Print

Main Draw 1 2 TSA011175 TSA011410 WP GN [1] Thando LONGWE-SMIT [Q] Tristian DU PLESSIS 6-1, 6-1 3 4 TSA011424 TSA011306 FS KZN Matthew NEL Jordan THERON 5-7, 6-3, 6-4 5 6 TSA020528 TSA20581 EDEN WP Jason FOGLE Luke GEDULDT 4-6, 7-6(4), 7-5 7 8 TSA021150 TSA011383 GC GC Albert KIRSTEN [7] Alec BECKLEY 6-4, 6-2 9 10 TSA011402 TSA021365 FS GN [3] Joubert KLOPPER [Q] Johann COETZEE 6-3, 6-2 11 12 TSA010194 TSA020018 EP EDEN [Q] Yahron VAN DYK Damien NEZAR 6-2, 6-3 13 14 TSA011385 TSA021368 GC GE [Q] Caleb VAN WIJK Dylan SALTON 6-1, 6-4 15 16 TSA020371 TSA011426 NWP WP [Q] Aldan COETZEE [8] Robbie ARENDS 6-4, 6-2 17 18 TSA011400 TSA021409 GN GN [6] Chrisjan VAN WYK [Q] Erich SULLWALD 6-2, 6-2 19 20 TSA021154 TSA011328 EDEN WP Leander PETERSEN Pierre MALAN 6-0, 6-0 21 22 TSA021380 TSA010340 Winelands GE LUAN KRIGE Seth SEELY 6-2, 1-6, 6-4 23 24 TSA011384 TSA011256 KZN GC Richard HARTMANN [4] Charl MORGAN 6-0, 6-3 25 26 TSA011320 TSA011269 KZN GN [5] Kade MINDRY Muntingh HAMMAN 6-2, 6-2 27 28 TSA 020548 TSA020682 GN BOR [Q] TOM SLABBERT Nikolai HENSBERG 6-4, 5-7, 6-0 29 30 TSA021416 TSA021421 EP GC DANIEL TAM [Q] PETROS HATZIPANIS 7-6, 6-3 31 32 TSA010345 TSA021177 KZN FS Louis VAN DER WESTHUIZEN LOUIS GROBBELAAR 6-4, 6-1 [1] Thando LONGWE-SMIT Jordan THERON 6-4, 3-6, 6-1 Jason FOGLE [7] Alec BECKLEY 6-2, 6-2 [3] Joubert KLOPPER Damien NEZAR 6-1, 6-1 Dylan SALTON [8] Robbie ARENDS 6-4, 6-4 [6] Chrisjan VAN WYK Pierre MALAN 6-4, 6-2 Seth SEELY [4] Charl MORGAN 6-1, 6-1 [5] Kade MINDRY Nikolai HENSBERG 6-1, 6-2 DANIEL TAM LOUIS GROBBELAAR 6-1, 6-0 [1] Thando LONGWE-SMIT [7] Alec BECKLEY 6-3, 3-6, 6-1 [3] Joubert KLOPPER [8] Robbie ARENDS 6-3, 7-6 Pierre MALAN [4] Charl MORGAN 6-4, 6-2 [5] Kade MINDRY LOUIS GROBBELAAR 6-2, 6-2 [7] Alec BECKLEY [3] Joubert KLOPPER 2-6, 6-2, 6-4 Pierre MALAN [5] Kade MINDRY 6-4, 7-5 [3] Joubert KLOPPER Pierre MALAN (Ret.) 6-1, 3-0 (Ret.) [3] Joubert KLOPPER
[7] Alec BECKLEY [5] Kade MINDRY 6-2, 3-6, 10-7 3/4 Playoff [5] Kade MINDRY
D1 [1] Thando LONGWE-SMIT BYE 7/8 Playoff [1] Thando LONGWE-SMIT
Jordan THERON Nikolai HENSBERG 6-4, 3-6, 10-6 11/12 Playoff Jordan THERON
H1 BYE DANIEL TAM 15/16 Playoff DANIEL TAM
J1 BYE Richard HARTMANN 19/20 Playoff Richard HARTMANN
[Q] Caleb VAN WIJK [Q] TOM SLABBERT 7-6(3), 6-3 27/28 Playoff [-1] TOM SLABBERT
[Q] Tristian DU PLESSIS [Q] PETROS HATZIPANIS 4-6, 6-1, 10-4 31/32 Playoff [-1] Tristian DU PLESSIS
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A1 2 Tristian DU PLESSIS ZA Waterkloof High
A5 2 Johann COETZEE ZA Tygerpoorts Primary
A6 1 Yahron VAN DYK Cradock Tennis Club
A7 1 Caleb VAN WIJK ZA
A8 1 Aldan COETZEE ZA
A9 2 Erich SULLWALD Warmbad Tennis Club
A14 1 TOM SLABBERT ZA Waterkloof High
A15 2 PETROS HATZIPANIS ZA Old Edwardian Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Thando LONGWE-SMIT ZA Rondebosch Boy's High School No -
- Matthew NEL ZA No -
- Jordan THERON Prospect Tennis Club No -
- Jason FOGLE Glenwood House School No -
- Luke GEDULDT ZA Groote Schuur High No -
- Albert KIRSTEN ZA Marks Park Sports Club No -
[7] Alec BECKLEY Marks Park Sports Club No -
[3] Joubert KLOPPER Grey College High No -
- Damien NEZAR ZA George Tennis Club No -
- Dylan SALTON Bedfordview Country Club No -
[8] Robbie ARENDS ZA anthony harris tennis academy No -
[6] Chrisjan VAN WYK ZA Lyttelton Tennis Club No -
- Leander PETERSEN ZA George Tennis Club No -
- Pierre MALAN ZA Curro Langebaan Primary No -
- Seth SEELY ZA Bedfordview Country Club No -
- Richard Hartmann ZA Durban Country Club Tennis No -
[4] Charl MORGAN ZA Parkview Lawn Tennis Club No -
[5] Kade MINDRY ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Muntingh HAMMAN Tuks Tennis Club No -
- Nikolai HENSBERG ZA Beacon Bay Tennis Club No -
- DANIEL TAM ZA Cradock Tennis Club No -
- Louis VAN DER WESTHUIZEN ZA Mitchell Park Tennis Club No -
[Q] Johann COETZEE ZA Tygerpoorts Primary No -
[Q] Yahron VAN DYK Cradock Tennis Club No -
- LOUIS GROBBELAAR Grey College High Yes Khololwam MONTSI
[Q] PETROS HATZIPANIS ZA Old Edwardian Tennis Club No -
[Q] Caleb VAN WIJK ZA No -
[Q] Tristian DU PLESSIS ZA Waterkloof High No -
[Q] TOM SLABBERT ZA Waterkloof High No -
[Q] Erich SULLWALD Warmbad Tennis Club No -
[Q] Aldan COETZEE ZA No -
- LUAN KRIGE ZA Paarl Tennis Club Yes Victor PUTTER
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Victor PUTTER Midstream College No -
[2] Khololwam MONTSI ZA Midstream College No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1553763600
2019-03-28 9:00am
A1 OST - Court 1
Thando LONGWE-SMIT [1]
Tristian DU PLESSIS [Q]
6-1, 6-1
1553763600
2019-03-28 9:00am
A2 OST - Court 2
Matthew NEL
Jordan THERON
7-5, 3-6, 4-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A3 OST - Court 3
Jason FOGLE
Luke GEDULDT
4-6, 7-6(4), 7-5
1553763600
2019-03-28 9:00am
A4 OST - Court 4
Albert KIRSTEN
Alec BECKLEY [7]
4-6, 2-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A5 OST - Court 5
Joubert KLOPPER [3]
Johann COETZEE [Q]
6-3, 6-2
1553763600
2019-03-28 9:00am
A6 OST - Court 6
Yahron VAN DYK [Q]
Damien NEZAR
2-6, 3-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A7 OST - Court 7
Caleb VAN WIJK [Q]
Dylan SALTON
1-6, 4-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A8 OST - Court 8
Aldan COETZEE [Q]
Robbie ARENDS [8]
4-6, 2-6
1553768100
2019-03-28 10:15am
A9 OST - Court 1
Chrisjan VAN WYK [6]
Erich SULLWALD [Q]
6-2, 6-2
1553768100
2019-03-28 10:15am
A10 OST - Court 2
Leander PETERSEN
Pierre MALAN
0-6, 0-6
1553768100
2019-03-28 10:15am
A11 OST - Court 3
LUAN KRIGE
Seth SEELY
2-6, 6-1, 4-6
1553768100
2019-03-28 10:15am
A12 OST - Court 4
Richard Hartmann
Charl MORGAN [4]
0-6, 3-6
1553768100
2019-03-28 10:15am
A13 OST - Court 5
Kade MINDRY [5]
Muntingh HAMMAN
6-2, 6-2
1553768100
2019-03-28 10:15am
A14 OST - Court 6
TOM SLABBERT [Q]
Nikolai HENSBERG
4-6, 7-5, 0-6
1553768100
2019-03-28 10:15am
A15 OST - Court 7
DANIEL TAM
PETROS HATZIPANIS [Q]
7-6, 6-3
1553768100
2019-03-28 10:15am
A16 OST - Court 8
Louis VAN DER WESTHUIZEN
LOUIS GROBBELAAR
4-6, 1-6
1553855400
2019-03-29 10:30am
A17 OST - Court 1
Thando LONGWE-SMIT [1]
Jordan THERON
6-4, 3-6, 6-1
1553855400
2019-03-29 10:30am
A18 OST - Court 2
Jason FOGLE
Alec BECKLEY [7]
2-6, 2-6
1553855400
2019-03-29 10:30am
A19 OST - Court 3
Joubert KLOPPER [3]
Damien NEZAR
6-1, 6-1
1553855400
2019-03-29 10:30am
A20 OST - Court 4
Dylan SALTON
Robbie ARENDS [8]
4-6, 4-6
1553855400
2019-03-29 10:30am
A21 OST - Court 5
Chrisjan VAN WYK [6]
Pierre MALAN
4-6, 2-6
1553855400
2019-03-29 10:30am
A22 OST - Court 6
Seth SEELY
Charl MORGAN [4]
1-6, 1-6
1553855400
2019-03-29 10:30am
A23 OST - Court 7
Kade MINDRY [5]
Nikolai HENSBERG
6-1, 6-2
1553855400
2019-03-29 10:30am
A24 OST - Court 8
DANIEL TAM
LOUIS GROBBELAAR
1-6, 0-6
1553941800
2019-03-30 10:30am
A25 FS TS - Court 1
Thando LONGWE-SMIT [1]
Alec BECKLEY [7]
3-6, 6-3, 1-6
1553941800
2019-03-30 10:30am
A26 FS TS - Court 2
Joubert KLOPPER [3]
Robbie ARENDS [8]
6-3, 7-6
1553941800
2019-03-30 10:30am
A27 FS TS - Court 3
Pierre MALAN
Charl MORGAN [4]
6-4, 6-2
1553941800
2019-03-30 10:30am
A28 FS TS - Court 4
Kade MINDRY [5]
LOUIS GROBBELAAR
6-2, 6-2
1554028200
2019-03-31 10:30am
A29 FS TS - Court 1
Alec BECKLEY [7]
Joubert KLOPPER [3]
6-2, 2-6, 4-6
1554028200
2019-03-31 10:30am
A30 FS TS - Court 2
Pierre MALAN
Kade MINDRY [5]
6-4, 7-5
1554107400
2019-04-01 8:30am
A31 FS TS - Court 1
Joubert KLOPPER [3]
Pierre MALAN
(Ret.)
6-1, 3-0
Retired
1554107400
2019-04-01 8:30am
B1 FS TS - Court 13
Alec BECKLEY [7]
Kade MINDRY [5]
2-6, 6-3, 7-10
1554019200
2019-03-31 8:00am
C1 OST - Court 1
Thando LONGWE-SMIT [1]
Robbie ARENDS [8]
6-7(8), 1-6
N/A C2 OST - Court 2
Charl MORGAN [4]
(Did not play)
LOUIS GROBBELAAR
Walkover
1554028200
2019-03-31 10:30am
C3 OST - Court 3
Robbie ARENDS [8]
LOUIS GROBBELAAR
6-3, 6-3
1553932800
2019-03-30 8:00am
E1 OST - Court 1
Jordan THERON
Jason FOGLE
6-0, 6-1
N/A E2 -
Damien NEZAR
Dylan SALTON
(Did not play)
Walkover
1553932800
2019-03-30 8:00am
E3 OST - Court 2
Chrisjan VAN WYK [6]
Seth SEELY
6-2, 6-2
1553932800
2019-03-30 8:00am
E4 OST - Court 3
Nikolai HENSBERG
DANIEL TAM
6-3, 6-7(2), 10-4
1553941800
2019-03-30 10:30am
E5 OST - Court 6
Jordan THERON
Damien NEZAR
4-6, 2-6
1553941800
2019-03-30 10:30am
E6 OST - Court 7
Chrisjan VAN WYK [6]
Nikolai HENSBERG
6-2, 6-2
1554023700
2019-03-31 9:15am
E7 OST - Court 2
Damien NEZAR
Chrisjan VAN WYK [6]
2-6, 6-7(6)
1554023700
2019-03-31 9:15am
F1 OST - Court 3
Jordan THERON
Nikolai HENSBERG
6-4, 3-6, 10-6
1553941800
2019-03-30 10:30am
G2 OST - Court 8
Seth SEELY
DANIEL TAM
6-1, 6-1
1554023700
2019-03-31 9:15am
G3 OST - Court 4
Jason FOGLE
Seth SEELY
6-4, 6-4
1553859900
2019-03-29 11:45am
I1 OST - Court 1
Tristian DU PLESSIS [Q]
Matthew NEL
0-6, 1-6
1553859900
2019-03-29 11:45am
I2 OST - Court 2
Luke GEDULDT
Albert KIRSTEN
6-4, 6-2
1553859900
2019-03-29 11:45am
I3 OST - Court 3
Johann COETZEE [Q]
Yahron VAN DYK [Q]
6-2, 6-4
1553859900
2019-03-29 11:45am
I4 OST - Court 4
Caleb VAN WIJK [Q]
Aldan COETZEE [Q]
1-6, 4-6
1553859900
2019-03-29 11:45am
I5 OST - Court 5
Erich SULLWALD [Q]
Leander PETERSEN
6-3, 4-6, 8-10
1553859900
2019-03-29 11:45am
I6 OST - Court 6
LUAN KRIGE
Richard Hartmann
1-6, 6-3, 7-10
1553859900
2019-03-29 11:45am
I7 OST - Court 7
Muntingh HAMMAN
TOM SLABBERT [Q]
6-0, 4-6, 10-6
1553859900
2019-03-29 11:45am
I8 OST - Court 8
PETROS HATZIPANIS [Q]
Louis VAN DER WESTHUIZEN
3-6, 2-6
1553932800
2019-03-30 8:00am
I9 OST - Court 4
Matthew NEL
Luke GEDULDT
5-7, 6-7(2)
1553932800
2019-03-30 8:00am
I10 OST - Court 5
Johann COETZEE [Q]
Aldan COETZEE [Q]
6-4, 6-2
1553932800
2019-03-30 8:00am
I11 OST - Court 6
Leander PETERSEN
Richard Hartmann
7-6(4), 0-6, 7-10
1553932800
2019-03-30 8:00am
I12 OST - Court 7
Muntingh HAMMAN
Louis VAN DER WESTHUIZEN
(Ret.)
6-0, 4-0
Retired
N/A I13 OST - Court 1
Luke GEDULDT
Johann COETZEE [Q]
(Did not play)
Walkover
1553946300
2019-03-30 11:45am
I14 OST - Court 2
Richard Hartmann
Muntingh HAMMAN
4-6, 6-7(4)
1554023700
2019-03-31 9:15am
I15 OST - Court 5
Luke GEDULDT
Muntingh HAMMAN
6-1, 6-1
N/A K1 OST - Court 3
Matthew NEL
Aldan COETZEE [Q]
(Did not play)
Walkover
1554023700
2019-03-31 9:15am
K3 OST - Court 7
Matthew NEL
Leander PETERSEN
7-5, 6-2
1553932800
2019-03-30 8:00am
M1 OST - Court 8
Tristian DU PLESSIS [Q]
Albert KIRSTEN
2-6, 4-6
1553937300
2019-03-30 9:15am
M2 OST - Court 1
Yahron VAN DYK [Q]
Caleb VAN WIJK [Q]
3-6, 6-7(2)
1553937300
2019-03-30 9:15am
M3 OST - Court 2
Erich SULLWALD [Q]
LUAN KRIGE
3-6, 4-6
1553937300
2019-03-30 9:15am
M4 OST - Court 3
TOM SLABBERT [Q]
PETROS HATZIPANIS [Q]
6-2, 7-5
1553946300
2019-03-30 11:45am
M5 OST - Court 5
Albert KIRSTEN
Caleb VAN WIJK [Q]
6-4, 7-5
1553946300
2019-03-30 11:45am
M6 OST - Court 6
LUAN KRIGE
TOM SLABBERT [Q]
6-2, 6-2
1554023700
2019-03-31 9:15am
M7 OST - Court 8
Albert KIRSTEN
LUAN KRIGE
6-2, 3-6, 10-5
1554028200
2019-03-31 10:30am
N1 OST - Court 1
Caleb VAN WIJK [Q]
TOM SLABBERT [Q]
6-7(3), 3-6
1553946300
2019-03-30 11:45am
O1 OST - Court 7
Tristian DU PLESSIS [Q]
Yahron VAN DYK [Q]
4-6, 3-6
1553946300
2019-03-30 11:45am
O2 OST - Court 8
Erich SULLWALD [Q]
PETROS HATZIPANIS [Q]
6-2, 6-4
1554028200
2019-03-31 10:30am
O3 OST - Court 2
Yahron VAN DYK [Q]
Erich SULLWALD [Q]
4-6, 6-4, 8-10
1554028200
2019-03-31 10:30am
P1 OST - Court 3
Tristian DU PLESSIS [Q]
PETROS HATZIPANIS [Q]
4-6, 6-1, 10-4