Print

Main Draw 1 2 TSA011175 WP A1 [1] Thando LONGWE-SMIT BYE 3 4 TSA020658 TSA031077 KZN GE Jake CARTER Taona MHWANDAGARA 6-3, 6-1 5 6 TSA030483 TSA030437 GC EP Rynhard ROOTHMAN [Q] Gerhard BOTHA 6-0, 6-0 7 8 TSA991704 TSA031345 GE KZN Luke CLIFTON [12] James EDLEY 6-1, 6-2 9 10 TSA030009 TSA011375 GC KZN [10] Andreas SCOTT Jahar PERSAD 3-6, 6-4, 6-0 11 12 TSA690025 TSA021190 BOL BOL [Q] Clinton RICHARDS Jacques MIENY 6-2, 6-3 13 14 TSA021177 TSA751062 FS BOL LOUIS GROBBELAAR [Q] Ryan ROELOFSE 6-3, 6-3 15 16 TSA031361 EDEN A8 BYE [7] Daniël WESSELS 17 18 TSA020018 EDEN A9 [3] Damien NEZAR BYE 19 20 TSA021337 TSA691060 BOL BOL De Wet DU PLESSIS [Q] Hugo (Okkie) SLABBERT 6-4, 1-6, 6-3 21 22 TSA021412 TSA021422 EP WP Mazizi MATSHA Reece FRYE 6-2, 6-1 23 24 TSA020507 TSA020157 GC GC Matthew HARRIS [13] Evert VAN SCHALKWYK 6-4, 6-4 25 26 TSA030063 TSA661048 BOL NWP [14] William ZULCH Ignatius BELL 6-0, 6-3 27 28 TSA020528 TSA030207 EDEN WP Jason FOGLE Kyler HUGO 6-2, 6-4 29 30 TSA020635 TSA951336 WP WP Jonah ANDERSON [Q] Theo FERREIRA 6-0, 6-0 31 32 TSA031344 KZN A16 BYE [5] Alexander EDLEY 33 34 TSA010340 GE A17 [8] Seth SEELY BYE 35 36 TSA031312 TSA031304 WP FS Nicholas VAN AKEN Jason SCHIMPER 6-3, 6-2 37 38 TSA021381 TSA030554 GC GC Josh CRONJE [Q] Ethan GOLDBERG 6-1, 6-1 39 40 TSA031355 TSA030893 GE WP Logan STOLTZ [16] Wade HERMANUS 6-4, 6-1 41 42 TSA011306 TSA021398 KZN BOR [11] Jordan THERON Sam MCQUIRK 6-2, 6-1 43 44 TSA031128 TSA021183 GN GC Connor KRUGER Codie VAN SCHALKWYK 6-2, 3-6, 7-6 45 46 TSA30068 TSA021409 GN GN Steyn DIPPENAAR Erich SULLWALD 7-5, 6-3 47 48 TSA020682 BOR A24 BYE [4] Nikolai HENSBERG 49 50 TSA001630 BOL A25 [6] Johan-Louis VOS BYE 51 52 TSA021380 TSA031302 BOL GN LUAN KRIGE WILLEM ROOSENSCHOON 6-1, 6-0 53 54 TSA021181 TSA031013 KZN GC Jamie HEAN Hayden CIGLER 6-2, 6-1 55 56 TSA021159 TSA011384 KZN KZN [Q] Joshua EDGAR [15] Richard HARTMANN 6-3, 6-0 57 58 TSA021150 TSA000173 GC WP [9] Albert KIRSTEN [Q] Andreas COXSON 6-2, 6-3 59 60 TSA031092 TSA011410 BOL GN Willem KNOESEN Tristian DU PLESSIS 4-6, 7-5, 6-2 61 62 TSA011478 TSA911330 NWP WP Andre HARTMAN Johny COETZER 6-3, 6-4 63 64 TSA011320 KZN A32 BYE [2] Kade MINDRY [1] Thando LONGWE-SMIT Taona MHWANDAGARA 6-2, 6-1 Rynhard ROOTHMAN [12] James EDLEY 6-3, 6-0 Jahar PERSAD [Q] Clinton RICHARDS 6-4, 6-4 [Q] Ryan ROELOFSE [7] Daniël WESSELS 6-4, 6-4 [3] Damien NEZAR De Wet DU PLESSIS 6-1, 6-0 Reece FRYE [13] Evert VAN SCHALKWYK 6-3, 4-6, 7-5 [14] William ZULCH Jason FOGLE 6-2, 6-3 [Q] Theo FERREIRA [5] Alexander EDLEY 6-3, 7-6(7) [8] Seth SEELY Jason SCHIMPER 6-3, 6-4 Josh CRONJE [16] Wade HERMANUS 6-3, 6-4 [11] Jordan THERON Connor KRUGER 6-2, 7-5 Steyn DIPPENAAR [4] Nikolai HENSBERG 6-3, 6-2 [6] Johan-Louis VOS LUAN KRIGE 7-6(4), 6-4 Hayden CIGLER [Q] Joshua EDGAR 6-1, 6-2 [9] Albert KIRSTEN Willem KNOESEN 6-4, 5-7, 6-3 Johny COETZER [2] Kade MINDRY 6-1, 6-0 [1] Thando LONGWE-SMIT [12] James EDLEY 7-5, 4-6, 6-4 [Q] Clinton RICHARDS [7] Daniël WESSELS 6-3, 6-4 [3] Damien NEZAR [13] Evert VAN SCHALKWYK 5-7, 6-0, 6-2 Jason FOGLE [5] Alexander EDLEY 7-5, 6-4 Jason SCHIMPER [16] Wade HERMANUS 6-1, 6-2 [11] Jordan THERON [4] Nikolai HENSBERG 6-2, 6-1 LUAN KRIGE [Q] Joshua EDGAR 6-2, 6-2 Willem KNOESEN [2] Kade MINDRY 6-1, 6-4 [12] James EDLEY [Q] Clinton RICHARDS 6-3, 6-4 [3] Damien NEZAR [5] Alexander EDLEY 6-4, 6-3 Jason SCHIMPER [11] Jordan THERON 6-2, 3-6, 6-2 LUAN KRIGE [2] Kade MINDRY 2-6, 6-4, 6-2 [12] James EDLEY [3] Damien NEZAR 6-0, 6-3 [11] Jordan THERON [2] Kade MINDRY 6-3, 6-2 [3] Damien NEZAR [11] Jordan THERON 6-4, 3-6, 6-4 [11] Jordan THERON
[12] James EDLEY [2] Kade MINDRY 7-6, 6-7, 10-8 3/4 Playoff [12] James EDLEY
D1 BYE Jason SCHIMPER 7/8 Playoff Jason SCHIMPER
[13] Evert VAN SCHALKWYK [Q] Joshua EDGAR 5-7, 6-1, 15-13 11/12 Playoff [-1] Joshua EDGAR
Jason FOGLE Willem KNOESEN 6-3, 6-2 15/16 Playoff Jason FOGLE
Taona MHWANDAGARA Connor KRUGER 6-4, 6-2 19/20 Playoff Taona MHWANDAGARA
Reece FRYE Hayden CIGLER 7-5, 6-2 23/24 Playoff Hayden CIGLER
De Wet DU PLESSIS [6] Johan-Louis VOS 6-3, 6-4 27/28 Playoff [6] Johan-Louis VOS
Kyler HUGO Tristian DU PLESSIS 0-6, 7-6, 10-7 35/36 Playoff Kyler HUGO
Matthew HARRIS Jamie HEAN 6-3, 6-2 39/40 Playoff Jamie HEAN
Jonah ANDERSON Andre HARTMAN 7-5, 6-1 43/44 Playoff Jonah ANDERSON
Mazizi MATSHA Sam MCQUIRK 6-0, 6-0 51/52 Playoff Sam MCQUIRK
Ignatius BELL [Q] Ethan GOLDBERG 6-1, 6-0 55/56 Playoff Ignatius BELL
AD1 BYE BYE 59/60 Playoff
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A3 2 Gerhard BOTHA Pearson High School
A6 1 Clinton RICHARDS Somerset West Tennis Club
A7 2 Ryan Roelofse Somerset West Tennis Club
A10 2 Hugo (Okkie) Slabbert ZA Somerset West Tennis Club
A15 2 Theo Ferreira Fresnay Tennis Club
A19 2 Ethan GOLDBERG Old Edwardian Tennis Club
A28 1 Joshua EDGAR ZA Hillcrest Tennis Club
A29 2 Andreas Coxson
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Thando LONGWE-SMIT ZA Rondebosch Boy's High School No -
[2] Kade MINDRY ZA Hillcrest Tennis Club No -
[3] Damien NEZAR ZA George Tennis Club No -
[4] Nikolai HENSBERG ZA Beacon Bay Tennis Club No -
[5] Alexander EDLEY Hillcrest Tennis Club No -
[6] Johan-Louis VOS Paarl Gimnasium High No -
[7] Daniël WESSELS ZA Riversdal Tennis Club No -
[8] Seth SEELY ZA Parkrand Tennis Complex No -
[9] Albert KIRSTEN ZA Marks Park Sports Club No -
[10] Andreas SCOTT ZA Fairland Tennis Club No -
[11] Jordan THERON Northwood High No -
[12] James EDLEY ZA Hillcrest Tennis Club No -
[13] Evert VAN SCHALKWYK ZA Randburg Tennis Club No -
[14] William ZULCH ZA Paarl Tennis Club No -
[15] Richard Hartmann ZA Durban Country Club Tennis No -
[16] Wade HERMANUS ZA Kenridge Tennis Club No -
- Reece Frye ZA Durbanville Tennis Club No -
- Johny Coetzer ZA Kelvin Grove Tennis Club No -
[Q] Clinton RICHARDS Somerset West Tennis Club No -
[Q] Ryan Roelofse Somerset West Tennis Club No -
[Q] Hugo (Okkie) Slabbert ZA Somerset West Tennis Club No -
- Nicholas VAN AKEN ZA Table View Tennis Club No -
- Kyler HUGO ZA Welgemoed Tennis Club No -
[Q] Andreas Coxson No -
- De Wet Du Plessis Welgemoed Tennis Club No -
- Jonah ANDERSON ZA Fresnaye Sports Club No -
- Mazizi MATSHA ZA Advantage Primary No -
- Tristian DU PLESSIS ZA Waterkloof High No -
- Jahar PERSAD ZA Mitchell Park Tennis Club No -
- Andre Hartman Lichtenburg High No -
- Jason FOGLE Glenwood House School No -
- LUAN KRIGE ZA Paarl Tennis Club No -
- Sam MCQUIRK ZA Selborne College No -
[Q] Gerhard BOTHA Pearson High School No -
- LOUIS GROBBELAAR Grey College High No -
- Jason SCHIMPER Grey College High No -
- Josh CRONJE ZA Bryanston Sports Club No -
- Rynhard ROOTHMAN Old Edwardian Tennis Club No -
[Q] Ethan GOLDBERG Old Edwardian Tennis Club No -
- Codie VAN SCHALKWYK NA Randburg Tennis Club No -
- Matthew HARRIS Rivonia Tennis Club No -
[Q] Theo Ferreira Fresnay Tennis Club No -
- Hayden CIGLER ZA Bedfordview Country Club No -
- Taona MHWANDAGARA ZW Bedfordview Country Club No -
- Luke CLIFTON ZA Benoni Country Club No -
- Logan STOLTZ Selection Park Tennis Club No -
- Steyn DIPPENAAR Die RIF Tennis Club No -
- Connor KRUGER ZA Irene Country Club No -
- WILLEM ROOSENSCHOON ZA Gauteng North No -
- Jamie HEAN ZA Durban North TC No -
[Q] Joshua EDGAR ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Jake CARTER Prospect Tennis Club No -
- Erich SULLWALD Warmbad Tennis Club No -
- Ignatius Bell Potchefstroom Country Club No -
- Jacques MIENY ZA Recreation Tennis Club No -
- Willem KNOESEN ZA Recreation Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1576137600
2019-12-12 8:00am
A2 STK - Court 01
Jake CARTER
Taona MHWANDAGARA
3-6, 1-6
1576137600
2019-12-12 8:00am
A3 STK - Court 02
Rynhard ROOTHMAN
Gerhard BOTHA [Q]
6-0, 6-0
1576137600
2019-12-12 8:00am
A4 STK - Court 03
Luke CLIFTON
James EDLEY [12]
1-6, 2-6
1576137600
2019-12-12 8:00am
A5 STK - Court 04
Andreas SCOTT [10]
Jahar PERSAD
6-3, 4-6, 0-6
1576137600
2019-12-12 8:00am
A6 STK - Court 05
Clinton RICHARDS [Q]
Jacques MIENY
6-2, 6-3
1576137600
2019-12-12 8:00am
A7 STK - Court 06
LOUIS GROBBELAAR
Ryan Roelofse [Q]
3-6, 3-6
1576137600
2019-12-12 8:00am
A10 STK - Court 07
De Wet Du Plessis
Hugo (Okkie) Slabbert [Q]
6-4, 1-6, 6-3
1576137600
2019-12-12 8:00am
A11 STK - Court 08
Mazizi MATSHA
Reece Frye
2-6, 1-6
1576137600
2019-12-12 8:00am
A12 STK - Court 09
Matthew HARRIS
Evert VAN SCHALKWYK [13]
4-6, 4-6
1576137600
2019-12-12 8:00am
A13 STK - Court 10
William ZULCH [14]
Ignatius Bell
6-0, 6-3
1576137600
2019-12-12 8:00am
A14 STK - Court 11
Jason FOGLE
Kyler HUGO
6-2, 6-4
1576137600
2019-12-12 8:00am
A15 STK - Court 12
Jonah ANDERSON
Theo Ferreira [Q]
0-6, 0-6
1576142100
2019-12-12 9:15am
A18 STK - Court 01
Nicholas VAN AKEN
Jason SCHIMPER
3-6, 2-6
1576142100
2019-12-12 9:15am
A19 STK - Court 02
Josh CRONJE
Ethan GOLDBERG [Q]
6-1, 6-1
1576142100
2019-12-12 9:15am
A20 STK - Court 03
Logan STOLTZ
Wade HERMANUS [16]
4-6, 1-6
1576142100
2019-12-12 9:15am
A21 STK - Court 04
Jordan THERON [11]
Sam MCQUIRK
6-2, 6-1
1576142100
2019-12-12 9:15am
A22 STK - Court 05
Connor KRUGER
Codie VAN SCHALKWYK
6-2, 3-6, 7-6
1576142100
2019-12-12 9:15am
A23 STK - Court 06
Steyn DIPPENAAR
Erich SULLWALD
7-5, 6-3
1576142100
2019-12-12 9:15am
A26 STK - Court 07
LUAN KRIGE
WILLEM ROOSENSCHOON
6-1, 6-0
1576142100
2019-12-12 9:15am
A27 STK - Court 08
Jamie HEAN
Hayden CIGLER
2-6, 1-6
1576142100
2019-12-12 9:15am
A28 STK - Court 09
Joshua EDGAR [Q]
Richard Hartmann [15]
6-3, 6-0
1576142100
2019-12-12 9:15am
A29 STK - Court 10
Albert KIRSTEN [9]
Andreas Coxson [Q]
6-2, 6-3
1576142100
2019-12-12 9:15am
A30 STK - Court 11
Willem KNOESEN
Tristian DU PLESSIS
4-6, 7-5, 6-2
1576142100
2019-12-12 9:15am
A31 STK - Court 12
Andre Hartman
Johny Coetzer
3-6, 4-6
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A33 STK - Court 01
Thando LONGWE-SMIT [1]
Taona MHWANDAGARA
6-2, 6-1
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A34 STK - Court 02
Rynhard ROOTHMAN
James EDLEY [12]
3-6, 0-6
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A35 STK - Court 03
Jahar PERSAD
Clinton RICHARDS [Q]
4-6, 4-6
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A36 STK - Court 04
Ryan Roelofse [Q]
Daniël WESSELS [7]
4-6, 4-6
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A37 STK - Court 05
Damien NEZAR [3]
De Wet Du Plessis
6-1, 6-0
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A38 STK - Court 06
Reece Frye
Evert VAN SCHALKWYK [13]
3-6, 6-4, 5-7
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A39 STK - Court 07
William ZULCH [14]
Jason FOGLE
2-6, 3-6
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A40 STK - Court 08
Theo Ferreira [Q]
Alexander EDLEY [5]
3-6, 6-7(7)
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A41 STK - Court 09
Seth SEELY [8]
Jason SCHIMPER
3-6, 4-6
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A42 STK - Court 10
Josh CRONJE
Wade HERMANUS [16]
3-6, 4-6
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A43 STK - Court 11
Jordan THERON [11]
Connor KRUGER
6-2, 7-5
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A44 STK - Court 12
Steyn DIPPENAAR
Nikolai HENSBERG [4]
3-6, 2-6
1576160100
2019-12-12 2:15pm
A45 STK - Court 01
Johan-Louis VOS [6]
LUAN KRIGE
6-7(4), 4-6
1576160100
2019-12-12 2:15pm
A46 STK - Court 02
Hayden CIGLER
Joshua EDGAR [Q]
1-6, 2-6
1576160100
2019-12-12 2:15pm
A47 STK - Court 03
Albert KIRSTEN [9]
Willem KNOESEN
4-6, 7-5, 3-6
1576160100
2