Print

Main Draw 1 2 TSA040031 FS A1 [1] Line GREYLING BYE 3 4 TSA031053 TSA049146 KZN KZN Vania MANCHEV Bongeka HLONGWANE 6-2, 6-2 5 6 TSAJJ5150 KZN A3 Thobeka HLONGWANE BYE 7 8 TSA050018 GN A4 BYE [6] NADIA GOUWS 9 10 TSA050014 KZN A5 [4] Anna WISE BYE 11 12 TSA040672 KZN A6 BYE Anelisiwe NTULI 13 14 TSA061273 TSA031310 NWP KZN MariLouise VAN ZYL Husna KATHRADA 6-1, 6-0 15 16 TSA048688 FS A8 BYE [7] Karabelo THITE 17 18 TSA050160 WP A9 [5] Hailey TROUP BYE 19 20 TSA031259 TSA048626 KZN KZN Sian KRUGER Sophia HULETT 7-5, 6-3 21 22 TSA031303 TSA048648 FS KZN CARLA SCHOLTZ Aimee HULETT 6-4, 6-0 23 24 TSA031045 Winelands A12 BYE [3] Sharle HANEKOM 25 26 TSA048360 KZN A13 [8] Mary-lynn COTTON BYE 27 28 TSA031216 TSA031314 NWP KZN Karli HENDRIKSE Batul SEEDAT 6-2, 6-1 29 30 TSA048963 TSA031153 KZN KZN Jenna-Rose FLEMING Chloe MORTON 6-0, 6-1 31 32 TSA031305 KZN A16 BYE [2] Kylie MISDORP [1] Line GREYLING Vania MANCHEV 6-1, 6-0 Thobeka HLONGWANE [6] NADIA GOUWS 6-1, 6-1 [4] Anna WISE Anelisiwe NTULI Walkover MariLouise VAN ZYL [7] Karabelo THITE 6-0, 6-1 [5] Hailey TROUP Sian KRUGER 6-1, 6-2 CARLA SCHOLTZ [3] Sharle HANEKOM 6-1, 6-2 [8] Mary-lynn COTTON Karli HENDRIKSE 6-3, 6-3 Chloe MORTON [2] Kylie MISDORP 7-6, 6-1 [1] Line GREYLING [6] NADIA GOUWS 6-2, 6-3 Anelisiwe NTULI MariLouise VAN ZYL 6-0, 6-1 [5] Hailey TROUP [3] Sharle HANEKOM 6-0, 7-5 [8] Mary-lynn COTTON [2] Kylie MISDORP 6-4, 7-5 [1] Line GREYLING MariLouise VAN ZYL 7-6(7), 6-4 [3] Sharle HANEKOM [2] Kylie MISDORP 7-5, 6-1 [1] Line GREYLING [3] Sharle HANEKOM 6-0, 6-4 [1] Line GREYLING
MariLouise VAN ZYL [2] Kylie MISDORP 6-4, 6-1 3/4 Playoff MariLouise VAN ZYL
Anelisiwe NTULI [5] Hailey TROUP 6-3, 6-1 7/8 Playoff [5] Hailey TROUP
Thobeka HLONGWANE CARLA SCHOLTZ 6-4, 6-0 11/12 Playoff Thobeka HLONGWANE
H1 BYE Sian KRUGER 15/16 Playoff Sian KRUGER
Bongeka HLONGWANE Batul SEEDAT 6-3, 6-2 19/20 Playoff Bongeka HLONGWANE
L1 BYE Jenna-Rose FLEMING 23/24 Playoff Jenna-Rose FLEMING
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Line GREYLING ZA Oranje Meisies Hoër No -
[2] Kylie Misdorp ZA Brighton Tennis Club No -
[3] Sharle Hanekom ZA Paarl Gimnasium High No -
[4] Anna WISE ZA Umhlali Country Club No -
[5] Hailey TROUP Rhenish High No -
[6] NADIA GOUWS Marks Park Sports Club No -
[7] Karabelo THITE LS Ladybrand High No -
[8] Mary-lynn COTTON ZA Howick Tennis Club No -
- Husna KATHRADA Mitchell Park Tennis Club No -
- MariLouise VAN ZYL Potchefstroom Gimnasium No -
- Batul SEEDAT Mitchell Park Tennis Club No -
- Sophia HULETT Riaan Venter Tennis Academy No -
- Vania MANCHEV Wykeham Collegiate High No -
- Karli Hendrikse Rustenburg High No -
- CARLA SCHOLTZ ZA Oranje Meisies Hoër No -
- Aimee HULETT Riaan Venter Tennis Academy No -
- Thobeka Hlongwane Berea Lawn Tennis Club No -
- Anelisiwe NTULI Berea Lawn Tennis Club No -
- Sian KRUGER ZA Brighton Tennis Club No -
- Bongeka Hlongwane ZA Tills Tennis Club No -
- Jenna-Rose Fleming Curro Hillcrest No -
- Chloe MORTON No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1560591000
2019-06-15 9:30am
A2 WTS - Court 15
Vania MANCHEV
Bongeka Hlongwane
6-2, 6-2
1560591000
2019-06-15 9:30am
A7 WTS - Court 16
MariLouise VAN ZYL
Husna KATHRADA
6-1, 6-0
1560591000
2019-06-15 9:30am
A10 WTS - Court 19
Sian KRUGER
Sophia HULETT
7-5, 6-3
1560591000
2019-06-15 9:30am
A11 WTS - Court 20
CARLA SCHOLTZ
Aimee HULETT
6-4, 6-0
1560591000
2019-06-15 9:30am
A14 WTS - Court 21
Karli Hendrikse
Batul SEEDAT
6-2, 6-1
1560591000
2019-06-15 9:30am
A15 WTS - Court 22
Jenna-Rose Fleming
Chloe MORTON
0-6, 1-6
1560607200
2019-06-15 2:00pm
A17 WTS - Court 10
Line GREYLING [1]
Vania MANCHEV
6-1, 6-0
1560607200
2019-06-15 2:00pm
A18 WTS - Court 11
Thobeka Hlongwane
NADIA GOUWS [6]
1-6, 1-6
N/A A19 WTS - Court 12
Anna WISE [4]
(Did not play)
Anelisiwe NTULI
Walkover
1560607200
2019-06-15 2:00pm
A20 WTS - Court 13
MariLouise VAN ZYL
Karabelo THITE [7]
6-0, 6-1
1560607200
2019-06-15 2:00pm
A21 WTS - Court 14
Hailey TROUP [5]
Sian KRUGER
6-1, 6-2
1560607200
2019-06-15 2:00pm
A22 WTS - Court 15
CARLA SCHOLTZ
Sharle Hanekom [3]
1-6, 2-6
1560607200
2019-06-15 2:00pm
A23 WTS - Court 16
Mary-lynn COTTON [8]
Karli Hendrikse
6-3, 6-3
1560607200
2019-06-15 2:00pm
A24 WTS - Court 19
Chloe MORTON
Kylie Misdorp [2]
6-7, 1-6
1560676800
2019-06-16 9:20am
A25 WTS - Court 19
Line GREYLING [1]
NADIA GOUWS [6]
6-2, 6-3
1560676800
2019-06-16 9:20am
A26 WTS - Court 20
Anelisiwe NTULI
MariLouise VAN ZYL
0-6, 1-6
1560676800
2019-06-16 9:20am
A27 WTS - Court 21
Hailey TROUP [5]
Sharle Hanekom [3]
0-6, 5-7
1560676800
2019-06-16 9:20am
A28 WTS - Court 24
Mary-lynn COTTON [8]
Kylie Misdorp [2]
4-6, 5-7
1560763200
2019-06-17 9:20am
A29 WTS - Court 11
Line GREYLING [1]
MariLouise VAN ZYL
7-6(7), 6-4
1560763200
2019-06-17 9:20am
A30 WTS - Court 12
Sharle Hanekom [3]
Kylie Misdorp [2]
7-5, 6-1
1560844800
2019-06-18 8:00am
A31 WTS - Court 6
Line GREYLING [1]
Sharle Hanekom [3]
6-0, 6-4
1560844800
2019-06-18 8:00am
B1 WTS - Court 7
MariLouise VAN ZYL
Kylie Misdorp [2]
6-4, 6-1
1560686400
2019-06-16 12:00pm
C1 WTS - Court 5
NADIA GOUWS [6]
Anelisiwe NTULI
6-0, 6-0
1560686400
2019-06-16 12:00pm
C2 WTS - Court 6
Hailey TROUP [5]
Mary-lynn COTTON [8]
4-6, 5-7
1560763200
2019-06-17 9:20am
C3 WTS - Court 2
NADIA GOUWS [6]
Mary-lynn COTTON [8]
6-3, 3-6, 7-10
1560763200
2019-06-17 9:20am
D1 WTS - Court 25
Anelisiwe NTULI
Hailey TROUP [5]
3-6, 1-6
1560681600
2019-06-16 10:40am
E1 WTS - Court 1
Vania MANCHEV
Thobeka Hlongwane
5-7, 3-6
1560681600
2019-06-16 10:40am
E3 WTS - Court 2
Sian KRUGER
CARLA SCHOLTZ
2-6, 1-6
1560681600
2019-06-16 10:40am
E4 WTS - Court 3
Karli Hendrikse
Chloe MORTON
6-2, 6-3
1560690000
2019-06-16 1:00pm
E5 WTS - Court 7
Thobeka Hlongwane
Karabelo THITE [7]
4-6, 2-6
1560691200
2019-06-16 1:20pm
E6 WTS - Court 1
CARLA SCHOLTZ
Karli Hendrikse
7-5, 5-7, 4-10
1560768000
2019-06-17 10:40am
E7 WTS - Court 4
Karabelo THITE [7]
Karli Hendrikse
6-3, 3-6, 4-10
1560768000
2019-06-17 10:40am
F1 WTS - Court 5
Thobeka Hlongwane
CARLA SCHOLTZ
6-4, 6-0
1560691200
2019-06-16 1:20pm
G2 WTS - Court 2
Sian KRUGER
Chloe MORTON
0-6, 4-6
1560763200
2019-06-17 9:20am
G3 WTS - Court 24
Vania MANCHEV
Chloe MORTON
4-6, 1-6
1560612600
2019-06-15 3:30pm
I11 WTS - Court 20
Sophia HULETT
Aimee HULETT
6-0, 6-4
1560612600
2019-06-15 3:30pm
I12 WTS - Court 21
Batul SEEDAT
Jenna-Rose Fleming
6-3, 6-3
1560686400
2019-06-16 12:00pm
I13 WTS - Court 3
Bongeka Hlongwane
Husna KATHRADA
3-6, 4-6
1560686400
2019-06-16 12:00pm
I14 WTS - Court 9
Sophia HULETT
Batul SEEDAT
6-3, 6-1
1560768000
2019-06-17 10:40am
I15 WTS - Court 7
Husna KATHRADA
Sophia HULETT
3-6, 3-6
1560768000
2019-06-17 10:40am
J1 WTS - Court 9
Bongeka Hlongwane
Batul SEEDAT
6-3, 6-2
1560686400
2019-06-16 12:00pm
K2 WTS - Court 10
Aimee HULETT
Jenna-Rose Fleming
6-2, 6-1