Print

Main Draw 1 2 TSA050102 GN A1 [1] Mikayla FAURE BYE 3 4 TSA05504 TSA050270 WP MPUM Lizzy KNOESEN Lize OOSTHUIZEN 7-6(3), 7-6(9) 5 6 TSA061083 TSA061684 FS GN Karla VAN DER WESTHUIZEN Dane BEZUIDENHOUT 6-4, 6-1 7 8 TSA051284 TSA051338 MPUM EP Arili BOSHOFF [14] Annika KLEINHANS 7-5, 6-4 9 10 TSA051274 TSA051312 FS GN [10] Cayla SCHEEPERS Kara HEYL 6-1, 6-0 11 12 TSA051545 TSA050388 GC EDEN Nadia MARGARITOV Kaelin MOLLENTZE 7-5, 5-7, 6-1 13 14 TSA061271 TSA061115 FS GN Nina SCHIMPER Danielle MEIRING 6-0, 6-0 15 16 TSA051447 TSA051299 WP GE Cassidy CUPIDO [8] Tayla WILMOT 6-0, 6-3 17 18 TSA050018 TSA051527 GN GN [3] NADIA GOUWS Annie VAN SCHALKWYK 6-0, 6-0 19 20 TSA051313 TSA061097 Winelands KZN Grace PETTY Ashtyn CASON 6-3, 7-6(4) 21 22 TSA050262 TSA051651 GN NWP Kara BARNARD kc LIEBENBERG 6-0, 6-0 23 24 TSA060019 TSA051300 Winelands GE Zanne ROOTHMAN [13] Lilitha NDUNGANE 6-0, 6-1 25 26 TSA061270 TSA051287 WP GN [12] Rebecca WIDAN Rozanne VAN DER SCHYFF 6-2, 6-2 27 28 TSA061346 TSA051388 FS GN Jacolé SPANGENBERG (Ret.) Kyla GOBBY 6-3, 4-1 (Ret.) 29 30 TSA051673 TSA061621 GE NWP MBONG MULEMA MBAPEH Anke VILJOEN 6-2, 7-6(2) 31 32 TSA061005 TSA051344 Winelands GE Carli KRUGER [7] Erin MCKENZIE 7-6(4), 6-2 33 34 TSA06157 TSA061050 Winelands GN [6] Jani STEYN Karmen SCHILZ 6-0, 6-0 35 36 TSA061291 TSA50370 GE FS OWETHU MAKHANYA Leane ENGELBRECHT 6-4, 6-1 37 38 TSA051444 TSA051351 GN WP Jessica BAUMER Lienke VAN BLOMMESTEIN 6-0, 6-0 39 40 TSA05452 TSA060040 GC KZN Sascha HETZ [9] Kaitlyn RAMDUTH 6-2, 6-3 41 42 TSA051303 TSA061206 GN EDEN [15] Isabella BASSON Anandie DE WAAL 6-2, 6-0 43 44 TSA050159 TSA061336 GC FS Tiana PHILIPPIDES Luise JANSE VAN RENSBURG 6-2, 6-2 45 46 TSA062097 TSA061595 GC GN Nobuhle ZUNGU Cornelia ROUX 6-1, 6-1 47 48 TSA051106 TSA050160 GN WP Dominique BEKKER [4] Hailey TROUP 6-0, 6-0 49 50 TSA051301 TSA051326 GN GN [5] Carlé BOTHA Sane' VAN NIEKERK 6-0, 6-1 51 52 TSA051289 TSA061419 Winelands GN LaRi BAUERMEISTER Charne MULDER 6-0, 6-0 53 54 TSA051222 TSA061272 GN FS Leone DU BRUYN Mia SCHIMPER 6-0, 6-1 55 56 TSA061281 TSA051330 GN FS Amike BOTHA [16] Anke HEYNS 6-0, 6-3 57 58 TSA061273 TSA051070 NWP GC [11] MariLouise VAN ZYL Dina TCHELET 6-0, 6-2 59 60 TSA061247 TSA061633 Winelands GN Katrien BOOYSEN Hanika BREET 6-1, 7-6(1) 61 62 TSA051782 TSA061592 NWP GN carla MOUTON Cara-Renette PONTING 4-6, 6-4, 6-0 63 64 TSA050014 KZN A32 BYE [2] Anna WISE [1] Mikayla FAURE Lizzy KNOESEN 6-4, 6-4 Karla VAN DER WESTHUIZEN Arili BOSHOFF 6-0, 6-0 [10] Cayla SCHEEPERS Nadia MARGARITOV 6-0, 6-1 Nina SCHIMPER [8] Tayla WILMOT 6-1, 6-2 [3] NADIA GOUWS Grace PETTY 7-6(4), 6-0 Kara BARNARD [13] Lilitha NDUNGANE 6-1, 6-0 [12] Rebecca WIDAN Kyla GOBBY 6-2, 6-1 Anke VILJOEN [7] Erin MCKENZIE 6-0, 6-3 [6] Jani STEYN Leane ENGELBRECHT 6-2, 6-0 Lienke VAN BLOMMESTEIN [9] Kaitlyn RAMDUTH 6-3, 7-5 [15] Isabella BASSON Luise JANSE VAN RENSBURG 6-3, 7-6(7) Nobuhle ZUNGU [4] Hailey TROUP 6-1, 6-1 [5] Carlé BOTHA LaRi BAUERMEISTER 6-0, 6-2 Mia SCHIMPER [16] Anke HEYNS 6-2, 6-1 [11] MariLouise VAN ZYL Katrien BOOYSEN 6-0, 6-0 Cara-Renette PONTING [2] Anna WISE 6-0, 6-0 [1] Mikayla FAURE Arili BOSHOFF 4-6, 6-3, 6-2 [10] Cayla SCHEEPERS [8] Tayla WILMOT 6-2, 6-3 [3] NADIA GOUWS [13] Lilitha NDUNGANE 6-2, 7-5 [12] Rebecca WIDAN [7] Erin MCKENZIE 6-3, 6-3 [6] Jani STEYN [9] Kaitlyn RAMDUTH 6-1, 7-6(6) Luise JANSE VAN RENSBURG [4] Hailey TROUP 6-2, 6-4 [5] Carlé BOTHA [16] Anke HEYNS 6-0, 6-1 [11] MariLouise VAN ZYL [2] Anna WISE 7-5, 7-5 Arili BOSHOFF [8] Tayla WILMOT 6-4, 6-1 [3] NADIA GOUWS [7] Erin MCKENZIE 6-0, 6-4 [6] Jani STEYN [4] Hailey TROUP 7-6(6), 6-3 [5] Carlé BOTHA [2] Anna WISE 7-6(6), 6-2 [8] Tayla WILMOT [7] Erin MCKENZIE 6-4, 7-5 [4] Hailey TROUP [5] Carlé BOTHA 6-0, 6-3 [7] Erin MCKENZIE [5] Carlé BOTHA 6-1, 7-5 [5] Carlé BOTHA
[8] Tayla WILMOT [4] Hailey TROUP 3-6, 6-3, 10-6 3/4 Playoff [4] Hailey TROUP
D1 Arili BOSHOFF BYE 7/8 Playoff Arili BOSHOFF
[10] Cayla SCHEEPERS [9] Kaitlyn RAMDUTH 6-4, 6-4 11/12 Playoff [9] Kaitlyn RAMDUTH
[1] Mikayla FAURE [16] Anke HEYNS Walkover 15/16 Playoff [16] Anke HEYNS
Nina SCHIMPER Mia SCHIMPER 6-4, 6-1 19/20 Playoff Nina SCHIMPER
Grace PETTY Katrien BOOYSEN 6-2, 6-1 23/24 Playoff Grace PETTY
Nadia MARGARITOV Leane ENGELBRECHT 6-3, 6-4 27/28 Playoff Leane ENGELBRECHT
P1 Kara BARNARD BYE 31/32 Playoff Kara BARNARD
Carli KRUGER Sane' VAN NIEKERK 6-1, 6-3 35/36 Playoff Carli KRUGER
T1 Cassidy CUPIDO BYE 39/40 Playoff Cassidy CUPIDO
Rozanne VAN DER SCHYFF Amike BOTHA 6-3, 6-3 43/44 Playoff Rozanne VAN DER SCHYFF
Danielle MEIRING Hanika BREET 6-1, 6-0 51/52 Playoff Hanika BREET
AB1 BYE Leone DU BRUYN 55/56 Playoff Leone DU BRUYN
Annie VAN SCHALKWYK Charne MULDER Walkover 59/60 Playoff Annie VAN SCHALKWYK
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Mikayla Faure ZA No -
[2] Anna WISE ZA Umhlali Country Club No -
[3] NADIA GOUWS Marks Park Sports Club No -
[4] Hailey TROUP Rhenish High No -
[5] Carlé BOTHA ZA Menlopark High School No -
[6] Jani STEYN Laerskool Swartland No -
[7] Erin MCKENZIE Jeppe Quondam Tennis Club No -
[8] Tayla WILMOT ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
[9] Kaitlyn RAMDUTH ZA Mitchell Park Tennis Club No -
[10] Cayla Scheepers ZA Voortrekker High No -
[11] MariLouise VAN ZYL Potchefstroom Gimnasium No -
[12] Rebecca Widan ZA Pinelands Tennis Club No -
[13] Lilitha NDUNGANE ZA Old Edwardian Tennis Club No -
[14] Annika KLEINHANS Despatch No -
[15] Isabella Basson ZA Midstream College No -
[16] Anke HEYNS ZA Senekal Tennis Club No -
- Cassidy Cupido ZA Durbanville Tennis Club Yes Taryn Nadler
- Lienke Van Blommestein Paarl Girls High No -
- LaRi BAUERMEISTER Paarl Girls High No -
- Anandie DE WAAL Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club No -
- Karmen Schilz ZA Afrikaans Hoer Meisieskool No -
- Kara Heyl ZA Menlopark High No -
- Danielle Meiring ZA Monumentpark Primary No -
- Leone du Bruyn Pretoria Oos Primary No -
- Rozanne Van der Schyff ZA Menlopark High School No -
- Amike BOTHA ZA Menlopark High School No -
- Grace PETTY Rhenish Girls High No -
- Anke Viljoen Schweizer Reneke Primary No -
- Jacolé Spangenberg Eunice Primary No -
- Luise Janse van Rensburg ZA Jim Fouche High No -
- Carli Kruger Laerskool Eikestad No -
- Mia SCHIMPER Oranje Meisies Hoër No -
- Nina SCHIMPER Oranje Meisies Hoër No -
- Karla VAN DER WESTHUIZEN Oranje Meisies Hoër No -
- Leane ENGELBRECHT ZA Mundene Tennis Klub No -
- Nobuhle Zungu ZA Marks Park Sports Club No -
- Tiana PHILIPPIDES Bryanston Country Club (Tennis) No -
- MBONG MULEMA MBAPEH ZA Bedfordview Country Club No -
- Katrien Booysen ZA Hoër Meisieskool Bloemhof No -
- Sascha HETZ Bedfordview Country Club No -
- Dina TCHELET ZA Bedfordview Country Club No -
- Nadia margaritov ZA Bedfordview Country Club No -
- OWETHU MAKHANYA ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
- Charne Mulder ZA Belgrave Tennis Club No -
- Kara BARNARD ZA Lynnwood Tennis Club No -
- Dominique Bekker ZA Monument Park Tennis Club No -
- Annie van Schalkwyk ZA Tuks Tennis Club No -
- Cornelia Roux Waverley Tennis Club No -
- Kyla Gobby ZA Waterkloof High No -
- Dane Bezuidenhout Monument park No -
- Hanika Breet ZA JL's Juniors Club No -
- Cara-Renette Ponting ZA JL's Juniors Club No -
- Sane' VAN NIEKERK ZA Hoërskool Menlopark No -
- Jessica Baumer ZA No -
- Ashtyn CASON ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Lize OOSTHUIZEN ZA Lowveld Juniors No -
- Arili BOSHOFF ZA Nelspruit Hoerskool No -
- carla mouton Rustenburg Tennis club No -
- kc liebenberg HARTBEESPOORT TENNIS KLUB No -
- Lizzy Knoesen ZA Recreation Tennis Club No -
- Kaelin Mollentze GREAT Tennis Courts No -
- Zanne ROOTHMAN ZA Stellenbosh Laerskool No -
Withdrawn (Late)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Taryn Nadler Hillcrest Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1553772600
2019-03-28 11:30am
A2 FS TS - Court 1
Lizzy Knoesen
Lize OOSTHUIZEN
7-6(3), 7-6(9)
1553772600
2019-03-28 11:30am
A3 FS TS - Court 2
Karla VAN DER WESTHUIZEN
Dane Bezuidenhout
6-4, 6-1
1553772600
2019-03-28 11:30am
A4 FS TS - Court 3
Arili BOSHOFF
Annika KLEINHANS [14]
7-5, 6-4
1553772600
2019-03-28 11:30am
A5 FS TS - Court 4
Cayla Scheepers [10]
Kara Heyl
6-1, 6-0
1553772600
2019-03-28 11:30am
A6 FS TS - Court 5
Nadia margaritov
Kaelin Mollentze
7-5, 5-7, 6-1
1553772600
2019-03-28 11:30am
A7 FS TS - Court 6
Nina SCHIMPER
Danielle Meiring
6-0, 6-0
1553772600
2019-03-28 11:30am
A8 FS TS - Court 7
Cassidy Cupido
Tayla WILMOT [8]
0-6, 3-6
1553772600
2019-03-28 11:30am
A9 FS TS - Court 8
NADIA GOUWS [3]
Annie van Schalkwyk
6-0, 6-0
1553772600
2019-03-28 11:30am
A10 FS TS - Court 9
Grace PETTY
Ashtyn CASON
6-3, 7-6(4)
1553772600
2019-03-28 11:30am
A11 FS TS - Court 10
Kara BARNARD
kc liebenberg
6-0, 6-0
1553772600
2019-03-28 11:30am
A12 FS TS - Court 11
Zanne ROOTHMAN
Lilitha NDUNGANE [13]
0-6, 1-6
1553772600
2019-03-28 11:30am
A13 FS TS - Court 12
Rebecca Widan [12]
Rozanne Van der Schyff
6-2, 6-2
1553772600
2019-03-28 11:30am
A14 FS TS - Court 13
Jacolé Spangenberg
(Ret.)
Kyla Gobby
3-6, 1-4
Retired
1553772600
2019-03-28 11:30am
A15 FS TS - Court 14
MBONG MULEMA MBAPEH
Anke Viljoen
2-6, 6-7(2)
1553772600
2019-03-28 11:30am
A16 FS TS - Court 15
Carli Kruger
Erin MCKENZIE [7]
6-7(4), 2-6
1553772600
2019-03-28 11:30am
A17 FS TS - Court 16
Jani STEYN [6]
Karmen Schilz
6-0, 6-0
1553777100
2019-03-28 12:45pm
A18 FS TS - Court 1
OWETHU MAKHANYA
Leane ENGELBRECHT
4-6, 1-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
A19 FS TS - Court 2
Jessica Baumer
Lienke Van Blommestein
0-6, 0-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
A20 FS TS - Court 3
Sascha HETZ
Kaitlyn RAMDUTH [9]
2-6, 3-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
A21 FS TS - Court 4
Isabella Basson [15]
Anandie DE WAAL
6-2, 6-0
1553777100
2019-03-28 12:45pm
A22 FS TS - Court 5
Tiana PHILIPPIDES
Luise Janse van Rensburg
2-6, 2-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
A23 FS TS - Court 6
Nobuhle Zungu
Cornelia Roux
6-1, 6-1
1553777100
2019-03-28 12:45pm
A24 FS TS - Court 7
Dominique Bekker
Hailey TROUP [4]
0-6, 0-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
A25 FS TS - Court 8
Carlé BOTHA [5]
Sane' VAN NIEKERK
6-0, 6-1
1553777100
2019-03-28 12:45pm
A26 FS TS - Court 9
LaRi BAUERMEISTER
Charne Mulder
6-0, 6-0
1553777100
2019-03-28 12:45pm
A27 FS TS - Court 10
Leone du Bruyn
Mia SCHIMPER
0-6, 1-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
A28 FS TS - Court 11
Amike BOTHA
Anke HEYNS [16]
0-6, 3-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
A29 FS TS - Court 12
MariLouise VAN ZYL [11]
Dina TCHELET
6-0, 6-2
1553777100
2019-03-28 12:45pm
A30 FS TS - Court 13
Katrien Booysen
Hanika Breet
6-1, 7-6(1)
1553777100
2019-03-28 12:45pm
A31 FS TS - Court 14
carla mouton
Cara-Renette Ponting
6-4, 4-6, 0-6
1553781600