Print

Qualification Draw 1 2 TSA031302 TSA048510 GN KZN [1] WILLEM ROOSENSCHOON Karan VARYANI 6-0, 6-2 3 4 TSA031544 TSA048607 FS GN Ryno LOUW Jean BADENHORST 4-6, 6-2, 6-3 5 6 TSA048392 TSA030475 EDEN GN Arno COLYN Jacques LE ROUX 6-0, 6-4 7 8 TSA048674 TSA048687 WP Winelands Sebastiano SOLA [6] Ernst GOUWS 6-2, 6-1 9 10 TSA030893 TSA031351 WP GN [4] Wade HERMANUS Evan MARITZ 6-3, 6-2 11 12 TSA031285 TSA048603 GC Winelands Logan Gavin ENGELA Paul-Daniël MEYER 6-4, 6-0 13 14 TSA048601 TSA048602 KZN WP Daniel WATSON Mark BACKEBERG 0-6, 6-3, 7-5 15 16 TSA031334 TSA040607 GC WP Luke CAREY [8] André VILJOEN 4-6, 6-3, 6-2 17 18 TSA031092 TSA031024 Winelands KZN [7] Willem KNOESEN Kallen RAMIAH 6-3, 7-5 19 20 TSA031139 TSA040357 GN WP Thio TSHIVHASE Max KLEBER 6-2, 6-1 21 22 TSA030437 TSA048655 EP GE Gerhard BOTHA Dylan DU TOIT 6-2, 6-0 23 24 TSA031333 TSA048619 WP KZN Grant JOUBERT [3] Calum JESTIN 6-0, 6-2 25 26 TSA030230 TSA040168 GN GC [5] Damian MULLER Yarona MORULE 6-0, 7-5 27 28 TSA031028 TSA031013 FS GC Francois HAASBROEK Hayden CIGLER 6-3, 7-5 29 30 TSA040156 TSA031068 Winelands GN Ruben JOUBERT Waldo BOSCH 6-2, 6-2 31 32 TSA031369 TSA031342 BOR KZN Ethan GIBBONS [2] Thomas REY 6-1, 6-2 [1] WILLEM ROOSENSCHOON Jean BADENHORST 6-1, 2-6, 6-2 Jacques LE ROUX [6] Ernst GOUWS 6-0, 6-1 Evan MARITZ Logan Gavin ENGELA 7-6(4), 6-2 Mark BACKEBERG Luke CAREY 6-2, 6-3 [7] Willem KNOESEN Thio TSHIVHASE 6-4, 6-4 Gerhard BOTHA [3] Calum JESTIN 6-0, 6-0 Yarona MORULE Hayden CIGLER 6-2, 6-4 Waldo BOSCH [2] Thomas REY 6-1, 6-3 WILLEM ROOSENSCHOON Ernst GOUWS Logan Gavin ENGELA Luke CAREY Thio TSHIVHASE Calum JESTIN Yarona MORULE Thomas REY
D1 7/8 Playoff
Evan MARITZ Hayden CIGLER 6-1, 7-6(3) 11/12 Playoff Hayden CIGLER
H1 BYE Gerhard BOTHA 15/16 Playoff Gerhard BOTHA
Daniel WATSON Ethan GIBBONS 7-6(3), 6-4 19/20 Playoff Daniel WATSON
L1 [4] Wade HERMANUS BYE 23/24 Playoff [4] Wade HERMANUS
Paul-Daniël MEYER Kallen RAMIAH 6-3, 6-3 27/28 Playoff Kallen RAMIAH
P1 BYE Dylan DU TOIT 31/32 Playoff Dylan DU TOIT
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] WILLEM ROOSENSCHOON ZA Gauteng North No -
- Karan VARYANI Clifton High School No -
- Ryno Louw Grey College High No -
- Jean Badenhorst Tuks Tennis Club No -
- Arno COLYN Nmmu Tennis Club No -
- Jacques LE ROUX Irene Country Club Tennis No -
- Sebastiano SOLA ZA Recreation Tennis Club No -
[6] Ernst GOUWS ZA Paul Roos Gimnasium No -
[4] Wade HERMANUS ZA Kenridge Tennis Club No -
- Evan MARITZ ZA Flamingo Tennis Club No -
- Logan Gavin Engela ZA German Country Club No -
- Paul-Daniël MEYER Paarl Gimnasium High No -
- Daniel WATSON ZA Mount Edgecombe Country Club No -
- Mark BACKEBERG ZA Constantia Tennis Club No -
- Luke Carey Old Edwardian Tennis Club No -
[8] André VILJOEN ZA Worcester Tennis Club No -
[7] Willem KNOESEN ZA Recreation Tennis Club No -
- Kallen RAMIAH ZA Ridley Park Tennis Club No -
- Thio TSHIVHASE ZA Pukke Tennis Club No -
- Max KLEBER Paul Roos Gimnasium No -
- Gerhard BOTHA Pearson High School No -
- Dylan DU TOIT ZA Riaan Venter Tennis Accademy No -
- Grant JOUBERT ZA Pinelands Tennis Club No -
[3] Calum Jestin Durban Country Club Tennis No -
[5] Damian MULLER ZA Curro Hazeldene Primary No -
- Yarona MORULE ZA Sandton Sports Club No -
- Francois HAASBROEK ZA Grey College High No -
- Hayden CIGLER ZA Bedfordview Country Club No -
- Ruben JOUBERT ZA Hoër Landbouskool Boland No -
- Waldo BOSCH ZA JL's Junior Tennis Club No -
- Ethan GIBBONS ZA Beacon Bay Tennis Club No -
[2] Thomas REY ZA Durban Country Club Tennis No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1553677200
2019-03-27 9:00am
A1 UFS - Court 18
WILLEM ROOSENSCHOON [1]
Karan VARYANI
6-0, 6-2
1553681700
2019-03-27 10:15am
A2 UFS - Court 1
Ryno Louw
Jean Badenhorst
6-4, 2-6, 3-6
1553681700
2019-03-27 10:15am
A3 UFS - Court 2
Arno COLYN
Jacques LE ROUX
0-6, 4-6
1553681700
2019-03-27 10:15am
A4 UFS - Court 3
Sebastiano SOLA
Ernst GOUWS [6]
2-6, 1-6
1553681700
2019-03-27 10:15am
A5 UFS - Court 4
Wade HERMANUS [4]
Evan MARITZ
3-6, 2-6
1553681700
2019-03-27 10:15am
A6 UFS - Court 5
Logan Gavin Engela
Paul-Daniël MEYER
6-4, 6-0
1553681700
2019-03-27 10:15am
A7 UFS - Court 6
Daniel WATSON
Mark BACKEBERG
6-0, 3-6, 5-7
1553681700
2019-03-27 10:15am
A8 UFS - Court 7
Luke Carey
André VILJOEN [8]
4-6, 6-3, 6-2
1553681700
2019-03-27 10:15am
A9 UFS - Court 8
Willem KNOESEN [7]
Kallen RAMIAH
6-3, 7-5
1553681700
2019-03-27 10:15am
A10 UFS - Court 9
Thio TSHIVHASE
Max KLEBER
6-2, 6-1
1553681700
2019-03-27 10:15am
A11 UFS - Court 10
Gerhard BOTHA
Dylan DU TOIT
6-2, 6-0
1553681700
2019-03-27 10:15am
A12 UFS - Court 11
Grant JOUBERT
Calum Jestin [3]
0-6, 2-6
1553681700
2019-03-27 10:15am
A13 UFS - Court 12
Damian MULLER [5]
Yarona MORULE
0-6, 5-7
1553681700
2019-03-27 10:15am
A14 UFS - Court 13
Francois HAASBROEK
Hayden CIGLER
3-6, 5-7
1553681700
2019-03-27 10:15am
A15 UFS - Court 14
Ruben JOUBERT
Waldo BOSCH
2-6, 2-6
1553681700
2019-03-27 10:15am
A16 UFS - Court 15
Ethan GIBBONS
Thomas REY [2]
1-6, 2-6
1553690700
2019-03-27 12:45pm
A17 UFS - Court 8
WILLEM ROOSENSCHOON [1]
Jean Badenhorst
6-1, 2-6, 6-2
1553693400
2019-03-27 1:30pm
A18 UFS - Court 9
Jacques LE ROUX
Ernst GOUWS [6]
0-6, 1-6
1553693400
2019-03-27 1:30pm
A19 UFS - Court 10
Evan MARITZ
Logan Gavin Engela
6-7(4), 2-6
1553693400
2019-03-27 1:30pm
A20 UFS - Court 11
Mark BACKEBERG
Luke Carey
2-6, 3-6
1553693400
2019-03-27 1:30pm
A21 UFS - Court 12
Willem KNOESEN [7]
Thio TSHIVHASE
4-6, 4-6
1553693400
2019-03-27 1:30pm
A22 UFS - Court 13
Gerhard BOTHA
Calum Jestin [3]
0-6, 0-6
1553693400
2019-03-27 1:30pm
A23 UFS - Court 14
Yarona MORULE
Hayden CIGLER
6-2, 6-4
1553693400
2019-03-27 1:30pm
A24 UFS - Court 15
Waldo BOSCH
Thomas REY [2]
1-6, 3-6
9999999999999999
TBD
D1 -
1553772600
2019-03-28 11:30am
E1 UFS - Court 9
Jean Badenhorst
Jacques LE ROUX
6-1, 6-1
N/A E2 UFS - Court 10
Evan MARITZ
Mark BACKEBERG
(Did not play)
Walkover
1553772600
2019-03-28 11:30am
E3 UFS - Court 11
Willem KNOESEN [7]
Gerhard BOTHA
6-1, 7-6(3)
1553772600
2019-03-28 11:30am
E4 UFS - Court 12
Hayden CIGLER
Waldo BOSCH
6-4, 6-3
1553846400
2019-03-29 8:00am
E5 UFS - Court 1
Jean Badenhorst
Evan MARITZ
6-0, 6-3
1553846400
2019-03-29 8:00am
E6 UFS - Court 2
Willem KNOESEN [7]
Hayden CIGLER
4-6, 6-3, 10-7
1553955300
2019-03-30 2:15pm
E7 UFS - Court 2
Jean Badenhorst
Willem KNOESEN [7]
0-6, 7-6(3), 12-10
1553955300
2019-03-30 2:15pm
F1 UFS - Court 3
Evan MARITZ
Hayden CIGLER
1-6, 6-7(3)
1553846400
2019-03-29 8:00am
G2 UFS - Court 4
Gerhard BOTHA
Waldo BOSCH
2-6, 3-6
1553955300
2019-03-30 2:15pm
G3 UFS - Court 4
Jacques LE ROUX
Waldo BOSCH
2-6, 2-6
1553693400
2019-03-27 1:30pm
I1 UFS - Court 16
Karan VARYANI
Ryno Louw
5-7, 0-6
1553693400
2019-03-27 1:30pm
I2 UFS - Court 17
Arno COLYN
Sebastiano SOLA
6-3, 6-1
1553693400
2019-03-27 1:30pm
I3 UFS - Court 18
Wade HERMANUS [4]
Paul-Daniël MEYER
6-1, 7-5
1553695200
2019-03-27 2:00pm
I4 UFS - Court 1
Daniel WATSON
André VILJOEN [8]
6-2, 6-3
1553695200
2019-03-27 2:00pm
I5 UFS - Court 2
Kallen RAMIAH
Max KLEBER
2-6, 3-6
1553695200
2019-03-27 2:00pm
I6 UFS - Court 3
Dylan DU TOIT
Grant JOUBERT
2-6, 2-6
1553695200
2019-03-27 2:00pm
I7 UFS - Court 4
Damian MULLER [5]
Francois HAASBROEK
6-1, 6-1
1553695200
2019-03-27 2:00pm
I8 UFS - Court 5
Ruben JOUBERT
Ethan GIBBONS
2-6, 3-6
1553772600
2019-03-28 11:30am
I9 UFS - Court 13
Ryno Louw
Arno COLYN
6-4, 6-2
1553772600
2019-03-28 11:30am
I10 UFS - Court 14
Wade HERMANUS [4]
Daniel WATSON
3-6, 1-6
1553772600
2019-03-28 11:30am
I11 UFS - Court 15
Max KLEBER
Grant JOUBERT
7-5, 3-6, 10-5
N/A I12 UFS - Court 16
Damian MULLER [5]
(Did not play)
Ethan GIBBONS
Walkover
1553846400
2019-03-29 8:00am
I13 UFS - Court 5
Ryno Louw
Daniel WATSON
7-5, 6-3
1553846400
2019-03-29 8:00am
I14 UFS - Court 6
Max KLEBER
Ethan GIBBONS
7-6(1), 7-5
1553955300
2019-03-30 2:15pm
I15 UFS - Court 5
Ryno Louw
Max KLEBER
3-6, 3-6
1553955300
2019-03-30 2:15pm
J1 UFS - Court 6
Daniel WATSON
Ethan GIBBONS
7-6(3), 6-4
1553846400
2019-03-29 8:00am
K1 UFS - Court 7
Arno COLYN
Wade HERMANUS [4]
6-3, 6-4
1553955300
2019-03-30 2:15pm
K3 UFS - Court 7
Arno COLYN
Grant JOUBERT
3-6, 2-6
1553772600
2019-03-28 11:30am
M1 UFS - Court 17
Karan VARYANI
Sebastiano SOLA
5-7, 6-4, 10-8
1553772600
2019-03-28 11:30am
M2 UFS - Court 18
Paul-Daniël MEYER
André VILJOEN [8]
2-6, 6-3, 12-10
1553777100
2019-03-28 12:45pm
M3 UFS - Court 1
Kallen RAMIAH
Dylan DU TOIT
6-4, 2-6, 10-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
M4 UFS - Court 2
Francois HAASBROEK
Ruben JOUBERT
6-7(4), 1-6
1553846400
2019-03-29 8:00am
M5 UFS - Court 9
Karan VARYANI
Paul-Daniël MEYER
6-3, 6-0
1553846400
2019-03-29 8:00am
M6 UFS - Court 10
Kallen RAMIAH
Ruben JOUBERT
3-6, 1-6
1553955300
2019-03-30 2:15pm
M7 UFS - Court 8
Karan VARYANI
Ruben JOUBERT
5-7, 6-4, 7-10
1553955300
2019-03-30 2:15pm
N1 UFS - Court 13
Paul-Daniël MEYER
Kallen RAMIAH
3-6, 3-6
1553846400
2019-03-29 8:00am
O1 UFS - Court 11
Sebastiano SOLA
André VILJOEN [8]
(Ret.)
6-3, 5-1
Retired
1553846400
2019-03-29 8:00am
O2 UFS - Court 12
Dylan DU TOIT
Francois HAASBROEK
1-6, 3-6
1553955300
2019-03-30 2:15pm
O3 UFS - Court 14
Sebastiano SOLA
Francois HAASBROEK
6-2, 6-1