Print

Main Draw 1 2 TSA031361 EDEN A1 [1] Daniël WESSELS BYE 3 4 TSA049108 TSA048888 GC GN Derick KACHALA Jared ABRAHAMS 6-2, 6-1 5 6 TSA040636 TSA040168 GC GC Daniel JAUSS Yarona MORULE 6-3, 6-3 7 8 TSA031568 TSA040071 GC GC TRISTAN RANDALL [6] Aleksandar SIMOVSKI 6-0, 6-2 9 10 TSA031345 KZN A5 [4] James EDLEY BYE 11 12 TSA048619 TSA031318 KZN GC Calum JESTIN Johannes VAN DER WALT 6-0, 6-0 13 14 TSA048614 TSA031521 GN GN Wian CONRADIE William NICOL 6-1, 6-7, 7-5 15 16 TSA048607 TSA051556 GN GC Jean BADENHORST Josh LE ROUX 6-1, 6-1 17 18 TSA048660 GC A9 [5] Lwazi NGWENYA BYE 19 20 TSA048674 TSA031022 WP GN Sebastiano SOLA Dohan CILLIERS 6-3, 6-2 21 22 TSA031351 TSA031349 GN GC Evan MARITZ Gustav HEFER 6-0, 6-2 23 24 TSA031128 GN A12 BYE [3] Connor KRUGER 25 26 TSA031342 TSA031355 KZN GE [8] Thomas REY Logan STOLTZ 6-2, 6-1 27 28 TSA031211 TSA031066 GN GN Tinus BORNMAN Christon BASSON 6-3, 6-2 29 30 TSA048447 TSA031139 GC GN Lucas LAI FAT FUR Thio TSHIVHASE 3-6, 6-3, 6-2 31 32 TSA031344 KZN A16 BYE [2] Alexander EDLEY [1] Daniël WESSELS Jared ABRAHAMS 6-1, 6-0 Yarona MORULE [6] Aleksandar SIMOVSKI 7-5, 6-3 [4] James EDLEY Calum JESTIN 7-5, 7-6(6) William NICOL Jean BADENHORST 6-2, 6-2 [5] Lwazi NGWENYA Dohan CILLIERS 6-4, 5-7, 6-1 Gustav HEFER [3] Connor KRUGER 6-3, 3-6, 6-4 [8] Thomas REY Tinus BORNMAN 6-1, 6-1 Thio TSHIVHASE [2] Alexander EDLEY 6-1, 6-0 [1] Daniël WESSELS Yarona MORULE 3-6, 6-3, 6-1 [4] James EDLEY Jean BADENHORST 6-1, 6-4 [5] Lwazi NGWENYA [3] Connor KRUGER 6-4, 6-4 [8] Thomas REY [2] Alexander EDLEY 7-5, 6-4 [1] Daniël WESSELS [4] James EDLEY 6-2, 6-4 [3] Connor KRUGER [2] Alexander EDLEY 5-7, 6-2, 7-5 [4] James EDLEY [2] Alexander EDLEY 7-5, 6-2 [2] Alexander EDLEY
[1] Daniël WESSELS [3] Connor KRUGER 6-3, 7-5 3/4 Playoff [3] Connor KRUGER
Jean BADENHORST [5] Lwazi NGWENYA 6-2, 6-0 7/8 Playoff [5] Lwazi NGWENYA
[6] Aleksandar SIMOVSKI Thio TSHIVHASE 6-1, 7-6(4) 11/12 Playoff [6] Aleksandar SIMOVSKI
William NICOL Tinus BORNMAN Walkover 15/16 Playoff William NICOL
Johannes VAN DER WALT (Ret.) Evan MARITZ 6-2, 3-0 (Ret.) 19/20 Playoff Evan MARITZ
Wian CONRADIE Lucas LAI FAT FUR 6-1, 6-1 23/24 Playoff Lucas LAI FAT FUR
N1 Josh LE ROUX BYE 27/28 Playoff Josh LE ROUX
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Daniël WESSELS ZA Riversdal Tennis Club No -
- Derick Kachala No -
- Jared Abrahams ZA King David Victory Park No -
- Daniel JAUSS NA Johan Theron Tennis School No -
- Yarona MORULE ZA Sandton Sports Club No -
- TRISTAN RANDALL Old Edwardian Society Club No -
[6] Aleksandar SIMOVSKI ZA Fairland Tennis Club No -
[4] James EDLEY ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Calum Jestin Durban Country Club Tennis No -
- Johannes VAN DER WALT ZA Randburg Tennis Club No -
- Wian CONRADIE ZA Affies No -
- William Nicol ZA Garsfontein High No -
- Jean Badenhorst Tuks Tennis Club No -
[5] Lwazi NGWENYA ZA Fairland Tennis Club No -
- Sebastiano SOLA ZA Recreation Tennis Club No -
- Dohan CILLIERS Noordheuwel Tennis Club No -
- Evan MARITZ ZA Flamingo Tennis Club No -
- Gustav HEFER Affies No -
[3] Connor KRUGER ZA Irene Country Club No -
[8] Thomas REY ZA Durban Country Club Tennis No -
- Logan STOLTZ Selection Park Tennis Club No -
- Tinus BORNMAN Menlopark High School No -
- Christon Basson ZA Midstream College High School No -
- Lucas LAI FAT FUR MU Arthur Ashe Tennis Club No -
- Thio TSHIVHASE ZA Pukke Tennis Club No -
[2] Alexander EDLEY Hillcrest Tennis Club No -
- Josh le Roux ZA Randburg Hoerskool Yes Wade HERMANUS
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[7] Wade HERMANUS ZA Kenridge Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1562150400
2019-07-03 10:40am
A2 Marks - Court 2
Derick Kachala
Jared Abrahams
2-6, 1-6
1562150400
2019-07-03 10:40am
A3 Marks - Court 3
Daniel JAUSS
Yarona MORULE
3-6, 3-6
1562150400
2019-07-03 10:40am
A4 Marks - Court 4
TRISTAN RANDALL
Aleksandar SIMOVSKI [6]
0-6, 2-6
1562150400
2019-07-03 10:40am
A6 Marks - Court 5
Calum Jestin
Johannes VAN DER WALT
6-0, 6-0
1562150400
2019-07-03 10:40am
A7 Marks - Court 6
Wian CONRADIE
William Nicol
1-6, 7-6, 5-7
1562150400
2019-07-03 10:40am
A8 Marks - Court 7
Jean Badenhorst
Josh le Roux
6-1, 6-1
1562150400
2019-07-03 10:40am
A10 Marks - Court 8
Sebastiano SOLA
Dohan CILLIERS
3-6, 2-6
1562150400
2019-07-03 10:40am
A11 Marks - Court 9
Evan MARITZ
Gustav HEFER
0-6, 2-6
1562150400
2019-07-03 10:40am
A13 Marks - Court 10
Thomas REY [8]
Logan STOLTZ
6-2, 6-1
1562155200
2019-07-03 12:00pm
A14 Marks - Court 1
Tinus BORNMAN
Christon Basson
6-3, 6-2
1562155200
2019-07-03 12:00pm
A15 Marks - Court 2
Lucas LAI FAT FUR
Thio TSHIVHASE
6-3, 3-6, 2-6
1562232000
2019-07-04 9:20am
A17 Marks - Court 7
Daniël WESSELS [1]
Jared Abrahams
6-1, 6-0
1562232000
2019-07-04 9:20am
A18 Marks - Court 8
Yarona MORULE
Aleksandar SIMOVSKI [6]
7-5, 6-3
1562232000
2019-07-04 9:20am
A19 Marks - Court 9
James EDLEY [4]
Calum Jestin
7-5, 7-6(6)
1562232000
2019-07-04 9:20am
A20 Marks - Court 10
William Nicol
Jean Badenhorst
2-6, 2-6
1562236800
2019-07-04 10:40am
A21 Marks - Court 1
Lwazi NGWENYA [5]
Dohan CILLIERS
6-4, 5-7, 6-1
1562236800
2019-07-04 10:40am
A22 Marks - Court 2
Gustav HEFER
Connor KRUGER [3]
3-6, 6-3, 4-6
1562236800
2019-07-04 10:40am
A23 Marks - Court 3
Thomas REY [8]
Tinus BORNMAN
6-1, 6-1
1562236800
2019-07-04 10:40am
A24 Marks - Court 4
Thio TSHIVHASE
Alexander EDLEY [2]
1-6, 0-6
1562318400
2019-07-05 9:20am
A25 Marks - Court 10
Daniël WESSELS [1]
Yarona MORULE
3-6, 6-3, 6-1
1562323200
2019-07-05 10:40am
A26 Marks - Court 1
James EDLEY [4]
Jean Badenhorst
6-1, 6-4
1562323200
2019-07-05 10:40am
A27 Marks - Court 2
Lwazi NGWENYA [5]
Connor KRUGER [3]
4-6, 4-6
1562323200
2019-07-05 10:40am
A28 Marks - Court 3
Thomas REY [8]
Alexander EDLEY [2]
5-7, 4-6
1562406300
2019-07-06 9:45am
A29 EPTC - Court 6
Daniël WESSELS [1]
James EDLEY [4]
2-6, 4-6
1562406300
2019-07-06 9:45am
A30 EPTC - Court 7
Connor KRUGER [3]
Alexander EDLEY [2]
7-5, 2-6, 5-7
1562490000
2019-07-07 9:00am
A31 EPTC - Court 13
James EDLEY [4]
Alexander EDLEY [2]
5-7, 2-6
1562490000
2019-07-07 9:00am
B1 EPTC - Court 14
Daniël WESSELS [1]
Connor KRUGER [3]
3-6, 5-7
1562400000
2019-07-06 8:00am
C1 Marks - Court 4
Yarona MORULE
Jean Badenhorst
6-0, 7-5
1562400000
2019-07-06 8:00am
C2 Marks - Court 5
Lwazi NGWENYA [5]
Thomas REY [8]
5-7, 2-6
1562409000
2019-07-06 10:30am
C3 Marks - Court 4
Yarona MORULE
Thomas REY [8]
6-7, 1-6
1562409000
2019-07-06 10:30am
D1 Marks - Court 5
Jean Badenhorst
Lwazi NGWENYA [5]
2-6, 0-6
1562246400
2019-07-04 1:20pm
E1 Marks - Court 6
Jared Abrahams
Aleksandar SIMOVSKI [6]
0-6, 2-6
1562246400
2019-07-04 1:20pm
E2 Marks - Court 7
Calum Jestin
William Nicol
6-1, 6-1
1562246400
2019-07-04 1:20pm
E3 Marks - Court 8
Dohan CILLIERS
Gustav HEFER
3-6, 4-6
1562246400
2019-07-04 1:20pm
E4 Marks - Court 9
Tinus BORNMAN
Thio TSHIVHASE
2-6, 1-6
1562313600
2019-07-05 8:00am
E5 Marks - Court 1
Aleksandar SIMOVSKI [6]
Calum Jestin
3-6, 5-7
1562313600
2019-07-05 8:00am
E6 Marks - Court 2
Gustav HEFER
Thio TSHIVHASE
4-6, 6-3, 10-7
1562404500
2019-07-06 9:15am
E7 Marks - Court 2
Calum Jestin
Gustav HEFER
2-6, 5-7
1562404500
2019-07-06 9:15am
F1 Marks - Court 3
Aleksandar SIMOVSKI [6]
Thio TSHIVHASE
6-1, 7-6(4)
1562328000
2019-07-05 12:00pm
G1 Marks - Court 5
Jared Abrahams
William Nicol
3-6, 6-2, 10-5
1562328000
2019-07-05 12:00pm
G2 Marks - Court 1
Dohan CILLIERS
Tinus BORNMAN
6-3, 6-2
1562404500
2019-07-06 9:15am
G3 Marks - Court 4
Jared Abrahams
Dohan CILLIERS
0-6, 3-6
N/A H1 Marks - Court 5
William Nicol
Tinus BORNMAN
(Did not play)
Walkover
1562160000
2019-07-03 1:20pm
I2 Marks - Court 1
Daniel JAUSS
TRISTAN RANDALL
7-6(5), 6-1
1562160000
2019-07-03 1:20pm
I4 Marks - Court 2
Wian CONRADIE
Josh le Roux
6-3, 6-4
1562160000
2019-07-03 1:20pm
I7 Marks - Court 3
Logan STOLTZ
Christon Basson
6-0, 6-1
1562241600
2019-07-04 12:00pm
I9 Marks - Court 2
Derick Kachala
Daniel JAUSS
1-6, 0-6
1562241600
2019-07-04 12:00pm
I10 Marks - Court 3
Johannes VAN DER WALT
Wian CONRADIE
6-3, 7-6(6)
1562241600
2019-07-04 12:00pm
I11 Marks - Court 4
Sebastiano SOLA
Evan MARITZ
2-6, 6-2, 6-10
1562241600
2019-07-04 12:00pm
I12 Marks - Court 5
Logan STOLTZ
Lucas LAI FAT FUR
3-6, 6-3, 10-5
1562313600
2019-07-05 8:00am
I13 Marks - Court 3
Daniel JAUSS
Johannes VAN DER WALT
6-2, 6-2
1562313600
2019-07-05 8:00am
I14 Marks - Court 4
Evan MARITZ
Logan STOLTZ
2-6, 1-6
1562404500
2019-07-06 9:15am
I15 Marks - Court 6
Daniel JAUSS
Logan STOLTZ
1-6, 0-6
1562404500
2019-07-06 9:15am
J1 Marks - Court 7
Johannes VAN DER WALT
(Ret.)
Evan MARITZ
2-6, 0-3
Retired
1562313600
2019-07-05 8:00am
K1 Marks - Court 5
Derick Kachala
Wian CONRADIE
6-3, 6-4
1562313600
2019-07-05 8:00am
K2 Marks - Court 6
Sebastiano SOLA
Lucas LAI FAT FUR
2-6, 6-4, 10-4
1562404500
2019-07-06 9:15am
K3 Marks - Court 8
Derick Kachala
Sebastiano SOLA
1-6, 0-6
1562404500
2019-07-06 9:15am
L1 Marks - Court 9
Wian CONRADIE
Lucas LAI FAT FUR
1-6, 1-6
1562313600
2019-07-05 8:00am
M5 Marks - Court 7
TRISTAN RANDALL
Josh le Roux
6-1, 7-5
1562328000
2019-07-05 12:00pm
M7 Marks - Court 10
TRISTAN RANDALL
Christon Basson
6-1, 6-2