Print

Main Draw 1 2 TSA780097 GC A1 [1] Chadley BROWN BYE 3 4 TSA770081 TSA760017 GN FS Ferdi BRECHER Friedrich BRANDT 6-0, 6-1 5 6 TSA770125 TSA771048 GC GN Jacques VAN WYK Marius DE BEER 6-4, 6-1 7 8 TSA780094 TSA770087 GC GC Neil HAYES Russell SCHLUTER 6-0, 6-0 9 10 TSA780009 TSA750015 NWP GN [3] Gideon JORDAAN Prince MOTSWENYANE 6-3, 6-2 11 12 TSA791045 TSA771053 GE FS Leonard PERRY Prince MELATO 6-1, 6-1 13 14 TSA770048 TSA750067 GN GC Arnu STASSEN THULANI SHIPALANA 6-4, 6-0 15 16 TSA761062 TSA760065 GC GC Rob FABRIS [5] Matthew BAYLEY 6-0, 6-1 17 18 TSA760108 TSA791047 NWP GE [6] De Villiers KROON Justin CHAPMAN 6-1, 6-0 19 20 TSA680061 TSA75166 GC GC Chris SOCHANSKI Callum BRAND 6-3, 6-3 21 22 TSA781020 TSA751049 GC GE Kabelo MASISI Anton HARTMAN 6-2, 6-0 23 24 TSA781043 TSA660096 GC GN Nuno QUELHAS [4] Simon G EDMONDS 6-0, 6-1 25 26 TSA780028 TSA771029 GN GN Johann VAN DER WESTHUIZEN Remo BISCHOFBERGER 6-1, 6-1 27 28 TSAJJ4442 TSA791034 NWP NWP Adriaan VAN WYK CORNELIUS SCHOEMAN 6-1, 6-2 29 30 TSA791046 TSA771049 GC NWP Ferdie BESTER Wimpie VAN WYK Walkover 31 32 TSA751075 TSA760012 GE GC Byron DE LA MARE [2] Brendan ZACKEY 6-0, 6-2 [1] Chadley BROWN Ferdi BRECHER 7-6, 6-2 Jacques VAN WYK Russell SCHLUTER 7-6, 7-6 [3] Gideon JORDAAN Leonard PERRY 6-1, 4-6, 7-6 Arnu STASSEN [5] Matthew BAYLEY 6-3, 6-7, 6-1 [6] De Villiers KROON Callum BRAND 6-1, 6-2 Anton HARTMAN [4] Simon G EDMONDS 6-3, 6-4 Johann VAN DER WESTHUIZEN CORNELIUS SCHOEMAN 6-4, 7-6 Wimpie VAN WYK [2] Brendan ZACKEY 6-1, 6-1 [1] Chadley BROWN (Ret.) Russell SCHLUTER 1-0 (Ret.) Leonard PERRY Arnu STASSEN 6-2, 6-4 [6] De Villiers KROON [4] Simon G EDMONDS 3-6, 6-2, 6-0 Johann VAN DER WESTHUIZEN [2] Brendan ZACKEY 6-3, 7-6 Russell SCHLUTER Leonard PERRY 4-6, 6-3, 6-2 [4] Simon G EDMONDS Johann VAN DER WESTHUIZEN 7-5, 4-6, 6-3 Russell SCHLUTER [4] Simon G EDMONDS 5-7, 6-4, 7-6 [4] Simon G EDMONDS
Leonard PERRY Johann VAN DER WESTHUIZEN 4-6, 6-4, 11-9 3/4 Playoff Johann VAN DER WESTHUIZEN
D1 BYE [6] De Villiers KROON 7/8 Playoff [6] De Villiers KROON
[3] Gideon JORDAAN Anton HARTMAN 6-1, 6-3 11/12 Playoff [3] Gideon JORDAAN
Prince MOTSWENYANE Adriaan VAN WYK Walkover 19/20 Playoff Prince MOTSWENYANE
Rob FABRIS Byron DE LA MARE Walkover 23/24 Playoff Byron DE LA MARE
Prince MELATO Ferdie BESTER 6-0, 6-2 27/28 Playoff Prince MELATO
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Chadley Brown ZA Old Edwardian Tennis Club No -
- Ferdi Brecher ZA Belgrave Tennis Club No -
- Friedrich BRANDT ZA Sasol Tennis Club No -
- Jacques VAN WYK Darrenwood Tennis Club No -
- Marius De Beer ZA Murrayfield Tennis Club No -
- Neil HAYES ZA Darrenwood Tennis Club No -
- Russell SCHLUTER ZA Northern suburbs Tennis Club No -
[3] Gideon JORDAAN Klerksdorp Tennis Club No -
- Prince MOTSWENYANE No -
- Leonard Perry Bedfordview Country Club No -
- Prince Melato Rovers Club No -
- Arnu Stassen ZA Belgrave Tennis Club No -
- THULANI SHIPALANA ZA Bryanston Sports Club No -
- Rob Fabris ZA Pirates Tennis Club No -
[5] Matthew BAYLEY Rivonia Tennis Club No -
[6] De Villiers KROON ZA Bailliepark Tennis Club No -
- Justin Chapman Selection Park Tennis Club No -
- Chris SOCHANSKI Marks Park Sports Club No -
- Callum BRAND Rivonia Tennis Club No -
- Kabelo MASISI ZA Bryanston Sports Club No -
- Anton Hartman Vaal Tennis Club No -
- Nuno Quelhas Wanderers Squash Club (Sandton) No -
[4] Simon G Edmonds GS Belgrave Tennis Club No -
- Johann van der Westhuizen ZA Koedoepark Tennis Club No -
- Remo Bischofberger ZA Belgrave Tennis Club No -
- Adriaan van Wyk ZA HARTBEESPOORT TENNIS KLUB No -
- CORNELIUS SCHOEMAN Schoonspruit Tennis Club No -
- Ferdie Bester No -
- Wimpie Van wyk HARTBEESPOORT TENNIS KLUB No -
- Byron de la Mare ZA Selection Park Tennis Club No -
[2] Brendan Zackey ZA Old Edwardian Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1547825400
2019-01-18 3:30pm
A2 GEHQ - Court 2
Ferdi Brecher
Friedrich BRANDT
6-0, 6-1
1547825400
2019-01-18 3:30pm
A3 GEHQ - Court 3
Jacques VAN WYK
Marius De Beer
6-4, 6-1
1547825400
2019-01-18 3:30pm
A4 GEHQ - Court 4
Neil HAYES
Russell SCHLUTER
0-6, 0-6
1547825400
2019-01-18 3:30pm
A5 GEHQ - Court 5
Gideon JORDAAN [3]
Prince MOTSWENYANE
6-3, 6-2
1547825400
2019-01-18 3:30pm
A6 GEHQ - Court 6
Leonard Perry
Prince Melato
6-1, 6-1
1547825400
2019-01-18 3:30pm
A7 GEHQ - Court 7
Arnu Stassen
THULANI SHIPALANA
6-4, 6-0
1547825400
2019-01-18 3:30pm
A8 GEHQ - Court 8
Rob Fabris
Matthew BAYLEY [5]
0-6, 1-6
1547825400
2019-01-18 3:30pm
A9 GEHQ - Court 9
De Villiers KROON [6]
Justin Chapman
6-1, 6-0
1547825400
2019-01-18 3:30pm
A10 GEHQ - Court 10
Chris SOCHANSKI
Callum BRAND
3-6, 3-6
1547825400
2019-01-18 3:30pm
A11 GEHQ - Court 11
Kabelo MASISI
Anton Hartman
2-6, 0-6
1547825400
2019-01-18 3:30pm
A12 GEHQ - Court 12
Nuno Quelhas
Simon G Edmonds [4]
0-6, 1-6
1547825400
2019-01-18 3:30pm
A13 GEHQ - Court 13
Johann van der Westhuizen
Remo Bischofberger
6-1, 6-1
1547825400
2019-01-18 3:30pm
A14 GEHQ - Court 14
Adriaan van Wyk
CORNELIUS SCHOEMAN
1-6, 2-6
N/A A15 GEHQ - Court 15
Ferdie Bester
(Did not play)
Wimpie Van wyk
Walkover
1547825400
2019-01-18 3:30pm
A16 GEHQ - Court 16
Byron de la Mare
Brendan Zackey [2]
0-6, 2-6
1547889300
2019-01-19 9:15am
A17 GEHQ - Court 14
Chadley Brown [1]
Ferdi Brecher
7-6, 6-2
1547893800
2019-01-19 10:30am
A18 GEHQ - Court 2
Jacques VAN WYK
Russell SCHLUTER
6-7, 6-7
1547893800
2019-01-19 10:30am
A19 GEHQ - Court 3
Gideon JORDAAN [3]
Leonard Perry
1-6, 6-4, 6-7
1547893800
2019-01-19 10:30am
A20 GEHQ - Court 4
Arnu Stassen
Matthew BAYLEY [5]
6-3, 6-7, 6-1
1547889300
2019-01-19 9:15am
A21 GEHQ - Court 15
De Villiers KROON [6]
Callum BRAND
6-1, 6-2
1547889300
2019-01-19 9:15am
A22 GEHQ - Court 16
Anton Hartman
Simon G Edmonds [4]
3-6, 4-6
1547893800
2019-01-19 10:30am
A23 GEHQ - Court 5
Johann van der Westhuizen
CORNELIUS SCHOEMAN
6-4, 7-6
1547893800
2019-01-19 10:30am
A24 GEHQ - Court 6
Wimpie Van wyk
Brendan Zackey [2]
1-6, 1-6
1547975700
2019-01-20 9:15am
A25 GEHQ - Court 9
Chadley Brown [1]
(Ret.)
Russell SCHLUTER
0-1
Retired
1547975700
2019-01-20 9:15am
A26 GEHQ - Court 10
Leonard Perry
Arnu Stassen
6-2, 6-4
1547975700
2019-01-20 9:15am
A27 GEHQ - Court 11
De Villiers KROON [6]
Simon G Edmonds [4]
6-3, 2-6, 0-6
1547975700
2019-01-20 9:15am
A28 GEHQ - Court 12
Johann van der Westhuizen
Brendan Zackey [2]
6-3, 7-6
1548494100
2019-01-26 9:15am
A29 GEHQ - Court 15
Russell SCHLUTER
Leonard Perry
4-6, 6-3, 6-2
1548494100
2019-01-26 9:15am
A30 GEHQ - Court 16
Simon G Edmonds [4]
Johann van der Westhuizen
7-5, 4-6, 6-3
1548576000
2019-01-27 8:00am
A31 GEHQ - Court 14
Russell SCHLUTER
Simon G Edmonds [4]
7-5, 4-6, 6-7
1548576000
2019-01-27 8:00am
B1 GEHQ - Court 15
Leonard Perry
Johann van der Westhuizen
6-4, 4-6, 9-11
1548494100
2019-01-26 9:15am
C2 GEHQ - Court 10
De Villiers KROON [6]
Brendan Zackey [2]
6-4, 1-6, 5-10
N/A C3 GEHQ - Court 16
Arnu Stassen
(Did not play)
Brendan Zackey [2]
Walkover
1547984700
2019-01-20 11:45am
E1 GEHQ - Court 12
Ferdi Brecher
Jacques VAN WYK
3-6, 7-6, 10-3
1547984700
2019-01-20 11:45am
E2 GEHQ - Court 13
Gideon JORDAAN [3]
Matthew BAYLEY [5]
6-4, 6-7, 10-7
N/A E3 GEHQ - Court 14
Callum BRAND
(Did not play)
Anton Hartman
Walkover
1547984700
2019-01-20 11:45am
E4 GEHQ - Court 15
CORNELIUS SCHOEMAN
Wimpie Van wyk
6-0, 7-5
1548498600
2019-01-26 10:30am
E5 GEHQ - Court 4
Ferdi Brecher
Gideon JORDAAN [3]
2-6, 6-2, 10-4
1548498600
2019-01-26 10:30am
E6 GEHQ - Court 5
Anton Hartman
CORNELIUS SCHOEMAN
6-4, 4-6, 4-10
N/A E7 GEHQ - Court 1
Ferdi Brecher
(Did not play)
CORNELIUS SCHOEMAN
Walkover
1548580500
2019-01-27 9:15am
F1 GEHQ - Court 2
Gideon JORDAAN [3]
Anton Hartman
6-1, 6-3
N/A G1 GEHQ - Court 6
Jacques VAN WYK
(Did not play)
Matthew BAYLEY [5]
Walkover
N/A G3 GEHQ - Court 3
Matthew BAYLEY [5]
(Did not play)
Wimpie Van wyk
Walkover
1547893800
2019-01-19 10:30am
I2 GEHQ - Court 7
Marius De Beer
Neil HAYES
2-6, 1-6
1547893800
2019-01-19 10:30am
I3 GEHQ - Court 8
Prince MOTSWENYANE
Prince Melato
6-3, 6-3
1547893800
2019-01-19 10:30am
I4 GEHQ - Court 9
THULANI SHIPALANA
Rob Fabris
4-6, 5-7
1547893800
2019-01-19 10:30am
I5 GEHQ - Court 10
Justin Chapman
Chris SOCHANSKI
2-6, 3-6
1547893800
2019-01-19 10:30am
I6 GEHQ - Court 11
Kabelo MASISI
Nuno Quelhas
6-3, 6-2
1547893800
2019-01-19 10:30am
I7 GEHQ - Court 14
Remo Bischofberger
Adriaan van Wyk
5-7, 3-6
1547893800
2019-01-19 10:30am
I8 GEHQ - Court 15
Ferdie Bester
Byron de la Mare
5-7, 6-3, 6-10
1547984700
2019-01-20 11:45am
I9 GEHQ - Court 8
Friedrich BRANDT
Neil HAYES
6-1, 6-4
1547984700
2019-01-20 11:45am
I10 GEHQ - Court 9
Prince MOTSWENYANE
Rob Fabris
6-3, 6-3
1547984700
2019-01-20 11:45am
I11 GEHQ - Court 10
Chris SOCHANSKI
Kabelo MASISI
6-3, 6-3
1547984700
2019-01-20 11:45am
I12 GEHQ - Court 11
Adriaan van Wyk
Byron de la Mare
6-2, 6-1
1548498600
2019-01-26 10:30am
I13 GEHQ - Court 7
Friedrich BRANDT
Prince MOTSWENYANE
3-6, 6-4, 10-6
1548498600
2019-01-26 10:30am
I14 GEHQ - Court 8
Chris SOCHANSKI
Adriaan van Wyk
7-5, 6-2
1548580500
2019-01-27 9:15am
I15 GEHQ - Court 4
Friedrich BRANDT
Chris SOCHANSKI
1-6, 4-6
N/A J1 GEHQ - Court 5
Prince MOTSWENYANE
Adriaan van Wyk
(Did not play)
Walkover
1548498600
2019-01-26 10:30am
K1 GEHQ - Court 9
Neil HAYES
Rob Fabris
3-6, 6-2, 10-8
1548498600
2019-01-26 10:30am
K2 GEHQ - Court 10
Kabelo MASISI
Byron de la Mare
6-0, 6-2
N/A K3 -
Neil HAYES
(Did not play)
Kabelo MASISI
Walkover
N/A L1 GEHQ - Court 6
Rob Fabris
(Did not play)
Byron de la Mare
Walkover
1547984700
2019-01-20 11:45am
M2 GEHQ - Court 16
Prince Melato
THULANI SHIPALANA
6-1, 6-1
1547989200
2019-01-20 1:00pm
M3 GEHQ - Court 1
Justin Chapman
Nuno Quelhas
1-6, 3-6
N/A M4 GEHQ - Court 2
Remo Bischofberger
(Did not play)
Ferdie Bester
Walkover
1548498600
2019-01-26 10:30am
M5 GEHQ - Court 11
Marius De Beer
Prince Melato
7-5, 7-6
1548494100
2019-01-26 9:15am
M6 GEHQ - Court 13
Nuno Quelhas
Ferdie Bester
6-1, 6-4
N/A M7 GEHQ - Court 7
Marius De Beer
(Did not play)
Nuno Quelhas
Walkover
1548580500
2019-01-27 9:15am
N1 GEHQ - Court 8
Prince Melato
Ferdie Bester
6-0, 6-2
1548494100
2019-01-26 9:15am
O3 GEHQ - Court 5
THULANI SHIPALANA
Justin Chapman
6-4, 6-2