Print

Main Draw 1 2 TSA031368 TSA031207 Winelands GN [1] MARC POGGENPOEL [Q] Marco HETZLER 6-7, 6-2, 6-1 3 4 TSA031234 TSA031327 GC Winelands Gerhard VENTER [Q] Friedrich BAUERMEISTER Walkover 5 6 TSA03955 TSA030759 GC GN Dylan COLYN Heinrich LINDEQUE 6-1, 7-5 7 8 TSA031246 TSA031291 GN NWP Jan BEUKES [7] Rainier HUGO 7-6(3), 7-6(3) 9 10 TSA030625 TSA048670 NWP GN [4] Deon KEARNS [Q] Ruan VAN DER LAAN 6-1, 6-1 11 12 TSA031091 TSA031349 GN GC Hanco BENADE Gustav HEFER 6-3, 7-5 13 14 TSA040318 TSA040085 GN GN Bernard JANSE VAN VUUREN [Q] Wijon STEYNBERG 6-3, 6-1 15 16 TSA048425 TSA031350 FS WP [Q] Gerhard VAN DER WESTHUIZEN [6] Hamza KANA 6-1, 7-6(4) 17 18 TSA040588 TSA031015 KZN GN [5] Caden NAICKER Damian SCHLEBUSCH 6-2, 6-4 19 20 TSA040636 TSA031404 GC GN Daniel JAUSS [Q] Juan VAN DER MERWE 6-3, 7-6(3) 21 22 TSA031066 TSA030406 GN GC Christon BASSON ANGELO PHILIPPIDES 6-2, 6-2 23 24 TSA040427 TSA040741 MPUM EDEN Jean-Pierre VISAGIE [3] Keith LINDSAY 6-2, 6-4 25 26 TSA048385 TSA048518 NC GN [8] Jaco SWIEGERS [Q] Jacques VENTER 6-1, 6-4 27 28 TSA031337 TSA031264 Baleares (Balearic Islands) GN Sebastian MILLAN Franco HUMAN 6-2, 6-2 29 30 TSA040251 TSA048615 FS GN Liam ELLIS William SCULLY 3-6, 7-5, 10-7 31 32 TSA030818 TSA040417 GN WP [Q] Martin FOURIE [2] Goran KRIVOKAPIC 6-1, 6-0 [1] MARC POGGENPOEL Gerhard VENTER 6-3, 6-2 Heinrich LINDEQUE Jan BEUKES (Ret.) 7-6, 1-0 (Ret.) [4] Deon KEARNS Gustav HEFER 6-2, 6-2 Bernard JANSE VAN VUUREN [6] Hamza KANA 6-2, 6-2 [5] Caden NAICKER Daniel JAUSS 6-3, 6-3 ANGELO PHILIPPIDES [3] Keith LINDSAY 6-1, 6-2 [8] Jaco SWIEGERS Sebastian MILLAN 6-2, 6-2 William SCULLY [2] Goran KRIVOKAPIC 6-2, 6-1 [1] MARC POGGENPOEL Heinrich LINDEQUE 6-4, 6-4 Gustav HEFER [6] Hamza KANA 6-4, 4-6, 6-3 [5] Caden NAICKER [3] Keith LINDSAY 7-6(4), 6-4 Sebastian MILLAN [2] Goran KRIVOKAPIC 7-5, 6-4 [1] MARC POGGENPOEL Gustav HEFER 6-2, 6-0 [5] Caden NAICKER Sebastian MILLAN 6-4, 6-2 Gustav HEFER Sebastian MILLAN (Ret.) 5-4 (Ret.) Gustav HEFER
[1] MARC POGGENPOEL [5] Caden NAICKER 6-1, 6-3 3/4 Playoff [5] Caden NAICKER
Heinrich LINDEQUE [3] Keith LINDSAY 6-4, 6-2 7/8 Playoff [3] Keith LINDSAY
Gerhard VENTER Daniel JAUSS 6-1, 6-3 11/12 Playoff Daniel JAUSS
H1 BYE William SCULLY 15/16 Playoff William SCULLY
Dylan COLYN [Q] Martin FOURIE 6-2, 6-1 19/20 Playoff Dylan COLYN
[Q] Marco HETZLER Franco HUMAN 6-2, 6-1 23/24 Playoff Franco HUMAN
[7] Rainier HUGO Liam ELLIS 6-4, 6-2 27/28 Playoff Liam ELLIS
P1 BYE Christon BASSON 31/32 Playoff Christon BASSON
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A1 2 Marco HETZLER ZA Clubview Tennis Club
A2 2 Friedrich BAUERMEISTER Paarl Tennis Club
A5 2 Ruan VAN DER LAAN ZA Midstream College
A7 2 Wijon STEYNBERG ZA Tuine Primary
A8 1 Gerhard VAN DER WESTHUIZEN Grey College High
A10 2 Juan van der Merwe ZA Irene Country Club
A13 2 Jacques Venter ZA Tuks Tennis Club
A16 1 Martin FOURIE Garsfontein High
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] MARC POGGENPOEL ZA Hoërskool Stellenbosch No -
[2] Goran KRIVOKAPIC Pinelands Tennis Club No -
[3] Keith Lindsay Schoombee Tennis Club No -
[4] Deon Kearns ZA Rustenburg High No -
[5] Caden Naicker ZA Westridge Tennis Stadium No -
[6] Hamza Kana ZA Sacs High No -
[7] Rainier Hugo Rustenburg High No -
[8] Jaco SWIEGERS ZA Park Tennis Club No -
- Daniel JAUSS NA Johan Theron Tennis School No -
- Sebastian MILLAN ZA Edgemead Tennis Club No -
- Jan BEUKES Affies No -
[Q] Friedrich BAUERMEISTER Paarl Tennis Club No -
- Gustav HEFER Affies No -
- Jean-Pierre VISAGIE ZA Uplands College No -
- Bernard Janse van Vuuren ZA Affies No -
[Q] Martin FOURIE Garsfontein High No -
- Hanco Benade Menlopark High No -
[Q] Ruan VAN DER LAAN ZA Midstream College No -
- William SCULLY ZA Southdowns Primary No -
[Q] Wijon STEYNBERG ZA Tuine Primary No -
[Q] Gerhard VAN DER WESTHUIZEN Grey College High No -
- Liam ELLIS ZA Grey College secondary No -
- Gerhard VENTER Krugersdorp Tennis Club No -
- Dylan COLYN Rivonia Tennis Club No -
- ANGELO PHILIPPIDES Bryanston Country Club (Tennis) No -
- Christon Basson ZA Midstream College High School No -
[Q] Marco HETZLER ZA Clubview Tennis Club No -
- Franco Human ZA Elarduspark Tennis Club No -
- Heinrich LINDEQUE ZA Monument Park Tennis Club No -
[Q] Jacques Venter ZA Tuks Tennis Club No -
[Q] Juan van der Merwe ZA Irene Country Club No -
- Damian SCHLEBUSCH ZA afrikaans hoër seuns No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1553763600
2019-03-28 9:00am
A1 Mun - Court 1
MARC POGGENPOEL [1]
Marco HETZLER [Q]
6-7, 6-2, 6-1
N/A A2 Mun - Court 2
Gerhard VENTER
Friedrich BAUERMEISTER [Q]
(Did not play)
Walkover
1553763600
2019-03-28 9:00am
A3 Mun - Court 3
Dylan COLYN
Heinrich LINDEQUE
1-6, 5-7
1553763600
2019-03-28 9:00am
A4 Mun - Court 4
Jan BEUKES
Rainier Hugo [7]
7-6(3), 7-6(3)
1553763600
2019-03-28 9:00am
A5 Mun - Court 5
Deon Kearns [4]
Ruan VAN DER LAAN [Q]
6-1, 6-1
1553763600
2019-03-28 9:00am
A6 Mun - Court 6
Hanco Benade
Gustav HEFER
3-6, 5-7
1553763600
2019-03-28 9:00am
A7 Mun - Court 7
Bernard Janse van Vuuren
Wijon STEYNBERG [Q]
6-3, 6-1
1553763600
2019-03-28 9:00am
A8 Mun - Court 8
Gerhard VAN DER WESTHUIZEN [Q]
Hamza Kana [6]
1-6, 6-7(4)
1553768100
2019-03-28 10:15am
A9 Mun - Court 1
Caden Naicker [5]
Damian SCHLEBUSCH
6-2, 6-4
1553768100
2019-03-28 10:15am
A10 Mun - Court 2
Daniel JAUSS
Juan van der Merwe [Q]
6-3, 7-6(3)
1553768100
2019-03-28 10:15am
A11 Mun - Court 3
Christon Basson
ANGELO PHILIPPIDES
2-6, 2-6
1553768100
2019-03-28 10:15am
A12 Mun - Court 4
Jean-Pierre VISAGIE
Keith Lindsay [3]
2-6, 4-6
1553768100
2019-03-28 10:15am
A13 Mun - Court 5
Jaco SWIEGERS [8]
Jacques Venter [Q]
6-1, 6-4
1553768100
2019-03-28 10:15am
A14 Mun - Court 6
Sebastian MILLAN
Franco Human
6-2, 6-2
1553768100
2019-03-28 10:15am
A15 Mun - Court 7
Liam ELLIS
William SCULLY
6-3, 5-7, 7-10
1553768100
2019-03-28 10:15am
A16 Mun - Court 8
Martin FOURIE [Q]
Goran KRIVOKAPIC [2]
1-6, 0-6
1553850900
2019-03-29 9:15am
A17 Mun - Court 1
MARC POGGENPOEL [1]
Gerhard VENTER
6-3, 6-2
1553850900
2019-03-29 9:15am
A18 Mun - Court 2
Heinrich LINDEQUE
Jan BEUKES
(Ret.)
7-6, 1-0
Retired
1553850900
2019-03-29 9:15am
A19 Mun - Court 3
Deon Kearns [4]
Gustav HEFER
2-6, 2-6
1553850900
2019-03-29 9:15am
A20 Mun - Court 4
Bernard Janse van Vuuren
Hamza Kana [6]
2-6, 2-6
1553850900
2019-03-29 9:15am
A21 Mun -
Caden Naicker [5]
Daniel JAUSS
6-3, 6-3
1553850900
2019-03-29 9:15am
A22 Mun - Court 6
ANGELO PHILIPPIDES
Keith Lindsay [3]
1-6, 2-6
1553850900
2019-03-29 9:15am
A23 Mun - Court 7
Jaco SWIEGERS [8]
Sebastian MILLAN
2-6, 2-6
1553850900
2019-03-29 9:15am
A24 Mun - Court 8
William SCULLY
Goran KRIVOKAPIC [2]
2-6, 1-6
1553932800
2019-03-30 8:00am
A25 Mun - Court 1
MARC POGGENPOEL [1]
Heinrich LINDEQUE
6-4, 6-4
1553932800
2019-03-30 8:00am
A26 Mun - Court 2
Gustav HEFER
Hamza Kana [6]
6-4, 4-6, 6-3
1553932800
2019-03-30 8:00am
A27 Mun - Court 3
Caden Naicker [5]
Keith Lindsay [3]
7-6(4), 6-4
1553932800
2019-03-30 8:00am
A28 Mun - Court 4
Sebastian MILLAN
Goran KRIVOKAPIC [2]
7-5, 6-4
1554019200
2019-03-31 8:00am
A29 ORA - Court 3
MARC POGGENPOEL [1]
Gustav HEFER
2-6, 0-6
1554019200
2019-03-31 8:00am
A30 ORA - Court 4
Caden Naicker [5]
Sebastian MILLAN
4-6, 2-6
1554107400
2019-04-01 8:30am
A31 GRE - Court 14
Gustav HEFER
Sebastian MILLAN
(Ret.)
4-5
Retired
1554031800
2019-03-31 11:30am
B1 ORA - Court 2
MARC POGGENPOEL [1]
Caden Naicker [5]
1-6, 3-6
1553940900
2019-03-30 10:15am
C1 Mun - Court 7
Heinrich LINDEQUE
Hamza Kana [6]
6-1, 6-7(6), 8-10
1553940900
2019-03-30 10:15am
C2 Mun - Court 8
Keith Lindsay [3]
Goran KRIVOKAPIC [2]
2-6, 0-6
1554019200
2019-03-31 8:00am
C3 ORA - Court 8
Hamza Kana [6]
Goran KRIVOKAPIC [2]
No Result
1554019200
2019-03-31 8:00am
D1 ORA - Court 1
Heinrich LINDEQUE
Keith Lindsay [3]
4-6, 2-6
1553937300
2019-03-30 9:15am
E2 Mun - Court 2
Deon Kearns [4]
Bernard Janse van Vuuren
4-6, 1-6
1553937300
2019-03-30 9:15am
E3 Mun - Court 3
Daniel JAUSS
ANGELO PHILIPPIDES
3-6, 6-3, 10-6
1553937300
2019-03-30 9:15am
E4 Mun - Court 4
Jaco SWIEGERS [8]
William SCULLY
6-2, 6-1
1553945400
2019-03-30 11:30am
E5 Mun - Court 4
Gerhard VENTER
Bernard Janse van Vuuren
0-6, 0-6
1553945400
2019-03-30 11:30am
E6 Mun - Court 5
Daniel JAUSS
Jaco SWIEGERS [8]
4-6, 2-6
1554019200
2019-03-31 8:00am
E7 ORA - Court 2
Bernard Janse van Vuuren
Jaco SWIEGERS [8]
2-6, 1-6
1554023700
2019-03-31 9:15am
F1 ORA - Court 3
Gerhard VENTER
Daniel JAUSS
1-6, 3-6
1553945400
2019-03-30 11:30am
G2 Mun - Court 7
ANGELO PHILIPPIDES
William SCULLY
6-4, 6-1
1554023700
2019-03-31 9:15am
G3 ORA - Court 4
Deon Kearns [4]
ANGELO PHILIPPIDES
4-6, 6-7(7)
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I2 Mun - Court 2
Dylan COLYN
Rainier Hugo [7]
6-4, 6-3
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I3 Mun - Court 3
Ruan VAN DER LAAN [Q]
Hanco Benade
2-6, 2-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I4 Mun - Court 4
Wijon STEYNBERG [Q]
Gerhard VAN DER WESTHUIZEN [Q]
6-3, 6-1
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I5 Mun - Court 5
Damian SCHLEBUSCH
Juan van der Merwe [Q]
6-7, 3-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I6 Mun - Court 6
Christon Basson
Jean-Pierre VISAGIE
4-6, 2-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I7 Mun - Court 7
Jacques Venter [Q]
Franco Human
4-6, 1-6
1553777100
2019-03-28 12:45pm
I8 Mun - Court 8
Liam ELLIS
Martin FOURIE [Q]
6-3, 3-6, 4-10
1553846400
2019-03-29 8:00am
I9 Mun - Court 5
Marco HETZLER [Q]
Dylan COLYN
1-6, 4-6
1553846400
2019-03-29 8:00am
I10 Mun - Court 6
Hanco Benade
Wijon STEYNBERG [Q]
6-2, 6-1
1553846400
2019-03-29 8:00am
I11 Mun - Court 7
Juan van der Merwe [Q]
Jean-Pierre VISAGIE
7-6(3), 6-1
1553846400
2019-03-29 8:00am
I12 Mun - Court 8
Franco Human
Martin FOURIE [Q]
6-7(4), 1-6
1553932800
2019-03-30 8:00am
I13 Mun - Court 7
Dylan COLYN
Hanco Benade
5-7, 1-6
1553932800
2019-03-30 8:00am
I14 Mun - Court 8
Juan van der Merwe [Q]
Martin FOURIE [Q]
6-1, 6-1
1553945400
2019-03-30 11:30am
I15 Mun - Court 8
Hanco Benade
Juan van der Merwe [Q]
6-4, 7-6(5)
1553949000
2019-03-30 12:30pm
J1 Mun - Court 1
Dylan COLYN
Martin FOURIE [Q]
6-2, 6-1
1553937300
2019-03-30 9:15am
K1 Mun - Court 5
Marco HETZLER [Q]
Wijon STEYNBERG [Q]
3-6, 3-6
1553937300
2019-03-30 9:15am
K2 Mun - Court 6
Jean-Pierre VISAGIE
Franco Human
6-2, 6-7, 10-5
1553949000
2019-03-30 12:30pm
K3 Mun - Court 2
Wijon STEYNBERG [Q]
Jean-Pierre VISAGIE
6-3, 6-4
1553949000
2019-03-30 12:30pm
L1 Mun - Court 6
Marco HETZLER [Q]
Franco Human
2-6, 1-6
1553846400
2019-03-29 8:00am
M2 Mun - Court 2
Ruan VAN DER LAAN [Q]
Gerhard VAN DER WESTHUIZEN [Q]
4-6, 3-6
1553846400
2019-03-29 8:00am
M3 Mun - Court 3
Damian SCHLEBUSCH
Christon Basson
6-1, 6-3
1553846400
2019-03-29 8:00am
M4 Mun -
Jacques Venter [Q]
Liam ELLIS
3-6, 1-6
1553937300
2019-03-30 9:15am
M5 Mun - Court 7
Rainier Hugo [7]
Gerhard VAN DER WESTHUIZEN [Q]
5-7, 6-7(3)
1553937300
2019-03-30 9:15am
M6 Mun - Court 8
Damian SCHLEBUSCH
Liam ELLIS
6-4, 6-2
1553949000
2019-03-30 12:30pm
M7 Mun - Court 3
Gerhard VAN DER WESTHUIZEN [Q]
Damian SCHLEBUSCH
5-7, 5-7
1553949000
2019-03-30 12:30pm
N1 Mun - Court 4
Rainier Hugo [7]
Liam ELLIS
4-6, 2-6
1553940900
2019-03-30 10:15am
O2 Mun - Court 1
Christon Basson
Jacques Venter [Q]
2-6, 1-6
1553949000
2019-03-30 12:30pm
O3 Mun - Court 5
Ruan VAN DER LAAN [Q]
Jacques Venter [Q]
7-6, 1-6, 6-10