Print

Main Draw 1 2 TSA031365 TSA031042 WP GC [1] Kelly ARENDS Isabella VENTER 6-4, 6-0 3 4 TSA031357 TSA031316 Winelands GE Anelma GROBLER Dominique JANSEN VAN VUUREN 6-7, 7-6(6), 6-2 5 6 TSA030100 TSA040292 Winelands EP Christine KRUGER Jade BENTING 6-3, 6-1 7 8 TSA031045 TSA031031 Winelands Winelands Sharle HANEKOM [6] Mienke VILJOEN 6-3, 6-3 9 10 TSA048361 TSA031373 FS GAU [4] Suzanie PRETORIUS [Q] Jamie MCKENZIE 6-0, 6-1 11 12 TSA048653 TSA031367 GN GC [Q] Claire JARAMBA Sarah MILLARD 6-1, 6-0 13 14 TSA040366 TSA048624 GN GE [Q] Martina GARNEVSKA Amy BLOCH 6-0, 7-5 15 16 TSA048681 TSA040356 BOR EDEN [Q] DEVINA PILLAY [7] Naledi MANYUBE 6-1, 6-2 17 18 TSA031338 TSA031303 FS FS [5] CAYLINE LE GRANGE [Q] CARLA SCHOLTZ 6-2, 6-2 19 20 TSA040283 TSA031057 WP WP Makhosazana STEWART [Q] Tessa MALAN 6-0, 6-1 21 22 TSA040031 TSA03951 FS GC Line GREYLING Annika GERTENBACH 7-5, 6-3 23 24 TSA030145 TSA040361 GN EDEN Ine LAMPRECHT [3] Heike JANSE VAN VUUREN 6-2, 2-6, 6-2 25 26 TSA03990 TSA048649 EP GE [8] Lente TALJARD Tyrah COOK 6-1, 6-0 27 28 TSA031305 TSA030823 KZN WP Kylie MISDORP [Q] Karli ROUX 1-6, 6-2, 6-3 29 30 TSA048672 TSA048651 EDEN GE Chandre BOSHOFF Mikayla PLITT 4-6, 6-2, 6-2 31 32 TSA040738 TSA048663 WP Winelands [Q] Juliana BARRISH [2] Leigh VAN ZYL 6-0, 6-0 [1] Kelly ARENDS Dominique JANSEN VAN VUUREN 6-0, 6-1 Christine KRUGER [6] Mienke VILJOEN 6-2, 6-1 [4] Suzanie PRETORIUS Sarah MILLARD 5-7, 6-2, 6-1 Amy BLOCH [7] Naledi MANYUBE 6-4, 5-7, 6-4 [5] CAYLINE LE GRANGE Makhosazana STEWART 6-4, 6-2 Line GREYLING [3] Heike JANSE VAN VUUREN 6-7(6), 6-3, 6-2 [8] Lente TALJARD Kylie MISDORP 6-2, 6-2 Mikayla PLITT [2] Leigh VAN ZYL 5-7, 6-2, 6-1 [1] Kelly ARENDS [6] Mienke VILJOEN 6-1, 6-0 Sarah MILLARD [7] Naledi MANYUBE Walkover [5] CAYLINE LE GRANGE Line GREYLING 6-1, 3-6, 6-2 [8] Lente TALJARD [2] Leigh VAN ZYL 6-2, 6-2 [1] Kelly ARENDS Sarah MILLARD 6-3, 6-3 Line GREYLING [2] Leigh VAN ZYL 3-6, 6-1, 6-3 Sarah MILLARD [2] Leigh VAN ZYL 3-6, 6-4, 7-5 [2] Leigh VAN ZYL
[1] Kelly ARENDS Line GREYLING 7-5, 6-2 3/4 Playoff [1] Kelly ARENDS
D1 BYE [5] CAYLINE LE GRANGE 7/8 Playoff [5] CAYLINE LE GRANGE
Christine KRUGER Mikayla PLITT 7-6(4), 6-0 11/12 Playoff Christine KRUGER
H1 Amy BLOCH BYE 15/16 Playoff Amy BLOCH
[Q] DEVINA PILLAY [Q] Karli ROUX 6-4, 4-6, 10-7 19/20 Playoff [-1] DEVINA PILLAY
[Q] Jamie MCKENZIE Chandre BOSHOFF 7-5, 6-4 23/24 Playoff [-1] Jamie MCKENZIE
Jade BENTING Tyrah COOK 7-5, 6-4 27/28 Playoff Jade BENTING
[Q] Claire JARAMBA [Q] CARLA SCHOLTZ 6-4, 6-2 31/32 Playoff [-1] Claire JARAMBA
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A5 2 Jamie MCKENZIE Holy Rosary High
A6 1 Claire JARAMBA ZA Bedfordview Country Club
A7 1 Martina GARNEVSKA ZA
A8 1 DEVINA PILLAY Beacon Bay Tennis Club
A9 2 CARLA SCHOLTZ ZA Oranje Meisies Hoër
A10 2 Tessa MALAN Curro Langebaan Primary
A14 2 Karli ROUX ZA Hoër Meisieskool Bloemhof
A16 1 Juliana BARRISH ZA Meadowridge Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Kelly ARENDS ZA anthony harris tennis academy No -
- Isabella VENTER Bedfordview Country Club No -
- Anelma GROBLER ZA Paarl Girls High No -
- Dominique JANSEN VAN VUUREN ZA Sunward Park Tennis Club No -
- Christine KRUGER ZA Hoër Meisieskool Bloemhof No -
- Jade BENTING ZA Pinelands Tennis Club No -
- Sharle Hanekom ZA Paarl Gimnasium High No -
[6] Mienke VILJOEN Paarl Girls High No -
[4] Suzanie PRETORIUS ZA Bothaville High No -
- Sarah MILLARD Randburg Tennis Club No -
- Amy BLOCH Bedfordview Country Club No -
[7] Naledi MANYUBE ZA George Tennis Club No -
[5] CAYLINE LE GRANGE Oranje Meisies Hoër No -
- Makhosazana Stewart ZA Marks Park Sports Club No -
- Line GREYLING ZA Oranje Meisies Hoër No -
- Annika GERTENBACH ZA Old Edwardian Tennis Club No -
- Ine LAMPRECHT Marks Park Sports Club No -
[3] Heike JANSE VAN VUUREN ZA GREAT Tennis Courts No -
[8] Lente TALJARD ZA Cradock Tennis Club No -
- Tyrah COOK ZA St Marys - Waverly No -
- Kylie Misdorp ZA Brighton Tennis Club No -
- Chandre BOSHOFF ZA George Tennis Club No -
- Mikayla PLITT Bedfordview Country Club No -
[2] Leigh VAN ZYL ZA Paarl Girls High No -
[Q] DEVINA PILLAY Beacon Bay Tennis Club No -
[Q] Juliana BARRISH ZA Meadowridge Tennis Club No -
[Q] Jamie MCKENZIE Holy Rosary High No -
[Q] CARLA SCHOLTZ ZA Oranje Meisies Hoër No -
[Q] Claire JARAMBA ZA Bedfordview Country Club No -
[Q] Martina GARNEVSKA ZA No -
[Q] Tessa MALAN Curro Langebaan Primary No -
[Q] Karli ROUX ZA Hoër Meisieskool Bloemhof No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1553763600
2019-03-28 9:00am
A1 UFS - Court 17
Kelly ARENDS [1]
Isabella VENTER
6-4, 6-0
1553763600
2019-03-28 9:00am
A2 UFS - Court 18
Anelma GROBLER
Dominique JANSEN VAN VUUREN
7-6, 6-7(6), 2-6
1553768100
2019-03-28 10:15am
A3 UFS - Court 1
Christine KRUGER
Jade BENTING
6-3, 6-1
1553768100
2019-03-28 10:15am
A4 UFS - Court 2
Sharle Hanekom
Mienke VILJOEN [6]
3-6, 3-6
1553768100
2019-03-28 10:15am
A5 UFS - Court 3
Suzanie PRETORIUS [4]
Jamie MCKENZIE [Q]
6-0, 6-1
1553768100
2019-03-28 10:15am
A6 UFS - Court 4
Claire JARAMBA [Q]
Sarah MILLARD
1-6, 0-6
1553768100
2019-03-28 10:15am
A7 UFS - Court 5
Martina GARNEVSKA [Q]
Amy BLOCH
0-6, 5-7
1553768100
2019-03-28 10:15am
A8 UFS - Court 6
DEVINA PILLAY [Q]
Naledi MANYUBE [7]
1-6, 2-6
1553768100
2019-03-28 10:15am
A9 UFS - Court 7
CAYLINE LE GRANGE [5]
CARLA SCHOLTZ [Q]
6-2, 6-2
1553768100
2019-03-28 10:15am
A10 UFS - Court 8
Makhosazana Stewart
Tessa MALAN [Q]
6-0, 6-1
1553768100
2019-03-28 10:15am
A11 UFS - Court 9
Line GREYLING
Annika GERTENBACH
7-5, 6-3
1553768100
2019-03-28 10:15am
A12 UFS - Court 10
Ine LAMPRECHT
Heike JANSE VAN VUUREN [3]
2-6, 6-2, 2-6
1553768100
2019-03-28 10:15am
A13 UFS - Court 11
Lente TALJARD [8]
Tyrah COOK
6-1, 6-0
1553768100
2019-03-28 10:15am
A14 UFS - Court 12
Kylie Misdorp
Karli ROUX [Q]
1-6, 6-2, 6-3
1553768100
2019-03-28 10:15am
A15 UFS - Court 13
Chandre BOSHOFF
Mikayla PLITT
6-4, 2-6, 2-6
1553768100
2019-03-28 10:15am
A16 UFS - Court 14
Juliana BARRISH [Q]
Leigh VAN ZYL [2]
0-6, 0-6
1553850900
2019-03-29 9:15am
A17 UFS - Court 14
Kelly ARENDS [1]
Dominique JANSEN VAN VUUREN
6-0, 6-1
1553850900
2019-03-29 9:15am
A18 UFS - Court 15
Christine KRUGER
Mienke VILJOEN [6]
2-6, 1-6
1553850900
2019-03-29 9:15am
A19 UFS - Court 16
Suzanie PRETORIUS [4]
Sarah MILLARD
7-5, 2-6, 1-6
1553850900
2019-03-29 9:15am
A20 UFS - Court 17
Amy BLOCH
Naledi MANYUBE [7]
4-6, 7-5, 4-6
1553850900
2019-03-29 9:15am
A21 UFS - Court 18
CAYLINE LE GRANGE [5]
Makhosazana Stewart
6-4, 6-2
1553855400
2019-03-29 10:30am
A22 UFS - Court 1
Line GREYLING
Heike JANSE VAN VUUREN [3]
6-7(6), 6-3, 6-2
1553855400
2019-03-29 10:30am
A23 UFS - Court 2
Lente TALJARD [8]
Kylie Misdorp
6-2, 6-2
1553855400
2019-03-29 10:30am
A24 UFS - Court 3
Mikayla PLITT
Leigh VAN ZYL [2]
7-5, 2-6, 1-6
1553941800
2019-03-30 10:30am
A25 FS TS - Court 13
Kelly ARENDS [1]
Mienke VILJOEN [6]
6-1, 6-0
N/A A26 FS TS - Court 14
Sarah MILLARD
Naledi MANYUBE [7]
(Did not play)
Walkover
1553941800
2019-03-30 10:30am
A27 FS TS - Court 15
CAYLINE LE GRANGE [5]
Line GREYLING
1-6, 6-3, 2-6
1553941800
2019-03-30 10:30am
A28 FS TS - Court 16
Lente TALJARD [8]
Leigh VAN ZYL [2]
2-6, 2-6
1554028200
2019-03-31 10:30am
A29 FS TS - Court 3
Kelly ARENDS [1]
Sarah MILLARD
3-6, 3-6
1554028200
2019-03-31 10:30am
A30 FS TS - Court 4
Line GREYLING
Leigh VAN ZYL [2]
6-3, 1-6, 3-6
1554107400
2019-04-01 8:30am
A31 FS TS - Court 4
Sarah MILLARD
Leigh VAN ZYL [2]
6-3, 4-6, 5-7
1554107400
2019-04-01 8:30am
B1 FS TS - Court 8
Kelly ARENDS [1]
Line GREYLING
7-5, 6-2
1554019200
2019-03-31 8:00am
C2 FS TS - Court 4
CAYLINE LE GRANGE [5]
Lente TALJARD [8]
1-6, 1-6
1554028200
2019-03-31 10:30am
C3 FS TS - Court 11
Mienke VILJOEN [6]
Lente TALJARD [8]
1-6, 4-6
1553937300
2019-03-30 9:15am
E1 UFS - Court 5
Dominique JANSEN VAN VUUREN
Christine KRUGER
3-6, 1-6
1553937300
2019-03-30 9:15am
E2 UFS - Court 6
Suzanie PRETORIUS [4]
Amy BLOCH
6-1, 6-2
1553937300
2019-03-30 9:15am
E3 UFS - Court 7
Makhosazana Stewart
Heike JANSE VAN VUUREN [3]
0-6, 0-6
1553937300
2019-03-30 9:15am
E4 UFS - Court 8
Kylie Misdorp
Mikayla PLITT
4-6, 2-6
1553946300
2019-03-30 11:45am
E5 UFS - Court 15
Christine KRUGER
Suzanie PRETORIUS [4]
4-6, 6-2, 6-10
1553946300
2019-03-30 11:45am
E6 UFS - Court 16
Heike JANSE VAN VUUREN [3]
Mikayla PLITT
6-3, 6-0
1554019200
2019-03-31 8:00am
E7 FS TS - Court 5
Suzanie PRETORIUS [4]
Heike JANSE VAN VUUREN [3]
4-6, 0-6
1554019200
2019-03-31 8:00am
F1 FS TS - Court 14
Christine KRUGER
Mikayla PLITT
7-6(4), 6-0
1553946300
2019-03-30 11:45am
G1 UFS - Court 17
Dominique JANSEN VAN VUUREN
Amy BLOCH
1-6, 6-4, 10-7
N/A G2 UFS - Court 18
Makhosazana Stewart
(Did not play)
Kylie Misdorp
Walkover
1554019200
2019-03-31 8:00am
G3 FS TS - Court 11
Dominique JANSEN VAN VUUREN
Kylie Misdorp
1-6, 2-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I1 UFS - Court 11
Isabella VENTER
Anelma GROBLER
6-1, 6-1
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I2 UFS - Court 12
Jade BENTING
Sharle Hanekom
2-6, 4-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I3 UFS - Court 13
Jamie MCKENZIE [Q]
Claire JARAMBA [Q]
6-1, 6-4
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I4 UFS - Court 14
Martina GARNEVSKA [Q]
DEVINA PILLAY [Q]
1-6, 4-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I5 UFS - Court 15
CARLA SCHOLTZ [Q]
Tessa MALAN [Q]
0-6, 0-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I6 UFS - Court 16
Annika GERTENBACH
Ine LAMPRECHT
6-4, 6-0
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I7 UFS - Court 17
Tyrah COOK
Karli ROUX [Q]
2-6, 6-4, 4-10
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I8 UFS - Court 18
Chandre BOSHOFF
Juliana BARRISH [Q]
6-2, 6-2
1553855400
2019-03-29 10:30am
I9 UFS - Court 11
Isabella VENTER
Sharle Hanekom
4-6, 3-6
1553855400
2019-03-29 10:30am
I10 UFS - Court 12
Jamie MCKENZIE [Q]
DEVINA PILLAY [Q]
1-6, 2-6
1553855400
2019-03-29 10:30am
I11 UFS - Court 13
Tessa MALAN [Q]
Annika GERTENBACH
1-6, 6-3, 1-10
1553855400
2019-03-29 10:30am
I12 UFS - Court 14
Karli ROUX [Q]
Chandre BOSHOFF
6-4, 7-5
1553950800
2019-03-30 1:00pm
I13 UFS - Court 1
Sharle Hanekom
DEVINA PILLAY [Q]
6-2, 6-3
1553950800
2019-03-30 1:00pm
I14 UFS - Court 2
Annika GERTENBACH
Karli ROUX [Q]
6-4, 6-3
1554019200
2019-03-31 8:00am
I15 FS TS - Court 15
Sharle Hanekom
Annika GERTENBACH
6-0, 6-2
1554023700
2019-03-31 9:15am
J1 FS TS - Court 10
DEVINA PILLAY [Q]
Karli ROUX [Q]
6-4, 4-6, 10-7
1553950800
2019-03-30 1:00pm
K1 UFS - Court 3
Isabella VENTER
Jamie MCKENZIE [Q]
6-1, 6-1
1553950800
2019-03-30 1:00pm
K2 UFS - Court 4
Tessa MALAN [Q]
Chandre BOSHOFF
6-2, 6-3
1554023700
2019-03-31 9:15am
K3 FS TS - Court 11
Isabella VENTER
Tessa MALAN [Q]
6-2, 6-3
1554023700
2019-03-31 9:15am
L1 FS TS - Court 12
Jamie MCKENZIE [Q]
Chandre BOSHOFF
7-5, 6-4
1553855400
2019-03-29 10:30am
M1 UFS - Court 15
Anelma GROBLER
Jade BENTING
3-6, 2-6
1553855400
2019-03-29 10:30am
M2 UFS - Court 16
Claire JARAMBA [Q]
Martina GARNEVSKA [Q]
5-7, 6-3, 8-10
1553855400
2019-03-29 10:30am
M3 UFS - Court 17
CARLA SCHOLTZ [Q]
Ine LAMPRECHT
1-6, 1-6
1553855400
2019-03-29 10:30am
M4 UFS - Court 18
Tyrah COOK
Juliana BARRISH [Q]
6-1, 6-3
1553950800
2019-03-30 1:00pm
M5 UFS - Court 5
Jade BENTING
Martina GARNEVSKA [Q]
6-4, 5-7, 8-10
1553932800
2019-03-30 8:00am
M6 UFS - Court 18
Ine LAMPRECHT
Tyrah COOK
6-1, 6-1
1554023700
2019-03-31 9:15am
M7 FS TS - Court 13
Martina GARNEVSKA [Q]
Ine LAMPRECHT
1-6, 1-6
1554023700
2019-03-31 9:15am
N1 FS TS - Court 14
Jade BENTING
Tyrah COOK
7-5, 6-4
1553950800
2019-03-30 1:00pm
O1 UFS - Court 7
Anelma GROBLER
Claire JARAMBA [Q]
6-4, 6-3
1553950800
2019-03-30 1:00pm
O2 UFS - Court 8
CARLA SCHOLTZ [Q]
Juliana BARRISH [Q]
6-3, 3-6, 6-10
1554023700
2019-03-31 9:15am
O3 FS TS - Court 15
Anelma GROBLER
Juliana BARRISH [Q]
6-3, 6-2
1554023700
2019-03-31 9:15am
P1 FS TS - Court 16
Claire JARAMBA [Q]
CARLA SCHOLTZ [Q]
6-4, 6-2