Print

Main Draw 1 2 TSA030207 WP A1 [1] Kyler HUGO BYE 3 4 TSA048605 TSA04730 Winelands WP Ruan LIEBENBERG Jaryd VISSER 6-0, 3-6, 6-1 5 6 TSA048438 TSA040357 Winelands WP Luc DE MARILLAC Max KLEBER 6-0, 6-1 7 8 TSA048568 TSA050124 Winelands WP Frans VAN DER MERWE [8] Marc KLEBER 6-1, 6-0 9 10 TSA031092 Winelands A5 [4] Willem KNOESEN BYE 11 12 TSA031312 TSA048544 WP Khomas Nicholas VAN AKEN George LOUW 6-2, 6-3 13 14 TSA030769 TSA048656 WP Winelands Ulrich KOCH Justin COWLEY 6-2, 6-1 15 16 TSA040607 WP A8 BYE [7] André VILJOEN 17 18 TSA051325 Winelands A9 [6] John COETZEE BYE 19 20 TSA049085 TSA031405 Winelands WP Ronan VRIES Gordon MORRISON 6-1, 6-0 21 22 TSA048603 TSA040156 Winelands Winelands Paul-Daniël MEYER Ruben JOUBERT 6-3, 5-7, 7-6 23 24 TSA04794 WP A12 BYE [3] Stephen CLAASSEN 25 26 TSA030656 Winelands A13 [5] Luca LINK BYE 27 28 TSA048754 TSA048335 WP WP Josh BASSETT Ian THOM 6-1, 6-2 29 30 TSA030437 TSA048602 EP WP Gerhard BOTHA Mark BACKEBERG 6-4, 6-2 31 32 TSA030893 WP A16 BYE [2] Wade HERMANUS [1] Kyler HUGO Jaryd VISSER 6-2, 4-6, 6-2 Max KLEBER [8] Marc KLEBER 3-6, 6-4, 6-4 [4] Willem KNOESEN Nicholas VAN AKEN 6-1, 6-3 Ulrich KOCH [7] André VILJOEN 6-2, 6-4 [6] John COETZEE Gordon MORRISON 6-7(4), 6-2, 6-4 Ruben JOUBERT [3] Stephen CLAASSEN 6-3, 6-1 [5] Luca LINK Ian THOM 6-1, 6-2 Mark BACKEBERG [2] Wade HERMANUS 6-2, 6-2 [1] Kyler HUGO Max KLEBER 6-2, 6-4 [4] Willem KNOESEN [7] André VILJOEN 7-5, 6-4 [6] John COETZEE [3] Stephen CLAASSEN 6-1, 7-5 [5] Luca LINK [2] Wade HERMANUS 7-5, 6-2 [1] Kyler HUGO [4] Willem KNOESEN 6-3, 6-4 [3] Stephen CLAASSEN [5] Luca LINK 6-4, 4-6, 6-1 [1] Kyler HUGO [3] Stephen CLAASSEN 6-3, 2-6, 7-5 [1] Kyler HUGO
[4] Willem KNOESEN [5] Luca LINK 7-5, 3-6, 11-9 3/4 Playoff [4] Willem KNOESEN
[7] André VILJOEN [6] John COETZEE 7-5, 4-6, 10-5 7/8 Playoff [7] André VILJOEN
Ulrich KOCH Mark BACKEBERG 6-0, 6-3 11/12 Playoff Mark BACKEBERG
Nicholas VAN AKEN Ian THOM 6-1, 6-4 15/16 Playoff Nicholas VAN AKEN
George LOUW Ronan VRIES 6-0, 6-1 19/20 Playoff George LOUW
L1 Frans VAN DER MERWE BYE 23/24 Playoff Frans VAN DER MERWE
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Kyler Hugo ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
[2] Wade HERMANUS ZA Kenridge Tennis Club No -
[3] Stephen CLAASSEN Paul Roos Gimnasium No -
[4] Willem KNOESEN ZA Recreation Tennis Club No -
[5] Luca LINK ZA Welgemoed Tennis Club No -
[6] John COETZEE ZA Hugenote Hoerskool No -
[7] André VILJOEN ZA Worcester Tennis Club No -
[8] Marc KLEBER Paul Roos Gimnasium No -
- George Louw Johan Theron Tennis School No -
- Mark BACKEBERG ZA Constantia Tennis Club No -
- Ian THOM Somerset West Tennis Club No -
- Nicholas VAN AKEN ZA Table View Tennis Club No -
- Jaryd VISSER Table View Tennis Club No -
- Ronan Vries ZA Vredendal High No -
- Josh Bassett ES Bantry Bay Tennis Club No -
- Gerhard BOTHA Pearson High School No -
- Paul-Daniël MEYER Paarl Gimnasium High No -
- Justin COWLEY Somerset West Country Club No -
- Ulrich KOCH Evertsdal Tennis Club No -
- Ruan LIEBENBERG ZA Paul Roos Gimnasium No -
- Gordon Morrison ZA Paul Roos Gimnasium No -
- Ruben JOUBERT ZA Hoër Landbouskool Boland No -
- Max KLEBER Paul Roos Gimnasium No -
- Frans van der Merwe Paarl Boys' High School No -
- Luc de Marillac ZA Bridge House School No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1560520800
2019-06-14 2:00pm
A2 WEL -
Ruan LIEBENBERG
Jaryd VISSER
0-6, 6-3, 1-6
1560520800
2019-06-14 2:00pm
A3 WEL -
Luc de Marillac
Max KLEBER
0-6, 1-6
1560520800
2019-06-14 2:00pm
A4 WEL -
Frans van der Merwe
Marc KLEBER [8]
1-6, 0-6
1560520800
2019-06-14 2:00pm
A6 WEL -
Nicholas VAN AKEN
George Louw
6-2, 6-3
1560525300
2019-06-14 3:15pm
A7 WEL -
Ulrich KOCH
Justin COWLEY
6-2, 6-1
1560525300
2019-06-14 3:15pm
A10 WEL -
Ronan Vries
Gordon Morrison
1-6, 0-6
1560525300
2019-06-14 3:15pm
A11 WEL -
Paul-Daniël MEYER
Ruben JOUBERT
3-6, 7-5, 6-7
1560525300
2019-06-14 3:15pm
A14 WEL -
Josh Bassett
Ian THOM
1-6, 2-6
1560525300
2019-06-14 3:15pm
A15 WEL -
Gerhard BOTHA
Mark BACKEBERG
4-6, 2-6
1560587400
2019-06-15 8:30am
A17 WEL -
Kyler Hugo [1]
Jaryd VISSER
6-2, 4-6, 6-2
1560587400
2019-06-15 8:30am
A18 WEL -
Max KLEBER
Marc KLEBER [8]
3-6, 6-4, 6-4
1560587400
2019-06-15 8:30am
A19 WEL -
Willem KNOESEN [4]
Nicholas VAN AKEN
6-1, 6-3
1560587400
2019-06-15 8:30am
A20 WEL -
Ulrich KOCH
André VILJOEN [7]
2-6, 4-6
1560591900
2019-06-15 9:45am
A21 WEL -
John COETZEE [6]
Gordon Morrison
6-7(4), 6-2, 6-4
1560591900
2019-06-15 9:45am
A22 WEL -
Ruben JOUBERT
Stephen CLAASSEN [3]
3-6, 1-6
1560591900
2019-06-15 9:45am
A23 WEL -
Luca LINK [5]
Ian THOM
6-1, 6-2
1560591900
2019-06-15 9:45am
A24 WEL -
Mark BACKEBERG
Wade HERMANUS [2]
2-6, 2-6
1560673800
2019-06-16 8:30am
A25 WEL -
Kyler Hugo [1]
Max KLEBER
6-2, 6-4
1560673800
2019-06-16 8:30am
A26 WEL -
Willem KNOESEN [4]
André VILJOEN [7]
7-5, 6-4
1560673800
2019-06-16 8:30am
A27 WEL -
John COETZEE [6]
Stephen CLAASSEN [3]
1-6, 5-7
1560673800
2019-06-16 8:30am
A28 WEL -
Luca LINK [5]
Wade HERMANUS [2]
7-5, 6-2
1560762000
2019-06-17 9:00am
A29 GYM -
Kyler Hugo [1]
Willem KNOESEN [4]
6-3, 6-4
1560762000
2019-06-17 9:00am
A30 GYM -
Stephen CLAASSEN [3]
Luca LINK [5]
6-4, 4-6, 6-1
1560853800
2019-06-18 10:30am
A31 GYM -
Kyler Hugo [1]
Stephen CLAASSEN [3]
6-3, 2-6, 7-5
1560772800
2019-06-17 12:00pm
B1 GYM -
Willem KNOESEN [4]
Luca LINK [5]
7-5, 3-6, 11-9
1560682800
2019-06-16 11:00am
C1 WEL -
Max KLEBER
André VILJOEN [7]
6-3, 3-6, 10-7
1560682800
2019-06-16 11:00am
C2 WEL -
John COETZEE [6]
Wade HERMANUS [2]
0-6, 2-6
1560767400
2019-06-17 10:30am
C3 GYM -
Max KLEBER
Wade HERMANUS [2]
2-6, 2-6
1560767400
2019-06-17 10:30am
D1 GYM -
André VILJOEN [7]
John COETZEE [6]
7-5, 4-6, 10-5
1560596400
2019-06-15 11:00am
E1 WEL -
Jaryd VISSER
Marc KLEBER [8]
3-6, 2-6
1560596400
2019-06-15 11:00am
E2 WEL -
Nicholas VAN AKEN
Ulrich KOCH
4-6, 5-7
1560600900
2019-06-15 12:15pm
E3 WEL -
Gordon Morrison
Ruben JOUBERT
6-0, 4-6, 9-11
1560600900
2019-06-15 12:15pm
E4 WEL -
Ian THOM
Mark BACKEBERG
5-7, 3-6
1560678300
2019-06-16 9:45am
E5 WEL -
Marc KLEBER [8]
Ulrich KOCH
6-1, 6-1
1560678300
2019-06-16 9:45am
E6 WEL -
Ruben JOUBERT
Mark BACKEBERG
6-1, 6-0
1560687300
2019-06-16 12:15pm
E7 WEL -
Marc KLEBER [8]
Ruben JOUBERT
6-3, 6-3
1560687300
2019-06-16 12:15pm
F1 WEL -
Ulrich KOCH
Mark BACKEBERG
0-6, 3-6
1560682800
2019-06-16 11:00am
G1 WEL -
Jaryd VISSER
Nicholas VAN AKEN
6-2, 6-0
1560682800
2019-06-16 11:00am
G2 WEL -
Gordon Morrison
Ian THOM
6-2, 6-1
1560691800
2019-06-16 1:30pm
G3 WEL -
Jaryd VISSER
Gordon Morrison
2-6, 1-6
1560691800
2019-06-16 1:30pm
H1 WEL -
Nicholas VAN AKEN
Ian THOM
6-1, 6-4
1560587400
2019-06-15 8:30am
I2 WEL -
Luc de Marillac
Frans van der Merwe
1-6, 0-6
1560600900
2019-06-15 12:15pm
I9 WEL -
Ruan LIEBENBERG
Frans van der Merwe
6-3, 5-7, 10-7
1560600900
2019-06-15 12:15pm
I10 WEL -
George Louw
Justin COWLEY
6-2, 6-1
N/A I11 WEL -
Ronan Vries
Paul-Daniël MEYER
(Did not play)
Walkover
1560596400
2019-06-15 11:00am
I12 WEL -
Josh Bassett
Gerhard BOTHA
2-6, 2-6
1560678300
2019-06-16 9:45am
I13 WEL -
Ruan LIEBENBERG
George Louw
6-2, 6-3
1560678300
2019-06-16 9:45am
I14 WEL -
Ronan Vries
Gerhard BOTHA
0-6, 0-6
1560687300
2019-06-16 12:15pm
I15 WEL -
Ruan LIEBENBERG
Gerhard BOTHA
4-6, 0-6
1560687300
2019-06-16 12:15pm
J1 WEL -
George Louw
Ronan Vries
6-0, 6-1
1560673800
2019-06-16 8:30am
K1 WEL -
Frans van der Merwe
Justin COWLEY
5-7, 0-6
1560691800
2019-06-16 1:30pm
K3 WEL -
Justin COWLEY
Josh Bassett
2-6, 2-6