Print

Main Draw 1 2 TSA048663 TSA031303 Winelands FS [1] Leigh VAN ZYL [Q] CARLA SCHOLTZ 6-2, 6-0 3 4 TSA040159 TSA031035 EDEN Winelands LIEBE OOSTHUIZEN [Q] Carla VISSER 7-6, 6-1 5 6 TSA048688 TSA031305 FS KZN Karabelo THITE Kylie MISDORP 6-4, 6-0 7 8 TSA031044 TSA050102 EDEN GN Susan NORTJE [7] Mikayla FAURE 6-2, 6-1 9 10 TSA048361 TSA040366 FS GN [3] Suzanie PRETORIUS [Q] Martina GARNEVSKA 6-0, 6-2 11 12 TSA048653 TSA048672 GN EDEN Claire JARAMBA Chandre BOSHOFF 6-1, 6-0 13 14 TSA048486 TSA048624 WP GE [Q] Sharlene CHIGARIRO Amy BLOCH 6-1, 6-1 15 16 TSA031373 TSA03990 GAU EP [Q] Jamie MCKENZIE [6] Lente TALJARD 6-2, 6-2 17 18 TSA040031 TSA051301 FS GN [8] Line GREYLING Carlé BOTHA 6-1, 6-3 19 20 TSA040283 TSA048571 WP Winelands Makhosazana STEWART [Q] Simone STEYN 7-5, 6-2 21 22 TSA031357 TSA031045 Winelands Winelands Anelma GROBLER Sharle HANEKOM 6-0, 7-5 23 24 TSA031341 TSA031338 KZN FS Cassidy NAICKER [4] CAYLINE LE GRANGE 6-0, 6-0 25 26 TSA040356 TSA048606 EDEN GN [5] Naledi MANYUBE [Q] Kelly HOPE 6-0, 6-3 27 28 TSA031559 TSA031316 GC GE [Q] Carmen LYONS Dominique JANSEN VAN VUUREN 6-3, 6-1 29 30 TSA048315 TSA03951 FS GC Anzel VAN ZYL Annika GERTENBACH 6-4, 6-3 31 32 TSA040292 TSA040361 EP EDEN Jade BENTING [2] Heike JANSE VAN VUUREN 6-1, 6-2 [1] Leigh VAN ZYL [Q] Carla VISSER 6-1, 6-2 Kylie MISDORP [7] Mikayla FAURE 6-4, 6-3 [3] Suzanie PRETORIUS Chandre BOSHOFF 6-4, 7-6(3) Amy BLOCH [6] Lente TALJARD 6-4, 0-6, 6-2 [8] Line GREYLING Makhosazana STEWART (Ret.) 3-0 (Ret.) Sharle HANEKOM [4] CAYLINE LE GRANGE 7-5, 6-0 [5] Naledi MANYUBE Dominique JANSEN VAN VUUREN 4-6, 6-1, 6-2 Annika GERTENBACH [2] Heike JANSE VAN VUUREN 6-2, 6-0 [1] Leigh VAN ZYL Kylie MISDORP 6-2, 6-4 [3] Suzanie PRETORIUS Amy BLOCH 6-3, 6-0 [8] Line GREYLING [4] CAYLINE LE GRANGE 6-4, 6-3 [5] Naledi MANYUBE [2] Heike JANSE VAN VUUREN 6-4, 6-2 [1] Leigh VAN ZYL [3] Suzanie PRETORIUS 6-0, 6-1 [8] Line GREYLING [2] Heike JANSE VAN VUUREN 6-0, 6-3 [1] Leigh VAN ZYL [2] Heike JANSE VAN VUUREN 6-1, 7-6(4) [2] Heike JANSE VAN VUUREN
[3] Suzanie PRETORIUS [8] Line GREYLING 6-2, 2-6, 10-8 3/4 Playoff [8] Line GREYLING
Kylie MISDORP [5] Naledi MANYUBE 6-2, 6-0 7/8 Playoff [5] Naledi MANYUBE
[7] Mikayla FAURE Sharle HANEKOM 3-6, 6-1, 10-8 11/12 Playoff Sharle HANEKOM
H1 [Q] Carla VISSER BYE 15/16 Playoff [-1] Carla VISSER
[Q] Jamie MCKENZIE Jade BENTING 6-2, 6-2 19/20 Playoff Jade BENTING
Karabelo THITE [Q] Carmen LYONS 6-2, 6-1 23/24 Playoff [-1] Carmen LYONS
[Q] Sharlene CHIGARIRO [Q] Simone STEYN 3-6, 6-1, 10-6 27/28 Playoff [-1] Sharlene CHIGARIRO
P1 [Q] CARLA SCHOLTZ BYE 31/32 Playoff [-1] CARLA SCHOLTZ
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A1 2 CARLA SCHOLTZ ZA Oranje Meisies Hoër
A2 2 Carla VISSER Paarl Girls High
A5 2 Martina GARNEVSKA ZA
A7 1 Sharlene CHIGARIRO Somerset College High
A8 1 Jamie MCKENZIE Holy Rosary High
A10 2 Simone STEYN ZA Strand Tennis klub
A13 2 Kelly HOPE ZA St Marys High
A14 1 Carmen lyons Bedfordview Country Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Leigh VAN ZYL ZA Paarl Girls High No -
[2] Heike JANSE VAN VUUREN ZA GREAT Tennis Courts No -
[3] Suzanie PRETORIUS ZA Bothaville High No -
[4] CAYLINE LE GRANGE Oranje Meisies Hoër No -
[5] Naledi MANYUBE ZA George Tennis Club No -
[6] Lente TALJARD ZA Cradock Tennis Club No -
[7] Mikayla Faure ZA No -
[8] Line GREYLING ZA Oranje Meisies Hoër No -
- Susan NORTJE ZA Nmmu Tennis Club No -
[Q] Carla VISSER Paarl Girls High No -
- Anelma GROBLER ZA Paarl Girls High No -
- LIEBE OOSTHUIZEN Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club No -
[Q] Jamie MCKENZIE Holy Rosary High No -
[Q] Kelly HOPE ZA St Marys High No -
- Carlé BOTHA ZA Menlopark High School No -
- Chandre BOSHOFF ZA George Tennis Club No -
- Karabelo THITE LS Ladybrand High No -
[Q] CARLA SCHOLTZ ZA Oranje Meisies Hoër No -
- Anzel VAN ZYL ZA Oranje Meisies Hoër No -
- Makhosazana Stewart ZA Marks Park Sports Club No -
- Annika GERTENBACH ZA Old Edwardian Tennis Club No -
[Q] Carmen lyons Bedfordview Country Club No -
- Amy BLOCH Bedfordview Country Club No -
[Q] Sharlene CHIGARIRO Somerset College High No -
- Claire JARAMBA ZA Bedfordview Country Club No -
- Jade BENTING ZA Pinelands Tennis Club No -
- Dominique JANSEN VAN VUUREN ZA Sunward Park Tennis Club No -
[Q] Martina GARNEVSKA ZA No -
- Kylie Misdorp ZA Brighton Tennis Club No -
- Cassidy Naicker Westridge Tennis Stadium No -
- Sharle Hanekom ZA Paarl Gimnasium High No -
[Q] Simone STEYN ZA Strand Tennis klub No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1553245200
2019-03-22 9:00am
A1 ORA - Court 1
Leigh VAN ZYL [1]
CARLA SCHOLTZ [Q]
6-2, 6-0
1553245200
2019-03-22 9:00am
A2 ORA - Court 2
LIEBE OOSTHUIZEN
Carla VISSER [Q]
6-7, 1-6
1553245200
2019-03-22 9:00am
A3 ORA - Court 3
Karabelo THITE
Kylie Misdorp
4-6, 0-6
1553245200
2019-03-22 9:00am
A4 ORA - Court 4
Susan NORTJE
Mikayla Faure [7]
2-6, 1-6
1553245200
2019-03-22 9:00am
A5 ORA - Court 5
Suzanie PRETORIUS [3]
Martina GARNEVSKA [Q]
6-0, 6-2
1553245200
2019-03-22 9:00am
A6 ORA - Court 6
Claire JARAMBA
Chandre BOSHOFF
1-6, 0-6
1553245200
2019-03-22 9:00am
A7 ORA - Court 7
Sharlene CHIGARIRO [Q]
Amy BLOCH
1-6, 1-6
1553245200
2019-03-22 9:00am
A8 ORA - Court 8
Jamie MCKENZIE [Q]
Lente TALJARD [6]
2-6, 2-6
1553249700
2019-03-22 10:15am
A9 ORA - Court 1
Line GREYLING [8]
Carlé BOTHA
6-1, 6-3
1553249700
2019-03-22 10:15am
A10 ORA - Court 2
Makhosazana Stewart
Simone STEYN [Q]
7-5, 6-2
1553249700
2019-03-22 10:15am
A11 ORA - Court 3
Anelma GROBLER
Sharle Hanekom
0-6, 5-7
1553249700
2019-03-22 10:15am
A12 ORA - Court 4
Cassidy Naicker
CAYLINE LE GRANGE [4]
0-6, 0-6
1553249700
2019-03-22 10:15am
A13 ORA - Court 5
Naledi MANYUBE [5]
Kelly HOPE [Q]
6-0, 6-3
1553249700
2019-03-22 10:15am
A14 ORA - Court 6
Carmen lyons [Q]
Dominique JANSEN VAN VUUREN
3-6, 1-6
1553249700
2019-03-22 10:15am
A15 ORA - Court 7
Anzel VAN ZYL
Annika GERTENBACH
4-6, 3-6
1553249700
2019-03-22 10:15am
A16 ORA - Court 8
Jade BENTING
Heike JANSE VAN VUUREN [2]
1-6, 2-6
1553331600
2019-03-23 9:00am
A17 ORA - Court 1
Leigh VAN ZYL [1]
Carla VISSER [Q]
6-1, 6-2
1553331600
2019-03-23 9:00am
A18 ORA - Court 2
Kylie Misdorp
Mikayla Faure [7]
6-4, 6-3
1553331600
2019-03-23 9:00am
A19 ORA - Court 3
Suzanie PRETORIUS [3]
Chandre BOSHOFF
6-4, 7-6(3)
1553331600
2019-03-23 9:00am
A20 ORA - Court 4
Amy BLOCH
Lente TALJARD [6]
6-4, 0-6, 6-2
1553331600
2019-03-23 9:00am
A21 ORA - Court 5
Line GREYLING [8]
Makhosazana Stewart
(Ret.)
3-0
Retired
1553331600
2019-03-23 9:00am
A22 ORA - Court 6
Sharle Hanekom
CAYLINE LE GRANGE [4]
5-7, 0-6
1553331600
2019-03-23 9:00am
A23 ORA - Court 7
Naledi MANYUBE [5]
Dominique JANSEN VAN VUUREN
4-6, 6-1, 6-2
1553331600
2019-03-23 9:00am
A24 ORA - Court 8
Annika GERTENBACH
Heike JANSE VAN VUUREN [2]
2-6, 0-6
1553422500
2019-03-24 10:15am
A25 FS TS - Court 1
Leigh VAN ZYL [1]
Kylie Misdorp
6-2, 6-4
1553422500
2019-03-24 10:15am
A26 FS TS - Court 2
Suzanie PRETORIUS [3]
Amy BLOCH
6-3, 6-0
1553422500
2019-03-24 10:15am
A27 FS TS - Court 3
Line GREYLING [8]
CAYLINE LE GRANGE [4]
6-4, 6-3
1553422500
2019-03-24 10:15am
A28 FS TS - Court 4
Naledi MANYUBE [5]
Heike JANSE VAN VUUREN [2]
4-6, 2-6
1553504400
2019-03-25 9:00am
A29 FS TS - Court 5
Leigh VAN ZYL [1]
Suzanie PRETORIUS [3]
6-0, 6-1
1553504400
2019-03-25 9:00am
A30 FS TS - Court 6
Line GREYLING [8]
Heike JANSE VAN VUUREN [2]
0-6, 3-6
1553594400
2019-03-26 10:00am
A31 FS TS - Court 3
Leigh VAN ZYL [1]
Heike JANSE VAN VUUREN [2]
1-6, 6-7(4)
1553589000
2019-03-26 8:30am
B1 FS TS - Court 11
Suzanie PRETORIUS [3]
Line GREYLING [8]
2-6, 6-2, 8-10
1553504400
2019-03-25 9:00am
C1 FS TS - Court 13
Kylie Misdorp
Amy BLOCH
2-6, 3-6
1553504400
2019-03-25 9:00am
C2 FS TS - Court 14
CAYLINE LE GRANGE [4]
Naledi MANYUBE [5]
6-1, 6-2
1553589000
2019-03-26 8:30am
C3 FS TS - Court 9
Amy BLOCH
CAYLINE LE GRANGE [4]
4-6, 3-6
1553589000
2019-03-26 8:30am
D1 FS TS - Court 10
Kylie Misdorp
Naledi MANYUBE [5]
2-6, 0-6
1553345100
2019-03-23 12:45pm
E1 ORA - Court 3
Carla VISSER [Q]
Mikayla Faure [7]
5-7, 0-6
1553345100
2019-03-23 12:45pm
E2 ORA - Court 4
Chandre BOSHOFF
Lente TALJARD [6]
2-6, 2-6
1553345100
2019-03-23 12:45pm
E4 ORA - Court 6
Dominique JANSEN VAN VUUREN
Annika GERTENBACH
4-6, 1-6
1553418000
2019-03-24 9:00am
E5 ORA - Court 5
Mikayla Faure [7]
Lente TALJARD [6]
0-6, 5-7
1553418000
2019-03-24 9:00am
E6 ORA - Court 6
Sharle Hanekom
Annika GERTENBACH
7-5, 6-7, 5-10
1553504400
2019-03-25 9:00am
E7 ORA - Court 4
Lente TALJARD [6]
Annika GERTENBACH
6-1, 6-3
1553504400
2019-03-25 9:00am
F1 ORA - Court 5
Mikayla Faure [7]
Sharle Hanekom
6-3, 1-6, 8-10
1553418000
2019-03-24 9:00am
G1 ORA - Court 7
Carla VISSER [Q]
Chandre BOSHOFF
2-6, 2-6
1553504400
2019-03-25 9:00am
G3 ORA - Court 6
Chandre BOSHOFF
Dominique JANSEN VAN VUUREN
6-2, 6-3
1553336100
2019-03-23 10:15am
I1 ORA - Court 1
CARLA SCHOLTZ [Q]
LIEBE OOSTHUIZEN
1-6, 4-6
1553336100
2019-03-23 10:15am
I2 ORA - Court 2
Karabelo THITE
Susan NORTJE
6-3, 6-3
1553336100
2019-03-23 10:15am
I3 ORA - Court 3
Martina GARNEVSKA [Q]
Claire JARAMBA
6-4, 5-7, 6-10
1553336100
2019-03-23 10:15am
I4 ORA - Court 4
Sharlene CHIGARIRO [Q]
Jamie MCKENZIE [Q]
6-7, 2-6
1553336100
2019-03-23 10:15am
I5 ORA - Court 5
Carlé BOTHA
Simone STEYN [Q]
6-1, 6-0
1553336100
2019-03-23 10:15am
I6 ORA - Court 6
Anelma GROBLER
Cassidy Naicker
6-3, 6-3
N/A I7 ORA - Court 7
Kelly HOPE [Q]
(Did not play)
Carmen lyons [Q]
Walkover
1553336100
2019-03-23 10:15am
I8 ORA - Court 8
Anzel VAN ZYL
Jade BENTING
5-7, 6-3, 6-10
1553345100
2019-03-23 12:45pm
I9 ORA - Court 7
LIEBE OOSTHUIZEN
Karabelo THITE
7-6, 6-2
1553345100
2019-03-23 12:45pm
I10 ORA - Court 8
Claire JARAMBA
Jamie MCKENZIE [Q]
2-6, 6-7(5)
1553349600
2019-03-23 2:00pm
I11 ORA - Court 1
Carlé BOTHA
Anelma GROBLER
7-5, 0-6, 10-7
1553349600
2019-03-23 2:00pm
I12 ORA - Court 2
Carmen lyons [Q]
Jade BENTING
0-6, 1-6
1553418000
2019-03-24 9:00am
I13 ORA - Court 1
LIEBE OOSTHUIZEN
Jamie MCKENZIE [Q]
6-3, 6-0
1553418000
2019-03-24 9:00am
I14 ORA - Court 2
Carlé BOTHA
Jade BENTING
6-4, 6-4
1553504400
2019-03-25 9:00am
I15 ORA - Court 7
LIEBE OOSTHUIZEN
Carlé BOTHA
2-6, 0-6
1553504400
2019-03-25 9:00am
J1 ORA - Court 8
Jamie MCKENZIE [Q]
Jade BENTING
2-6, 2-6
1553418000
2019-03-24 9:00am
K1 ORA - Court 8
Karabelo THITE
Claire JARAMBA
3-6, 3-6
1553418000
2019-03-24 9:00am
K2 ORA - Court 3
Anelma GROBLER
Carmen lyons [Q]
6-0, 6-4
1553508900
2019-03-25 10:15am
K3 ORA - Court 1
Claire JARAMBA
Anelma GROBLER
6-3, 1-6, 1-10
1553508900
2019-03-25 10:15am
L1 ORA - Court 2
Karabelo THITE
Carmen lyons [Q]
2-6, 1-6
1553349600
2019-03-23 2:00pm
M1 ORA - Court 3
CARLA SCHOLTZ [Q]
Susan NORTJE
5-7, 3-6
1553349600
2019-03-23 2:00pm
M2 ORA - Court 4
Martina GARNEVSKA [Q]
Sharlene CHIGARIRO [Q]
6-7, 7-6, 7-10
1553349600
2019-03-23 2:00pm
M3 ORA - Court 5
Simone STEYN [Q]
Cassidy Naicker
5-7, 6-1, 10-8
1553418000
2019-03-24 9:00am
M5 ORA - Court 4
Susan NORTJE
Sharlene CHIGARIRO [Q]
6-2, 6-4
1553422500
2019-03-24 10:15am
M6 ORA - Court 3
Simone STEYN [Q]
Anzel VAN ZYL
0-6, 0-6
1553508900
2019-03-25 10:15am
M7 ORA - Court 3
Susan NORTJE
Anzel VAN ZYL
5-7, 2-6
1553508900
2019-03-25 10:15am
N1 ORA - Court 4
Sharlene CHIGARIRO [Q]
Simone STEYN [Q]
3-6, 6-1, 10-6
1553422500
2019-03-24 10:15am
O1 ORA - Court 4
CARLA SCHOLTZ [Q]
Martina GARNEVSKA [Q]
6-7, 6-0, 3-10
N/A O3 ORA - Court 5
Martina GARNEVSKA [Q]
(Did not play)
Cassidy Naicker
Walkover