Print

Main Draw 1 2 TSA071183 WP A1 [1] Jordan GERTSE BYE 3 4 TSA071314 TSA081512 Winelands WP Zachary PARSADH Jan KARSTEN 6-0, 6-2 5 6 TSA081125 TSA081190 Winelands WP Franco RUST Kei BADENHORST 6-7, 6-2, 6-3 7 8 TSA081540 TSA081164 Winelands WP Daniel DE VILLIERS [5] Alex DUBLIN 6-1, 6-1 9 10 TSA071088 TSA081008 EDEN EDEN [3] Ivan BEUKES Jens JANSE VAN VUUREN 6-2, 6-4 11 12 TSA081392 TSA081048 WP Winelands Ruben CILLIERS Simeon ROOTHMAN 6-3, 6-4 13 14 TSA081236 TSA091196 WP WP Marcel JOUBERT Nicholas ELLIS 6-1, 6-3 15 16 TSA071393 TSA071082 WP Winelands Tiaan BIERMAN [7] Marno VAN DER MERWE 6-0, 6-0 17 18 TSA071562 TSA071708 WP WP [6] Michael ELLIS Nicol TRUTER 6-2, 6-3 19 20 TSA071199 TSA091217 Winelands Winelands Benjamin DAVIDS GN SHRIVES 6-2, 6-4 21 22 TSA071418 TSA081338 Winelands Winelands Reinhardt MOSTERT ROALD COETZEE 6-0, 6-1 23 24 TSA091017 TSA071315 WP Winelands Cooper MCCARTHY [4] Charl HENNING 6-1, 6-0 25 26 TSA071147 TSA071787 WP WP [8] Michal BARRISH Hugo VIVIER 6-0, 6-4 27 28 TSA071686 TSA081156 Winelands WP Herman ROUX Cornelius VERWEY 6-2, 6-0 29 30 TSA071406 TSA071177 Winelands WP Stefan LIEBENBERG Toit MALAN 6-2, 6-1 31 32 TSA081117 TSA081040 WP Winelands Ronan GORTON [2] Stefan STIEGER 6-1, 6-0 [1] Jordan GERTSE Zachary PARSADH 6-1, 6-3 Kei BADENHORST [5] Alex DUBLIN 6-2, 6-1 [3] Ivan BEUKES Simeon ROOTHMAN 3-6, 7-5, 6-2 Marcel JOUBERT [7] Marno VAN DER MERWE 6-0, 6-3 [6] Michael ELLIS Benjamin DAVIDS 6-3, 7-5 Reinhardt MOSTERT [4] Charl HENNING 6-3, 6-3 Hugo VIVIER Herman ROUX 6-2, 6-0 Toit MALAN [2] Stefan STIEGER 7-5, 6-0 [1] Jordan GERTSE [5] Alex DUBLIN 6-0, 6-2 Simeon ROOTHMAN [7] Marno VAN DER MERWE 6-1, 6-2 [6] Michael ELLIS [4] Charl HENNING 7-6, 4-6, 6-1 Herman ROUX [2] Stefan STIEGER 6-2, 6-1 [1] Jordan GERTSE [7] Marno VAN DER MERWE 6-0, 6-3 [4] Charl HENNING [2] Stefan STIEGER 6-1, 6-0 [1] Jordan GERTSE [2] Stefan STIEGER 6-3, 6-1 [1] Jordan GERTSE
[7] Marno VAN DER MERWE [4] Charl HENNING 2-6, 7-6(6), 10-7 3/4 Playoff [4] Charl HENNING
Simeon ROOTHMAN [6] Michael ELLIS 6-2, 6-0 7/8 Playoff [6] Michael ELLIS
Zachary PARSADH Toit MALAN 6-3, 6-4 11/12 Playoff Toit MALAN
Kei BADENHORST Benjamin DAVIDS 6-4, 6-7, 10-8 15/16 Playoff Kei BADENHORST
Franco RUST Nicol TRUTER 6-7, 6-0, 10-7 19/20 Playoff Nicol TRUTER
L1 BYE Cooper MCCARTHY 23/24 Playoff Cooper MCCARTHY
Daniel DE VILLIERS GN SHRIVES 6-3, 6-4 27/28 Playoff GN SHRIVES
P1 BYE Stefan LIEBENBERG 31/32 Playoff Stefan LIEBENBERG
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Jordan GERTSE anthony harris tennis academy No -
[2] Stefan Stieger ZA Hermanus Tennis Club No -
[3] Ivan Beukes ZA George Tennis Club No -
[4] Charl Henning Stellenbosh Laerskool No -
[5] Alex Dublin ZA Athlone Tennis Club No -
[6] Michael Ellis Welgemoed Tennis Club No -
[7] Marno van der Merwe ZA Laerskool Koue Bokkeveld No -
[8] Michal Barrish Meadowridge Tennis Club No -
- Marcel Joubert ZA Durbanville Tennis Club No -
- Ruben Cilliers ZA Kenridge Tennis Club No -
- Franco Rust ZA Laerskool Dirkie Uys Primary No -
- Ronan Gorton Meadowridge Tennis Club No -
- ROALD Coetzee ZA Noord-Eind Laerskool No -
- Zachary Parsadh ZA Rhenish Laerskool No -
- Nicholas Ellis Welgemoed Tennis Club No -
- Herman Roux Welgemoed Tennis Club No -
- Reinhardt Mostert ZA Paarl Boys' High School No -
- Jens Janse van Vuuren ZA Glenwood House School No -
- Jan Karsten Jan Van Riebeeck Primary No -
- Toit Malan Curro Langebaan Primary No -
- Tiaan Bierman ZA Curro Durbanville No -
- Cornelius Verwey ZA Evertsdal Tennis Club No -
- Stefan Liebenberg ZA Laerskool Eikestad No -
- Cooper McCarthy Pinelands Tennis Club No -
- Kei Badenhorst ZA Pinelands Tennis Club No -
- Hugo Vivier Kenridge Primary School No -
- Nicol Truter ZA Laerskool Eversdal No -
- Benjamin Davids ZA Paarl Tennis Club No -
- Daniel De Villiers Paul Roos Gimnasium No -
- Simeon Roothman Stellenbosh Laerskool No -
- GN Shrives ZA Stellenbosh Laerskool No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Matthew Langdon Pinelands Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1560520800
2019-06-14 2:00pm
A2 PJS -
Zachary Parsadh
Jan Karsten
6-0, 6-2
1560520800
2019-06-14 2:00pm
A3 PJS -
Franco Rust
Kei Badenhorst
7-6, 2-6, 3-6
1560520800
2019-06-14 2:00pm
A4 PJS -
Daniel De Villiers
Alex Dublin [5]
1-6, 1-6
1560520800
2019-06-14 2:00pm
A5 PJS -
Ivan Beukes [3]
Jens Janse van Vuuren
6-2, 6-4
1560520800
2019-06-14 2:00pm
A6 PJS -
Ruben Cilliers
Simeon Roothman
3-6, 4-6
1560525300
2019-06-14 3:15pm
A7 PJS -
Marcel Joubert
Nicholas Ellis
6-1, 6-3
1560525300
2019-06-14 3:15pm
A8 PJS -
Tiaan Bierman
Marno van der Merwe [7]
0-6, 0-6
1560525300
2019-06-14 3:15pm
A9 PJS -
Michael Ellis [6]
Nicol Truter
6-2, 6-3
1560525300
2019-06-14 3:15pm
A10 PJS -
Benjamin Davids
GN Shrives
6-2, 6-4
1560525300
2019-06-14 3:15pm
A11 PJS -
Reinhardt Mostert
ROALD Coetzee
6-0, 6-1
1560529800
2019-06-14 4:30pm
A12 PJS -
Cooper McCarthy
Charl Henning [4]
1-6, 0-6
1560529800
2019-06-14 4:30pm
A13 PJS -
Michal Barrish [8]
Hugo Vivier
0-6, 4-6
1560529800
2019-06-14 4:30pm
A14 PJS -
Herman Roux
Cornelius Verwey
6-2, 6-0
1560529800
2019-06-14 4:30pm
A15 PJS -
Stefan Liebenberg
Toit Malan
2-6, 1-6
1560529800
2019-06-14 4:30pm
A16 PJS -
Ronan Gorton
Stefan Stieger [2]
1-6, 0-6
1560587400
2019-06-15 8:30am
A17 PJS -
Jordan GERTSE [1]
Zachary Parsadh
6-1, 6-3
1560587400
2019-06-15 8:30am
A18 PJS -
Kei Badenhorst
Alex Dublin [5]
2-6, 1-6
1560587400
2019-06-15 8:30am
A19 PJS -
Ivan Beukes [3]
Simeon Roothman
6-3, 5-7, 2-6
1560587400
2019-06-15 8:30am
A20 PJS -
Marcel Joubert
Marno van der Merwe [7]
0-6, 3-6
1560587400
2019-06-15 8:30am
A21 PJS -
Michael Ellis [6]
Benjamin Davids
6-3, 7-5
1560591900
2019-06-15 9:45am
A22 PJS -
Reinhardt Mostert
Charl Henning [4]
3-6, 3-6
1560591900
2019-06-15 9:45am
A23 PJS -
Hugo Vivier
Herman Roux
2-6, 0-6
1560591900
2019-06-15 9:45am
A24 PJS -
Toit Malan
Stefan Stieger [2]
5-7, 0-6
1560673800
2019-06-16 8:30am
A25 PJS -
Jordan GERTSE [1]
Alex Dublin [5]
6-0, 6-2
1560673800
2019-06-16 8:30am
A26 PJS -
Simeon Roothman
Marno van der Merwe [7]
1-6, 2-6
1560673800
2019-06-16 8:30am
A27 PJS -
Michael Ellis [6]
Charl Henning [4]
6-7, 6-4, 1-6
1560673800
2019-06-16 8:30am
A28 PJS -
Herman Roux
Stefan Stieger [2]
2-6, 1-6
1560762000
2019-06-17 9:00am
A29 BAHS -
Jordan GERTSE [1]
Marno van der Merwe [7]
6-0, 6-3
1560762000
2019-06-17 9:00am
A30 BAHS -
Charl Henning [4]
Stefan Stieger [2]
1-6, 0-6
1560848400
2019-06-18 9:00am
A31 GYM -
Jordan GERTSE [1]
Stefan Stieger [2]
6-3, 6-1
1560772800
2019-06-17 12:00pm
B1 BAHS -
Marno van der Merwe [7]
Charl Henning [4]
6-2, 6-7(6), 7-10
1560682800
2019-06-16 11:00am
C1 PJS -
Alex Dublin [5]
Simeon Roothman
6-4, 6-4
1560682800
2019-06-16 11:00am
C2 PJS -
Michael Ellis [6]
Herman Roux
4-6, 0-6
N/A C3 BAHS -
Alex Dublin [5]
(Did not play)
Herman Roux
Walkover
1560767400
2019-06-17 10:30am
D1 BAHS -
Simeon Roothman
Michael Ellis [6]
2-6, 0-6
1560600900
2019-06-15 12:15pm
E1 PJS -
Zachary Parsadh
Kei Badenhorst
6-0, 6-1
1560600900
2019-06-15 12:15pm
E2 PJS -
Ivan Beukes [3]
Marcel Joubert
6-7, 6-2, 10-0
1560600900
2019-06-15 12:15pm
E3 PJS -
Benjamin Davids
Reinhardt Mostert
1-6, 2-6
1560600900
2019-06-15 12:15pm
E4 PJS -
Hugo Vivier
Toit Malan
4-6, 2-6
1560678300
2019-06-16 9:45am
E5 PJS -
Zachary Parsadh
Ivan Beukes [3]
2-6, 3-6
1560678300
2019-06-16 9:45am
E6 PJS -
Reinhardt Mostert
Toit Malan
6-3, 6-0
1560687300
2019-06-16 12:15pm
E7 PJS -
Ivan Beukes [3]
Reinhardt Mostert
3-6, 0-6
1560687300
2019-06-16 12:15pm
F1 PJS -
Zachary Parsadh
Toit Malan
3-6, 4-6
1560682800
2019-06-16 11:00am
G1 PJS -
Kei Badenhorst
Marcel Joubert
3-6, 3-6
1560682800
2019-06-16 11:00am
G2 PJS -
Benjamin Davids
Hugo Vivier
1-6, 1-6
1560687300
2019-06-16 12:15pm
G3 PJS -
Marcel Joubert
Hugo Vivier
1-6, 1-6
1560691800
2019-06-16 1:30pm
H1 PJS -
Kei Badenhorst
Benjamin Davids
6-4, 6-7, 10-8
1560591900
2019-06-15 9:45am
I2 PJS -
Franco Rust
Daniel De Villiers
6-1, 6-0
1560591900
2019-06-15 9:45am
I3 PJS -
Jens Janse van Vuuren
Ruben Cilliers
3-6, 4-6
1560596400
2019-06-15 11:00am
I4 PJS -
Nicholas Ellis
Tiaan Bierman
4-6, 2-6
1560596400
2019-06-15 11:00am
I5 PJS -
Nicol Truter
GN Shrives
6-1, 6-3
1560596400
2019-06-15 11:00am
I6 PJS -
ROALD Coetzee
Cooper McCarthy
6-1, 5-7, 2-10
1560596400
2019-06-15 11:00am
I7 PJS -
Michal Barrish [8]
Cornelius Verwey
6-0, 6-1
1560596400
2019-06-15 11:00am
I8 PJS -
Stefan Liebenberg
Ronan Gorton
2-6, 3-6
1560600900
2019-06-15 12:15pm
I9 PJS -
Jan Karsten
Franco Rust
1-6, 2-6
1560605400
2019-06-15 1:30pm
I10 PJS -
Ruben Cilliers
Tiaan Bierman
2-6, 6-4, 10-1
1560605400
2019-06-15 1:30pm
I11 PJS -
Nicol Truter
Cooper McCarthy
4-6, 6-1, 10-7
1560605400
2019-06-15 1:30pm
I12 PJS -
Michal Barrish [8]
Ronan Gorton
6-0, 6-1
1560678300
2019-06-16 9:45am
I13 PJS -
Franco Rust
Ruben Cilliers
2-6, 3-6
1560678300
2019-06-16 9:45am
I14 PJS -
Nicol Truter
Michal Barrish [8]
4-6, 2-6
1560691800
2019-06-16 1:30pm
I15 PJS -
Ruben Cilliers
Michal Barrish [8]
7-5, 2-6, 10-7
1560691800
2019-06-16 1:30pm
J1 PJS -
Franco Rust
Nicol Truter
7-6, 0-6, 7-10
N/A K1 PJS -
Jan Karsten
Tiaan Bierman
(Did not play)
Walkover
1560687300
2019-06-16 12:15pm
K2 PJS -
Cooper McCarthy
Ronan Gorton
0-6, 4-6
1560691800
2019-06-16 1:30pm
K3 PJS -
Jan Karsten
Ronan Gorton
2-6, 2-6
1560605400
2019-06-15 1:30pm
M2 PJS -
Jens Janse van Vuuren
Nicholas Ellis
3-6, 7-6, 13-11
1560605400
2019-06-15 1:30pm
M3 PJS -
GN Shrives
ROALD Coetzee
6-3, 6-3
1560609900
2019-06-15 2:45pm
M4 PJS -
Cornelius Verwey
Stefan Liebenberg
6-2, 6-2
1560678300
2019-06-16 9:45am
M5 PJS -
Daniel De Villiers
Jens Janse van Vuuren
0-6, 1-6
1560682800
2019-06-16 11:00am
M6 PJS -
GN Shrives
Cornelius Verwey
0-6, 3-6
1560696300
2019-06-16 2:45pm
M7 PJS -
Jens Janse van Vuuren
Cornelius Verwey
4-6, 2-6
1560696300
2019-06-16 2:45pm
N1 PJS -
Daniel De Villiers
GN Shrives
3-6, 4-6
1560673800
2019-06-16 8:30am
O2 PJS -
ROALD Coetzee
Stefan Liebenberg
6-1, 6-3
1560696300
2019-06-16 2:45pm
O3 PJS -
Nicholas Ellis
ROALD Coetzee
7-5, 6-0