Print

Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Partner Alternate Replaced
[1] KELLY Coetzee ZA Paarl Girls High Milla Kotze No -
[1] Milla Kotze ZA Evertsdal Tennis Club KELLY Coetzee No -
[2] Emma Pheiffer ZA Curro Durbanville Nina van Eeden No -
[2] Nina van Eeden Hoër Meisieskool Bloemhof Emma Pheiffer No -
[3] Anke Burger ZA Montagu Tennis Club Danielle Burger No -
[3] Danielle Burger ZA Montagu Tennis Club Anke Burger No -
[4] Mia Ramin Steenkamp University of Cape Town Tennis Club Shiloh Daniels No -
[4] Shiloh Daniels ZA Rhenish Girls High Mia Ramin Steenkamp No -
- Isabella Corbett ZA Courtrai Laerskool Tineke Louw No -
- Roxy Bredenkamp ZA Laerskool Hermanus Milan Swanepoel No -
- Milan Swanepoel ZA Laerskool Vredendal Roxy Bredenkamp No -
- Philippa Viljoen Paarl Girls High Daniela Viljoen No -
- Daniela Viljoen Paarl Girls High Philippa Viljoen No -
- Emily Simons Plumstead Tennis Club Abigael Strauss No -
- Jenna Pettipher Rhenish Laerskool Margaret Krieg No -
- Imke Els ZA Welgemoed Tennis Club Lischa Koegelenberg No -
- Abigael Strauss ZA Durbanville High Emily Simons No -
- Kara-Mari Beyers ZA Paarl Gymnasium High School Janke Olivier No -
- Angelica van Vuuren ZA anthony harris tennis academy Ché Nel No -
- Tineke Louw ZA HMS La Rochelle Isabella Corbett No -
- Ché Nel anthony harris tennis academy Angelica van Vuuren No -
- Janke Olivier Hexvalley High School Kara-Mari Beyers No -
- Margaret Krieg Pinelands Tennis Club Jenna Pettipher No -
- Esther Benson Somerset West Nina Benson No -
- Jana van Tonder ZA Laerskool Eversdal Peta Kruger No -
- Nina Benson Somerset College High Esther Benson No -
- Peta Kruger Laerskool Eversdal Jana van Tonder No -
- Lischa Koegelenberg ZA Laerskool Eversdal Imke Els No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1560610800
2019-06-15 3:00pm
A2 HMP -
Philippa Viljoen
Daniela Viljoen
Jana van Tonder
Peta Kruger
5-7, 5-7
1560610800
2019-06-15 3:00pm
A3 HMP -
Anke Burger [3]
Danielle Burger [3]
Ché Nel
Angelica van Vuuren
7-5, 6-2
1560610800
2019-06-15 3:00pm
A4 HMP -
Roxy Bredenkamp
Milan Swanepoel
Esther Benson
Nina Benson
3-6, 5-7
1560610800
2019-06-15 3:00pm
A5 HMP -
Isabella Corbett
Tineke Louw
Lischa Koegelenberg
Imke Els
6-2, 6-2
1560610800
2019-06-15 3:00pm
A6 HMP -
Emily Simons
Abigael Strauss
Shiloh Daniels [4]
Mia Ramin Steenkamp [4]
6-2, 6-2
1560610800
2019-06-15 3:00pm
A7 HMP -
Kara-Mari Beyers
Janke Olivier
Margaret Krieg
Jenna Pettipher
6-1, 5-7, 10-8
1560697200
2019-06-16 3:00pm
A9 HMP -
KELLY Coetzee [1]
Milla Kotze [1]
Jana van Tonder
Peta Kruger
6-1, 6-1
1560697200
2019-06-16 3:00pm
A10 HMP -
Anke Burger [3]
Danielle Burger [3]
Esther Benson
Nina Benson
7-6, 6-3
1560697200
2019-06-16 3:00pm
A11 HMP -
Isabella Corbett
Tineke Louw
Emily Simons
Abigael Strauss
0-6, 0-6
1560697200
2019-06-16 3:00pm
A12 HMP -
Kara-Mari Beyers
Janke Olivier
Emma Pheiffer [2]
Nina van Eeden [2]
0-6, 3-6
1560776400
2019-06-17 1:00pm
A13 BAHS -
KELLY Coetzee [1]
Milla Kotze [1]
Anke Burger [3]
Danielle Burger [3]
2-6, 6-3, 20-18
1560776400
2019-06-17 1:00pm
A14 BAHS -
Emily Simons
Abigael Strauss
Emma Pheiffer [2]
Nina van Eeden [2]
6-7(4), 3-6
1560897000
2019-06-18 10:30pm
A15 GYM -
KELLY Coetzee [1]
Milla Kotze [1]
Emma Pheiffer [2]
Nina van Eeden [2]
6-4, 6-1