Print

Main Draw 1 2 TSA051310 TSA061289 EDEN GC [1] Drikus DE JAGER James HART 6-3, 6-2 3 4 TSA061284 TSA051013 WP KZN Luke BOSMAN WILLIAM HERMELIN 6-3, 6-2 5 6 TSA061342 TSA051306 FS GN Stephan DU PLOOY Christiaan GROVE 6-3, 6-2 7 8 TSA060171 TSA061299 WP GE Junior CHIGARIRO [14] Boitshepo MAAKE 6-3, 6-2 9 10 TSA051309 TSA061260 EDEN NWP [13] Charl VOS [Q] Tiaan NELSON 6-0, 6-3 11 12 TSA051328 TSA061290 GN GN Valentino CERONIO Johan LABUSCHAGNE 6-3, 6-1 13 14 TSA050068 TSA061187 GC GC Connor Thomas DOIG Alexander HRISTOV (Ret.) 6-3, 3-0 (Ret.) 15 16 TSA051320 TSA051295 GE Winelands Andrzej LUBASINSKI [7] FransWillem VAN DER MERWE 6-1, 6-1 17 18 TSA060028 TSA051278 KZN GN [3] Guy VORWERK JADON KOHLMEYER 6-1, 6-1 19 20 TSA061252 TSA061217 WP GN Milan STRYDOM [Q] Beukes VAN DEN BERG 6-3, 6-2 21 22 TSA051017 TSA051138 Winelands GE Louis UYS Rethabile RAKGOLE 6-4, 6-2 23 24 TSA051276 TSA050016 Winelands GN Jake DOWNIE [15] STUART VAN DER MERWE 7-5, 7-6(5) 25 26 TSA050106 TSA051298 FS GN [12] Cornel LIEBENBERG Jandré VILJOEN 7-5, 6-3 27 28 TSA060017 TSA061414 GN WP Heinrich WASSERFALL [Q] Herman VERWEY 6-0, 6-2 29 30 TSA061341 TSA051049 FS KZN [Q] Van Zyl DELPORT Caleb FYVIE 6-0, 6-1 31 32 TSA051011 TSA051292 FS GN Eric NEL [8] Kyle ERWEE 6-0, 6-1 33 34 TSA051325 TSA061209 Winelands WP [6] John COETZEE Sagen HUGO 6-1, 6-0 35 36 TSA051319 TSA050034 GN EP [Q] Ryan SUMMERS Emil VILJOEN 6-3, 6-4 37 38 TSA051145 TSA051238 WP GC Peet KARSTEN [Q] Joshua CROWIE 6-3, 6-4 39 40 TSA061379 TSA050124 LIM WP [Q] Brendan O 'REILLY [16] Marc KLEBER 6-0, 6-0 41 42 TSA050232 TSA051128 WP WP [10] Leonardo SOLA Daniel KRIGE 6-1, 6-0 43 44 TSA061052 TSA050331 WP EDEN Daniel KNOTT Ivan KOEN 6-2, 6-2 45 46 TSA061257 TSA061313 Winelands GN [Q] Christiaan CRONJE Carl-Hanns ARNDT 6-1, 6-2 47 48 TSA051327 TSA060148 GN WP Gerald KRUGER [4] Anathi NOFOTYO 7-5, 6-4 49 50 TSA061321 TSA050109 WP GN [5] Leo MATTHYSEN [Q] Muhammad VALLY 6-0, 6-0 51 52 TSA060078 TSA051406 GC GN Kwena MAPHAKA [Q] Günter LUBBE 6-1, 6-4 53 54 TSA051093 TSA061060 WP EP [Q] Thomas TILNEY Johan COETZEE 6-1, 6-1 55 56 TSA051333 TSA061293 GC MPUM [Q] Daniel CALVER Jovan LUBBE 6-0, 6-0 57 58 TSA051285 TSA060065 WP EDEN [11] Jayden PAKKIRI [Q] Zander PETZER 6-1, 6-1 59 60 TSA061328 TSA061358 FS WP Nicholas REIS [Q] Michael LORAM 7-6(4), 6-1 61 62 TSA061452 TSA051314 GC GN [Q] Christiaan VAN ROOYEN Colby PAXINOS 6-3, 6-1 63 64 TSA061376 TSA061311 FS GC Lian DU TOIT [2] Jordan GEORGIEV 6-2, 6-4 [1] Drikus DE JAGER Luke BOSMAN 6-1, 6-1 Christiaan GROVE [14] Boitshepo MAAKE 6-1, 6-0 [13] Charl VOS Valentino CERONIO 6-3, 6-0 Connor Thomas DOIG [7] FransWillem VAN DER MERWE 6-2, 6-4 [3] Guy VORWERK [Q] Beukes VAN DEN BERG 6-0, 6-0 Louis UYS Jake DOWNIE 6-1, 7-5 Jandré VILJOEN Heinrich WASSERFALL 6-0, 6-0 Caleb FYVIE [8] Kyle ERWEE 6-1, 6-1 [6] John COETZEE Emil VILJOEN 6-0, 6-2 Peet KARSTEN [16] Marc KLEBER 6-4, 6-2 [10] Leonardo SOLA Ivan KOEN 6-3, 6-0 Carl-Hanns ARNDT [4] Anathi NOFOTYO 6-1, 6-1 [5] Leo MATTHYSEN [Q] Günter LUBBE 6-0, 6-1 Johan COETZEE [Q] Daniel CALVER 6-3, 6-3 [11] Jayden PAKKIRI Nicholas REIS 6-1, 6-1 Colby PAXINOS [2] Jordan GEORGIEV 6-1, 6-1 [1] Drikus DE JAGER [14] Boitshepo MAAKE 6-2, 6-1 [13] Charl VOS [7] FransWillem VAN DER MERWE 6-3, 6-3 [3] Guy VORWERK Jake DOWNIE 7-6(4), 6-3 Jandré VILJOEN [8] Kyle ERWEE 6-1, 6-0 [6] John COETZEE [16] Marc KLEBER 6-2, 6-3 [10] Leonardo SOLA [4] Anathi NOFOTYO 6-0, 6-2 [5] Leo MATTHYSEN Johan COETZEE 6-2, 6-3 [11] Jayden PAKKIRI [2] Jordan GEORGIEV (Ret.) 2-0 (Ret.) [1] Drikus DE JAGER [7] FransWillem VAN DER MERWE 6-0, 2-6, 7-6 [3] Guy VORWERK [8] Kyle ERWEE 6-4, 6-7(6), 6-1 [6] John COETZEE [10] Leonardo SOLA 6-1, 6-2 [5] Leo MATTHYSEN [11] Jayden PAKKIRI 4-6, 6-3, 6-3 [7] FransWillem VAN DER MERWE [3] Guy VORWERK 6-4, 7-6(1) [10] Leonardo SOLA [5] Leo MATTHYSEN 6-2, 7-5 [3] Guy VORWERK [10] Leonardo SOLA 6-3, 6-2 [10] Leonardo SOLA
[7] FransWillem VAN DER MERWE [5] Leo MATTHYSEN 2-6, 6-2, 10-6 3/4 Playoff [5] Leo MATTHYSEN
[1] Drikus DE JAGER [6] John COETZEE Walkover 7/8 Playoff [1] Drikus DE JAGER
[14] Boitshepo MAAKE Johan COETZEE 6-4, 6-0 11/12 Playoff [14] Boitshepo MAAKE
H1 Jake DOWNIE BYE 15/16 Playoff Jake DOWNIE
Caleb FYVIE Colby PAXINOS 6-3, 6-4 23/24 Playoff Colby PAXINOS
Luke BOSMAN Carl-Hanns ARNDT 6-4, 6-3 27/28 Playoff Luke BOSMAN
Valentino CERONIO Emil VILJOEN (Ret.) 6-3, 2-0 (Ret.) 31/32 Playoff Valentino CERONIO
Eric NEL Daniel KRIGE 6-2, 7-5 35/36 Playoff Daniel KRIGE
Andrzej LUBASINSKI Sagen HUGO 6-2, 7-6(5) 39/40 Playoff Sagen HUGO
WILLIAM HERMELIN [Q] Zander PETZER 6-4, 7-6(5) 51/52 Playoff WILLIAM HERMELIN
AB1 [Q] Van Zyl DELPORT BYE 55/56 Playoff [-1] Van Zyl DELPORT
AD1 BYE [Q] Brendan O 'REILLY 59/60 Playoff [-1] Brendan O 'REILLY
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A5 2 Tiaan Nelson ZA Rustenburg High
A6 1 Valentino CERONIO ZA Tuks Tennis Club
A10 2 Beukes Van den Berg ZA Waterkloof High
A14 2 Herman Verwey ZA Evertsdal Tennis Club
A15 1 Van Zyl Delport ZA Grey College Primary
A18 1 Ryan SUMMERS Hartebeespoort Tennis Club
A19 2 Joshua CROWIE ZA St Stithians Boys' College
A20 1 Brendan O 'Reilly ZA Laerskool Pietersburg Oos
A23 1 Christiaan Cronje Paul Roos Gimnasium
A25 2 Muhammad VALLY ZA Clubview Tennis Club
A26 2 Günter Lubbe Wierdapark Tennis Club
A27 1 Thomas Tilney Kelvin Grove Tennis Club
A28 1 Daniel CALVER ZA Sandton Sports Club
A29 2 Zander PETZER Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club
A30 2 Michael Loram ZA Edgemead Tennis Club
A31 1 Christiaan van Rooyen ZA Randburg Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Drikus DE JAGER ZA Great Tennis No -
[2] Jordan GEORGIEV ZA St Stithians Boys' College No -
[3] Guy VORWERK ZA Hillcrest Tennis Club No -
[4] Anathi Nofotyo ZA Recreation Tennis Club No -
[5] Leo MATTHYSEN ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
[6] John COETZEE ZA Hugenote Hoerskool No -
[7] FransWillem VAN DER MERWE ZA Paarl Boys' High School No -
[8] Kyle Erwee ZA Garsfontein Hoerskool No -
[10] Leonardo SOLA ZA Recreation Tennis Club No -
[11] Jayden PAKKIRI ZA anthony harris tennis academy No -
[12] Cornel LIEBENBERG ZA Grey College High No -
[13] Charl VOS ZA Great Tennis No -
[14] Boitshepo Maake ZA Alberhart Tennis Club No -
[15] STUART VAN DER MERWE Irene Country Club No -
[16] Marc KLEBER Paul Roos Gimnasium No -
- Daniel Krige ZA Constantia Tennis Club Yes Mpho Leshoele
[Q] Michael Loram ZA Edgemead Tennis Club No -
[Q] Thomas Tilney Kelvin Grove Tennis Club No -
- Sagen Hugo ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
- Peet KARSTEN ZA Orangia Tennis Club No -
- Daniel KNOTT Somerset West Tennis Club No -
[Q] Zander PETZER Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club No -
- Johan Labuschagne ZA Brooklyn-Union Tennis Club Yes Valentino CERONIO
[Q] Günter Lubbe Wierdapark Tennis Club No -
- Rethabile Rakgole ZA Alberton High No -
- Connor Thomas DOIG ZA Sandton Sports Club No -
[Q] Daniel CALVER ZA Sandton Sports Club No -
- JADON KOHLMEYER ZA Woodhill High No -
- Jandré VILJOEN ZA Menlopark High School No -
[Q] Brendan O 'Reilly ZA Laerskool Pietersburg Oos No -
[Q] Tiaan Nelson ZA Rustenburg High No -
- Johan COETZEE ZA Wembley Tennis Club No -
- Emil VILJOEN ZA Engraved Tennis Academy No -
- Ivan Koen ZA Great Tennis No -
- Stephan du Plooy ZA Grey College High No -
- Eric NEL Grey College Primary No -
- Lian Du Toit ZA Grey College Primary No -
[Q] Van Zyl Delport ZA Grey College Primary No -
- Christiaan GROVE ZA Midstream Tennis Club No -
- James HART ZA Marks Park Sports Club No -
- Alexander Hristov ZA German Country Club No -
[Q] Christiaan van Rooyen ZA Randburg Tennis Club No -
- Kwena MAPHAKA ZA Rivonia Tennis Club No -
[Q] Joshua CROWIE ZA St Stithians Boys' College No -
- Nicholas REIS ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
- Andrzej LUBASINSKI Northmead Tennis Club No -
[Q] Muhammad VALLY ZA Clubview Tennis Club No -
[Q] Ryan SUMMERS Hartebeespoort Tennis Club No -
- Gerald KRUGER Villieria Tennis Club No -
- Heinrich WASSERFALL ZA Waterkloof High No -
[Q] Beukes Van den Berg ZA Waterkloof High No -
- Colby Paxinos ZA Van der Westhuizen Tennis Academy No -
[Q] Oratile More BW No -
- Carl-Hanns ARNDT ZA No -
- WILLIAM HERMELIN Westridge Tennis Stadium No -
- Caleb FYVIE Highbury Preparatory School No -
- Jovan LUBBE ZA Nelspruit Tennis Club Yes Brandon RIESEBERG
- Junior CHIGARIRO Recreation Tennis Club No -
[Q] Herman Verwey ZA Evertsdal Tennis Club No -
- Jake DOWNIE ZA Paul Roos Gimnasium No -
- Milan Strydom Paul Roos Gimnasium No -
[Q] Christiaan Cronje Paul Roos Gimnasium No -
- Luke BOSMAN Paul Roos Gimnasium No -
- Louis UYS ZA Paul Roos Gimnasium No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Valentino CERONIO ZA Tuks Tennis Club Yes Ferdinand LE GRANGE
- Mpho Leshoele LS Grey College secondary No -
- Ferdinand LE GRANGE Hoopstad Skool No -
[9] Brandon RIESEBERG ZA Engraved Tennis Academy No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1553763600
2019-03-28 9:00am
A1 FS TS - Court 1
Drikus DE JAGER [1]
James HART
6-3, 6-2
1553763600
2019-03-28 9:00am
A2 FS TS - Court 2
Luke BOSMAN
WILLIAM HERMELIN
6-3, 6-2
1553763600
2019-03-28 9:00am
A3 FS TS - Court 3
Stephan du Plooy
Christiaan GROVE
3-6, 2-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A4 FS TS - Court 4
Junior CHIGARIRO
Boitshepo Maake [14]
3-6, 2-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A5 FS TS - Court 5
Charl VOS [13]
Tiaan Nelson [Q]
6-0, 6-3
1553763600
2019-03-28 9:00am
A6 FS TS - Court 6
Valentino CERONIO
Johan Labuschagne
6-3, 6-1
1553763600
2019-03-28 9:00am
A7 FS TS - Court 7
Connor Thomas DOIG
Alexander Hristov
(Ret.)
6-3, 3-0
Retired
1553763600
2019-03-28 9:00am
A8 FS TS - Court 8
Andrzej LUBASINSKI
FransWillem VAN DER MERWE [7]
1-6, 1-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A9 FS TS - Court 9
Guy VORWERK [3]
JADON KOHLMEYER
6-1, 6-1