Print

Main Draw 1 2 TSA030063 TSA048598 Winelands GC [1] William ZULCH Calvin CROUSE 6-2, 6-3 3 4 TSA048717 TSA040085 GC GN [Q] Fredrik FRIBERG [Q] Wijon STEYNBERG 6-4, 6-1 5 6 TSA030475 TSA040473 GN KZN Jacques LE ROUX [Q] Mesharan GOVENDER 6-1, 6-4 7 8 TSA30068 TSA048660 GN GC Steyn DIPPENAAR [11] Lwazi NGWENYA 6-4, 6-2 9 10 TSA031345 TSA031349 KZN GC [9] James EDLEY [Q] Gustav HEFER 6-0, 7-6(5) 11 12 TSA040357 TSA031334 WP GC Max KLEBER Luke CAREY 6-0, 6-1 13 14 TSA031068 TSA031333 GN WP Waldo BOSCH Grant JOUBERT 4-6, 6-2, 6-4 15 16 TSA048619 TSA031304 KZN FS Calum JESTIN [6] Jason SCHIMPER 6-2, 6-0 17 18 TSA031344 TSA031077 KZN GE [3] Alexander EDLEY Taona MHWANDAGARA 6-1, 6-3 19 20 TSA048674 TSA040318 WP GN Sebastiano SOLA [Q] Bernard JANSE VAN VUUREN 6-4, 6-4 21 22 TSA031369 TSA040588 BOR KZN Ethan GIBBONS Caden NAICKER 1-6, 6-0, 10-2 23 24 TSA030230 TSA04794 GN WP Damian MULLER [15] Stephen CLAASSEN 6-4, 6-2 25 26 TSA048320 TSA030893 WP WP [12] Joseph TOWNES Wade HERMANUS 6-4, 6-3 27 28 TSA048423 TSA031318 GC GC Wian ROOTHMAN [Q] Johannes VAN DER WALT 6-0, 6-0 29 30 TSA040741 TSA048602 EDEN WP [Q] Keith LINDSAY Mark BACKEBERG 6-1, 6-2 31 32 TSA031544 TSA030207 FS WP Ryno LOUW [8] Kyler HUGO 6-1, 6-0 33 34 TSA048635 TSA031139 GN GN [5] Francois VAN WYK Thio TSHIVHASE 6-2, 6-4 35 36 TSA030625 TSA040607 NWP WP [Q] Deon KEARNS André VILJOEN 6-1, 6-0 37 38 TSA031024 TSA048522 KZN WP Kallen RAMIAH Benjamin MACFARLAINE 6-2, 6-1 39 40 TSA048510 TSA031302 KZN GN Karan VARYANI [13] WILLEM ROOSENSCHOON 6-1, 6-2 41 42 TSA030221 TSA048655 FS GE [10] Stephan Paul VILJOEN Dylan DU TOIT 6-0, 6-0 43 44 TSA048607 TSA030483 GN GC Jean BADENHORST Rynhard ROOTHMAN 3-6, 7-5, 6-2 45 46 TSA030047 TSA030759 GN GN [Q] Liam BENDER [Q] Heinrich LINDEQUE 6-2, 6-0 47 48 TSA048885 TSA048680 NWP Winelands [Q] Bogosi NKOLONYANE [4] ANRO NEL 6-0, 6-3 49 50 TSA031353 TSA031351 KZN GN [7] Luc KOENIG Evan MARITZ 6-3, 6-2 51 52 TSA040071 TSA031291 GC NWP Aleksandar SIMOVSKI [Q] Rainier HUGO 6-1, 6-3 53 54 TSA040417 TSA031355 WP GE [Q] Goran KRIVOKAPIC Logan STOLTZ 6-1, 6-2 55 56 TSA048544 TSA048339 Khomas FS [Q] George LOUW [14] GERARD HENNING 6-0, 6-0 57 58 TSA30056 TSA040636 GN GC [16] Jordan GANCHO [Q] Daniel JAUSS 6-2, 6-0 59 60 TSA031028 TSA031091 FS GN Francois HAASBROEK [Q] Hanco BENADE 3-6, 7-6(8), 6-3 61 62 TSA048687 TSA031342 Winelands KZN Ernst GOUWS Thomas REY 6-4, 6-2 63 64 TSA031104 TSA031128 GN GN CHRISTIAN DE KOCK [2] Connor KRUGER 6-4, 6-2 [1] William ZULCH [Q] Fredrik FRIBERG 6-0, 6-1 [Q] Mesharan GOVENDER Steyn DIPPENAAR 6-1, 6-0 [9] James EDLEY Luke CAREY 6-2, 4-6, 6-4 Waldo BOSCH [6] Jason SCHIMPER 6-4, 6-2 [3] Alexander EDLEY Sebastiano SOLA 6-4, 6-3 Ethan GIBBONS Damian MULLER 6-4, 6-0 [12] Joseph TOWNES Wian ROOTHMAN 6-4, 6-2 Mark BACKEBERG [8] Kyler HUGO 6-2, 6-3 [5] Francois VAN WYK André VILJOEN 6-4, 6-4 Benjamin MACFARLAINE [13] WILLEM ROOSENSCHOON 1-6, 6-1, 6-3 [10] Stephan Paul VILJOEN Rynhard ROOTHMAN 6-1, 6-4 [Q] Heinrich LINDEQUE [4] ANRO NEL 6-2, 6-1 [7] Luc KOENIG Aleksandar SIMOVSKI 6-3, 6-3 Logan STOLTZ [14] GERARD HENNING 6-2, 6-2 [16] Jordan GANCHO Francois HAASBROEK 6-0, 6-2 Thomas REY [2] Connor KRUGER 4-6, 6-2, 7-6 [1] William ZULCH Steyn DIPPENAAR 6-3, 6-1 [9] James EDLEY [6] Jason SCHIMPER 5-7, 6-1, 7-6 [3] Alexander EDLEY Damian MULLER 6-2, 3-6, 6-2 [12] Joseph TOWNES (Ret.) [8] Kyler HUGO 6-3 (Ret.) André VILJOEN Benjamin MACFARLAINE 6-2, 6-1 [10] Stephan Paul VILJOEN [4] ANRO NEL 6-4, 6-4 [7] Luc KOENIG [14] GERARD HENNING 7-5, 6-2 [16] Jordan GANCHO Thomas REY 6-1, 6-4 [1] William ZULCH [9] James EDLEY 3-6, 7-5, 6-4 [3] Alexander EDLEY [8] Kyler HUGO 6-3, 7-5 Benjamin MACFARLAINE [10] Stephan Paul VILJOEN 6-0, 7-6(4) [7] Luc KOENIG [16] Jordan GANCHO 6-7(10), 6-3, 6-1 [9] James EDLEY [3] Alexander EDLEY 6-2, 6-2 [10] Stephan Paul VILJOEN [7] Luc KOENIG 6-2, 7-6(7) [3] Alexander EDLEY [7] Luc KOENIG 6-3, 6-1 [7] Luc KOENIG
D1 [8] Kyler HUGO BYE 7/8 Playoff [8] Kyler HUGO
F1 BYE André VILJOEN 11/12 Playoff André VILJOEN
Luke CAREY [5] Francois VAN WYK 7-5, 6-3 19/20 Playoff Luke CAREY
[Q] Fredrik FRIBERG Rynhard ROOTHMAN 6-1, 6-4 23/24 Playoff Rynhard ROOTHMAN
Mark BACKEBERG [Q] Heinrich LINDEQUE 6-2, 6-0 27/28 Playoff [-1] Heinrich LINDEQUE
Calum JESTIN Thio TSHIVHASE 6-0, 6-1 35/36 Playoff Calum JESTIN
[15] Stephen CLAASSEN Evan MARITZ 6-4, 6-4 43/44 Playoff Evan MARITZ
Caden NAICKER [Q] Daniel JAUSS 6-2, 6-3 51/52 Playoff [-1] Daniel JAUSS
[Q] Keith LINDSAY [Q] George LOUW 6-4, 6-4 55/56 Playoff [-1] Keith LINDSAY
[Q] Bernard JANSE VAN VUUREN [Q] Rainier HUGO 6-2, 6-2 59/60 Playoff [-1] Bernard JANSE VAN VUUREN
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A2 1 Fredrik Friberg SE German Country Club
A2 2 Wijon STEYNBERG ZA Tuine Primary
A3 2 Mesharan GOVENDER ZA Ridley Park Tennis Club
A5 2 Gustav HEFER Affies
A10 2 Bernard Janse van Vuuren ZA Affies
A14 2 Johannes VAN DER WALT ZA Randburg Tennis Club
A15 1 Keith Lindsay Schoombee Tennis Club
A18 1 Deon Kearns ZA Rustenburg High
A23 1 Liam Bender ZA Midstream College High School
A23 2 Heinrich LINDEQUE ZA Monument Park Tennis Club
A24 1 Bogosi NKOLONYANE BW Riaan Venter Tennis Accademy
A26 2 Rainier Hugo Rustenburg High
A27 1 Goran KRIVOKAPIC Pinelands Tennis Club
A28 1 George Louw Johan Theron Tennis School
A29 2 Daniel JAUSS NA Johan Theron Tennis School
A30 2 Hanco Benade Menlopark High
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] William ZULCH ZA Paarl Tennis Club No -
[2] Connor KRUGER ZA Irene Country Club No -
[3] Alexander EDLEY Hillcrest Tennis Club No -
[4] ANRO NEL ZA Montagu Tennis Club No -
[5] Francois VAN WYK ZA Elarduspark Tennis Club No -
[6] Jason SCHIMPER Grey College High No -
[7] Luc KOENIG Westville Tennis Club No -
[8] Kyler Hugo ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
[9] James EDLEY ZA Hillcrest Tennis Club No -
[10] Stephan Paul VILJOEN Grey College High No -
[11] Lwazi NGWENYA ZA Fairland Tennis Club No -
[12] Joseph TOWNES ZA anthony harris tennis academy No -
[13] WILLEM ROOSENSCHOON ZA Gauteng North No -
[14] GERARD HENNING ZA Grey College High No -
[15] Stephen CLAASSEN Paul Roos Gimnasium No -
[16] Jordan GANCHO Northmead Tennis Club No -
[Q] George Louw Johan Theron Tennis School No -
[Q] Daniel JAUSS NA Johan Theron Tennis School No -
- Ethan GIBBONS ZA Beacon Bay Tennis Club No -
- Mark BACKEBERG ZA Constantia Tennis Club No -
- Wade HERMANUS ZA Kenridge Tennis Club No -
- André VILJOEN ZA Worcester Tennis Club No -
[Q] Gustav HEFER Affies No -
[Q] Bernard Janse van Vuuren ZA Affies No -
[Q] Keith Lindsay Schoombee Tennis Club No -
- Evan MARITZ ZA Flamingo Tennis Club No -
- Calvin CROUSE ZA St Stithians Tennis Club No -
[Q] Hanco Benade Menlopark High No -
[Q] Wijon STEYNBERG ZA Tuine Primary No -
[Q] Rainier Hugo Rustenburg High No -
[Q] Deon Kearns ZA Rustenburg High No -
- Ryno Louw Grey College High No -
- Francois HAASBROEK ZA Grey College High No -
- Wian ROOTHMAN Marks Park Sports Club No -
- Aleksandar SIMOVSKI ZA Fairland Tennis Club No -
[Q] Fredrik Friberg SE German Country Club No -
- Rynhard ROOTHMAN Old Edwardian Tennis Club No -
- Luke Carey Old Edwardian Tennis Club No -
[Q] Johannes VAN DER WALT ZA Randburg Tennis Club No -
- Taona MHWANDAGARA ZW Bedfordview Country Club No -
- Ernst GOUWS ZA Paul Roos Gimnasium No -
- Logan STOLTZ Selection Park Tennis Club No -
[Q] Liam Bender ZA Midstream College High School No -
[Q] Heinrich LINDEQUE ZA Monument Park Tennis Club No -
- Jean Badenhorst Tuks Tennis Club No -
- Damian MULLER ZA Curro Hazeldene Primary No -
- Steyn DIPPENAAR Waterkloof High No -
- CHRISTIAN DE KOCK ZA Pretoria Boys High School Yes Reuben DU TOIT
- Waldo BOSCH ZA JL's Junior Tennis Club No -
- Jacques LE ROUX Irene Country Club Tennis No -
- Karan VARYANI Clifton High School No -
- Thomas REY ZA Durban Country Club Tennis No -
- Calum Jestin Durban Country Club Tennis No -
- Kallen RAMIAH ZA Ridley Park Tennis Club No -
[Q] Mesharan GOVENDER ZA Ridley Park Tennis Club No -
- Caden Naicker ZA Westridge Tennis Stadium No -
- Thio TSHIVHASE ZA Pukke Tennis Club No -
[Q] Bogosi NKOLONYANE BW Riaan Venter Tennis Accademy No -
- Dylan DU TOIT ZA Riaan Venter Tennis Accademy No -
- Sebastiano SOLA ZA Recreation Tennis Club No -
- Benjamin MACFARLAINE ZA Claremont No -
[Q] Goran KRIVOKAPIC Pinelands Tennis Club No -
- G