Print

Main Draw 1 2 TSA071155 TSA081546 Winelands WP [1] KELLY COETZEE Mia RAMIN STEENKAMP 6-2, 7-5 3 4 TSA081283 TSA071702 Winelands WP Philippa VILJOEN Alida NEL 1-6, 7-5, 6-3 5 6 TSA071319 TSA081511 Winelands WP Shiloh DANIELS Imke ELS 6-0, 6-1 7 8 TSA071432 TSA071239 Winelands Winelands Sienna SCHMIDT [6] Danielle BURGER 6-1, 6-0 9 10 TSA081204 TSA081488 WP WP [3] Milla KOTZE Jana VAN TONDER 6-2, 6-3 11 12 TSA071689 TSA071261 Winelands Winelands Jenna PETTIPHER Kara-Mari BEYERS 6-2, 6-1 13 14 TSA081325 TSA071723 WP WP Peta KRUGER Nina BENSON 6-1, 6-3 15 16 TSA071266 TSA071240 Winelands Winelands Janke OLIVIER [7] Anke BURGER 6-1, 6-3 17 18 TSA071176 TSA091080 WP Winelands [8] Abigael STRAUSS Christie KOTZé 6-1, 6-0 19 20 TSA071565 TSA071386 Winelands WP Tineke LOUW Margaret KRIEG 7-5, 6-1 21 22 TSA081107 TSA101138 Winelands Winelands Isabella CORBETT Milan SWANEPOEL 6-1, 7-5 23 24 TSA071250 TSA081123 WP WP Emily SIMONS [4] Angelica VAN VUUREN 6-1, 2-6, 7-5 25 26 TSA071644 TSA071646 Winelands WP [5] Nina VAN EEDEN Esther BENSON 6-2, 6-0 27 28 TSA071608 TSA091324 WP Winelands Ché NEL Roxy BREDENKAMP 3-6, 6-4, 6-2 29 30 TSA081653 TSA081530 Winelands GN Daniela VILJOEN Jeanne VAN DER MERWE 6-2, 6-2 31 32 TSA081508 TSA071665 WP WP Lischa KOEGELENBERG [2] Emma PHEIFFER 6-0, 6-1 [1] KELLY COETZEE Alida NEL 6-1, 6-0 Shiloh DANIELS [6] Danielle BURGER 6-4, 6-2 Jana VAN TONDER Kara-Mari BEYERS 6-0, 6-2 Peta KRUGER [7] Anke BURGER 6-3, 6-0 [8] Abigael STRAUSS Margaret KRIEG 6-0, 6-0 Isabella CORBETT Emily SIMONS 6-2, 6-2 [5] Nina VAN EEDEN Ché NEL 6-7, 6-3, 6-2 Daniela VILJOEN [2] Emma PHEIFFER 6-0, 6-0 [1] KELLY COETZEE [6] Danielle BURGER 6-4, 6-0 Jana VAN TONDER [7] Anke BURGER 6-1, 6-4 [8] Abigael STRAUSS Emily SIMONS 6-3, 6-4 [5] Nina VAN EEDEN [2] Emma PHEIFFER 6-1, 6-3 [1] KELLY COETZEE [7] Anke BURGER 7-5, 6-3 Emily SIMONS [2] Emma PHEIFFER 6-1, 6-3 [1] KELLY COETZEE [2] Emma PHEIFFER 7-5, 6-2 [1] KELLY COETZEE
[7] Anke BURGER Emily SIMONS 6-1, 6-4 3/4 Playoff [7] Anke BURGER
Jana VAN TONDER [8] Abigael STRAUSS 1-6, 6-4, 10-8 7/8 Playoff Jana VAN TONDER
Kara-Mari BEYERS Margaret KRIEG 6-2, 6-2 11/12 Playoff Kara-Mari BEYERS
Peta KRUGER Isabella CORBETT Walkover 15/16 Playoff Peta KRUGER
Philippa VILJOEN Roxy BREDENKAMP 6-3, 6-7, 13-11 19/20 Playoff Roxy BREDENKAMP
Sienna SCHMIDT Lischa KOEGELENBERG 0-6, 7-5, 10-6 23/24 Playoff Lischa KOEGELENBERG
Mia RAMIN STEENKAMP Milan SWANEPOEL 6-2, 6-2 27/28 Playoff Milan SWANEPOEL
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] KELLY Coetzee ZA Paarl Girls High No -
[2] Emma Pheiffer ZA Curro Durbanville No -
[3] Milla Kotze ZA Evertsdal Tennis Club No -
[4] Angelica van Vuuren ZA anthony harris tennis academy No -
[5] Nina van Eeden Hoër Meisieskool Bloemhof No -
[6] Danielle Burger ZA Montagu Tennis Club No -
[7] Anke Burger ZA Montagu Tennis Club No -
[8] Abigael Strauss ZA Durbanville High No -
- Isabella Corbett ZA Courtrai Laerskool No -
- Alida Nel Durbanville Tennis Club No -
- Roxy Bredenkamp ZA Laerskool Hermanus No -
- Milan Swanepoel ZA Laerskool Vredendal No -
- Daniela Viljoen Paarl Girls High No -
- Tineke Louw ZA HMS La Rochelle No -
- Sienna Schmidt Paarl Girls High No -
- Shiloh Daniels ZA Rhenish Girls High No -
- Philippa Viljoen Paarl Girls High No -
- Emily Simons Plumstead Tennis Club No -
- Christie Kotzé ZA Rhenish Laerskool No -
- Jenna Pettipher Rhenish Laerskool No -
- Imke Els ZA Welgemoed Tennis Club No -
- Jeanne Van der Merwe Midstream College Primary School No -
- Kara-Mari Beyers ZA Paarl Gymnasium High School No -
- Ché Nel anthony harris tennis academy No -
- Margaret Krieg Pinelands Tennis Club No -
- Esther Benson Somerset West No -
- Mia Ramin Steenkamp University of Cape Town Tennis Club No -
- Janke Olivier Hexvalley High School No -
- Lischa Koegelenberg ZA Laerskool Eversdal No -
- Jana van Tonder ZA Laerskool Eversdal No -
- Peta Kruger Laerskool Eversdal No -
- Nina Benson Somerset College High No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1560520800
2019-06-14 2:00pm
A1 HMP -
KELLY Coetzee [1]
Mia Ramin Steenkamp
6-2, 7-5
1560520800
2019-06-14 2:00pm
A2 HMP -
Philippa Viljoen
Alida Nel
6-1, 5-7, 3-6
1560520800
2019-06-14 2:00pm
A3 HMP -
Shiloh Daniels
Imke Els
6-0, 6-1
1560520800
2019-06-14 2:00pm
A4 HMP -
Sienna Schmidt
Danielle Burger [6]
1-6, 0-6
1560520800
2019-06-14 2:00pm
A5 HMP -
Milla Kotze [3]
Jana van Tonder
2-6, 3-6
1560520800
2019-06-14 2:00pm
A6 HMP -
Jenna Pettipher
Kara-Mari Beyers
2-6, 1-6
1560525300
2019-06-14 3:15pm
A7 HMP -
Peta Kruger
Nina Benson
6-1, 6-3
1560525300
2019-06-14 3:15pm
A8 HMP -
Janke Olivier
Anke Burger [7]
1-6, 3-6
1560525300
2019-06-14 3:15pm
A9 HMP -
Abigael Strauss [8]
Christie Kotzé
6-1, 6-0
1560525300
2019-06-14 3:15pm
A10 HMP -
Tineke Louw
Margaret Krieg
5-7, 1-6
1560525300
2019-06-14 3:15pm
A11 HMP -
Isabella Corbett
Milan Swanepoel
6-1, 7-5
1560525300
2019-06-14 3:15pm
A12 HMP -
Emily Simons
Angelica van Vuuren [4]
6-1, 2-6, 7-5
1560529800
2019-06-14 4:30pm
A13 HMP -
Nina van Eeden [5]
Esther Benson
6-2, 6-0
1560529800
2019-06-14 4:30pm
A14 HMP -
Ché Nel
Roxy Bredenkamp
3-6, 6-4, 6-2
1560529800
2019-06-14 4:30pm
A15 HMP -
Daniela Viljoen
Jeanne Van der Merwe
6-2, 6-2
1560529800
2019-06-14 4:30pm
A16 HMP -
Lischa Koegelenberg
Emma Pheiffer [2]
0-6, 1-6
1560587400
2019-06-15 8:30am
A17 HMP -
KELLY Coetzee [1]
Alida Nel
6-1, 6-0
1560587400
2019-06-15 8:30am
A18 HMP -
Shiloh Daniels
Danielle Burger [6]
4-6, 2-6
1560587400
2019-06-15 8:30am
A19 HMP -
Jana van Tonder
Kara-Mari Beyers
6-0, 6-2
1560587400
2019-06-15 8:30am
A20 HMP -
Peta Kruger
Anke Burger [7]
3-6, 0-6
1560587400
2019-06-15 8:30am
A21 HMP -
Abigael Strauss [8]
Margaret Krieg
6-0, 6-0
1560591900
2019-06-15 9:45am
A22 HMP -
Isabella Corbett
Emily Simons
2-6, 2-6
1560591900
2019-06-15 9:45am
A23 HMP -
Nina van Eeden [5]
Ché Nel
6-7, 6-3, 6-2
1560591900
2019-06-15 9:45am
A24 HMP -
Daniela Viljoen
Emma Pheiffer [2]
0-6, 0-6
1560673800
2019-06-16 8:30am
A25 HMP -
KELLY Coetzee [1]
Danielle Burger [6]
6-4, 6-0
1560673800
2019-06-16 8:30am
A26 HMP -
Jana van Tonder
Anke Burger [7]
1-6, 4-6
1560673800
2019-06-16 8:30am
A27 HMP -
Abigael Strauss [8]
Emily Simons
3-6, 4-6
1560673800
2019-06-16 8:30am
A28 HMP -
Nina van Eeden [5]
Emma Pheiffer [2]
1-6, 3-6
1560762000
2019-06-17 9:00am
A29 BAHS -
KELLY Coetzee [1]
Anke Burger [7]
7-5, 6-3
1560762000
2019-06-17 9:00am
A30 BAHS -
Emily Simons
Emma Pheiffer [2]
1-6, 3-6
1560848400
2019-06-18 9:00am
A31 GYM -
KELLY Coetzee [1]
Emma Pheiffer [2]
7-5, 6-2
1560772800
2019-06-17 12:00pm
B1 BAHS -
Anke Burger [7]
Emily Simons
6-1, 6-4
1560682800
2019-06-16 11:00am
C1 HMP -
Danielle Burger [6]
Jana van Tonder
6-3, 6-1
1560682800
2019-06-16 11:00am
C2 HMP -
Abigael Strauss [8]
Nina van Eeden [5]
3-6, 3-6
1560767400
2019-06-17 10:30am
C3 BAHS -
Danielle Burger [6]
Nina van Eeden [5]
0-6, 1-6
1560767400
2019-06-17 10:30am
D1 BAHS -
Jana van Tonder
Abigael Strauss [8]
1-6, 6-4, 10-8
1560600900
2019-06-15 12:15pm
E1 HMP -
Alida Nel
Shiloh Daniels
1-6, 1-6
1560600900
2019-06-15 12:15pm
E2 HMP -
Kara-Mari Beyers
Peta Kruger
6-3, 6-2
1560600900
2019-06-15 12:15pm
E3 HMP -
Margaret Krieg
Isabella Corbett
7-5, 6-4
1560600900
2019-06-15 12:15pm
E4 HMP -
Ché Nel
Daniela Viljoen
6-2, 6-2
1560673800
2019-06-16 8:30am
E5 HMP -
Shiloh Daniels
Kara-Mari Beyers
6-2, 6-1
1560673800
2019-06-16 8:30am
E6 HMP -
Margaret Krieg
Ché Nel
1-6, 0-6
1560687300
2019-06-16 12:15pm
E7 HMP -
Shiloh Daniels
Ché Nel
6-1, 6-3
1560687300
2019-06-16 12:15pm
F1 HMP -
Kara-Mari Beyers
Margaret Krieg
6-2, 6-2
1560678300
2019-06-16 9:45am
G1 HMP -
Alida Nel
Peta Kruger
6-0, 6-2
1560678300
2019-06-16 9:45am
G2 HMP -
Isabella Corbett
Daniela Viljoen
2-6, 0-6
1560687300
2019-06-16 12:15pm
G3 HMP -
Alida Nel
Daniela Viljoen
2-6, 1-6
N/A H1 HMP -
Peta Kruger
Isabella Corbett
(Did not play)
Walkover
1560591900
2019-06-15 9:45am
I1 HMP -
Mia Ramin Steenkamp
Philippa Viljoen
4-6, 2-6
1560591900
2019-06-15 9:45am
I2 HMP -
Imke Els
Sienna Schmidt
3-6, 1-6
1560596400
2019-06-15 11:00am
I3 HMP -
Milla Kotze [3]
Jenna Pettipher
6-0, 6-1
1560596400
2019-06-15 11:00am
I4 HMP -
Nina Benson
Janke Olivier
2-6, 2-6
1560596400
2019-06-15 11:00am
I5 HMP -
Christie Kotzé
Tineke Louw
6-4, 6-2
1560596400
2019-06-15 11:00am
I6 HMP -
Milan Swanepoel
Angelica van Vuuren [4]
1-6, 1-6
1560596400
2019-06-15 11:00am
I7 HMP -
Esther Benson
Roxy Bredenkamp
1-6, 0-6
1560600900
2019-06-15 12:15pm
I8 HMP -
Jeanne Van der Merwe
Lischa Koegelenberg
2-6, 5-7
1560605400
2019-06-15 1:30pm
I9 HMP -
Philippa Viljoen
Sienna Schmidt
6-0, 6-2
1560605400
2019-06-15 1:30pm
I10 HMP -
Milla Kotze [3]
Janke Olivier
4-6, 0-6
1560605400
2019-06-15 1:30pm
I11 HMP -
Christie Kotzé
Angelica van Vuuren [4]
0-6, 0-6
1560605400
2019-06-15 1:30pm
I12 HMP -
Roxy Bredenkamp
Lischa Koegelenberg
6-0, 6-0
1560678300
2019-06-16 9:45am
I13 HMP -
Philippa Viljoen
Janke Olivier
3-6, 1-6
1560678300
2019-06-16 9:45am
I14 HMP -
Angelica van Vuuren [4]
Roxy Bredenkamp
6-3, 6-4
1560687300
2019-06-16 12:15pm
I15 HMP -
Janke Olivier
Angelica van Vuuren [4]
6-4, 6-0
1560687300
2019-06-16 12:15pm
J1 HMP -
Philippa Viljoen
Roxy Bredenkamp
3-6, 7-6, 11-13
1560678300
2019-06-16 9:45am
K1 HMP -
Sienna Schmidt
Milla Kotze [3]
1-6, 2-6
1560678300
2019-06-16 9:45am
K2 HMP -
Christie Kotzé
Lischa Koegelenberg
6-1, 1-6, 14-12
1560691800
2019-06-16 1:30pm
K3 HMP -
Milla Kotze [3]
Christie Kotzé
6-0, 6-1
1560691800
2019-06-16 1:30pm
L1 HMP -
Sienna Schmidt
Lischa Koegelenberg
6-0, 5-7, 6-10
1560605400
2019-06-15 1:30pm
M1 HMP -
Mia Ramin Steenkamp
Imke Els
6-3, 6-3
1560609900
2019-06-15 2:45pm
M2 HMP -
Jenna Pettipher
Nina Benson
1-6, 1-6
1560609900
2019-06-15 2:45pm
M3 HMP -
Tineke Louw
Milan Swanepoel
2-6, 1-6
1560609900
2019-06-15 2:45pm
M4 HMP -
Esther Benson
Jeanne Van der Merwe
6-1, 6-3
1560682800
2019-06-16 11:00am
M5 HMP -
Mia Ramin Steenkamp
Nina Benson
1-6, 3-6
1560682800
2019-06-16 11:00am
M6 HMP -
Milan Swanepoel
Esther Benson
3-6, 5-7
1560691800
2019-06-16 1:30pm
M7 HMP -
Nina Benson
Esther Benson
6-4, 2-6, 10-5
1560691800
2019-06-16 1:30pm
N1 HMP -
Mia Ramin Steenkamp
Milan Swanepoel
2-6, 2-6
1560682800
2019-06-16 11:00am
O1 HMP -
Imke Els
Jenna Pettipher
6-4, 1-6, 9-11
1560682800
2019-06-16 11:00am
O2 HMP -
Tineke Louw
Jeanne Van der Merwe
6-0, 6-1
1560691800
2019-06-16 1:30pm
O3 HMP -
Jenna Pettipher
Tineke Louw
6-0, 6-2
1560691800
2019-06-16 1:30pm
P1 HMP -
Imke Els
Jeanne Van der Merwe
6-1, 6-2