Print

Qualification Draw 1 2 TSA011022 TSA021376 GN GN Kian STEYN Wian VAN DEN BERG 6-4, 7-5 3 4 TSA010194 TSA011307 EP GE Yahron VAN DYK Michael BAXTER 6-0, 6-3 5 6 TSA021190 TSA011375 BOL KZN Jacques MIENY Jahar PERSAD 6-4, 6-2 7 8 TSA021421 TSA011294 GC NC PETROS HATZIPANIS [6] Hendri SWIEGERS 6-3, 6-3 9 10 TSA020371 TSA021420 NWP GC [3] Aldan COETZEE KONSTANTINOS HATZIPANIS 6-0, 6-2 11 12 TSA011391 TSA020507 GC GC Ryan CHRISTENSEN Matthew HARRIS 6-3, 6-4 13 14 TSA010210 TSA011385 KZN GC Sashen THIRBOAN Caleb VAN WIJK 6-2, 6-2 15 16 TSA020188 TSA020145 MPUM GE Henco DU PLOOY [5] Ethan TERBLANCHE 1-6, 6-1, 6-3 17 18 TSA021177 TSA021199 FS GN [7] LOUIS GROBBELAAR Rechardt VON WIELLIGH 7-5, 3-6, 6-1 19 20 TSA021381 TSA021409 GC GN Josh CRONJE Erich SULLWALD 6-2, 6-2 21 22 TSA021486 TSA020142 BOR EDEN Simanye MAJEKE Marcel PETZER 6-4, 6-4 23 24 TSA011425 TSA011410 GC GN Brendan CROSS Tristian DU PLESSIS 6-1, 6-2 25 26 TSA 020548 TSA021314 GN GN [8] TOM SLABBERT Henning EBERSOHN 6-1, 6-4 27 28 TSA011478 TSA010464 NWP GN Andre HARTMAN Willem BRINK 6-3, 6-4 29 30 TSA020678 TSA021159 FS KZN Muller ESTERHUYSE Joshua EDGAR 6-3, 7-6(8) 31 32 TSA020658 TSA021365 KZN GN Jake CARTER [2] Johann COETZEE 6-1, 6-1 Kian STEYN Yahron VAN DYK 6-3, 3-6, 6-0 Jahar PERSAD PETROS HATZIPANIS 6-2, 6-0 [3] Aldan COETZEE Ryan CHRISTENSEN 7-5, 7-5 Caleb VAN WIJK Henco DU PLOOY 7-6(7), 6-3 [7] LOUIS GROBBELAAR Erich SULLWALD 6-3, 6-1 Marcel PETZER Tristian DU PLESSIS 6-1, 6-1 [8] TOM SLABBERT Willem BRINK 6-1, 6-1 Joshua EDGAR [2] Johann COETZEE 6-4, 6-2 Yahron VAN DYK PETROS HATZIPANIS Aldan COETZEE Caleb VAN WIJK Erich SULLWALD Tristian DU PLESSIS TOM SLABBERT Johann COETZEE
D1 7/8 Playoff
Jahar PERSAD Joshua EDGAR 6-3, 6-3 11/12 Playoff Jahar PERSAD
H1 Henco DU PLOOY BYE 15/16 Playoff Henco DU PLOOY
KONSTANTINOS HATZIPANIS Muller ESTERHUYSE 6-1, 6-0 19/20 Playoff Muller ESTERHUYSE
L1 [6] Hendri SWIEGERS BYE 23/24 Playoff [6] Hendri SWIEGERS
Matthew HARRIS Andre HARTMAN Walkover 27/28 Playoff Matthew HARRIS
P1 Michael BAXTER BYE 31/32 Playoff Michael BAXTER
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[2] Johann COETZEE ZA Silwilpark Tennis Club No -
[3] Aldan COETZEE ZA No -
[5] Ethan TERBLANCHE Vaal Tennis Club No -
[6] Hendri SWIEGERS ZA Park Tennis Club No -
[7] LOUIS GROBBELAAR Grey College High No -
[8] TOM SLABBERT ZA Waterkloof High No -
- Kian STEYN ZA Affies Yes LUAN KRIGE
- Brendan CROSS ZA Marks Park Sports Club No -
- Michael BAXTER ZA Bracken Tennis Club No -
- Tristian DU PLESSIS ZA Waterkloof High Yes Japie LUBBE
- Jahar PERSAD ZA Mitchell Park Tennis Club No -
- Andre Hartman Lichtenburg High No -
- Henning EBERSOHN Rustenburg High No -
- Marcel PETZER ZA Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club No -
- Simanye Majeke ZA Selborne College No -
- Yahron VAN DYK Cradock Tennis Club No -
- Muller ESTERHUYSE ZA Grey College High No -
- Josh CRONJE ZA Bryanston Sports Club No -
- PETROS HATZIPANIS ZA Old Edwardian Tennis Club No -
- KONSTANTINOS HATZIPANIS ZA Old Edwardian Tennis Club No -
- Matthew HARRIS Rivonia Tennis Club No -
- Caleb VAN WIJK ZA Morningside Country Club No -
- Ryan CHRISTENSEN ZA Bedfordview Country Club No -
- Jacques MIENY ZA Recreation Tennis Club No -
- Willem Brink ZA Belgrave Tennis Club No -
- Wian VAN DEN BERG ZA Belgrave Tennis Club No -
- Rechardt Von Wielligh Elarduspark Tennis Club No -
- Joshua EDGAR ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Jake CARTER Prospect Tennis Club No -
- Sashen THIRBOAN Curro Hillcrest No -
- Erich SULLWALD Warmbad Tennis Club No -
- Henco DU PLOOY Middelburg Tennis Club No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[4] Japie LUBBE ZA Lowveld Juniors No -
[1] LUAN KRIGE ZA Paarl Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1553677200
2019-03-27 9:00am
A1 FS TS - Court 1
Kian STEYN
Wian VAN DEN BERG
6-4, 7-5
1553677200
2019-03-27 9:00am
A2 FS TS - Court 2
Yahron VAN DYK
Michael BAXTER
6-0, 6-3
1553677200
2019-03-27 9:00am
A3 FS TS - Court 3
Jacques MIENY
Jahar PERSAD
4-6, 2-6
1553677200
2019-03-27 9:00am
A4 FS TS - Court 4
PETROS HATZIPANIS
Hendri SWIEGERS [6]
6-3, 6-3
1553677200
2019-03-27 9:00am
A5 FS TS - Court 5
Aldan COETZEE [3]
KONSTANTINOS HATZIPANIS
6-0, 6-2
1553677200
2019-03-27 9:00am
A6 FS TS - Court 6
Ryan CHRISTENSEN
Matthew HARRIS
6-3, 6-4
1553677200
2019-03-27 9:00am
A7 FS TS - Court 7
Sashen THIRBOAN
Caleb VAN WIJK
2-6, 2-6
1553677200
2019-03-27 9:00am
A8 FS TS - Court 8
Henco DU PLOOY
Ethan TERBLANCHE [5]
1-6, 6-1, 6-3
1553677200
2019-03-27 9:00am
A9 FS TS - Court 9
LOUIS GROBBELAAR [7]
Rechardt Von Wielligh
7-5, 3-6, 6-1
1553677200
2019-03-27 9:00am
A10 FS TS - Court 10
Josh CRONJE
Erich SULLWALD
2-6, 2-6
1553677200
2019-03-27 9:00am
A11 FS TS - Court 11
Simanye Majeke
Marcel PETZER
4-6, 4-6
1553677200
2019-03-27 9:00am
A12 FS TS - Court 12
Brendan CROSS
Tristian DU PLESSIS
1-6, 2-6
1553677200
2019-03-27 9:00am
A13 FS TS - Court 13
TOM SLABBERT [8]
Henning EBERSOHN
6-1, 6-4
1553677200
2019-03-27 9:00am
A14 FS TS - Court 14
Andre Hartman
Willem Brink
3-6, 4-6
1553677200
2019-03-27 9:00am
A15 FS TS - Court 15
Muller ESTERHUYSE
Joshua EDGAR
3-6, 6-7(8)
1553677200
2019-03-27 9:00am
A16 FS TS - Court 16
Jake CARTER
Johann COETZEE [2]
1-6, 1-6
1553688000
2019-03-27 12:00pm
A17 FS TS - Court 2
Kian STEYN
Yahron VAN DYK
3-6, 6-3, 0-6
1553688000
2019-03-27 12:00pm
A18 FS TS - Court 3
Jahar PERSAD
PETROS HATZIPANIS
2-6, 0-6
1553688000
2019-03-27 12:00pm
A19 FS TS - Court 4
Aldan COETZEE [3]
Ryan CHRISTENSEN
7-5, 7-5
1553688000
2019-03-27 12:00pm
A20 FS TS - Court 5
Caleb VAN WIJK
Henco DU PLOOY
7-6(7), 6-3
1553688000
2019-03-27 12:00pm
A21 FS TS - Court 12
LOUIS GROBBELAAR [7]
Erich SULLWALD
3-6, 1-6
1553688000
2019-03-27 12:00pm
A22 FS TS - Court 13
Marcel PETZER
Tristian DU PLESSIS
1-6, 1-6
1553688000
2019-03-27 12:00pm
A23 FS TS - Court 14
TOM SLABBERT [8]
Willem Brink
6-1, 6-1
1553688000
2019-03-27 12:00pm
A24 FS TS - Court 15
Joshua EDGAR
Johann COETZEE [2]
4-6, 2-6
9999999999999999
TBD
D1 -
1553763600
2019-03-28 9:00am
E1 ST. - Court 1
Kian STEYN
Jahar PERSAD
2-6, 4-6
1553763600
2019-03-28 9:00am
E2 ST. - Court 2
Ryan CHRISTENSEN
Henco DU PLOOY
6-4, 7-5
N/A E3 ST. - Court 3
LOUIS GROBBELAAR [7]
(Did not play)
Marcel PETZER
Walkover
1553763600
2019-03-28 9:00am
E4 ST. - Court 4
Willem Brink
Joshua EDGAR
1-6, 3-6
1553846400
2019-03-29 8:00am
E5 ST. - Court 1
Jahar PERSAD
Ryan CHRISTENSEN
3-6, 3-6
1553846400
2019-03-29 8:00am
E6 ST. - Court 2
Marcel PETZER
Joshua EDGAR
7-5, 6-4
1553932800
2019-03-30 8:00am
E7 ST. - Court 3
Ryan CHRISTENSEN
Marcel PETZER
6-2, 6-3
1553932800
2019-03-30 8:00am
F1 ST. - Court 4
Jahar PERSAD
Joshua EDGAR
6-3, 6-3
1553846400
2019-03-29 8:00am
G1 ST. - Court 3
Kian STEYN
Henco DU PLOOY
7-5, 6-1
1553937300
2019-03-30 9:15am
G3 ST. - Court 1
Kian STEYN
Willem Brink
6-7(5), 2-6
1553688000
2019-03-27 12:00pm
I1 FS TS - Court 16
Wian VAN DEN BERG
Michael BAXTER
6-2, 6-2
1553690700
2019-03-27 12:45pm
I2 FS TS - Court 1
Jacques MIENY
Hendri SWIEGERS [6]
2-6, 3-6
1553690700
2019-03-27 12:45pm
I3 FS TS - Court 6
KONSTANTINOS HATZIPANIS
Matthew HARRIS
6-1, 6-4
1553690700
2019-03-27 12:45pm
I4 FS TS - Court 7
Sashen THIRBOAN
Ethan TERBLANCHE [5]
6-2, 6-0
1553690700
2019-03-27 12:45pm
I5 FS TS - Court 8
Rechardt Von Wielligh
Josh CRONJE
5-7, 1-6
1553690700
2019-03-27 12:45pm
I6 FS TS - Court 9
Simanye Majeke
Brendan CROSS
2-6, 2-6
1553690700
2019-03-27 12:45pm
I7 FS TS - Court 10
Henning EBERSOHN
Andre Hartman
7-6(7), 4-6, 10-8
1553690700
2019-03-27 12:45pm
I8 FS TS - Court 11
Muller ESTERHUYSE
Jake CARTER
6-1, 6-1
1553763600
2019-03-28 9:00am
I9 ST. - Court 5
Wian VAN DEN BERG
Hendri SWIEGERS [6]
6-2, 7-5
1553763600
2019-03-28 9:00am
I10 ST. - Court 6
KONSTANTINOS HATZIPANIS
Sashen THIRBOAN
7-5, 6-2
1553768100
2019-03-28 10:15am
I11 ST. - Court 1
Josh CRONJE
Brendan CROSS
6-1, 6-1
1553768100
2019-03-28 10:15am
I12 ST. - Court 2
Henning EBERSOHN
Muller ESTERHUYSE
6-4, 4-6, 7-10
1553850900
2019-03-29 9:15am
I13 ST. - Court 2
Wian VAN DEN BERG
KONSTANTINOS HATZIPANIS
6-2, 0-6, 10-8
1553850900
2019-03-29 9:15am
I14 ST. - Court 1
Josh CRONJE
Muller ESTERHUYSE
7-6(6), 7-5
1553937300
2019-03-30 9:15am
I15 ST. - Court 2
Wian VAN DEN BERG
Josh CRONJE
4-6, 6-2, 9-11
1553937300
2019-03-30 9:15am
J1 ST. - Court 3
KONSTANTINOS HATZIPANIS
Muller ESTERHUYSE
1-6, 0-6
N/A K1 ST. - Court 1
Hendri SWIEGERS [6]
(Did not play)
Sashen THIRBOAN
Walkover
1553932800
2019-03-30 8:00am
K2 ST. - Court 2
Brendan CROSS
(Ret.)
Henning EBERSOHN
1-6
Retired
1553941800
2019-03-30 10:30am
K3 ST. - Court 2
Sashen THIRBOAN
Henning EBERSOHN
7-6, 5-7, 6-3
1553768100
2019-03-28 10:15am
M1 ST. - Court 3
Michael BAXTER
Jacques MIENY
1-6, 2-6
1553768100
2019-03-28 10:15am
M2 ST. - Court 4
Matthew HARRIS
Ethan TERBLANCHE [5]
6-3, 6-2
N/A M3 ST. - Court 5
Rechardt Von Wielligh
Simanye Majeke
(Did not play)
Walkover
1553768100
2019-03-28 10:15am
M4 ST. - Court 6
Andre Hartman
Jake CARTER
6-1, 6-2
1553850900
2019-03-29 9:15am
M5 ST. - Court 3
Jacques MIENY
Matthew HARRIS
1-6, 6-3, 12-10
1553850900
2019-03-29 9:15am
M6 ST. - Court 4
Rechardt Von Wielligh
Andre Hartman
6-2, 6-1
1553937300
2019-03-30 9:15am
M7 ST. - Court 4
Jacques MIENY
Rechardt Von Wielligh
7-6(6), 2-6, 10-12
N/A N1 ST. - Court 3
Matthew HARRIS
Andre Hartman
(Did not play)
Walkover
1553855400
2019-03-29 10:30am
O1 ST. - Court 1
Michael BAXTER
Ethan TERBLANCHE [5]
1-6, 1-6
1553941800
2019-03-30 10:30am
O3 ST. - Court 4
Ethan TERBLANCHE [5]
Jake CARTER
2-6, 6-3, 10-4