Print

Main Draw 1 2 TSA051310 TSA061342 EDEN FS [1] Drikus DE JAGER Stephan DU PLOOY 6-2, 6-0 3 4 TSA061895 TSA071392 Gaborone WP [Q] Mark Jimmy Marks NAWA [Q] Louis BIERMAN 7-5, 6-0 5 6 TSA051011 TSA061260 FS NWP Eric NEL [Q] Tiaan NELSON 7-5, 7-5 7 8 TSA051333 TSA050124 GC WP [Q] Daniel CALVER [14] Marc KLEBER 6-2, 6-2 9 10 TSA050232 TSA061052 WP WP [10] Leonardo SOLA Daniel KNOTT 6-1, 6-1 11 12 TSA051128 TSA050034 WP EP Daniel KRIGE Emil VILJOEN 4-6, 6-3, 7-5 13 14 TSA050331 TSA051306 EDEN GN Ivan KOEN Christiaan GROVE 6-2, 6-1 15 16 TSA060052 TSA051325 MPUM Winelands [Q] JACQUES SLABBERT [6] John COETZEE 6-0, 6-1 17 18 TSA060148 TSA061284 WP WP [4] Anathi NOFOTYO Luke BOSMAN 6-1, 6-1 19 20 TSA061341 TSA060171 FS WP Van Zyl DELPORT Junior CHIGARIRO 6-3, 6-0 21 22 TSA051276 TSA061217 Winelands GN Jake DOWNIE [Q] Beukes VAN DEN BERG 7-5, 5-7, 6-3 23 24 TSA061393 TSA051118 FS EP Mpho LESHOELE [9] Brandon RIESEBERG 6-1, 6-1 25 26 TSA051309 TSA061313 EDEN GN [12] Charl VOS Carl-Hanns ARNDT 6-1, 6-1 27 28 TSA061289 TSA061209 GC WP James HART Sagen HUGO 6-4, 6-2 29 30 TSA051327 TSA051740 GN FS Gerald KRUGER [Q] Khathe MATHIBELA 6-4, 4-6, 6-2 31 32 TSA061376 TSA051292 FS GN Lian DU TOIT [8] Kyle ERWEE 6-4, 7-5 33 34 TSA061321 TSA051012 WP KZN [5] Leo MATTHYSEN Senthen REDDY 6-0, 6-0 35 36 TSA061379 TSA061307 LIM Winelands [Q] Brendan O 'REILLY JOHN CONROY PAUL 3-6, 6-4, 7-5 37 38 TSA051169 TSA051320 GN GE [Q] Jéan BOTHA Andrzej LUBASINSKI 6-1, 1-6, 6-2 39 40 TSA051192 TSA050106 KZN FS [Q] Nicholas HAMILTON [11] Cornel LIEBENBERG 6-0, 6-1 41 42 TSA061299 TSA061060 GE EP [13] Boitshepo MAAKE Johan COETZEE 6-2, 6-0 43 44 TSA061257 TSA060078 Winelands GC [Q] Christiaan CRONJE Kwena MAPHAKA 6-4, 6-1 45 46 TSA051406 TSA051049 GN KZN [Q] Günter LUBBE Caleb FYVIE 6-3, 3-6, 6-1 47 48 TSA051013 TSA060028 KZN KZN WILLIAM HERMELIN [3] Guy VORWERK 6-4, 6-0 49 50 TSA051295 TSA061297 Winelands GE [7] FransWillem VAN DER MERWE Takura MHWANDAGARA 6-4, 6-0 51 52 TSA050158 TSA061277 BOR GN Nikhil NAIDOO [Q] Wian VAN SCHALKWYK 7-5, 6-2 53 54 TSA051522 TSA061187 GC GC [Q] Rudiger DUSSELBERG Alexander HRISTOV 6-4, 6-0 55 56 TSA051314 TSA050068 GN GC Colby PAXINOS [16] Connor Thomas DOIG 6-1, 6-0 57 58 TSA051298 TSA061293 GN MPUM [15] Jandré VILJOEN [Q] Jovan LUBBE 4-6, 6-4, 6-4 59 60 TSA060017 TSA061315 GN Winelands Heinrich WASSERFALL [Q] Melt VAN AS 5-7, 6-4, 6-2 61 62 TSA081039 TSA051278 WP GN Leon DU TOIT JADON KOHLMEYER 6-3, 6-0 63 64 TSA061328 TSA061311 FS GC Nicholas REIS [2] Jordan GEORGIEV 6-1, 6-3 [1] Drikus DE JAGER [Q] Mark Jimmy Marks NAWA 6-0, 7-5 [Q] Tiaan NELSON [14] Marc KLEBER 6-0, 6-0 [10] Leonardo SOLA Emil VILJOEN 6-0, 6-1 Ivan KOEN [6] John COETZEE 6-1, 6-0 [4] Anathi NOFOTYO Junior CHIGARIRO 6-1, 6-0 [Q] Beukes VAN DEN BERG [9] Brandon RIESEBERG 6-2, 6-1 [12] Charl VOS James HART 7-6(7), 4-6, 11-6 [Q] Khathe MATHIBELA [8] Kyle ERWEE 6-1, 6-1 [5] Leo MATTHYSEN [Q] Brendan O 'REILLY 6-0, 6-1 Andrzej LUBASINSKI [11] Cornel LIEBENBERG 6-0, 6-1 Johan COETZEE [Q] Christiaan CRONJE 6-7(9), 6-1, 6-0 Caleb FYVIE [3] Guy VORWERK 6-2, 7-5 Takura MHWANDAGARA Nikhil NAIDOO 6-2, 6-0 [Q] Rudiger DUSSELBERG [16] Connor Thomas DOIG 7-6(7), 6-3 [15] Jandré VILJOEN Heinrich WASSERFALL 6-0, 6-0 JADON KOHLMEYER [2] Jordan GEORGIEV 6-3, 6-2 [1] Drikus DE JAGER [14] Marc KLEBER 7-5, 5-7, 6-4 [10] Leonardo SOLA [6] John COETZEE 6-1, 2-6, 6-3 [4] Anathi NOFOTYO [9] Brandon RIESEBERG 7-6(7), 6-4 James HART [8] Kyle ERWEE 6-1, 6-2 [5] Leo MATTHYSEN [11] Cornel LIEBENBERG 6-4, 6-4 [Q] Christiaan CRONJE [3] Guy VORWERK 6-1, 6-0 Takura MHWANDAGARA [16] Connor Thomas DOIG 6-0, 6-2 [15] Jandré VILJOEN [2] Jordan GEORGIEV 6-2, 6-4 [14] Marc KLEBER [10] Leonardo SOLA 6-3, 7-5 [9] Brandon RIESEBERG [8] Kyle ERWEE 6-3, 2-6, 6-4 [5] Leo MATTHYSEN [3] Guy VORWERK 6-1, 6-3 [16] Connor Thomas DOIG [2] Jordan GEORGIEV 6-2, 6-2 [10] Leonardo SOLA [8] Kyle ERWEE 6-2, 6-1 [5] Leo MATTHYSEN [2] Jordan GEORGIEV 5-7, 6-3, 6-3 [10] Leonardo SOLA [2] Jordan GEORGIEV 3-6, 6-1, 6-2 [2] Jordan GEORGIEV
[8] Kyle ERWEE [5] Leo MATTHYSEN 7-5, 6-2 3/4 Playoff [5] Leo MATTHYSEN
[9] Brandon RIESEBERG [3] Guy VORWERK 2-6, 6-4, 10-5 7/8 Playoff [9] Brandon RIESEBERG
[6] John COETZEE [11] Cornel LIEBENBERG 6-1, 6-1 11/12 Playoff [6] John COETZEE
[Q] Mark Jimmy Marks NAWA [Q] Rudiger DUSSELBERG 6-3, 6-2 19/20 Playoff [-1] Mark Jimmy Marks NAWA
Ivan KOEN JADON KOHLMEYER 6-0, 6-0 23/24 Playoff Ivan KOEN
Emil VILJOEN Nikhil NAIDOO 6-3, 6-4 27/28 Playoff Nikhil NAIDOO
P1 [Q] Tiaan NELSON BYE 31/32 Playoff [-1] Tiaan NELSON
Jake DOWNIE [13] Boitshepo MAAKE 6-3, 6-3 35/36 Playoff Jake DOWNIE
Daniel KRIGE Senthen REDDY 6-3, 6-2 39/40 Playoff Daniel KRIGE
Luke BOSMAN [Q] Jéan BOTHA 6-1, 6-0 43/44 Playoff Luke BOSMAN
X1 Sagen HUGO Nicholas REIS 47/48 Playoff Nicholas REIS
Eric NEL [Q] Melt VAN AS 6-2, 6-0 51/52 Playoff Eric NEL
Daniel KNOTT Alexander HRISTOV Walkover 55/56 Playoff Alexander HRISTOV
[Q] Louis BIERMAN [Q] Wian VAN SCHALKWYK 5-7, 6-2, 10-8 59/60 Playoff [-1] Louis BIERMAN
AF1 BYE Leon DU TOIT 63/64 Playoff Leon DU TOIT
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A2 1 Mark Jimmy Marks Nawa Notwane
A2 2 Louis Bierman ZA Curro Durbanville
A3 2 Tiaan Nelson ZA Rustenburg High
A4 1 Daniel CALVER ZA Sandton Sports Club
A8 1 JACQUES SLABBERT ZA Waterkloof High
A11 2 Beukes Van den Berg ZA Waterkloof High
A15 2 Khathe Mathibela LS Ladybrand Sport Klub
A18 1 Brendan O 'Reilly ZA Laerskool Pietersburg Oos
A19 1 Jéan Botha
A20 1 Nicholas Hamilton Mitchell Park Tennis Club
A22 1 Christiaan Cronje Paul Roos Gimnasium
A23 1 Günter Lubbe Wierdapark Tennis Club
A26 2 Wian VAN SCHALKWYK ZA Hennopspark Primary
A27 1 Rudiger Dusselberg Randburg Tennis Club
A29 2 Jovan LUBBE ZA Nelspruit Tennis Club
A30 2 Melt VAN AS ZA Country Club Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Drikus DE JAGER ZA Great Tennis No -
[2] Jordan GEORGIEV ZA St Stithians Boys' College No -
[3] Guy VORWERK ZA Hillcrest Tennis Club No -
[4] Anathi Nofotyo ZA Recreation Tennis Club No -
[5] Leo MATTHYSEN ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
[6] John COETZEE ZA Hugenote Hoerskool No -
[7] FransWillem VAN DER MERWE ZA Paarl Boys' High School No -
[8] Kyle Erwee ZA Garsfontein Hoerskool No -
[9] Brandon RIESEBERG ZA Engraved Tennis Academy No -
[10] Leonardo SOLA ZA Recreation Tennis Club No -
[11] Cornel LIEBENBERG ZA Grey College High No -
[12] Charl VOS ZA Great Tennis No -
[13] Boitshepo Maake ZA Alberhart Tennis Club No -
[14] Marc KLEBER Paul Roos Gimnasium No -
[15] Jandré VILJOEN ZA Menlopark High School No -
[16] Connor Thomas DOIG ZA Sandton Sports Club No -
[Q] Mark Jimmy Marks Nawa Notwane No -
- Daniel Krige ZA Constantia Tennis Club No -
[Q] Melt VAN AS ZA Country Club Tennis Club No -
- Nikhil Naidoo ZA Destiny Tennis Club No -
- Sagen Hugo ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
- Daniel KNOTT Somerset West Tennis Club No -
- Christiaan GROVE ZA Midstream Tennis Club No -
[Q] Günter Lubbe Wierdapark Tennis Club No -
[Q] Daniel CALVER ZA Sandton Sports Club No -
- JADON KOHLMEYER ZA Woodhill High No -
[Q] Nicholas Hamilton Mitchell Park Tennis Club No -
[Q] Brendan O 'Reilly ZA Laerskool Pietersburg Oos No -
[Q] Tiaan Nelson ZA Rustenburg High No -
- Johan COETZEE ZA Wembley Tennis Club No -
- Emil VILJOEN ZA Engraved Tennis Academy No -
- Ivan Koen ZA Great Tennis No -
- Stephan du Plooy ZA Grey College High No -
[Q] Khathe Mathibela LS Ladybrand Sport Klub No -
- Van Zyl Delport ZA Grey College Primary No -
- Lian Du Toit ZA Grey College Primary No -
- JOHN CONROY PAUL Paarl Boys' High School Yes Ferdinand LE GRANGE
- Eric NEL Grey College Primary No -
- Mpho Leshoele LS Grey College secondary No -
- James HART ZA Marks Park Sports Club No -
- Alexander Hristov ZA German Country Club No -
[Q] Rudiger Dusselberg Randburg Tennis Club No -
- Kwena MAPHAKA ZA Rivonia Tennis Club No -
- Takura MHWANDAGARA ZW Bedfordview Country Club No -
- Nicholas REIS ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
- Andrzej LUBASINSKI Northmead Tennis Club No -
- Gerald KRUGER Villieria Tennis Club No -
[Q] Wian VAN SCHALKWYK ZA Hennopspark Primary No -
[Q] JACQUES SLABBERT ZA Waterkloof High No -
[Q] Beukes Van den Berg ZA Waterkloof High No -
- Heinrich WASSERFALL ZA Waterkloof High No -
- Colby Paxinos ZA Van der Westhuizen Tennis Academy No -