Print

Qualification Draw 1 2 TSA031368 Winelands A1 [1] MARC POGGENPOEL BYE 3 4 TSA031091 TSA031207 GN GN Hanco BENADE Marco HETZLER 6-1, 6-0 5 6 TSA031202 TSA048670 GN GN Werner COETZER Ruan VAN DER LAAN 6-2, 7-6 7 8 TSA030759 GN A4 BYE [15] Heinrich LINDEQUE 9 10 TSA030712 GE A5 [11] Pieter Jan NEL BYE 11 12 TSA030047 GN A6 BYE Liam BENDER 13 14 TSA048398 TSA049013 GN NC Brandon VAN MEYEREN Stehan KRUGER 6-2, 6-0 15 16 TSA048717 GC A8 BYE [8] Fredrik FRIBERG 17 18 TSA040741 EDEN A9 [3] Keith LINDSAY BYE 19 20 TSA031104 TSA040048 GN GN CHRISTIAN DE KOCK Koot VAN DER MERWE 6-0, 6-1 21 22 TSA031570 FS A11 Dawid VAN WYK BYE 23 24 TSA040636 GC A12 BYE [12] Daniel JAUSS 25 26 TSA048544 Khomas A13 [13] George LOUW BYE 27 28 TSA049059 Gaborone A14 Sheran EDIRISINGHE BYE 29 30 TSA031264 TSA048938 GN NWP Franco HUMAN Jan-Righardt VERMEULEN 6-1, 6-2 31 32 TSA048885 NWP A16 BYE [5] Bogosi NKOLONYANE 33 34 TSA031291 NWP A17 [7] Rainier HUGO BYE 35 36 TSA031327 Winelands A18 BYE Friedrich BAUERMEISTER 37 38 TSA048754 TSA040085 WP GN Josh BASSETT (Ret.) Wijon STEYNBERG 7-5 (Ret.) 39 40 TSA031066 GN A20 BYE [9] Christon BASSON 41 42 TSA048473 FS A21 [16] Refiloe PHEKO BYE 43 44 TSA031349 GC A22 BYE Gustav HEFER 45 46 TSA031521 TSA040083 GN NWP William NICOL MABEKA NAKANA 6-1, 4-6, 10-6 47 48 TSA030625 NWP A24 BYE [4] Deon KEARNS 49 50 TSA040473 KZN A25 [6] Mesharan GOVENDER BYE 51 52 TSA04769 FS A26 David LOMBARD BYE 53 54 TSA031318 GC A27 BYE Johannes VAN DER WALT 55 56 TSA048778 NWP A28 BYE [14] Jayte OBERHOLZER 57 58 TSA040318 GN A29 [10] Bernard JANSE VAN VUUREN BYE 59 60 TSA049065 Gaborone A30 Oabona KOOBATLILE BYE 61 62 TSA030306 TSA048792 MPUM GN Geneil ALBERTS Wandré GILFILLAN 6-3, 6-1 63 64 TSA040417 WP A32 BYE [2] Goran KRIVOKAPIC [1] MARC POGGENPOEL Hanco BENADE 6-1, 6-0 Ruan VAN DER LAAN [15] Heinrich LINDEQUE 6-1, 6-1 [11] Pieter Jan NEL Liam BENDER 6-2, 6-2 Stehan KRUGER [8] Fredrik FRIBERG 6-0, 6-2 [3] Keith LINDSAY CHRISTIAN DE KOCK 6-0, 6-4 Dawid VAN WYK [12] Daniel JAUSS 6-0, 6-0 [13] George LOUW Sheran EDIRISINGHE 6-1, 6-0 Franco HUMAN [5] Bogosi NKOLONYANE 6-1, 6-1 [7] Rainier HUGO Friedrich BAUERMEISTER 6-3, 6-2 Wijon STEYNBERG [9] Christon BASSON 1-6, 7-5, 6-3 [16] Refiloe PHEKO Gustav HEFER 6-1, 6-1 William NICOL [4] Deon KEARNS 6-2, 6-3 [6] Mesharan GOVENDER David LOMBARD 6-2, 6-1 Johannes VAN DER WALT [14] Jayte OBERHOLZER 6-2, 7-5 [10] Bernard JANSE VAN VUUREN Oabona KOOBATLILE Walkover Geneil ALBERTS [2] Goran KRIVOKAPIC 6-2, 6-0 Hanco BENADE Heinrich LINDEQUE Liam BENDER Fredrik FRIBERG Keith LINDSAY Daniel JAUSS George LOUW Bogosi NKOLONYANE Rainier HUGO Wijon STEYNBERG Gustav HEFER Deon KEARNS Mesharan GOVENDER Johannes VAN DER WALT Bernard JANSE VAN VUUREN Goran KRIVOKAPIC
D1 7/8 Playoff
F1 11/12 Playoff
G1 H1 G2 15/16 Playoff
Franco HUMAN [16] Refiloe PHEKO 6-1, 6-2 19/20 Playoff Franco HUMAN
Dawid VAN WYK [14] Jayte OBERHOLZER 6-0, 6-2 23/24 Playoff [14] Jayte OBERHOLZER
Ruan VAN DER LAAN David LOMBARD 6-3, 6-3 27/28 Playoff Ruan VAN DER LAAN
Koot VAN DER MERWE Wandré GILFILLAN 3-6, 7-5, 10-7 35/36 Playoff Koot VAN DER MERWE
T1 Brandon VAN MEYEREN BYE 39/40 Playoff Brandon VAN MEYEREN
W1 X1 W2 47/48 Playoff
AB1 BYE BYE 55/56 Playoff
AD1 BYE BYE 59/60 Playoff
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] MARC POGGENPOEL ZA Hoërskool Stellenbosch No -
[2] Goran KRIVOKAPIC Pinelands Tennis Club No -
[3] Keith Lindsay Schoombee Tennis Club No -
[4] Deon Kearns ZA Rustenburg High No -
[5] Bogosi NKOLONYANE BW Riaan Venter Tennis Accademy No -
[6] Mesharan GOVENDER ZA Ridley Park Tennis Club No -
[7] Rainier Hugo Rustenburg High No -
[8] Fredrik Friberg SE German Country Club No -
[9] Christon Basson ZA Midstream College High School No -
[10] Bernard Janse van Vuuren ZA Affies No -
[11] Pieter Jan NEL ZA Italian Tennis Club No -
[12] Daniel JAUSS NA Johan Theron Tennis School No -
[13] George Louw Johan Theron Tennis School No -
[14] Jayte Oberholzer ZA Rustenburg High No -
[15] Heinrich LINDEQUE ZA Monument Park Tennis Club No -
[16] Refiloe Pheko LS Ladybrand Primary No -
- Sheran Edirisinghe LK Notwane No -
- Friedrich BAUERMEISTER Paarl Tennis Club No -
- Oabona Koobatlile BW Notwane No -
- MABEKA NAKANA ZA Schoonspruit Tennis Club No -
- Gustav HEFER Affies No -
- Geneil Alberts ZA Nelspruit Tennis Club No -
- Koot VAN DER MERWE ZA Garsfontein High No -
- William Nicol ZA Garsfontein High No -
- Hanco Benade Menlopark High No -
- Ruan VAN DER LAAN ZA Midstream College No -
- Wijon STEYNBERG ZA Tuine Primary No -
- Jan-Righardt Vermeulen Rustenburg High No -
- Stehan Kruger ZA Duineveld High No -
- Josh Bassett ES Bantry Bay Tennis Club No -
- David LOMBARD ZA St Andrew's School Bloemfontein No -
- Dawid van Wyk ZA Curro Bloemfontein No -
- Johannes VAN DER WALT ZA Randburg Tennis Club No -
- Liam Bender ZA Midstream College High School No -
- Marco HETZLER ZA Clubview Tennis Club No -
- Franco Human ZA Elarduspark Tennis Club No -
- Brandon Van Meyeren Waverley Tennis Club No -
- Wandré Gilfillan Waterkloof High No -
- CHRISTIAN DE KOCK ZA Pretoria Boys High School No -
- Werner Coetzer ZA No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1553158800
2019-03-21 9:00am
A2 OST - Court 1
Hanco Benade
Marco HETZLER
6-1, 6-0
1553158800
2019-03-21 9:00am
A3 OST - Court 2
Werner Coetzer
Ruan VAN DER LAAN
2-6, 6-7
1553158800
2019-03-21 9:00am
A7 OST - Court 3
Brandon Van Meyeren
Stehan Kruger
2-6, 0-6
1553158800
2019-03-21 9:00am
A10 OST - Court 4
CHRISTIAN DE KOCK
Koot VAN DER MERWE
6-0, 6-1
1553158800
2019-03-21 9:00am
A15 OST - Court 5
Franco Human
Jan-Righardt Vermeulen
6-1, 6-2
1553158800
2019-03-21 9:00am
A19 OST - Court 6
Josh Bassett
(Ret.)
Wijon STEYNBERG
7-5
Retired
1553158800
2019-03-21 9:00am
A23 OST - Court 7
William Nicol
MABEKA NAKANA
6-1, 4-6, 10-6
1553158800
2019-03-21 9:00am
A31 OST - Court 8
Geneil Alberts
Wandré Gilfillan
6-3, 6-1
1553167800
2019-03-21 11:30am
A33 OST - Court 1
MARC POGGENPOEL [1]
Hanco Benade
1-6, 0-6
1553167800
2019-03-21 11:30am
A34 OST - Court 3
Ruan VAN DER LAAN
Heinrich LINDEQUE [15]
1-6, 1-6
1553162400
2019-03-21 10:00am
A35 OST - Court 2
Pieter Jan NEL [11]
Liam Bender
2-6, 2-6
1553167800
2019-03-21 11:30am
A36 OST - Court 6
Stehan Kruger
Fredrik Friberg [8]
0-6, 2-6
1553167800
2019-03-21 11:30am
A37 OST - Court 5
Keith Lindsay [3]
CHRISTIAN DE KOCK
6-0, 6-4
1553162400
2019-03-21 10:00am
A38 OST - Court 4
Dawid van Wyk
Daniel JAUSS [12]
0-6, 0-6
1553162400
2019-03-21 10:00am
A39 OST - Court 8
George Louw [13]
Sheran Edirisinghe
6-1, 6-0
1553167800
2019-03-21 11:30am
A40 OST - Court 7
Franco Human
Bogosi NKOLONYANE [5]
1-6, 1-6
1553162400
2019-03-21 10:00am
A41 OST - Court 1
Rainier Hugo [7]
Friedrich BAUERMEISTER
6-3, 6-2
1553167800
2019-03-21 11:30am
A42 OST - Court 2
Wijon STEYNBERG
Christon Basson [9]
1-6, 7-5, 6-3
1553162400
2019-03-21 10:00am
A43 OST - Court 3
Refiloe Pheko [16]
Gustav HEFER
1-6, 1-6
1553167800
2019-03-21 11:30am
A44 OST - Court 4
William Nicol
Deon Kearns [4]
2-6, 3-6
1553162400
2019-03-21 10:00am
A45 OST - Court 5
Mesharan GOVENDER [6]
David LOMBARD
6-2, 6-1
1553162400
2019-03-21 10:00am
A46 OST - Court 6
Johannes VAN DER WALT
Jayte Oberholzer [14]
6-2, 7-5
N/A A47 OST - Court 7
Bernard Janse van Vuuren [10]
Oabona Koobatlile
(Did not play)
Walkover
1553167800
2019-03-21 11:30am
A48 OST - Court 8
Geneil Alberts
Goran KRIVOKAPIC [2]
2-6, 0-6
9999999999999999
TBD
D1 -
9999999999999999
TBD
F1 -
9999999999999999
TBD
G1 -
9999999999999999
TBD
G2 -
9999999999999999
TBD
G3 -
9999999999999999
TBD
H1 -
1553265900
2019-03-22 2:45pm
I1 UFS - Court 1
MARC POGGENPOEL [1]
Ruan VAN DER LAAN
6-2, 6-4
1553265900
2019-03-22 2:45pm
I2 UFS - Court 2
Pieter Jan NEL [11]
Stehan Kruger
6-3, 6-2
N/A I3 UFS - Court 3
CHRISTIAN DE KOCK
(Did not play)
Dawid van Wyk
Walkover
1553265900
2019-03-22 2:45pm
I4 UFS - Court 4
Sheran Edirisinghe
Franco Human
1-6, 2-6
1553265900
2019-03-22 2:45pm
I5 UFS - Court 5
Friedrich BAUERMEISTER
Christon Basson [9]
6-3, 6-2
1553265900
2019-03-22 2:45pm
I6 UFS - Court 6
Refiloe Pheko [16]
William Nicol
6-4, 7-5
1553265900
2019-03-22 2:45pm
I7 UFS - Court 7
David LOMBARD
Jayte Oberholzer [14]
1-6, 4-6
1553340600
2019-03-23 11:30am
I9 UFS - Court 1
MARC POGGENPOEL [1]
Pieter Jan NEL [11]
6-4, 7-5
1553340600
2019-03-23 11:30am
I10 UFS - Court 2
Dawid van Wyk
Franco Human
0-6, 0-6
1553340600
2019-03-23 11:30am
I11 UFS - Court 3
Friedrich BAUERMEISTER
Refiloe Pheko [16]
3-6, 2-6
1553340600
2019-03-23 11:30am
I12 UFS - Court 4
Jayte Oberholzer [14]
Geneil Alberts
1-6, 1-6
1553422500
2019-03-24 10:15am
I13 UFS - Court 9
MARC POGGENPOEL [1]
Franco Human
6-2, 6-4
1553422500
2019-03-24 10:15am
I14 UFS - Court 10
Refiloe Pheko [16]
Geneil Alberts
5-7, 3-6
N/A I15 UFS - Court 1
MARC POGGENPOEL [1]
(Did not play)
Geneil Alberts
Walkover
1553513400
2019-03-25 11:30am
J1 UFS - Court 2
Franco Human
Refiloe Pheko [16]
6-1, 6-2
1553422500
2019-03-24 10:15am
K1 UFS - Court 11
Pieter Jan NEL [11]
Dawid van Wyk
6-0, 6-0
1553422500
2019-03-24 10:15am
K2 UFS - Court 12
Friedrich BAUERMEISTER
Jayte Oberholzer [14]
2-6, 6-0, 16-14
1553513400
2019-03-25 11:30am
K3 UFS - Court 3
Pieter Jan NEL [11]
Friedrich BAUERMEISTER
3-6, 3-6
1553513400
2019-03-25 11:30am
L1 UFS - Court 4
Dawid van Wyk
Jayte Oberholzer [14]
0-6, 2-6
1553340600
2019-03-23 11:30am
M1 UFS - Court 5
Ruan VAN DER LAAN
Stehan Kruger
6-4, 6-0
1553340600
2019-03-23 11:30am
M3 UFS - Court 7
Christon Basson [9]
William Nicol
1-6, 6-3, 8-10
1553422500
2019-03-24 10:15am
M5 UFS - Court 13
Ruan VAN DER LAAN
Sheran Edirisinghe
2-6, 3-6
N/A M6 UFS - Court 14
William Nicol
David LOMBARD
(Did not play)
Walkover
1553513400
2019-03-25 11:30am
M7 UFS - Court 5
Sheran Edirisinghe
William Nicol
3-6, 3-6
1553513400
2019-03-25 11:30am
N1 UFS - Court 6
Ruan VAN DER LAAN
David LOMBARD
6-3, 6-3
N/A O3 UFS - Court 7
Stehan Kruger
(Did not play)
Christon Basson [9]
Walkover
1553265900
2019-03-22 2:45pm
Q17 UFS - Court 9
Marco HETZLER
Werner Coetzer
6-1, 6-1
1553340600
2019-03-23 11:30am
Q25 UFS - Court 8
Marco HETZLER
Brandon Van Meyeren
6-0, 6-1
1553340600
2019-03-23 11:30am
Q26 UFS - Court 9
Koot VAN DER MERWE
Jan-Righardt Vermeulen
6-1, 6-1
1553422500
2019-03-24 10:15am
Q29 UFS - Court 15
Marco HETZLER
Koot VAN DER MERWE
6-3, 6-1
1553422500
2019-03-24 10:15am
Q30 UFS - Court 16
MABEKA NAKANA
Wandré Gilfillan
6-3, 6-4
1553513400
2019-03-25 11:30am
Q31 UFS - Court 8
Marco HETZLER
MABEKA NAKANA
6-2, 1-6, 10-8
1553513400
2019-03-25 11:30am
R1 UFS - Court 9
Koot VAN DER MERWE
Wandré Gilfillan
3-6, 7-5, 10-7
1553422500
2019-03-24 10:15am
S1 UFS - Court 17
Brandon Van Meyeren
Jan-Righardt Vermeulen
4-6, 2-6