConnell
4-6, 1-6
1546778700
2019-01-06 12:45pm
G3 Groen - Court 2
Marise Ras
Ciaran McConnell
4-6, 1-6
1546778700
2019-01-06 12:45pm
H1 Groen - Court 5
Suriese Loubser
Mignon Van Wyk
6-3, 6-3
1546684200
2019-01-05 10:30am
I9 Groen - Court 10
Zanne Deale
Daniella Loubser
1-6, 1-6
1546684200
2019-01-05 10:30am
I10 Groen - Court 11
Robin Els
(Ret.)
Megan Fourie
Retired
1546684200
2019-01-05 10:30am
I11 Groen - Court 12
Joma Viljoen
Jessica Jenkinson
6-1, 6-3
1546684200
2019-01-05 10:30am
I12 Groen - Court 13
Hestie Wheeler
Michelle Oosthuizen
2-6, 2-6
1546770600
2019-01-06 10:30am
I13 Groen - Court 6
Daniella Loubser
Megan Fourie
2-6, 2-6
1546770600
2019-01-06 10:30am
I14 Groen - Court 7
Joma Viljoen
Michelle Oosthuizen
7-5, 6-3
1546778700
2019-01-06 12:45pm
I15 Groen - Court 7
Megan Fourie
Joma Viljoen
6-2, 3-6, 6-1
1546778700
2019-01-06 12:45pm
J1 Groen - Court 8
Daniella Loubser
Michelle Oosthuizen
2-6, 0-6
1546770600
2019-01-06 10:30am
K2 Groen - Court 8
Jessica Jenkinson
Hestie Wheeler
4-6, 6-1, 2-10
1546778700
2019-01-06 12:45pm
K3 Groen - Court 9
Zanne Deale
Hestie Wheeler
7-6, 6-4