Print

Main Draw 1 2 TSA030063 TSA30056 Winelands GN [1] William ZULCH (Ret.) Jordan GANCHO 2-1 (Ret.) 3 4 TSA048660 TSA030221 GC FS Lwazi NGWENYA Stephan Paul VILJOEN 6-4, 6-4 5 6 TSA040071 TSA040168 GC GC Aleksandar SIMOVSKI [Q] Yarona MORULE 6-2, 6-2 7 8 TSA031342 TSA040043 KZN GN [Q] Thomas REY [8] Devin BADENHORST 6-2, 6-4 9 10 TSA030009 TSA30068 GC GN [4] Andreas SCOTT Steyn DIPPENAAR 7-5, 7-6(5) 11 12 TSA031139 TSA40024 GN WP [Q] Thio TSHIVHASE Rohan LOUBSER 6-1, 7-6(2) 13 14 TSA031353 TSA031273 KZN WP Luc KOENIG Mikaeel WOODMAN 7-6(3), 6-4 15 16 TSA031285 TSA031344 GC KZN [Q] Logan Gavin ENGELA [6] Alexander EDLEY 6-0, 6-1 17 18 TSA048680 TSA031302 Winelands GN [7] ANRO NEL [Q] WILLEM ROOSENSCHOON 7-6(4), 7-6(1) 19 20 TSA040282 TSA048339 GC FS Daniel CROWIE GERARD HENNING 6-4, 4-6, 6-4 21 22 TSA048602 TSA031304 WP FS Mark BACKEBERG Jason SCHIMPER 6-2, 6-0 23 24 TSA031345 TSA031331 KZN Winelands James EDLEY [3] Carl ROOTHMAN 6-2, 6-0 25 26 TSA031128 TSA030207 GN WP [5] Connor KRUGER Kyler HUGO 6-4, 3-6, 6-3 27 28 TSA031334 TSA04794 GC WP [Q] Luke CAREY Stephen CLAASSEN 6-2, 7-5 29 30 TSA048635 TSA048619 GN KZN Francois VAN WYK [Q] Calum JESTIN 6-7(6), 6-2, 7-6 31 32 TSA048687 TSA031361 Winelands EDEN [Q] Ernst GOUWS [2] Daniël WESSELS 7-6(5), 3-6, 6-2 Jordan GANCHO Stephan Paul VILJOEN 6-3, 6-0 [Q] Yarona MORULE [8] Devin BADENHORST 6-2, 6-3 Steyn DIPPENAAR Rohan LOUBSER 6-3, 6-2 Luc KOENIG [6] Alexander EDLEY 2-6, 6-2, 6-4 [7] ANRO NEL Daniel CROWIE 6-3, 5-7, 6-2 Jason SCHIMPER [3] Carl ROOTHMAN 7-6(2), 5-7, 6-1 [5] Connor KRUGER [Q] Luke CAREY 6-1, 6-1 Francois VAN WYK [Q] Ernst GOUWS 6-3, 6-2 Stephan Paul VILJOEN [8] Devin BADENHORST 6-3, 6-3 Rohan LOUBSER Luc KOENIG 1-6, 6-3, 6-4 [7] ANRO NEL [3] Carl ROOTHMAN 1-6, 6-2, 6-3 [5] Connor KRUGER [Q] Ernst GOUWS 6-3, 3-6, 6-3 [8] Devin BADENHORST Luc KOENIG 6-3, 6-3 [3] Carl ROOTHMAN [5] Connor KRUGER 6-3, 6-3 [8] Devin BADENHORST [3] Carl ROOTHMAN 4-6, 6-2, 6-2 [3] Carl ROOTHMAN
Luc KOENIG [5] Connor KRUGER 6-4, 6-3 3/4 Playoff Luc KOENIG
Rohan LOUBSER [Q] Ernst GOUWS Walkover 7/8 Playoff [-1] Ernst GOUWS
[6] Alexander EDLEY [Q] Luke CAREY 7-6(6), 6-3 11/12 Playoff [6] Alexander EDLEY
H1 BYE Daniel CROWIE 15/16 Playoff Daniel CROWIE
[Q] Thomas REY Stephen CLAASSEN 1-6, 6-2, 10-2 19/20 Playoff [-1] Thomas REY
L1 Lwazi NGWENYA BYE 23/24 Playoff Lwazi NGWENYA
Aleksandar SIMOVSKI Mark BACKEBERG 6-3, 6-2 27/28 Playoff Aleksandar SIMOVSKI
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A3 2 Yarona MORULE ZA Sandton Sports Club
A4 1 Thomas REY ZA Durban Country Club Tennis
A6 1 Thio TSHIVHASE ZA Pukke Tennis Club
A8 1 Logan Gavin Engela ZA German Country Club
A9 2 WILLEM ROOSENSCHOON ZA Gauteng North
A14 1 Luke Carey Old Edwardian Tennis Club
A15 2 Calum Jestin Durban Country Club Tennis
A16 1 Ernst GOUWS ZA Paul Roos Gimnasium
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] William ZULCH ZA Paarl Tennis Club No -
- Jordan GANCHO Northmead Tennis Club No -
- Lwazi NGWENYA ZA Fairland Tennis Club No -
- Stephan Paul VILJOEN Grey College High No -
- Aleksandar SIMOVSKI ZA Fairland Tennis Club No -
[8] Devin BADENHORST ZA Midstream College No -
[4] Andreas SCOTT ZA Fairland Tennis Club No -
- Steyn DIPPENAAR Waterkloof High No -
- Rohan Loubser ZA Pinelands Tennis Club No -
- Luc KOENIG Westville Tennis Club No -
- Mikaeel WOODMAN ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
[6] Alexander EDLEY Hillcrest Tennis Club No -
[7] ANRO NEL ZA Montagu Tennis Club No -
- Daniel CROWIE ZA Marks Park Sports Club No -
- GERARD HENNING ZA Grey College High No -
- Mark BACKEBERG ZA Constantia Tennis Club Yes Joseph TOWNES
- Jason SCHIMPER Grey College High No -
- James EDLEY ZA Hillcrest Tennis Club No -
[3] Carl ROOTHMAN ZA Camps Bay Tennis Club No -
[5] Connor KRUGER ZA Irene Country Club No -
- Kyler Hugo ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
- Stephen CLAASSEN Paul Roos Gimnasium No -
- Francois VAN WYK ZA Elarduspark Tennis Club No -
[2] Daniël WESSELS ZA Riversdal Tennis Club No -
[Q] Yarona MORULE ZA Sandton Sports Club No -
[Q] Logan Gavin Engela ZA German Country Club No -
[Q] Luke Carey Old Edwardian Tennis Club No -
[Q] WILLEM ROOSENSCHOON ZA Gauteng North No -
[Q] Calum Jestin Durban Country Club Tennis No -
[Q] Thomas REY ZA Durban Country Club Tennis No -
[Q] Thio TSHIVHASE ZA Pukke Tennis Club No -
[Q] Ernst GOUWS ZA Paul Roos Gimnasium No -
Withdrawn (Late)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Joseph TOWNES ZA anthony harris tennis academy No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1553763600
2019-03-28 9:00am
A1 UFS - Court 1
William ZULCH [1]
(Ret.)
Jordan GANCHO
1-2
Retired
1553763600
2019-03-28 9:00am
A2 UFS - Court 2
Lwazi NGWENYA
Stephan Paul VILJOEN
4-6, 4-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A3 UFS - Court 3
Aleksandar SIMOVSKI
Yarona MORULE [Q]
2-6, 2-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A4 UFS - Court 4
Thomas REY [Q]
Devin BADENHORST [8]
2-6, 4-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A5 UFS - Court 5
Andreas SCOTT [4]
Steyn DIPPENAAR
5-7, 6-7(5)
1553763600
2019-03-28 9:00am
A6 UFS - Court 6
Thio TSHIVHASE [Q]
Rohan Loubser
1-6, 6-7(2)
1553763600
2019-03-28 9:00am
A7 UFS - Court 7
Luc KOENIG
Mikaeel WOODMAN
7-6(3), 6-4
1553763600
2019-03-28 9:00am
A8 UFS - Court 8
Logan Gavin Engela [Q]
Alexander EDLEY [6]
0-6, 1-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A9 UFS - Court 9
ANRO NEL [7]
WILLEM ROOSENSCHOON [Q]
7-6(4), 7-6(1)
1553763600
2019-03-28 9:00am
A10 UFS - Court 10
Daniel CROWIE
GERARD HENNING
6-4, 4-6, 6-4
1553763600
2019-03-28 9:00am
A11 UFS - Court 11
Mark BACKEBERG
Jason SCHIMPER
2-6, 0-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A12 UFS - Court 12
James EDLEY
Carl ROOTHMAN [3]
2-6, 0-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A13 UFS - Court 13
Connor KRUGER [5]
Kyler Hugo
6-4, 3-6, 6-3
1553763600
2019-03-28 9:00am
A14 UFS - Court 14
Luke Carey [Q]
Stephen CLAASSEN
6-2, 7-5
1553763600
2019-03-28 9:00am
A15 UFS - Court 15
Francois VAN WYK
Calum Jestin [Q]
6-7(6), 6-2, 7-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A16 UFS - Court 16
Ernst GOUWS [Q]
Daniël WESSELS [2]
7-6(5), 3-6, 6-2
1553850900
2019-03-29 9:15am
A17 UFS - Court 6
Jordan GANCHO
Stephan Paul VILJOEN
3-6, 0-6
1553850900
2019-03-29 9:15am
A18 UFS - Court 7
Yarona MORULE [Q]
Devin BADENHORST [8]
2-6, 3-6
1553850900
2019-03-29 9:15am
A19 UFS - Court 8
Steyn DIPPENAAR
Rohan Loubser
3-6, 2-6
1553850900
2019-03-29 9:15am
A20 UFS - Court 9
Luc KOENIG
Alexander EDLEY [6]
2-6, 6-2, 6-4
1553850900
2019-03-29 9:15am
A21 UFS - Court 10
ANRO NEL [7]
Daniel CROWIE
6-3, 5-7, 6-2
1553850900
2019-03-29 9:15am
A22 UFS - Court 11
Jason SCHIMPER
Carl ROOTHMAN [3]
6-7(2), 7-5, 1-6
1553850900
2019-03-29 9:15am
A23 UFS - Court 12
Connor KRUGER [5]
Luke Carey [Q]
6-1, 6-1
1553850900
2019-03-29 9:15am
A24 UFS - Court 13
Francois VAN WYK
Ernst GOUWS [Q]
3-6, 2-6
1553941800
2019-03-30 10:30am
A25 FS TS - Court 9
Stephan Paul VILJOEN
Devin BADENHORST [8]
3-6, 3-6
1553941800
2019-03-30 10:30am
A26 FS TS - Court 10
Rohan Loubser
Luc KOENIG
6-1, 3-6, 4-6
1553941800
2019-03-30 10:30am
A27 FS TS - Court 11
ANRO NEL [7]
Carl ROOTHMAN [3]
6-1, 2-6, 3-6
1553941800
2019-03-30 10:30am
A28 FS TS - Court 12
Connor KRUGER [5]
Ernst GOUWS [Q]
6-3, 3-6, 6-3
1554028200
2019-03-31 10:30am
A29 FS TS - Court 5
Devin BADENHORST [8]
Luc KOENIG
6-3, 6-3
1554028200
2019-03-31 10:30am
A30 FS TS - Court 6
Carl ROOTHMAN [3]
Connor KRUGER [5]
6-3, 6-3
1554107400
2019-04-01 8:30am
A31 FS TS - Court 3
Devin BADENHORST [8]
Carl ROOTHMAN [3]
6-4, 2-6, 2-6
1554107400
2019-04-01 8:30am
B1 FS TS - Court 7
Luc KOENIG
Connor KRUGER [5]
6-4, 6-3
1554019200
2019-03-31 8:00am
C1 FS TS - Court 1
Stephan Paul VILJOEN
Rohan Loubser
6-3, 6-1
1554019200
2019-03-31 8:00am
C2 FS TS - Court 2
ANRO NEL [7]
Ernst GOUWS [Q]
(Ret.)
6-2, 2-0
Retired
1554028200
2019-03-31 10:30am
C3 FS TS - Court 9
Stephan Paul VILJOEN
ANRO NEL [7]
5-7, 2-6
N/A D1 FS TS - Court 10
Rohan Loubser
(Did not play)
Ernst GOUWS [Q]
Walkover
1553937300
2019-03-30 9:15am
E1 UFS - Court 1
Jordan GANCHO
(Ret.)
Yarona MORULE [Q]
0-6, 0-1
Retired
1553937300
2019-03-30 9:15am
E2 UFS - Court 2
Steyn DIPPENAAR
Alexander EDLEY [6]
1-6, 6-4, 6-10
1553937300
2019-03-30 9:15am
E3 UFS - Court 3
Daniel CROWIE
Jason SCHIMPER
1-6, 0-6
1553937300
2019-03-30 9:15am
E4 UFS - Court 4
Luke Carey [Q]
Francois VAN WYK
6-4, 4-6, 10-8
N/A E5 UFS - Court 9
Yarona MORULE [Q]
Alexander EDLEY [6]
(Did not play)
Walkover
1553946300
2019-03-30 11:45am
E6 UFS - Court 10
Jason SCHIMPER
Luke Carey [Q]
5-7, 7-6(5), 10-3
1554019200
2019-03-31 8:00am
E7 FS TS - Court 7
Yarona MORULE [Q]
Jason SCHIMPER
2-6, 2-6
1554019200
2019-03-31 8:00am
F1 FS TS - Court 6
Alexander EDLEY [6]
Luke Carey [Q]
7-6(6), 6-3
1553946300
2019-03-30 11:45am
G2 UFS - Court 11
Daniel CROWIE
Francois VAN WYK
6-7(14), 1-6
1554019200
2019-03-31 8:00am
G3 FS TS - Court 8
Steyn DIPPENAAR
Francois VAN WYK
2-6, 6-2, 8-10
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I2 UFS - Court 4
Aleksandar SIMOVSKI
Thomas REY [Q]
1-6, 3-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I3 UFS - Court 5
Andreas SCOTT [4]
Thio TSHIVHASE [Q]
2-6, 7-6(5), 10-4
N/A I4 UFS - Court 6
Mikaeel WOODMAN
(Did not play)
Logan Gavin Engela [Q]
Walkover
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I5 UFS - Court 7
WILLEM ROOSENSCHOON [Q]
GERARD HENNING
4-6, 6-3, 7-10
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I6 UFS - Court 8
Mark BACKEBERG
James EDLEY
4-6, 2-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I7 UFS - Court 9
Kyler Hugo
Stephen CLAASSEN
3-6, 2-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I8 UFS - Court 10
Calum Jestin [Q]
Daniël WESSELS [2]
4-6, 4-6
1553855400
2019-03-29 10:30am
I9 UFS - Court 4
Lwazi NGWENYA
Thomas REY [Q]
6-7(3), 1-6
1553855400
2019-03-29 10:30am
I10 UFS - Court 5
Andreas SCOTT [4]
Logan Gavin Engela [Q]
6-1, 6-2
1553855400
2019-03-29 10:30am
I11 UFS - Court 6
GERARD HENNING
James EDLEY
4-6, 3-6
1553855400
2019-03-29 10:30am
I12 UFS - Court 7
Stephen CLAASSEN
Daniël WESSELS [2]
2-6, 6-3, 16-14
1553937300
2019-03-30 9:15am
I13 UFS - Court 9
Thomas REY [Q]
Andreas SCOTT [4]
4-6, 3-6
1553937300
2019-03-30 9:15am
I14 UFS - Court 10
James EDLEY
Stephen CLAASSEN
6-3, 6-2
1554019200
2019-03-31 8:00am
I15 FS TS - Court 10
Andreas SCOTT [4]
James EDLEY
3-6, 5-7
1554019200
2019-03-31 8:00am
J1 FS TS - Court 12
Thomas REY [Q]
Stephen CLAASSEN
1-6, 6-2, 10-2
1553937300
2019-03-30 9:15am
K1 UFS - Court 11
Lwazi NGWENYA
Logan Gavin Engela [Q]
3-6, 1-6
1553937300
2019-03-30 9:15am
K2 UFS - Court 12
GERARD HENNING
(Ret.)
Daniël WESSELS [2]
3-2
Retired
1554019200
2019-03-31 8:00am
K3 FS TS - Court 13
Logan Gavin Engela [Q]
Daniël WESSELS [2]
2-6, 3-6
1553855400
2019-03-29 10:30am
M2 UFS - Court 8
Thio TSHIVHASE [Q]
Mikaeel WOODMAN
1-6, 3-6
N/A M3 UFS - Court 9
WILLEM ROOSENSCHOON [Q]
(Did not play)
Mark BACKEBERG
Walkover
1553855400
2019-03-29 10:30am
M4 UFS - Court 10
Kyler Hugo
Calum Jestin [Q]
2-6, 4-6
1553937300
2019-03-30 9:15am
M5 UFS - Court 13
Aleksandar SIMOVSKI
Mikaeel WOODMAN
3-6, 2-6
1553937300
2019-03-30 9:15am
M6 UFS - Court 14
Mark BACKEBERG
Calum Jestin [Q]
3-6, 3-6
1553946300
2019-03-30 11:45am
M7 UFS - Court 13
Mikaeel WOODMAN
Calum Jestin [Q]
6-4, 7-5
1553946300
2019-03-30 11:45am
N1 UFS - Court 14
Aleksandar SIMOVSKI
Mark BACKEBERG
6-3, 6-2
1554019200
2019-03-31 8:00am
O3 FS TS - Court 9
Thio TSHIVHASE [Q]
Kyler Hugo
5-7, 2-6