Print

Main Draw 1 2 TSA048680 BOL A1 [1] ANRO NEL BYE 3 4 TSA051035 TSA051192 WP KZN Lucas PENTZ Nicholas HAMILTON 6-2, 6-3 5 6 TSA051138 TSA040417 GE WP Rethabile RAKGOLE Goran KRIVOKAPIC 6-3, 6-2 7 8 TSA048602 TSA048674 WP BOL Mark BACKEBERG Sebastiano SOLA 6-3, 6-2 9 10 TSA051325 TSA050374 BOL WP John COETZEE Luca GRANVOGL 6-1, 6-1 11 12 TSA048700 TSA05508 WP GN Orbit MLAMBO Conrad BENEKE 6-4, 7-6(3) 13 14 TSA04761 TSA048489 FS BOL Wian VAN ZYL [Q] Morkel VAN DER WESTHUIZEN 6-2, 7-5 15 16 TSA04794 WP A8 BYE [8] Stephen CLAASSEN 17 18 TSA40024 WP A9 [4] Rohan LOUBSER BYE 19 20 TSA048520 TSA048620 KZN NWP Andrew MURRAY Tiaan ROBERTS 6-1, 6-1 21 22 TSA048687 TSA051128 BOL WP Ernst GOUWS Daniel KRIGE 6-1, 6-0 23 24 TSA051309 TSA048322 EDEN GC Charl VOS Connor VAN SCHALKWYK 6-2, 6-1 25 26 TSA040156 TSA051013 BOL KZN Ruben JOUBERT WILLIAM HERMELIN 6-4, 6-4 27 28 TSA051298 TSA048510 GN KZN Jandré VILJOEN Karan VARYANI 6-3, 6-3 29 30 TSA048544 TSA040168 Khomas GC [Q] George LOUW Yarona MORULE 6-1, 6-4 31 32 TSA050232 BOL A16 BYE [5] Leonardo SOLA 33 34 TSA048423 GC A17 [6] Wian ROOTHMAN BYE 35 36 TSA040427 TSA040481 MPUM KZN Jean-Pierre VISAGIE Oliver NAUDE 6-0, 6-4 37 38 TSA051049 TSA048605 KZN BOL Caleb FYVIE [Q] Ruan LIEBENBERG 7-5, 6-2 39 40 TSA051286 TSA051295 GN BOL [Q] Enzo LOOTS FransWillem VAN DER MERWE 6-1, 6-1 41 42 TSA051276 TSA040636 BOL GC Jake DOWNIE Daniel JAUSS 3-6, 7-5, 6-4 43 44 TSA048619 TSA048888 KZN GN Calum JESTIN Jared ABRAHAMS 6-0, 6-1 45 46 TSA048363 TSA048601 WP KZN [Q] Johannes VAN WIJK Daniel WATSON 6-4, 6-2 47 48 TSA048660 GC A24 BYE [3] Lwazi NGWENYA 49 50 TSA048635 GN A25 [7] Francois VAN WYK BYE 51 52 TSA048339 TSA048522 FS WP GERARD HENNING Benjamin MACFARLAINE 6-3, 6-7(2), 6-1 53 54 TSA050210 TSA051091 KZN WP Adam LOGIE Deniel RADEMEYER 6-1, 6-1 55 56 TSA048754 TSA040607 WP BOL [Q] Josh BASSETT André VILJOEN 6-2, 6-1 57 58 TSA048603 TSA040121 BOL BOL Paul-Daniël MEYER [Q] ERIC BAKKER 6-3, 6-3 59 60 TSA048607 TSA048656 GN BOL Jean BADENHORST Justin COWLEY 7-6(5), 6-4 61 62 TSA051371 TSA051146 GN WP [Q] Jaden SLOM Edward KATSARSKI 7-5, 6-3 63 64 TSA051310 EDEN A32 BYE [2] Drikus DE JAGER [1] ANRO NEL Nicholas HAMILTON 6-2, 6-1 Goran KRIVOKAPIC Sebastiano SOLA 2-6, 6-4, 6-3 John COETZEE Orbit MLAMBO 6-2, 6-1 [Q] Morkel VAN DER WESTHUIZEN [8] Stephen CLAASSEN 6-1, 6-0 [4] Rohan LOUBSER Andrew MURRAY 6-0, 6-1 Ernst GOUWS Connor VAN SCHALKWYK 6-2, 6-1 Ruben JOUBERT Jandré VILJOEN 6-0, 6-4 Yarona MORULE [5] Leonardo SOLA 6-4, 6-4 [6] Wian ROOTHMAN Oliver NAUDE 6-3, 6-1 Caleb FYVIE FransWillem VAN DER MERWE 6-2, 6-2 Jake DOWNIE Calum JESTIN 6-1, 6-0 [Q] Johannes VAN WIJK [3] Lwazi NGWENYA 6-2, 6-4 [7] Francois VAN WYK Benjamin MACFARLAINE 6-3, 7-6(2) Adam LOGIE André VILJOEN 6-0, 6-2 Paul-Daniël MEYER Jean BADENHORST 5-7, 6-3, 6-3 Edward KATSARSKI [2] Drikus DE JAGER 6-1, 6-0 [1] ANRO NEL Sebastiano SOLA 6-1, 6-1 John COETZEE [8] Stephen CLAASSEN 6-1, 6-4 [4] Rohan LOUBSER Connor VAN SCHALKWYK 7-6(5), 4-6, 6-0 Jandré VILJOEN (Ret.) Yarona MORULE 4-1 (Ret.) [6] Wian ROOTHMAN FransWillem VAN DER MERWE 6-4, 6-3 Calum JESTIN [3] Lwazi NGWENYA 6-1, 6-2 Benjamin MACFARLAINE André VILJOEN 7-5, 7-6(3) Jean BADENHORST [2] Drikus DE JAGER 6-3, 6-0 [1] ANRO NEL [8] Stephen CLAASSEN 7-6(2), 6-3 Connor VAN SCHALKWYK Yarona MORULE 6-1, 6-1 FransWillem VAN DER MERWE Calum JESTIN 6-1, 6-0 André VILJOEN [2] Drikus DE JAGER (Ret.) 2-1 (Ret.) [1] ANRO NEL Connor VAN SCHALKWYK 6-2, 6-3 Calum JESTIN André VILJOEN 7-6, 6-2 Connor VAN SCHALKWYK Calum JESTIN 6-4, 6-2 Connor VAN SCHALKWYK
[1] ANRO NEL André VILJOEN 6-1, 6-4 3/4 Playoff [1] ANRO NEL
D1 [8] Stephen CLAASSEN BYE 7/8 Playoff [8] Stephen CLAASSEN
John COETZEE [3] Lwazi NGWENYA 6-4, 6-1 11/12 Playoff [3] Lwazi NGWENYA
H1 BYE [6] Wian ROOTHMAN 15/16 Playoff [6] Wian ROOTHMAN
Ernst GOUWS Paul-Daniël MEYER 6-3, 6-2 19/20 Playoff Ernst GOUWS
Nicholas HAMILTON Adam LOGIE 6-3, 6-1 27/28 Playoff Adam LOGIE
Andrew MURRAY Edward KATSARSKI 6-4, 6-4 31/32 Playoff Andrew MURRAY
Mark BACKEBERG [Q] Jaden SLOM (Ret.) 6-1, 2-1 (Ret.) 35/36 Playoff Mark BACKEBERG
T1 Conrad BENEKE BYE 39/40 Playoff Conrad BENEKE
Wian VAN ZYL Deniel RADEMEYER 6-2, 6-1 43/44 Playoff Wian VAN ZYL
Karan VARYANI Jared ABRAHAMS 6-4, 6-3 51/52 Playoff Karan VARYANI
AB1 BYE BYE 55/56 Playoff
AD1 BYE BYE 59/60 Playoff
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A7 2 Morkel Van der Westhuizen Paul Roos Gimnasium
A15 1 George Louw Johan Theron Tennis School
A19 2 Ruan LIEBENBERG ZA Paul Roos Gimnasium
A20 1 Enzo LOOTS ZA afrikaans hoër seuns
A23 1 Johannes VAN WIJK Somerset West Tennis Club
A28 1 Josh Bassett ES Bantry Bay Tennis Club
A29 2 ERIC BAKKER Laerskool Eikestad
A31 1 Jaden Slom ZA Jeppe Quondam Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] ANRO NEL ZA Montagu Tennis Club No -
- Lucas PENTZ Evertsdal Tennis Club No -
- Nicholas Hamilton Mitchell Park Tennis Club No -
- Rethabile Rakgole ZA Alberton High No -
- Goran KRIVOKAPIC Pinelands Tennis Club No -
- Mark BACKEBERG ZA University of Cape Town Squash /Tennis No -
- Sebastiano SOLA ZA Recreation Tennis Club No -
- John COETZEE ZA Hugenote Hoerskool No -
- Luca GRANVOGL Somerset West Tennis Club No -
- Orbit Mlambo ZA Fish Hoek Tennis Club No -
- Conrad Beneke Gerrie Dippenaar Tennis Academy No -
- Wian VAN ZYL Grey College High No -
[8] Stephen CLAASSEN Paul Roos Gimnasium No -
[4] Rohan Loubser ZA Pinelands Tennis Club No -
- Andrew Murray Durban North TC No -
- Tiaan Roberts Rustenburg High No -
- Ernst GOUWS ZA Paul Roos Gimnasium No -
- Daniel Krige ZA Constantia Tennis Club No -
- Charl VOS ZA Great Tennis No -
- Connor VAN SCHALKWYK NA Randburg Tennis Club No -
- Ruben JOUBERT ZA Hoër Landbouskool Boland No -
- WILLIAM HERMELIN Westridge Tennis Stadium No -
- Jandré VILJOEN ZA Menlopark High School No -
- Karan VARYANI Clifton High School No -
- Yarona MORULE ZA Sandton Sports Club No -
[5] Leonardo SOLA ZA Recreation Tennis Club No -
[6] Wian ROOTHMAN Marks Park Sports Club No -
- Jean-Pierre VISAGIE ZA Uplands College No -
- Oliver NAUDE ZA Westville Tennis Club No -
- Caleb FYVIE Highbury Preparatory School No -
- FransWillem VAN DER MERWE ZA Paarl Boys' High School No -
- Jake DOWNIE ZA Paul Roos Gimnasium No -
- Daniel JAUSS ZA St Stithians Boys' College No -
- Calum JESTIN Durban Country Club Tennis No -
- Jared Abrahams ZA King David Victory Park No -
- Daniel WATSON ZA Mount Edgecombe Country Club No -
[3] Lwazi NGWENYA ZA Fairland Tennis Club No -
[7] Francois VAN WYK ZA Lyttelton Tennis Club No -
- GERARD HENNING ZA Grey College High No -
- Benjamin MACFARLAINE ZA Claremont No -
- Adam LOGIE Ridley Park Tennis Club No -
- Deniel Rademeyer ZA Welgemoed Tennis Club Yes Benjamin SCOTT
- André VILJOEN ZA Worcester Tennis Club No -
- Paul-Daniël MEYER Paarl Gimnasium High No -
- Jean Badenhorst Tuks Tennis Club No -
- Justin COWLEY Somerset West Country Club No -
- Edward KATSARSKI Paul Roos Gimnasium No -
[2] Drikus DE JAGER ZA Great Tennis No -
[Q] George Louw Johan Theron Tennis School No -
[Q] Johannes VAN WIJK Somerset West Tennis Club No -
[Q] Josh Bassett ES Bantry Bay Tennis Club No -
[Q] Morkel Van der Westhuizen Paul Roos Gimnasium No -
[Q] Ruan LIEBENBERG ZA Paul Roos Gimnasium No -
[Q] ERIC BAKKER Laerskool Eikestad No -
[Q] Jaden Slom ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
[Q] Enzo LOOTS ZA afrikaans hoër seuns No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Benjamin SCOTT ZA Fairland Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1576137600
2019-12-12 8:00am
A2 RTC - Court 1
Lucas PENTZ
Nicholas Hamilton
2-6, 3-6
1576137600
2019-12-12 8:00am
A3 RTC - Court 2
Rethabile Rakgole
Goran KRIVOKAPIC
3-6, 2-6
1576137600
2019-12-12 8:00am
A4 RTC - Court 3
Mark BACKEBERG
Sebastiano SOLA
3-6, 2-6
1576137600
2019-12-12 8:00am
A5 RTC - Court 4
John COETZEE
Luca GRANVOGL
6-1, 6-1
1576137600
2019-12-12 8:00am
A6 RTC - Court 5
Orbit Mlambo
Conrad Beneke
6-4, 7-6(3)
1576137600
2019-12-12 8:00am
A7 RTC - Court 6
Wian VAN ZYL
Morkel Van der Westhuizen [Q]
2-6, 5-7
1576137600
2019-12-12 8:00am
A10 RTC - Court 7
Andrew Murray
Tiaan Roberts
6-1, 6-1
1576137600
2019-12-12 8:00am
A11 RTC - Court 8
Ernst GOUWS
Daniel Krige
6-1, 6-0
1576142100
2019-12-12 9:15am
A12 RTC - Court 1
Charl VOS
Connor VAN SCHALKWYK
2-6, 1-6
1576142100
2019-12-12 9:15am
A13 RTC - Court 2
Ruben JOUBERT
WILLIAM HERMELIN
6-4, 6-4
1576142100
2019-12-12 9:15am
A14 RTC - Court 3
Jandré VILJOEN
Karan VARYANI
6-3, 6-3
1576142100
2019-12-12 9:15am
A15 RTC - Court 4
George Louw [Q]
Yarona MORULE
1-6, 4-6
1576142100
2019-12-12 9:15am
A18 RTC - Court 5
Jean-Pierre VISAGIE
Oliver NAUDE
0-6, 4-6
1576142100
2019-12-12 9:15am
A19 RTC - Court 6
Caleb FYVIE
Ruan LIEBENBERG [Q]
7-5, 6-2
1576142100
2019-12-12 9:15am
A20 RTC - Court 7
Enzo LOOTS [Q]
FransWillem VAN DER MERWE
1-6, 1-6
1576142100
2019-12-12 9:15am
A21 RTC - Court 8
Jake DOWNIE
Daniel JAUSS
3-6, 7-5, 6-4
1576146600
2019-12-12 10:30am
A22 RTC - Court 1
Calum JESTIN
Jared Abrahams
6-0, 6-1
1576146600
2019-12-12 10:30am
A23 RTC - Court 2
Johannes VAN WIJK [Q]
Daniel WATSON
6-4, 6-2
1576146600
2019-12-12 10:30am
A26 RTC - Court 3
GERARD HENNING
Benjamin MACFARLAINE
3-6, 7-6(2), 1-6
1576146600
2019-12-12 10:30am
A27 RTC - Court 4
Adam LOGIE
Deniel Rademeyer
6-1, 6-1
1576146600
2019-12-12 10:30am
A28 RTC - Court 5
Josh Bassett [Q]
André VILJOEN
2-6, 1-6
1576146600
2019-12-12 10:30am
A29 RTC - Court 6
Paul-Daniël MEYER
ERIC BAKKER [Q]
6-3, 6-3
1576146600
2019-12-12 10:30am
A30 RTC - Court 7
Jean Badenhorst
Justin COWLEY
7-6(5), 6-4
1576146600
2019-12-12 10:30am
A31 RTC - Court 8
Jaden Slom [Q]
Edward KATSARSKI
5-7, 3-6
1576151100
2019-12-12 11:45am
A33 RTC - Court 1
ANRO NEL [1]
Nicholas Hamilton
6-2, 6-1
1576151100
2019-12-12 11:45am
A34 RTC - Court 2
Goran KRIVOKAPIC
Sebastiano SOLA
6-2, 4-6, 3-6
1576151100
2019-12-12 11:45am
A35 RTC - Court 3
John COETZEE
Orbit Mlambo
6-2, 6-1
1576151100
2019-12-12 11:45am
A36 RTC - Court 4
Morkel Van der Westhuizen [Q]
Stephen CLAASSEN [8]
1-6, 0-6
1576151100
2019-12-12 11:45am
A37 RTC - Court 5
Rohan Loubser [4]
Andrew Murray
6-0, 6-1
1576151100
2019-12-12 11:45am
A38 RTC - Court 6
Ernst GOUWS
Connor VAN SCHALKWYK
2-6, 1-6
1576151100
2019-12-12 11:45am
A39 RTC - Court 7
Ruben JOUBERT
Jandré VILJOEN
0-6, 4-6
1576151100
2019-12-12 11:45am
A40 RTC - Court 8
Yarona MORULE
Leonardo SOLA [5]
6-4, 6-4
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A41 RTC - Court 1
Wian ROOTHMAN [6]
Oliver NAUDE
6-3, 6-1
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A42 RTC - Court 2
Caleb FYVIE
FransWillem VAN DER MERWE
2-6, 2-6
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A43 RTC - Court 3
Jake DOWNIE
Calum JESTIN
1-6, 0-6
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A44 RTC - Court 4
Johannes VAN WIJK [Q]
Lwazi NGWENYA [3]
2-6, 4-6
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A45 RTC - Court 5
Francois VAN WYK [7]
Benjamin MACFARLAINE
3-6, 6-7(2)
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A46 RTC - Court 6
Adam LOGIE
André VILJOEN
0-6, 2-6
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A47 RTC - Court 7
Paul-Daniël MEYER
Jean Badenhorst
7-5, 3-6, 3-6
1576155600
2019-12-12 1:00pm
A48 RTC - Court 8
Edward KATSARSKI
Drikus DE JAGER [2]
1-6, 0-6
1576224000
2019-12-13 8:00am
A49 RTC - Court 1
ANRO NEL [1]
Sebastiano SOLA
6-1, 6-1
1576224000
2019-12-13 8:00am
A50 RTC - Court 2
John COETZEE
Stephen CLAASSEN [8]
1-6, 4-6
1576224000
2019-12-13 8:00am
A51 RTC - Court 3
Rohan Loubser [4]
Connor VAN SCHALKWYK
6-7(5), 6-4, 0-6