Print

Main Draw 1 2 TSA071143 TSA071787 FS WP [1] Ben SCHOLTZ [Q] Hugo VIVIER 6-0, 6-0 3 4 TSA081056 TSA071175 FS GN Ludwig DU TOIT Rynard VAN DER LAAN 6-3, 6-3 5 6 TSA071098 TSA071148 FS GC Dian HAVENGA Daniel MARKMAN 3-6, 6-2, 6-1 7 8 TSA081059 TSA071144 FS GC Bogdan MANDIC [7] Jean DU TOIT 6-2, 6-4 9 10 TSA080015 TSA071393 KZN WP [3] Connor DOIG [Q] Tiaan BIERMAN 6-0, 6-0 11 12 TSA071219 TSA071347 NWP EP [Q] Michaèl BELL Burgert VAN HEERDEN 6-4, 6-3 13 14 TSA071686 TSA071254 Winelands GC [Q] Herman ROUX Moeketsi MOKETE 6-1, 6-1 15 16 TSA071183 TSA081029 WP KZN Jordan GERTSE [8] John BOTHMA 2-6, 6-2, 6-3 17 18 TSA070006 TSA070031 EP GN [6] Chrisstian VILJOEN Aadil VALLY 6-3, 6-3 19 20 TSA071082 TSA071313 Winelands LIM Marno VAN DER MERWE [Q] Dian GOUWS 6-1, 6-3 21 22 TSA081040 TSA071060 Winelands FS Stefan STIEGER Fourie VERMEULEN 6-3, 6-2 23 24 TSA071348 TSA071158 FS EDEN [Q] Waldo BARRETO [4] Xander PIENAAR 6-3, 3-6, 6-0 25 26 TSA070009 TSA081045 NWP GN [5] Reuben DE KLERK Jayden SUMMERS 6-2, 6-1 27 28 TSA081047 TSA081120 GC Winelands Nhlakanipho NGWENYA [Q] Sebastian OOSTHUIZEN 6-4, 6-2 29 30 TSA071354 TSA081011 FS KZN Erick HEYNS Rhys VORWERK 6-3, 4-6, 6-2 31 32 TSA071448 TSA071005 GN Winelands [Q] Luan SERFONTEIN [2] Pieter KOTZé 6-0, 6-0 [1] Ben SCHOLTZ Rynard VAN DER LAAN 6-0, 6-2 Daniel MARKMAN [7] Jean DU TOIT 6-3, 6-2 [3] Connor DOIG [Q] Michaèl BELL 6-1, 6-0 Moeketsi MOKETE Jordan GERTSE 6-2, 6-3 [6] Chrisstian VILJOEN [Q] Dian GOUWS 6-2, 6-2 Stefan STIEGER [4] Xander PIENAAR 6-3, 6-1 [5] Reuben DE KLERK Nhlakanipho NGWENYA 6-1, 6-2 Rhys VORWERK [2] Pieter KOTZé 6-0, 6-3 [1] Ben SCHOLTZ [7] Jean DU TOIT 6-0, 6-0 [3] Connor DOIG Jordan GERTSE 6-3, 6-0 [6] Chrisstian VILJOEN [4] Xander PIENAAR 6-3, 6-1 [5] Reuben DE KLERK [2] Pieter KOTZé 6-3, 6-3 [1] Ben SCHOLTZ [3] Connor DOIG 6-3, 7-6(1) [4] Xander PIENAAR [2] Pieter KOTZé 6-1, 6-1 [3] Connor DOIG [2] Pieter KOTZé 6-4, 5-7, 6-1 [2] Pieter KOTZé
[1] Ben SCHOLTZ [4] Xander PIENAAR 6-0, 6-3 3/4 Playoff [1] Ben SCHOLTZ
[7] Jean DU TOIT [6] Chrisstian VILJOEN 4-6, 6-4, 10-2 7/8 Playoff [6] Chrisstian VILJOEN
Rynard VAN DER LAAN Rhys VORWERK 7-6(5), 7-6(6) 11/12 Playoff Rynard VAN DER LAAN
H1 BYE Nhlakanipho NGWENYA 15/16 Playoff Nhlakanipho NGWENYA
Bogdan MANDIC Erick HEYNS 6-2, 6-2 19/20 Playoff Bogdan MANDIC
Burgert VAN HEERDEN [Q] Sebastian OOSTHUIZEN Walkover 23/24 Playoff Burgert VAN HEERDEN
[Q] Herman ROUX [Q] Waldo BARRETO 6-0, 6-1 27/28 Playoff [-1] Herman ROUX
[Q] Tiaan BIERMAN [Q] Luan SERFONTEIN 6-2, 6-2 31/32 Playoff [-1] Luan SERFONTEIN
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A1 2 Hugo Vivier Kenridge Primary School
A5 2 Tiaan Bierman ZA Curro Durbanville
A6 1 Michaèl Bell Mooirivier Laerskool
A7 1 Herman Roux Welgemoed Tennis Club
A10 2 Dian Gouws ZA Laerskool Pietersburg Oos
A12 1 Waldo Barreto Rovers Club
A14 2 Sebastian Oosthuizen ZA Laerskool Eikestad
A16 1 Luan Serfontein Irene Country Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Ben SCHOLTZ ZA Grey College secondary No -
- Ludwig Du Toit Grey College Primary No -
- Rynard VAN DER LAAN ZA Midstream Tennis Club No -
- Dian Havenga Willem Postma Primary No -
- Daniel Markman ZA Bedfordview Country Club No -
- Bogdan Mandic Grey College Primary No -
[7] Jean DU TOIT ZA Fairland Tennis Club No -
[3] Connor Doig Cowies Hill Tennis Club No -
- Burgert van Heerden ZA Cradock Tennis Club No -
- Moeketsi MOKETE ZA St Stithians Boys Prep No -
- Jordan GERTSE anthony harris tennis academy No -
[8] John Bothma ZA Durban Preparatory High School No -
[6] Chrisstian VILJOEN Bluewater Bay Primary No -
- Aadil Vally ZA Clubview Tennis Club No -
- Marno van der Merwe ZA Laerskool Koue Bokkeveld No -
- Stefan Stieger ZA Hermanus Tennis Club No -
- Fourie Vermeulen ZA Grey College Primary No -
[4] Xander Pienaar ZA Paul Roos Gimnasium No -
[5] Reuben DE KLERK Pukke Tennis Club No -
- Jayden SUMMERS Midstream College No -
- Nhlakanipho NGWENYA Fairland Tennis Club No -
- Erick Heyns ZA Willem Postma Primary No -
- Rhys Vorwerk Hillcrest Tennis Club No -
[2] Pieter Kotzé ZA Laerskool Eikestad No -
[Q] Herman Roux Welgemoed Tennis Club No -
[Q] Dian Gouws ZA Laerskool Pietersburg Oos No -
[Q] Michaèl Bell Mooirivier Laerskool No -
[Q] Waldo Barreto Rovers Club No -
[Q] Luan Serfontein Irene Country Club No -
[Q] Tiaan Bierman ZA Curro Durbanville No -
[Q] Hugo Vivier Kenridge Primary School No -
[Q] Sebastian Oosthuizen ZA Laerskool Eikestad No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1553245200
2019-03-22 9:00am
A1 FS TS - Court 1
Ben SCHOLTZ [1]
Hugo Vivier [Q]
6-0, 6-0
1553245200
2019-03-22 9:00am
A2 FS TS - Court 2
Ludwig Du Toit
Rynard VAN DER LAAN
3-6, 3-6
1553245200
2019-03-22 9:00am
A3 FS TS - Court 3
Dian Havenga
Daniel Markman
6-3, 2-6, 1-6
1553245200
2019-03-22 9:00am
A4 FS TS - Court 4
Bogdan Mandic
Jean DU TOIT [7]
2-6, 4-6
1553245200
2019-03-22 9:00am
A5 FS TS - Court 5
Connor Doig [3]
Tiaan Bierman [Q]
6-0, 6-0
1553245200
2019-03-22 9:00am
A6 FS TS - Court 6
Michaèl Bell [Q]
Burgert van Heerden
6-4, 6-3
1553245200
2019-03-22 9:00am
A7 FS TS - Court 7
Herman Roux [Q]
Moeketsi MOKETE
1-6, 1-6
1553245200
2019-03-22 9:00am
A8 FS TS - Court 8
Jordan GERTSE
John Bothma [8]
2-6, 6-2, 6-3
1553245200
2019-03-22 9:00am
A9 FS TS - Court 9
Chrisstian VILJOEN [6]
Aadil Vally
6-3, 6-3
1553245200
2019-03-22 9:00am
A10 FS TS - Court 10
Marno van der Merwe
Dian Gouws [Q]
1-6, 3-6
1553245200
2019-03-22 9:00am
A11 FS TS - Court 11
Stefan Stieger
Fourie Vermeulen
6-3, 6-2
1553245200
2019-03-22 9:00am
A12 FS TS - Court 12
Waldo Barreto [Q]
Xander Pienaar [4]
3-6, 6-3, 0-6
1553245200
2019-03-22 9:00am
A13 FS TS - Court 13
Reuben DE KLERK [5]
Jayden SUMMERS
6-2, 6-1
1553245200
2019-03-22 9:00am
A14 FS TS - Court 14
Nhlakanipho NGWENYA
Sebastian Oosthuizen [Q]
6-4, 6-2
1553245200
2019-03-22 9:00am
A15 FS TS - Court 15
Erick Heyns
Rhys Vorwerk
3-6, 6-4, 2-6
1553245200
2019-03-22 9:00am
A16 FS TS - Court 16
Luan Serfontein [Q]
Pieter Kotzé [2]
0-6, 0-6
1553331600
2019-03-23 9:00am
A17 FS TS - Court 1
Ben SCHOLTZ [1]
Rynard VAN DER LAAN
6-0, 6-2
1553331600
2019-03-23 9:00am
A18 FS TS - Court 2
Daniel Markman
Jean DU TOIT [7]
3-6, 2-6
1553331600
2019-03-23 9:00am
A19 FS TS - Court 3
Connor Doig [3]
Michaèl Bell [Q]
6-1, 6-0
1553331600
2019-03-23 9:00am
A20 FS TS - Court 4
Moeketsi MOKETE
Jordan GERTSE
2-6, 3-6
1553331600
2019-03-23 9:00am
A21 FS TS - Court 5
Chrisstian VILJOEN [6]
Dian Gouws [Q]
6-2, 6-2
1553331600
2019-03-23 9:00am
A22 FS TS - Court 6
Stefan Stieger
Xander Pienaar [4]
3-6, 1-6
1553331600
2019-03-23 9:00am
A23 FS TS - Court 7
Reuben DE KLERK [5]
Nhlakanipho NGWENYA
6-1, 6-2
1553331600
2019-03-23 9:00am
A24 FS TS - Court 8
Rhys Vorwerk
Pieter Kotzé [2]
0-6, 3-6
1553418000
2019-03-24 9:00am
A25 FS TS - Court 1
Ben SCHOLTZ [1]
Jean DU TOIT [7]
6-0, 6-0
1553418000
2019-03-24 9:00am
A26 FS TS - Court 2
Connor Doig [3]
Jordan GERTSE
6-3, 6-0
1553418000
2019-03-24 9:00am
A27 FS TS - Court 3
Chrisstian VILJOEN [6]
Xander Pienaar [4]
3-6, 1-6
1553418000
2019-03-24 9:00am
A28 FS TS - Court 4
Reuben DE KLERK [5]
Pieter Kotzé [2]
3-6, 3-6
1553508900
2019-03-25 10:15am
A29 FS TS - Court 1
Ben SCHOLTZ [1]
Connor Doig [3]
3-6, 6-7(1)
1553508900
2019-03-25 10:15am
A30 FS TS - Court 2
Xander Pienaar [4]
Pieter Kotzé [2]
1-6, 1-6
1553594400
2019-03-26 10:00am
A31 FS TS - Court 8
Connor Doig [3]
Pieter Kotzé [2]
4-6, 7-5, 1-6
1553594400
2019-03-26 10:00am
B1 FS TS - Court 16
Ben SCHOLTZ [1]
Xander Pienaar [4]
6-0, 6-3
1553508900
2019-03-25 10:15am
C1 FS TS - Court 9
Jean DU TOIT [7]
Jordan GERTSE
4-6, 2-6
1553508900
2019-03-25 10:15am
C2 FS TS - Court 10
Chrisstian VILJOEN [6]
Reuben DE KLERK [5]
3-6, 2-6
1553594400
2019-03-26 10:00am
C3 FS TS - Court 15
Jordan GERTSE
Reuben DE KLERK [5]
3-6, 3-6
1553594400
2019-03-26 10:00am
D1 FS TS - Court 14
Jean DU TOIT [7]
Chrisstian VILJOEN [6]
6-4, 4-6, 2-10
1553340600
2019-03-23 11:30am
E1 FS TS - Court 12
Rynard VAN DER LAAN
Daniel Markman
(Ret.)
Retired
1553340600
2019-03-23 11:30am
E2 FS TS - Court 13
Michaèl Bell [Q]
Moeketsi MOKETE
2-6, 2-6
1553340600
2019-03-23 11:30am
E3 FS TS - Court 14
Dian Gouws [Q]
Stefan Stieger
1-6, 2-6
1553340600
2019-03-23 11:30am
E4 FS TS - Court 15
Nhlakanipho NGWENYA
Rhys Vorwerk
0-6, 1-6
1553418000
2019-03-24 9:00am
E5 FS TS - Court 13
Rynard VAN DER LAAN
Moeketsi MOKETE
2-6, 4-6
1553418000
2019-03-24 9:00am
E6 FS TS - Court 14
Stefan Stieger
Rhys Vorwerk
6-1, 6-1
1553513400
2019-03-25 11:30am
E7 FS TS - Court 1
Moeketsi MOKETE
Stefan Stieger
4-6, 0-6
1553513400
2019-03-25 11:30am
F1 FS TS - Court 2
Rynard VAN DER LAAN
Rhys Vorwerk
7-6(5), 7-6(6)
1553418000
2019-03-24 9:00am
G2 FS TS - Court 16
Dian Gouws [Q]
Nhlakanipho NGWENYA
4-6, 6-4, 12-10
1553513400
2019-03-25 11:30am
G3 FS TS - Court 3
Michaèl Bell [Q]
Dian Gouws [Q]
0-6, 0-6
1553259600
2019-03-22 1:00pm
I1 FS TS - Court 4
Hugo Vivier [Q]
Ludwig Du Toit
6-1, 6-4
1553259600
2019-03-22 1:00pm
I2 FS TS - Court 5
Dian Havenga
Bogdan Mandic
4-6, 0-6
1553259600
2019-03-22 1:00pm
I3 FS TS - Court 6
Tiaan Bierman [Q]
Burgert van Heerden
2-6, 0-6
1553259600
2019-03-22 1:00pm
I4 FS TS - Court 7
Herman Roux [Q]
John Bothma [8]
1-6, 6-7
1553259600
2019-03-22 1:00pm
I5 FS TS - Court 8
Aadil Vally
Marno van der Merwe
3-6, 7-6(4), 10-4
1553259600
2019-03-22 1:00pm
I6 FS TS - Court 9
Fourie Vermeulen
Waldo Barreto [Q]
6-2, 6-1
1553259600
2019-03-22 1:00pm
I7 FS TS - Court 10
Jayden SUMMERS
Sebastian Oosthuizen [Q]
6-0, 0-6, 2-6
1553259600
2019-03-22 1:00pm
I8 FS TS - Court 11
Erick Heyns
Luan Serfontein [Q]
6-1, 4-6, 10-4
1553340600
2019-03-23 11:30am
I9 FS TS - Court 16
Hugo Vivier [Q]
Bogdan Mandic
1-6, 2-6
1553345100
2019-03-23 12:45pm
I10 FS TS - Court 1
Burgert van Heerden
John Bothma [8]
0-6, 0-6
1553345100
2019-03-23 12:45pm
I11 FS TS - Court 2
Aadil Vally
Fourie Vermeulen
1-6, 3-6
1553345100
2019-03-23 12:45pm
I12 FS TS - Court 3
Sebastian Oosthuizen [Q]
Erick Heyns
4-6, 3-6
1553422500
2019-03-24 10:15am
I13 GRE - Court 1
Bogdan Mandic
John Bothma [8]
1-6, 0-6
1553422500
2019-03-24 10:15am
I14 GRE - Court 2
Fourie Vermeulen
Erick Heyns
6-3, 6-1
1553513400
2019-03-25 11:30am
I15 FS TS - Court 4
John Bothma [8]
Fourie Vermeulen
6-2, 6-3
1553513400
2019-03-25 11:30am
J1 FS TS - Court 5
Bogdan Mandic
Erick Heyns
6-2, 6-2
N/A K1 GRE - Court 3
Hugo Vivier [Q]
Burgert van Heerden
(Did not play)
Walkover
N/A K2 GRE - Court 4
Aadil Vally
Sebastian Oosthuizen [Q]
(Did not play)
Walkover
1553513400
2019-03-25 11:30am
K3 FS TS - Court 6
Hugo Vivier [Q]
Aadil Vally
6-7, 6-7
N/A L1 FS TS - Court 7
Burgert van Heerden
Sebastian Oosthuizen [Q]
(Did not play)
Walkover
1553345100
2019-03-23 12:45pm
M1 FS TS - Court 4
Ludwig Du Toit
Dian Havenga
3-6, 1-6
1553345100
2019-03-23 12:45pm
M2 FS TS - Court 5
Tiaan Bierman [Q]
Herman Roux [Q]
0-6, 0-6
1553345100
2019-03-23 12:45pm
M3 FS TS - Court 6
Marno van der Merwe
Waldo Barreto [Q]
4-6, 2-6
1553345100
2019-03-23 12:45pm
M4 FS TS - Court 7
Jayden SUMMERS
Luan Serfontein [Q]
6-2, 6-3
1553422500
2019-03-24 10:15am
M5 GRE - Court 5
Dian Havenga
Herman Roux [Q]
6-4, 6-1
1553422500
2019-03-24 10:15am
M6 GRE - Court 6
Waldo Barreto [Q]
Jayden SUMMERS
6-4, 5-7, 6-10
1553504400
2019-03-25 9:00am
M7 GRE - Court 15
Dian Havenga
Jayden SUMMERS
6-3, 6-4
1553504400
2019-03-25 9:00am
N1 GRE - Court 16
Herman Roux [Q]
Waldo Barreto [Q]
6-0, 6-1
1553422500
2019-03-24 10:15am
O1 GRE - Court 7
Ludwig Du Toit
Tiaan Bierman [Q]
7-6(7), 6-3
1553422500
2019-03-24 10:15am
O2 GRE - Court 8
Marno van der Merwe
Luan Serfontein [Q]
6-4, 6-3
1553504400
2019-03-25 9:00am
O3 GRE - Court 17
Ludwig Du Toit
Marno van der Merwe
1-6, 2-6
1553504400
2019-03-25 9:00am
P1 GRE - Court 18
Tiaan Bierman [Q]
Luan Serfontein [Q]
2-6, 2-6