Print

Main Draw 1 2 TSA071143 TSA071191 FS EP [1] Ben SCHOLTZ Andre KLEINHANS 6-0, 6-0 3 4 TSA071393 TSA071175 WP GN Tiaan BIERMAN Rynard VAN DER LAAN 6-2, 6-0 5 6 TSA071354 TSA091218 FS MPUM Erick HEYNS JP SNYMAN 6-4, 6-1 7 8 TSA081408 TSA082097 GN KZN [Q] Niel ERASMUS [11] Siyabonga JACA 6-0, 6-0 9 10 TSA081040 TSA081063 Winelands KZN [15] Stefan STIEGER Angus FYVIE 6-0, 6-0 11 12 TSA071370 TSA071082 GN Winelands [Q] Zane DE WIT Marno VAN DER MERWE 6-2, 6-1 13 14 TSA071558 TSA091007 GC EP Ruan KEYTER [Q] Keagan GROBBELAAR Walkover 15 16 TSA071453 TSA071158 WP EDEN Henro KRUGER [6] Xander PIENAAR 6-0, 6-1 17 18 TSA071140 TSA081066 WP GN [3] Gareth IGESUND [Q] Malan VAN DEN BERG 6-0, 6-2 19 20 TSA081096 TSA071313 EDEN LIM Devilliers LAMPRECHT Dian GOUWS 6-4, 6-3 21 22 TSA071194 TSA081164 FS WP Riku LE ROUX Alex DUBLIN 6-0, 3-6, 6-3 23 24 TSA081047 TSA071060 GC FS Nhlakanipho NGWENYA [14] Fourie VERMEULEN 6-3, 6-1 25 26 TSA071144 TSA071280 GC FS [9] Jean DU TOIT [Q] Lieb HIGGS 6-0, 6-0 27 28 TSA071145 TSA081183 GC GN Maksim MIHIC [Q] Janco William FAURE 6-0, 6-0 29 30 TSA081045 TSA071248 GN GC Jayden SUMMERS [Q] Jared POGIR 6-0, 2-6, 6-1 31 32 TSA071315 TSA080015 Winelands KZN Charl HENNING [5] Connor DOIG 6-0, 6-2 33 34 TSA070006 TSA081048 EP Winelands [8] Chrisstian VILJOEN [Q] Simeon ROOTHMAN 6-1, 6-3 35 36 TSA081156 TSA071348 WP FS Cornelius VERWEY Waldo BARRETO 6-1, 6-1 37 38 TSA071152 TSA070059 GN GE [Q] Neill BADENHORST Connor ARMSTRONG 6-2, 6-2 39 40 TSA071562 TSA081059 WP FS Michael ELLIS [16] Bogdan MANDIC 6-7, 7-5, 6-4 41 42 TSA071183 TSA081056 WP FS [13] Jordan GERTSE Ludwig DU TOIT 6-1, 6-0 43 44 TSA081051 TSA071088 GN EDEN [Q] Sean MEIRING Ivan BEUKES 7-5, 6-1 45 46 TSA071448 TSA071592 GN KZN [Q] Luan SERFONTEIN Andre BOSHOFF 6-2, 6-2 47 48 TSA071177 TSA071005 WP Winelands Toit MALAN [4] Pieter KOTZé 6-0, 6-1 49 50 TSA070009 TSA091354 NWP GC [7] Reuben DE KLERK [Q] Jonathan VISAGIE 6-0, 6-1 51 52 TSA071347 TSA071147 EP WP Burgert VAN HEERDEN Michal BARRISH 5-7, 6-0, 6-4 53 54 TSA071254 TSA071098 GC FS Moeketsi MOKETE Dian HAVENGA 6-4, 7-5 55 56 TSA071219 TSA081029 NWP KZN Michaèl BELL [10] John BOTHMA 6-0, 6-3 57 58 TSA071148 TSA071103 GC GC [12] Daniel MARKMAN [Q] JN VAN WYK 6-0, 4-6, 6-0 59 60 TSA071229 TSA070031 GC GN Enrique DA NAIA Aadil VALLY 6-1, 6-0 61 62 TSA081011 TSA081201 KZN GE Rhys VORWERK [Q] Pavlos CHRISTOFORAKIS 6-2, 6-1 63 64 TSA081003 TSA070074 FS Winelands Jannes KRAUSE [2] Willem DE WAAL 6-0, 6-1 [1] Ben SCHOLTZ Rynard VAN DER LAAN 6-0, 6-3 Erick HEYNS [11] Siyabonga JACA 6-1, 7-5 [15] Stefan STIEGER Marno VAN DER MERWE 4-6, 6-0, 6-0 Ruan KEYTER [6] Xander PIENAAR 6-3, 6-0 [3] Gareth IGESUND Dian GOUWS 6-2, 6-0 Alex DUBLIN [14] Fourie VERMEULEN 6-1, 6-0 [9] Jean DU TOIT Maksim MIHIC 6-0, 6-2 Jayden SUMMERS [5] Connor DOIG 6-1, 6-1 [8] Chrisstian VILJOEN Waldo BARRETO 6-2, 6-4 [Q] Neill BADENHORST [16] Bogdan MANDIC 6-1, 6-1 [13] Jordan GERTSE Ivan BEUKES 6-3, 6-0 Andre BOSHOFF [4] Pieter KOTZé 6-0, 6-0 [7] Reuben DE KLERK Michal BARRISH 6-0, 6-0 Moeketsi MOKETE [10] John BOTHMA 6-3, 6-4 [12] Daniel MARKMAN (Ret.) Aadil VALLY 3-1 (Ret.) Rhys VORWERK [2] Willem DE WAAL 6-2, 6-0 [1] Ben SCHOLTZ [11] Siyabonga JACA 6-1, 6-0 [15] Stefan STIEGER [6] Xander PIENAAR 6-4, 6-3 [3] Gareth IGESUND [14] Fourie VERMEULEN 6-1, 6-1 [9] Jean DU TOIT [5] Connor DOIG 6-0, 6-1 [8] Chrisstian VILJOEN [16] Bogdan MANDIC 6-4, 6-4 [13] Jordan GERTSE [4] Pieter KOTZé 6-0, 6-0 [7] Reuben DE KLERK [10] John BOTHMA 6-3, 3-6, 6-4 Aadil VALLY [2] Willem DE WAAL 6-1, 6-0 [1] Ben SCHOLTZ [6] Xander PIENAAR 6-0, 6-0 [3] Gareth IGESUND [5] Connor DOIG 6-2, 4-6, 6-4 [8] Chrisstian VILJOEN [4] Pieter KOTZé 6-2, 6-0 [10] John BOTHMA [2] Willem DE WAAL 6-1, 6-4 [1] Ben SCHOLTZ [3] Gareth IGESUND 6-4, 7-5 [4] Pieter KOTZé [2] Willem DE WAAL 6-2, 6-2 [1] Ben SCHOLTZ [4] Pieter KOTZé 6-1, 6-4 [4] Pieter KOTZé
[3] Gareth IGESUND [2] Willem DE WAAL 6-3, 3-6, 10-4 3/4 Playoff [3] Gareth IGESUND
[9] Jean DU TOIT [13] Jordan GERTSE 6-3, 6-1 11/12 Playoff [13] Jordan GERTSE
[15] Stefan STIEGER Aadil VALLY 6-1, 6-1 15/16 Playoff [15] Stefan STIEGER
Marno VAN DER MERWE Ivan BEUKES 6-3, 5-7, 10-7 19/20 Playoff Ivan BEUKES
Dian GOUWS Waldo BARRETO 6-3, 6-4 23/24 Playoff Dian GOUWS
Ruan KEYTER Michal BARRISH 6-2, 6-1 27/28 Playoff Ruan KEYTER
P1 Alex DUBLIN BYE 31/32 Playoff Alex DUBLIN
JP SNYMAN Michael ELLIS 6-1, 6-1 35/36 Playoff Michael ELLIS
[Q] Jared POGIR Toit MALAN 6-4, 6-4 39/40 Playoff Toit MALAN
V1 Andre KLEINHANS BYE 43/44 Playoff Andre KLEINHANS
X1 [Q] Zane DE WIT [Q] Sean MEIRING 47/48 Playoff [-1] Sean MEIRING
Henro KRUGER Cornelius VERWEY Walkover 51/52 Playoff Henro KRUGER
Tiaan BIERMAN Jannes KRAUSE 6-4, 6-2 55/56 Playoff Tiaan BIERMAN
Angus FYVIE Enrique DA NAIA 6-4, 5-7, 10-7 59/60 Playoff Enrique DA NAIA
AF1 BYE [Q] Jonathan VISAGIE 63/64 Playoff [-1] Jonathan VISAGIE
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A3 2 JP Snyman Lowveld Juniors
A4 1 Niel Erasmus ZA Garsfontein Primary
A6 1 Zane de Wit Pretoria Country Tennis Club
A7 2 Keagan Grobbelaar ZA Despatch
A9 2 Malan Van den Berg ZA Midstream College Primary School
A13 2 Lieb Higgs ZA Willem Postma Primary
A14 2 Janco William Faure
A15 2 Jared Pogir ZA Old Edwardian Tennis Club
A17 2 Simeon Roothman Stellenbosh Laerskool
A18 1 Cornelius Verwey ZA Evertsdal Tennis Club
A19 1 Neill BADENHORST Hennopspark Primary
A22 1 Sean Meiring Irene Country Club Tennis
A23 1 Luan Serfontein Irene Country Club
A25 2 Jonathan Visagie ZA Fairland
A29 2 JN VAN WYK Curro High
A31 2 Pavlos Christoforakis ZA Bedfordview Country Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Ben SCHOLTZ ZA Grey College secondary No -
- Andre Kleinhans Despatch Tennis Club No -
- Tiaan Bierman ZA Curro Durbanville No -
- Rynard VAN DER LAAN ZA Midstream Tennis Club No -
- Erick Heyns ZA Willem Postma Primary No -
[11] Siyabonga Jaca Westridge Tennis Stadium No -
[15] Stefan Stieger ZA Hermanus Tennis Club No -
- Angus Fyvie ZA Highbury Preparatory School No -
- Marno van der Merwe ZA Laerskool Koue Bokkeveld No -
- Ruan Keyter ZA Fairland Tennis Club No -
- Henro Kruger Durbanville Tennis Club No -
[6] Xander Pienaar ZA Paul Roos Gimnasium No -
[3] Gareth Igesund Western Province Cricket Club (Tennis) No -
- Devilliers Lamprecht ZA Knysna Tennis Club No -
- Dian Gouws ZA Laerskool Pietersburg Oos No -
- Riku Le Roux ZA Grey College Primary No -
- Alex Dublin ZA Athlone Tennis Club No -
- Nhlakanipho NGWENYA Fairland Tennis Club No -
[14] Fourie Vermeulen ZA Grey College Primary No -
[9] Jean DU TOIT ZA Fairland Tennis Club No -
- Maksim Mihic Sandton Sports Club No -
- Jayden SUMMERS Midstream College No -
- Charl Henning Stellenbosh Laerskool No -
[5] Connor Doig Cowies Hill Tennis Club No -
[8] Chrisstian VILJOEN Bluewater Bay Primary No -
- Waldo Barreto Rovers Club No -
- Connor ARMSTRONG ZA Italian Club Bedfordview No -
- Michael Ellis Welgemoed Tennis Club No -
[16] Bogdan Mandic Grey College Primary No -
[13] Jordan GERTSE anthony harris tennis academy No -
- Ludwig Du Toit Grey College Primary No -
- Ivan Beukes ZA George Tennis Club No -
- Andre Boshoff ZA No -
- Toit Malan Curro Langebaan Primary No -
[4] Pieter Kotzé ZA Laerskool Eikestad No -
[7] Reuben DE KLERK Pukke Tennis Club No -
- Burgert van Heerden ZA Cradock Tennis Club No -
- Michal Barrish Meadowridge Tennis Club No -
- Moeketsi MOKETE ZA St Stithians Boys Prep No -
- Dian Havenga Willem Postma Primary No -
- Michaèl Bell Mooirivier Laerskool No -
[10] John Bothma ZA Durban Preparatory High School No -
[12] Daniel Markman ZA Bedfordview Country Club No -
- Enrique Da Naia ZA Northern suburbs Tennis Club No -
- Aadil Vally ZA Clubview Tennis Club No -
- Rhys Vorwerk Hillcrest Tennis Club No -
- Jannes KRAUSE ZA Grey College Primary No -
[2] Willem DE WAAL ZA Laerskool Dirkie Uys Primary No -
[Q] JN VAN WYK Curro High No -
[Q] Niel Erasmus ZA Garsfontein Primary No -
[Q] Keagan Grobbelaar ZA Despatch No -
[Q] Lieb Higgs ZA Willem Postma Primary No -
[Q] Jared Pogir ZA Old Edwardian Tennis Club No -
[Q] Jonathan Visagie ZA Fairland No -
[Q] Pavlos Christoforakis ZA Bedfordview Country Club No -
[Q] Malan Van den Berg ZA Midstream College Primary School No -
[Q] Neill BADENHORST Hennopspark Primary No -
[Q] Zane de Wit Pretoria Country Tennis Club No -
[Q] Luan Serfontein Irene Country Club No -
[Q] Sean Meiring Irene Country Club Tennis No -
[Q] Janco William Faure No -
- JP Snyman Lowveld Juniors Yes Ben Benassi
- Cornelius Verwey ZA Evertsdal Tennis Club Yes Marnus Venter
[Q] Simeon Roothman Stellenbosh Laerskool No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Ben Benassi No -
[Q] Marnus Venter Menlopark Primary No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1553763600
2019-03-28 9:00am
A1 GRE - Court 1
Ben SCHOLTZ [1]
Andre Kleinhans
6-0, 6-0
1553763600
2019-03-28 9:00am
A2 GRE - Court 2
Tiaan Bierman
Rynard VAN DER LAAN
2-6, 0-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A3 GRE - Court 3
Erick Heyns
JP Snyman
6-4, 6-1
1553763600
2019-03-28 9:00am
A4 GRE - Court 4
Niel Erasmus [Q]
Siyabonga Jaca [11]
0-6, 0-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A5 GRE - Court 5
Stefan Stieger [15]
Angus Fyvie
6-0, 6-0
1553763600
2019-03-28 9:00am
A6 GRE - Court 6
Zane de Wit [Q]
Marno van der Merwe
2-6, 1-6
N/A A7 GRE - Court 7
Ruan Keyter
Keagan Grobbelaar [Q]
(Did not play)
Walkover
1553763600
2019-03-28 9:00am
A8 GRE - Court 8
Henro Kruger
Xander Pienaar [6]
0-6, 1-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
A9 GRE - Court 9
Gareth Igesund [3]
Malan Van den Berg [Q]
6-0, 6-2
1553763600
2019-03-28 9:00am
A10 GRE - Court 10
Devilliers Lamprecht
Dian Gouws
4-6, 3-6