Print

Qualification Draw 1 2 TSA061306 GC A1 [1] Corne VAN SCHALKWYK BYE 3 4 TSA061301 TSA051673 GC GE Chelsea CHAKANYUKA MBONG MULEMA MBAPEH 3-6, 6-1, 6-4 5 6 TSA051416 TSA050270 GC MPUM Simone BANDUCCI Lize OOSTHUIZEN 7-5, 6-1 7 8 TSA051279 GC A4 BYE [6] Isabella DU TOIT 9 10 TSA051168 EP A5 [3] Karla JURGENS BYE 11 12 TSA051385 TSA061346 LIM FS TANÉ ROOS Jacolé SPANGENBERG Walkover 13 14 TSA051428 TSA061454 KZN NWP Danica MOSS Annemie PRETORIUS 6-4, 6-0 15 16 TSA051420 TSA061595 GE GN Jordan ARMSTRONG [7] Cornelia ROUX 6-0, 6-1 17 18 TSA061281 TSA051782 GN NWP [8] Amike BOTHA carla MOUTON 6-0, 6-0 19 20 TSA061519 TSA061621 Winelands NWP Nel STIEGER Anke VILJOEN 6-1, 6-1 21 22 TSA050266 TSA061005 EDEN Winelands KAYLA ESSELEN Carli KRUGER 6-2, 6-0 23 24 TSA062097 GC A12 BYE [4] Nobuhle ZUNGU 25 26 TSA051289 Winelands A13 [5] LaRi BAUERMEISTER BYE 27 28 TSA061105 TSA051651 KZN NWP Rebecca MACQUET kc LIEBENBERG 6-1, 6-3 29 30 TSA061530 TSA051545 Winelands GC Mia HOSKING Nadia MARGARITOV 6-4, 6-3 31 32 TSA051387 GC A16 BYE [2] Ida FRIBERG [1] Corne VAN SCHALKWYK Chelsea CHAKANYUKA 6-2, 6-2 Lize OOSTHUIZEN [6] Isabella DU TOIT 6-0, 6-0 [3] Karla JURGENS TANÉ ROOS 6-1, 6-0 Danica MOSS [7] Cornelia ROUX 6-2, 6-0 [8] Amike BOTHA Anke VILJOEN 6-2, 6-3 Carli KRUGER [4] Nobuhle ZUNGU 6-3, 6-1 [5] LaRi BAUERMEISTER Rebecca MACQUET 7-5, 6-3 Nadia MARGARITOV [2] Ida FRIBERG 6-2, 6-2 Chelsea CHAKANYUKA Lize OOSTHUIZEN Karla JURGENS Cornelia ROUX Amike BOTHA Carli KRUGER LaRi BAUERMEISTER Ida FRIBERG
D1 7/8 Playoff
TANÉ ROOS Nadia MARGARITOV 4-6, 6-3, 10-6 11/12 Playoff TANÉ ROOS
Danica MOSS Rebecca MACQUET 3-6, 6-2, 10-8 15/16 Playoff Danica MOSS
Jordan ARMSTRONG Mia HOSKING 6-2, 6-4 19/20 Playoff Mia HOSKING
L1 BYE kc LIEBENBERG 23/24 Playoff kc LIEBENBERG
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Corne VAN SCHALKWYK ZA Randburg Tennis Club No -
[2] Ida Friberg SE German Country Club No -
[3] Karla Jurgens Kirkwood High No -
[4] Nobuhle Zungu ZA Marks Park Sports Club No -
[5] LaRi BAUERMEISTER Paarl Girls High No -
[6] Isabella DU TOIT Fairland Tennis Club No -
[7] Cornelia Roux Waverley Tennis Club No -
[8] Amike BOTHA ZA Menlopark High School No -
- Nel Stieger ZA Hermanus Tennis Club No -
- KAYLA ESSELEN ZA Mosselbaai Tennis Club No -
- Mia Hosking ZA Rhenish Laerskool No -
- TANÉ ROOS ZA Pietersburg Hoerskool No -
- Annemie Pretorius Rustenburg High No -
- Anke Viljoen Schweizer Reneke Primary No -
- Jacolé Spangenberg Eunice Primary No -
- Chelsea CHAKANYUKA ZW Arthur Ashe Tennis Club No -
- Simone Banducci Bedfordview Country Club No -
- Carli Kruger Laerskool Eikestad No -
- Nadia margaritov ZA Bedfordview Country Club No -
- kc liebenberg HARTBEESPOORT TENNIS KLUB No -
- MBONG MULEMA MBAPEH ZA Bedfordview Country Club No -
- Jordan Armstrong Italian Club Bedfordview No -
- Danica Moss Hillcrest Tennis Club No -
- Rebecca Macquet Hillcrest Tennis Club No -
- Lize OOSTHUIZEN ZA Lowveld Juniors No -
- carla mouton Rustenburg Tennis club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1553158800
2019-03-21 9:00am
A2 FS TS - Court 3
Chelsea CHAKANYUKA
MBONG MULEMA MBAPEH
3-6, 6-1, 6-4
1553158800
2019-03-21 9:00am
A3 FS TS - Court 16
Simone Banducci
Lize OOSTHUIZEN
5-7, 1-6
N/A A6 FS TS - Court 12
TANÉ ROOS
Jacolé Spangenberg
(Did not play)
Walkover
1553158800
2019-03-21 9:00am
A7 FS TS - Court 13
Danica Moss
Annemie Pretorius
6-4, 6-0
1553158800
2019-03-21 9:00am
A8 FS TS - Court 14
Jordan Armstrong
Cornelia Roux [7]
0-6, 1-6
1553158800
2019-03-21 9:00am
A9 FS TS - Court 16
Amike BOTHA [8]
carla mouton
6-0, 6-0
1553158800
2019-03-21 9:00am
A10 FS TS - Court 15
Nel Stieger
Anke Viljoen
1-6, 1-6
1553162400
2019-03-21 10:00am
A11 FS TS - Court 16
KAYLA ESSELEN
Carli Kruger
2-6, 0-6
1553162400
2019-03-21 10:00am
A14 FS TS - Court 7
Rebecca Macquet
kc liebenberg
6-1, 6-3
1553162400
2019-03-21 10:00am
A15 FS TS - Court 14
Mia Hosking
Nadia margaritov
4-6, 3-6
1553167800
2019-03-21 11:30am
A17 FS TS - Court 12
Corne VAN SCHALKWYK [1]
Chelsea CHAKANYUKA
2-6, 2-6
1553167800
2019-03-21 11:30am
A18 FS TS - Court 13
Lize OOSTHUIZEN
Isabella DU TOIT [6]
6-0, 6-0
1553167800
2019-03-21 11:30am
A19 FS TS - Court 15
Karla Jurgens [3]
TANÉ ROOS
6-1, 6-0
1553167800
2019-03-21 11:30am
A20 FS TS - Court 16
Danica Moss
Cornelia Roux [7]
2-6, 0-6
1553171400
2019-03-21 12:30pm
A21 FS TS - Court 1
Amike BOTHA [8]
Anke Viljoen
6-2, 6-3
1553171400
2019-03-21 12:30pm
A22 FS TS - Court 2
Carli Kruger
Nobuhle Zungu [4]
6-3, 6-1
1553171400
2019-03-21 12:30pm
A23 FS TS - Court 3
LaRi BAUERMEISTER [5]
Rebecca Macquet
7-5, 6-3
1553171400
2019-03-21 12:30pm
A24 FS TS - Court 4
Nadia margaritov
Ida Friberg [2]
2-6, 2-6
9999999999999999
TBD
D1 -
1553258700
2019-03-22 12:45pm
E1 GRE - Court 7
Corne VAN SCHALKWYK [1]
Isabella DU TOIT [6]
6-0, 6-0
1553258700
2019-03-22 12:45pm
E2 GRE - Court 8
TANÉ ROOS
Danica Moss
7-6(7), 6-0
1553258700
2019-03-22 12:45pm
E3 GRE - Court 9
Anke Viljoen
Nobuhle Zungu [4]
0-6, 3-6
1553258700
2019-03-22 12:45pm
E4 GRE - Court 10
Rebecca Macquet
Nadia margaritov
3-6, 3-6
1553345100
2019-03-23 12:45pm
E5 GRE - Court 6
Corne VAN SCHALKWYK [1]
TANÉ ROOS
6-2, 6-3
1553345100
2019-03-23 12:45pm
E6 GRE - Court 7
Nobuhle Zungu [4]
Nadia margaritov
6-0, 6-1
1553431500
2019-03-24 12:45pm
E7 GRE - Court 1
Corne VAN SCHALKWYK [1]
Nobuhle Zungu [4]
6-4, 7-5
1553431500
2019-03-24 12:45pm
F1 GRE - Court 2
TANÉ ROOS
Nadia margaritov
4-6, 6-3, 10-6
1553345100
2019-03-23 12:45pm
G1 GRE - Court 8
Isabella DU TOIT [6]
Danica Moss
6-1, 7-6(8)
1553345100
2019-03-23 12:45pm
G2 GRE - Court 9
Anke Viljoen
Rebecca Macquet
6-3, 6-0
1553431500
2019-03-24 12:45pm
G3 GRE - Court 3
Isabella DU TOIT [6]
Anke Viljoen
2-6, 0-6
1553431500
2019-03-24 12:45pm
H1 GRE - Court 4
Danica Moss
Rebecca Macquet
3-6, 6-2, 10-8
1553171400
2019-03-21 12:30pm
I4 FS TS - Court 5
Annemie Pretorius
Jordan Armstrong
2-6, 3-6
1553171400
2019-03-21 12:30pm
I5 FS TS - Court 6
carla mouton
Nel Stieger
0-6, 1-6
1553258700
2019-03-22 12:45pm
I9 GRE - Court 11
MBONG MULEMA MBAPEH
Simone Banducci
6-4, 3-6, 10-12
1553258700
2019-03-22 12:45pm
I11 GRE - Court 13
Nel Stieger
KAYLA ESSELEN
2-6, 1-6
1553258700
2019-03-22 12:45pm
I12 GRE - Court 14
kc liebenberg
Mia Hosking
2-6, 1-6
1553345100
2019-03-23 12:45pm
I13 GRE - Court 10
Simone Banducci
Jordan Armstrong
6-2, 6-3
1553345100
2019-03-23 12:45pm
I14 GRE - Court 11
KAYLA ESSELEN
Mia Hosking
6-3, 6-0
1553431500
2019-03-24 12:45pm
I15 GRE - Court 5
Simone Banducci
KAYLA ESSELEN
5-7, 6-2, 8-10
1553431500
2019-03-24 12:45pm
J1 GRE - Court 6
Jordan Armstrong
Mia Hosking
2-6, 4-6
1553345100
2019-03-23 12:45pm
K2 GRE - Court 12
Nel Stieger
kc liebenberg
6-2, 7-5
1553431500
2019-03-24 12:45pm
K3 GRE - Court 7
MBONG MULEMA MBAPEH
Nel Stieger
6-0, 6-2
1553431500
2019-03-24 12:45pm
M7 GRE - Court 8
Annemie Pretorius
carla mouton
6-0, 6-1